Neliosainen minisarja Death of Wolverine on ihan just niin köpö kuin sen voi kuvitella olevan.
McNiven kuitenkin on sen verran kova nimi kuvittajana, että sen takia se nyt sitten tuli katsastettua. On muuten ainoa syy kenenkään muunkaan siihen tarttua.
Tarinan aikana Wolverine kohtaa kaikki keskeisimmät pahikset hieman nostalgisissa "en minä sinua nyt oikeastaan tappaa haluaisi, mutta jos vanhojen aikojen muistoksi kumminkin" -tunnelmissa. Lopussa taas kuokitaan Ase-X-sarjan muistoja. Oi, kun oli yllättävä veto.
Lopussa Wolverine kuolee. Voi ei, nyt minä sen spoilasin.
Ei kannata lukea millään kielellä.
En jaksa edes googlettaa, mutta varmasti tähän jatkoksi tuli sellaisia muistelmajuttuja, jossa Loganin parhaat ystävät – Pohjantähden ex-poikaystävä, Möykyn parturi ja Aaveajajan mekaanikko – näyttävät kaikki surullisilta vuorollaan ja muistelevat vanhaa tai pahimmillaan aivan ennennäkemätöntä seikkailua, jossa pelastivat maailman kaksin Wolverinen kanssa ja joivat sitten kaljan.