Kirjoittaja Aihe: Helsingin sarjakuvafestivaalit 5.–7.9.14  (Luettu 6049 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Suomen sarjakuvaseura

  • Jäsen
  • Viestejä: 47
  • Sarjainfo, Sarjakuvakeskus, sarjakuvafestivaalit
Helsingin sarjakuvafestivaalit 5.–7.9.14
« : 07.07.2014 klo 13:00:45 »
HELSINGIN 29. SARJAKUVAFESTIVAALIT
29th HELSINKI COMICS FESTIVAL
5.–7.9.2014

Pohjois-Euroopan suurimmassa sarjakuvatapahtumassa nähdään monipuolista ohjelmaa, kuten sarjakuvamarkkinat, Pienlehtitaivas, näyttelyitä, keskusteluja, työpajoja, animaatioita, kilpailuja, lastenohjelmaa ja iltaklubeja. Festivaalin pääteltta ja Pienlehtitaivas sijaitsevat Lasipalatsin aukiolla ja muita tapahtumia on ympäri kaupungin.

Teemoina
Sateenkaarisarjakuva
I Sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöt ovat esillä vuoden 2014 Helsingin sarjakuvafestivaalien pääteemana. Festivaaliohjelmassa nostetaan esille vähemmistötaiteilijoita ja kantaaottavaa sarjakuvaa. Teemaeläimenä nähdään tämänvuotisen festivaalitaiteilija Joonas Rinta-Kannon sateenkaria ympärilleen syöksevä Säihkyturpa.
Saksa I Saksa-teema näkyy festivaaleilla taiteilijavierailujen, näyttelyjen, residenssien ja työpajojen muodossa. Teemakokonaisuuteen omine vieraineen osallistuvat myös Sveitsi ja Itävalta. 

Vieraina mm.
Gabrielle Bell (Yhdysvallat)
Charles Berberian (Ranska)
Sascha Hommer (Saksa)
Tuuli Hypén
Kati Kovács
Olivier Kugler (Saksa)
Mika Lietzén
Marijpol (Saksa)
Sebas Martín (Espanja)
Rutu Modan (Israel)
Anne Elizabeth Moore (Yhdysvallat)
Tiitu Takalo
Julia Thorell (Ruotsi)
Jarkko Vehniäinen
Birgit Weyhe (Saksa)

Näyttelyitä mm.
Tom of Finland
Tove Jansson
Joonas Rinta-Kanto / Fok_It!


sarjakuvafestivaalit.fi


janne luokkanen

  • Jäsen
  • Viestejä: 514
Vs: Helsingin sarjakuvafestivaalit 5.–7.9.14
« Vastaus #1 : 22.08.2014 klo 23:34:39 »
Hyvin hankalaa lukea kirkkaan keltaista tekstiä valkoiselta pohjalta. Laskin jopa näyttöni kirkkautta ja kontrastia, mutta silti piti tihrustaa että kuka on tehnyt mitäkin.

Ei ole itselle kovinkaan montaa mielenkiintoista ohjelmanumeroa tarjolla, ainakaan esittelyjen perusteella, joten kuulisin mieluusti, jos joku osaisi vinkata mihin kannattaa suunnistaa.

Suomen sarjakuvaseura

  • Jäsen
  • Viestejä: 47
  • Sarjainfo, Sarjakuvakeskus, sarjakuvafestivaalit
Vs: Helsingin sarjakuvafestivaalit 5.–7.9.14
« Vastaus #2 : 28.08.2014 klo 12:50:44 »
Festivaaliuutisia:

Katalogi on myynnissä 5 € hintaan Sarjakuvakeskuksella ja Sanomatalon Art Kaarisillassa, Fok_It-näyttelyn yhteydessä olevassa Sarjakuvakeskuksen pop up -kaupassa. Jos haluat ostaa katalogin postitse, kirjoita meille info@sarjakuvakeskus.fi.

Sisältää mm.
–Festivaaliohjelma, kartta ja näyttelyt, nämä voi halutessaan repäistä erikseen irti lehden keskeltä
–Festivaalivieraiden sarjakuvia (Joonas Rinta-Kanto, Thomas Wellmann, Olivier Kugler, Sebas Martín, Philip Schaufelberger, Howard Cruse, Rutu Modan, Birgit Weyhe, Julia Thorell, Gabrielle Bell)
–artikkeleita mm. aiheista Tom of Finland, Joonas Rinta-Kanto, Philip Schaufelberger, Sarjakuva Saksassa, Suuri sota sarjakuvina

Koko: A4. Sivuja: 84. Julkaisija: Suomen sarjakuvaseura ry. Värillinen



Festaritarjouksena uusin Tove Jansson- ja festivaaliaiheinen Sarjainfo + katalogi yht. 10 €.

Festivaalien ohjelma ja näyttelyt ovat julki:  http://sarjakuvafestivaalit.fi/

Darth Mika

  • Insinööri
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 996
  • Leopard-tankkeja Ukrainaan ja vähän äkkiä!
Vs: Helsingin sarjakuvafestivaalit 5.–7.9.14
« Vastaus #3 : 07.09.2014 klo 00:41:59 »
Tuolla olisi vähän kuvia sarjakuvafestivaaleilta!

http://photographermikamyllynen.blogspot.fi/
"Opinions are like assholes, everybody has one" (The Dead Pool, 1988 Clint Eastwood)

hdc

  • Architectus urbis caelestis
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 642
Vs: Helsingin sarjakuvafestivaalit 5.–7.9.14
« Vastaus #4 : 07.09.2014 klo 14:39:30 »
Kävin pikaisesti pyörähtämässä natsihomofestivaaleilla mutta en mitenkään kauhean kauaa sitten ollut (kun flunssan jälkioloissakin vielä vähän ollaan)...vieraissa ei ollut ketään "pakkonähdä"-tekijää ja vähän silmäilin tiskejä muttei nyt ollut mitään välttämätöntä ostettavaakaan, kun olin jo päättänyt että ihan vaan hyllyntäytteeksi en lähde satunnaisia pinoja keräämään.

Pienlehtitaivaan hajauttaminen useaan pieneen telttaan oli jännä idea, ja niiden suhteellinen avonaisuus vaikutti kivalta ainakin nyt kun aurinko paistoi, sateella voisi olla kurjempaa...

Clavia Z

  • Kummajainen
  • Jäsen
  • Viestejä: 764
Vs: Helsingin sarjakuvafestivaalit 5.–7.9.14
« Vastaus #5 : 07.09.2014 klo 15:01:41 »
Kun ei ollut ketään kovin kiinnostavaa vierasta, niin pikaisesti minäkin vain eilen pyörähdin. Trumf-sarjan Sinitakit-albumi Ruutipartio pulassa sekä pari Sammy-alpparia (Kuularalli korkeuksissa & Gorilloja ja leskirouvia) jäivät ainoiksi hankinnoikseni. Uutuussarjikset ehtii myöhemminkin ostaa.

Tero Mäntylä

  • Peliohjelmoija?
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 074
Vs: Helsingin sarjakuvafestivaalit 5.–7.9.14
« Vastaus #6 : 07.09.2014 klo 19:50:59 »
Pienlehtitaivaan pienemmät, hajautetut teltat toimivat ainakin oman myynnin osalta. Sunnuntainkin myynti oli melkein sama, kuin koko viime vuoden myynti. Mukaan taas tarttui lopulta 14 julkaisua, joista yllättävän moni oli ennalta tuntemattomia. Pienlehtitaivailijan kannalta loistava festivaali.

Digitaalinen pienlehtitaivas kuulosti ihan mielenkiintoiselta kokeilulta. Sääli, että luin siitä vasta lauantai aamulla. Olisi kyllä ollut mielenkiintoista nähdä se käytännössä.

Kiitos ja kummarrus kuitenkin järjestäjille.

Reijo Valta

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 2 228
  • Haddadaa
Vs: Helsingin sarjakuvafestivaalit 5.–7.9.14
« Vastaus #7 : 08.09.2014 klo 16:23:04 »
Tällaista tiedotteen pätkää vielä:

Lämmin sää helli sarjakuvan ystäviä ja festivaalilla vieraili yli 25 000 kävijää. Pelkästään pääteltan ohjelmasta ja myyntitapahtumasta nautti tänä vuonna ennätysyleisö.

Perjantain avajaisklubilla kamppailtiin perinteinen sarjakuvamaaottelu Suomen ja teemamaa Saksan kesken. Black Peiderin juontamassa, leikkimielisessä tapahtumassa Saksan ja Itävallan yhteisjoukkue otti voiton Suomesta Tove Jansson -aiheisella kuvalla. Festivaalien lastenohjelma huipentui Sarjakuvan Kylli-täti -kilpailuun, jonka voittajaksi lapsiraati äänesti sarjakuvataiteilija Ville Rannan.

Seuraavat Helsingin sarjakuvafestivaalit järjestetään 4.–6.9.2015. Ensi vuoden teemoina ovat Hongkong ja Korea sekä fanzinet.

« Viimeksi muokattu: 08.09.2014 klo 16:25:44 kirjoittanut Reijo »

Darth Mika

  • Insinööri
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 996
  • Leopard-tankkeja Ukrainaan ja vähän äkkiä!
Vs: Helsingin sarjakuvafestivaalit 5.–7.9.14
« Vastaus #8 : 08.09.2014 klo 16:45:05 »
Onko muuten kuulunut mitään uutta Amos Anderssonin lasipalatsiin suunniteltavan museohankeen tiimoilta. Eikös siihen sisäpihalle pitäisi rakentaa jotain...kaivavat ainakin auki koko pihan. Saivat ainakin kaupungilta kait jo luvatkin tuohon uuteen museoon.
Elikkä, jos ensi vuonna nykyisen festari-teltan paikalla on iso monttu, niin onko sarjakuvaseura jo alkanut etsiä uutta paikkaa sarjakuvafestivaaleille. Onko ehdotuksia?
Olen tästä joskus ennenkin kait kysellyt.

Niin ja kiitokset hyvästä festivaalista...kiva kun kävi noin paljon väkeä.
« Viimeksi muokattu: 08.09.2014 klo 16:47:16 kirjoittanut Darth Mika »
"Opinions are like assholes, everybody has one" (The Dead Pool, 1988 Clint Eastwood)

Jukka Koivusaari

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 349
Vs: Helsingin sarjakuvafestivaalit 5.–7.9.14
« Vastaus #9 : 08.09.2014 klo 19:48:11 »
Oliko sen Mbarin kanssa joku sota käynnissä ?

Oli todella paha olla siinä lähimmässä teltassa kun toistasataa desibeliä huutaa tuntitolkulla korvan juuressa.
 Koitin niistä sunnutaina käydä sanomassa. Pitivät niin kovaa möykkää- kuulosti lähinnä siltä kuin parivuotiaat penskat olisi soittimia rääkkäämässä -ettei niille saanut mitään sanaa perille.
 Koitin viittilöidä hiljentämään- semonen luihun koulukiusaajan näköinen mulkero rämpyttää sitä kitaraansa ihan nenän edessä niinkuin ei muka mitään huomaisi.
 Hetken päästä alkoivat vielä kovemman  metelin ilmeisesti ihan vittuillakseen.  Kun se mulkvisti puoli viideltä  lopetti semmosen paskan väsyneen aikuisrokin huudatuksen, toivotti vielä "hyvää festivaalia".
 Siinä vaiheessa pakkasin jo kamoja, siellä ei voinut enää olla .  Eipä ollut tarpeen ollakaan. Karkottihan se möykkä ostajatkin.
 Niiden bassot veti sisuskalut  sekaisin aiheutti ihan fyysistä pahoinvointia.  Vieläkin soi vähän oikean puolen korva. Miettinyt pitäisikö lääkärissä käydä ja virkateitä ruveta hoitamaan eteenpäin. Täyttäähän tuo jo pahoinpiteyn tunnusmerkit.
----  https://huuskamuikkula.blogspot.com/

Ördög

  • Jäsen
  • Viestejä: 301
Vs: Helsingin sarjakuvafestivaalit 5.–7.9.14
« Vastaus #10 : 08.09.2014 klo 20:27:52 »
Olinhan siellä minäkin, kiertelin ja katselin. Hankin edulliseen hintaan Horst Schröderin mainion teoksen viime vuosisadan alun sanomalehtisarjoista, De första serierna (1981), sekä Carlsénin seitsemännen Gaston-albumin Knasgänget (1979). Mutta muuten sarjakuvafestareiden hintataso ei houkuttele shoppailuun. On kivempi etsiä suosikkejaan divareista, kirppareilta tai Huuto.netiltä - sieltä ne löytyvät ennen pitkää, ja paljon halvemmalla.

Ja se perjantai-iltainen "konsertti" oli hirvittävää kuunneltavaa.

tertsi

  • Vieras
Vs: Helsingin sarjakuvafestivaalit 5.–7.9.14
« Vastaus #11 : 08.09.2014 klo 20:43:07 »
Olin nuorison kanssa myymässä MESA - maailmanlopun erikoislehteä.
Annettu myyntipaikka oli melko ahdas, mutta onneksi löysimme sunnuntaina enemmän elintilaa ja saimme lehtemme hiukan houkuttelevammin esille. Sitä menikin kaupaksi yhtä paljon kuin lauantaina, vaikka sunnuntai taitaa olla perinteisesti se hiljaisempi päivä.

Kiitokset Retropierulle Roxanne - Paluusta ja Apollon Samille juttuseurasta, sekä Jalavalle tyylikkäistä Modesty Blaise - muovipusseista! Tardin Kirottu sota! oli minusta hyvä, vaikka en sitä selitysosiota olekaan vielä lukenut. Kumioravan Jätti oli inspiroiva ja tyylikäs. Toivottavasti ehdin lukemaan kaikki muut hankinnat edes jouluun mennessä.

Luulin, että festareilla olisi ilmestynyt viimeinen Blast. Eipä ilmestynyt. Toivottavasti se ilmestyy vielä joskus, muuten tulee kyllä kovin petetty olo.

En kärsinyt kovasta musiikista, vaikka istuin sunnuntaina lähempänä lavaa kuin Koivusaari, mutta jos bändi olisi ollut hiljaa, en olisi pannut sitäkään ollenkaan pahakseni.

Ja taas yhden Kvaak-nimimerkin takaa paljastui ihan oikea elävä ihminen!

Kokonaisuutena festarit olivat OK.

edit:
Ja kiitokset kaikille lehden ostaneille, vaikkei se lehti niin kauheasti ehkä kiinnostanutkaan!  ;)
« Viimeksi muokattu: 08.09.2014 klo 21:12:08 kirjoittanut Tertsi »

Suomen sarjakuvaseura

  • Jäsen
  • Viestejä: 47
  • Sarjainfo, Sarjakuvakeskus, sarjakuvafestivaalit
Vs: Helsingin sarjakuvafestivaalit 5.–7.9.14
« Vastaus #12 : 09.09.2014 klo 11:43:47 »
Kiitos kaikille hienoista festareista. Täällä vielä festivaalikuvia nähtävänä!

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Vs: Helsingin sarjakuvafestivaalit 5.–7.9.14
« Vastaus #13 : 09.09.2014 klo 11:45:17 »
Mutta muuten sarjakuvafestareiden hintataso ei houkuttele shoppailuun. On kivempi etsiä suosikkejaan divareista, kirppareilta tai Huuto.netiltä - sieltä ne löytyvät ennen pitkää, ja paljon halvemmalla.
Tekijöiden, kustantajien ja parhaiden kauppiaiden tukemiseen festariostot sopivat kyllä parhaiten. Itekin hankin lähinnä alennuskamaa. Pikku hiljaa olen saamassa kurottua kahden vuoden tahattoman sarjispaaston kiinni.  :)
Ohjelman puolesta mulle aika susi festari, mutta muuten oli kivaa ja eipähän ahistanut se että olis menny mielenkiintoiset ohjelmanumerot sivu suun päällekkäisyyksien vuoksi. Ens vuoden teemamaat Korea ja Kiina sitten taas tosi mielenkiintoisia, jos Suomeen saadaan sieltä kaupallistakin tuotantoa.

Tämmöisiä hankintoja tällä kertaa.
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

Suomen sarjakuvaseura

  • Jäsen
  • Viestejä: 47
  • Sarjainfo, Sarjakuvakeskus, sarjakuvafestivaalit
Vs: Helsingin sarjakuvafestivaalit 5.–7.9.14
« Vastaus #14 : 09.09.2014 klo 11:56:29 »
Tässä vielä saksalaisten vieraidemme kuvasatoa: Dreimal alles Flickrissä.