Kirjoittaja Aihe: Metropolia AMK:n sarjakuvakerho MESA  (Luettu 13795 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

tertsi

  • Vieras
Vs: MESA - Maailmanlopun erikoislehti
« Vastaus #15 : 17.06.2015 klo 23:07:59 »
Kyllä mä ainakin tein sarjiksen lähinnä ittelleni.

Tämä ja edellinen Mesa-sarjis toimivat lähinnä todisteena itselleni, että pystyn tekemään ymmärrettäviä kokonaisuuksia sarjakuvan keinoin. Ne olivat ikään kuin kuvakerronnan harjoituksia. Mutta totta kai lukijalla on oikeus olla pettynyt mun harjoituksiini, varsinkin kun teokseen on joutunut sijoittamaan ihan asiallisen summan rahaa.

Joo, opiskelijajulkaisussa vois olettaa olevan enemmän revittelyä, mutta toisaalta kun olen lukenut opiskelijoilta niin monta täysin yli hilseen menevää kummallisuutta, Tarinoita tuntemattomasta tuntuu virkistävän ymmärrettävältä.

Tuo kunkin julkaisun teemoittaminen toimii parhaiten siinä, että se rajaa tekijöille jonkin aiheen maailman kaikista aiheista. Ehkä jatkossa lukijalle ei tarvitsisi kertoa julkaisun teemaa. Opus voitaisiin otsikoida tyyliin: Pipsa ja kurpitsa sekä muita tarinoita.

Edit:
Kiitokset Reimalle kommenteista.  ;)
« Viimeksi muokattu: 17.06.2015 klo 23:25:17 kirjoittanut Tertsi »

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Vs: MESA - Maailmanlopun erikoislehti
« Vastaus #16 : 18.06.2015 klo 09:37:08 »
Kuvakerrontahan tosiaan toimii kaikissa tarinoissa. Tiedän että on olemassa lukijakuntaa, joka arvostaa sitä että "tarina" on sellainen mistä käy ilmi joku tunne. Mangan mukana tuollainen elokuvallinen kuvilla kertominen on lisääntynyt. Japanilaisilla mangatarinoilla vain on mittaa  yleensä noin 100 kertaa enemmän, jolloin juontakin mahtuu punomaan paremmin. Nyt kuvin kerrotut jutut ovat toki avoimia tulkinnalle, mutta ainakin minusta se tulkinta on aina melko ilmeinen. Yksi hyvä harjoitus olisi kokeilla miten erilaisilla teksteillä voisi noihin tuoda paljon tasoja  lisää.

Sun kuuden sivun juttu, jossa oli sentään noin kaksi sivua puhdasta kuvakerrontaa taisi olla albumin "pisin", jos katsoo minkä verran on mukana juonenkäänteitä ja ideoita. Kannattaa huomata että siitä puolestaan olisi voinut helposti karsia suurimman osan kuplista tarinan juurikaan muuttumatta tai kärsimättä. Mutta teksti onkin mukana luomassa tunnelmaa ja vahvistamassa tarinaa.  :)

Korostan nyt vielä sitäkin sanomaani, että albumi oli pieni pettymys. Ei iso.  :)
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

Mikael Mäkinen

  • maziwapp
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 1 509
  • Ostapa kuule sarjakuvaa.
Vs: MESA - Maailmanlopun erikoislehti
« Vastaus #17 : 24.08.2015 klo 22:42:41 »
No niin, nyt on arvosteltu Tarinoita tuntemattomasta! Menkää siis tähän osoitteeseen!
Menkää ja lukekaa se! (Kyllä, siellä on oikeastaan vaan linkki Kvaakin sivulle, mutta saan yhden klikkauksen lisää! Jee!)

tertsi

  • Vieras
Vs: Metropolia AMK:n sarjakuvakerho MESA
« Vastaus #18 : 27.08.2015 klo 20:30:05 »
Metropolian sarjakuvakerholla pöytä Helsingin sarjakuvafestivaaleilla! Totta kai.

Myynnissä ainakin seuraavia sarjakuvia:
- Maailmanlopun erikoislehti
- Tarinoita tuntemattomasta
- Lomareissu