Kirjoittaja Aihe: Nettisivuja ja SVG-piirrustusta tarjolla  (Luettu 2370 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

kyladie

  • Vieras
Nettisivuja ja SVG-piirrustusta tarjolla
« : 14.10.2014 klo 01:10:21 »
Olen tehnyt mainostoimiston toimenkuvaa sivuavia töitä vaihtelevalla aktiivisuudella n. 10 vuotta, ja koodailen sujuvasti myös erinäisiä toimintoja nettisivuille.
« Viimeksi muokattu: 10.04.2015 klo 01:23:04 kirjoittanut kyladie »

[kivi]

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 529
  • Akvaarious.
Vs: Nettisivuja ja SVG-piirrustusta tarjolla
« Vastaus #1 : 15.10.2014 klo 09:33:50 »

Pari omaa piirrustusta
http://www.theplacea.com/widgets/gbook/upload/428-18-loetkoe_wallppr_maria.jpg
http://www.theplacea.com/widgets/gbook/upload/428-57-laempoemitt_v2.png

Huomauttaisin että nuo eivät ole piirroksia vaan kollaaseja muiden työstä. Se että automainoksen päälle kopioidaan Masista sihteeri ja että Suomen karttaan ladotaan clip art -kuvia, ei ole piirtämistä, tuolla tasolla tuskin edes luovaa työtä. Ikävä kyllä. Kollaasitaiteenakin noissa on se ongelma, että hyvän kollaasin elementtien pitäisi luoda yhdessä jotain, mikä on enemmän kuin osiensa summa. Pelkkä auton kopioiminen koska ei osaa piirtää autoa, tai hahmon kopioiminen koska ei osaa piirtää ihmisiä, ei riitä. Pitää olla joku syy miksi automainos-henkinen auto kohtaa Neiti Söpön; esimerkiksi kuvan ulkopuolella kohti juoksevat kauppias Rinta-Jouppi ja kenraali Kaluuna, huutamassa kauhusta ja vaatimassa esivaltaa paikalle.

Olet ehkä sivutessasi "mainostoimiston toimenkuvaa" mennyt liian lähelle ja saanut tartunnan pahimmista ammattitaudeista. Lääkkeenä suosittelen taidekoulua.

Ja tämä ystävällisenä neuvona.
« Viimeksi muokattu: 15.10.2014 klo 09:43:40 kirjoittanut [kivi] »