Kirjoittaja Aihe: Apurahoja haussa nyt!  (Luettu 42832 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Solja

  • Sarjakuvataiteilija
  • Jäsen
  • Viestejä: 557
  • Helvetin hyvin menee.
Vs: Apurahoja haussa nyt!
« Vastaus #15 : 07.03.2013 klo 08:35:26 »
Muotoilun taiteilija-apurahat
Hakuaika01.03.2013 - 02.04.2013
Viimeisen hakupäivän postileima riittää.

Kenelle
Taiteen edistämiskeskus myöntää muotoilun alan ammattitaiteilijoille vuosittain viisi-, kolmi-, yksi- ja puolivuotisia taiteilija-apurahoja.
Muotoilun alaan kuuluu muotoilun ja taideteollisten alojen lisäksi kuvitus ja sarjakuva.

Mihin tarkoitukseen
Apuraha on tarkoitettu ammatilliseen, pitkäjänteiseen taiteelliseen työskentelyyn tai jatkokoulutukseen.

Minkä suuruinen
Apuraha voidaan myöntää ½-, 1-, 3- tai 5-vuotisena seuraavan kalenterivuoden alusta.
Vuosittain jaetaan kolme viisivuotista, kolme kolmivuotista, yhdeksän yksivuotista ja yksi puolivuotinen taiteilija-apuraha. Yksivuotinen apuraha voidaan myöntää myös puolivuotisena.
Apurahan suuruus on 1 626,99 euroa/kk (2012).
Apuraha sisältää Maatalousyrittäjien eläkelain mukaisen eläke- ja tapaturmavakuutusosuuden.
Apuraha maksetaan kuukausittain.
Kaksi 10-vuotista muotoilun taiteilija-apurahaa alkoi vuonna 2012. Kymmenvuotisten apurahojen saajilla on oikeus käyttää taiteilijaprofessorin nimikettä apurahakauden ajan. Seuraavan kerran muotoilun taiteilijaprofessoriapurahat tulevat haettaviksi vuoden 2022 alusta.

Päätökseen vaikuttavat muun muassa
hakijan aikaisempi taiteellinen toiminta
työsuunnitelma, joka kattaa koko haetun apurahakauden.

Lisää tietoa hausta:
http://www.taike.fi/fi/web/sarjakuva/apurahat-ja-avustukset/-/stipend/viewStipend/11032

Solja

  • Sarjakuvataiteilija
  • Jäsen
  • Viestejä: 557
  • Helvetin hyvin menee.
Vs: Apurahoja haussa nyt!
« Vastaus #16 : 07.03.2013 klo 08:44:50 »
Taiteen edistämiskeskuksella haussa myös:

Matka-apurahat,
Hakuaika 01.01.2013 - 31.12.2013

http://www.taike.fi/fi/web/sarjakuva/apurahat-ja-avustukset/-/stipend/viewStipend/11049

Residenssiapurahat yksityishenkilöille
Hakuaika 01.01.2013 - 02.04.2013

http://www.taike.fi/fi/web/sarjakuva/apurahat-ja-avustukset/-/stipend/viewStipend/11040

Apurahat kansainvälisen kulttuuriyhteistyön, -viennin ja -vaihdon hankkeisiin Hakuaika 01.01.2013 - 30.04.2013
http://www.taike.fi/fi/web/sarjakuva/apurahat-ja-avustukset/-/stipend/viewStipend/11059

Avustukset kansainvälisen kulttuuriyhteistyön, -viennin ja -vaihdon hankkeisiin Hakuaika 01.01.2013 - 30.04.2013
http://www.taike.fi/fi/web/sarjakuva/apurahat-ja-avustukset/-/stipend/viewStipend/11060

Solja

  • Sarjakuvataiteilija
  • Jäsen
  • Viestejä: 557
  • Helvetin hyvin menee.
Vs: Apurahoja haussa nyt!
« Vastaus #17 : 31.07.2013 klo 15:22:23 »
Koneen Säätiön apurahojen hakuaika alkaa 1.8. ja päättyy 30.9.


Koneen Säätiö myöntää apurahoja myös taiteen ja kulttuurin alan hankkeisiin. Etusijalla ovat uudet ja marginaalista nousevat taiteen ja kulttuurin alat sekä taidetta ja kulttuuria uudistavat, uutta luovat ja ajankohtaiset taide- ja kulttuurihankkeet sekä uusia näkökulmia sisältävät hankkeet. Tuen kohteena voivat olla myös hankkeet, joissa tieteen ja taiteen näkökulmat kohtaavat. Päätöksissä suositaan hankkeita, joissa taiteella on itseisarvoinen asema; erilaiset luovan talouden tai soveltavan taiteen hankkeet eivät ole ensisijaisia.

http://www.koneensaatio.fi/fi/apurahat/hakeminen/#muut_apurahat

Solja

  • Sarjakuvataiteilija
  • Jäsen
  • Viestejä: 557
  • Helvetin hyvin menee.
Vs: Apurahoja haussa nyt!
« Vastaus #18 : 01.08.2013 klo 09:29:27 »
Kuvitus ja sarjakuva! Taiteen edistämiskeskuksen matka-apurahahaun seuraava deatline 31.8.2013 (ja myös 29.11.2013)

Viimeisen hakupäivän postileima riittää.

Kenelle

Taiteen edistämiskeskus myöntää matka-apurahoja ammattitaiteilijoille, taiteen asiantuntijoille ja taiteilijoiden muodostamille projektikohtaisille työryhmille.

Mihin tarkoitukseen
Apurahat on tarkoitettu ulkomaanmatkojen kustannuksiin edullisinta julkista liikennevälinettä käyttäen sekä kohtuullisiin majoituskuluihin. Apurahaa ei voi saada päivärahoihin.

http://www.taike.fi/fi/web/sarjakuva/apurahat-ja-avustukset/-/stipend/viewStipend/11049



Solja

  • Sarjakuvataiteilija
  • Jäsen
  • Viestejä: 557
  • Helvetin hyvin menee.
Vs: Apurahoja haussa nyt!
« Vastaus #19 : 05.08.2013 klo 12:14:30 »
Alfred Kordelinin yleinen edistys- ja sivistysrahaston päärahaston hakuaika alkaa torstaina 1.8.2013 ja päättyy perjantaina 30.8.2013 klo 16.00. Säätiön hallitus päätti siirtyä kokonaan sähköiseen hakuun vuoden 2013 elokuusta alkaen. Paperisia hakemuksia ei siis enää tarvita lainkaan. Apurahaa haetaan täyttämällä säätiön kotisivuilla oleva sähköinen lomake.

http://www.kordelin.fi/apurahat.php

Solja

  • Sarjakuvataiteilija
  • Jäsen
  • Viestejä: 557
  • Helvetin hyvin menee.
Vs: Apurahoja haussa nyt!
« Vastaus #20 : 12.08.2013 klo 15:23:35 »

Visuaalisen taiteen keskus Framen apurahahaku visuaalisen taiteen kansainvälistä yhteistyötä ja vientiä edistäviin hankkeisiin on käynnistynyt. Apurahoja myönnetään visuaalisen taiteen eri aloille: kuvataiteeseen, valokuvataiteeseen, mediataiteeseen, taidekäsityöhön ja sarjakuvataiteeseen. Haku päättyy lauantaina 31. elokuuta.

Tukea voi hakea ulkomailla järjestettävään visuaalisen taiteen tapahtumaan, johon osallistuu yksi tai useampi suomalainen tai Suomessa työskentelevä taiteilija, taiteilijaryhmä tai muu taidekentän toimija. Tapahtuma voi olla esimerkiksi yksityisnäyttely, kansainvälinen ryhmänäyttely, biennaali, festivaali, taidemessut, seminaari tai workshop. Apuraha voidaan myöntää esimerkiksi teosten kuljetuskustannuksiin tai matka- ja majoituskulujen kattamiseen.

Apurahaa voi hakea myös vieraskielisen, visuaaliseen taiteeseen liittyvän painotuotteen tai muun julkaisun valmistamiseen. Tukea voi hakea, jos painotuotteen voidaan katsoa edistävän suomalaisen taiteilijan tuotannon esittelyä tai suomalaisen taiteen tunnettavuutta ulkomailla. Apurahan myöntäminen edellyttää painotuotteen tai julkaisun levityssuunnitelmaa. Apuraha voidaan myöntää esimerkiksi painotuotteesta tai julkaisusta aiheutuvien kulujen kattamiseen sekä käännöskuluihin.

 Lisäksi apurahaa voi hakea visuaaliseen taiteeseen liittyvien asiantuntijavierailujen järjestämiseen Suomessa ja ulkomailla. Tällöin apurahalla voidaan kattaa matka- ja majoituskuluja tai osallistumismaksuja.

Framen apurahaa voivat hakea yksityiset henkilöt (suomalaiset kuvataiteilijat, Suomessa työskentelevät kuvataiteilijat sekä suomalaiset ja ulkomaalaiset kuraattorit ja tuottajat) tai suomalaiset työryhmät sekä suomalaiset ja ulkomaiset yhteisöt (yhdistykset, taidemuseot, galleriat ja kulttuuri-instituutit).

http://www.frame-finland.fi/news/framen-elokuun-apurahahaku-on-kaynnistynyt/

Solja

  • Sarjakuvataiteilija
  • Jäsen
  • Viestejä: 557
  • Helvetin hyvin menee.
Vs: Apurahoja haussa nyt!
« Vastaus #21 : 11.09.2013 klo 10:15:26 »
Kuvitus- ja sarjakuvataiteen kohdeapurahat
Hakuaika

01.09.2013 - 30.09.2013
Viimeisen hakupäivän postileima riittää.


Kenelle
Media-, sarjakuva- ja kuvitustaiteen toimikunta myöntää kohdeapurahoja kuvittajille, sarjakuvataiteilijoille tai heidän muodostamilleen työryhmille.

Mihin tarkoitukseen
Apuraha on tarkoitettu yksittäisiin seuraavana kalenterivuonna toteutettaviin kuvitus- tai sarjakuvataiteen hankkeisiin.

Minkä suuruinen
Apurahan suuruus on tyypillisesti ollut 1 000 – 5 000 euroa.

Millä perusteella
Päätökseen vaikuttavat
• hakijan aikaisempi taiteellinen toiminta
• hankkeen työsuunnitelma.

http://www.taike.fi/fi/web/sarjakuva/apurahat-ja-avustukset/-/stipend/viewStipend/11124

Anssi Rauhala

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 816
  • Aces High!
Vs: Apurahoja haussa nyt!
« Vastaus #22 : 22.09.2013 klo 16:59:30 »
Muistetaan kaikki:

Kuvitus- ja sarjakuvataiteen kohdeapurahat
Hakuaika
01.09.2013 - 30.09.2013
Viimeisen hakupäivän postileima riittää.


Ja ne sanovat, että mitä enemmän hakemuksia tulee käsiteltäväksi, sitä enemmän seuraaviin jakoihin voidaan saada jaettavaa rahaa.

Itse olen tähän hakuun väsännyt kaksi hakemusta sarjakuville ja yhden kuvitukselle, ehkä vielä ehdin tällä tulevalla viikolla tehdä hakemuksen tai pari lisää (on nimittäin noita keskeneräisiä projekteja ennestään).

Täyttäkää kaavakkeita, ihmiset, viikko aikaa! Pahimmassakin tapauksessa voimme jälkeenpäin harmitella yhdessä, että ei tällä kertaa.
"The ukulele army grows larger and larger, and soon we will dominate all media. Then you will all pay." (Jonathan Coulton)
http://anssirauhala.blogspot.com/

K.Huitula

  • Jäsen
  • Viestejä: 178
  • Mutta huumori - se se vasta hauskaa on.
Vs: Apurahoja haussa nyt!
« Vastaus #23 : 22.09.2013 klo 19:48:15 »

Itse olen tähän hakuun väsännyt kaksi hakemusta sarjakuville ja yhden kuvitukselle, ehkä vielä ehdin tällä tulevalla viikolla tehdä hakemuksen tai pari lisää (on nimittäin noita keskeneräisiä projekteja ennestään).

Niin, joskus tein noin itsekin, useamman (muistaakseni 3) hakemusta eri projekteihin, ja (siitä on jo vuosia aikaa), tuli mistälie lautakunnasta ihan puhelinsoitto, ja vähän vihaisesti kysyttiin näin: "luuletko että tämä on joku lottoarvonta kun lähetät niin monta erillistä hakemusta?".

Että ota siitä nyt selvä kuinka mikäkin taho haluaa, mieluummin useampi projekti samalle hakemukselle vai erilliset. Kannattaa lukea ohjeet tarkasti, vaihtelee vähän sen mukaan mitkä hakemukset on kyseessä. Mutta tuo puhelinkommentti oli kyllä hulvaton. (eikä mitenkään erityisesti oltu kielletty lähettämästä useampaa eri hakemusta silloinkaan. Ja miksi olisi? Kyllähän ammatti-ihmisillä on aina useampi projekti eri työvaiheissa meneillään. Sitähän ei hakija voi tietää mitä projekteja enemmän arvostetaan apurahajaon näkökulmasta, sehän on sitten siinä vaiheessa jakavan tahon asia päättää joka tapauksessa).
www.fantacore.com - Fantacore Media
www.lemminki.fi
www.huitula.com - Sarjakuva, elokuva, animaatio & visual design

Solja

  • Sarjakuvataiteilija
  • Jäsen
  • Viestejä: 557
  • Helvetin hyvin menee.
Vs: Apurahoja haussa nyt!
« Vastaus #24 : 25.09.2013 klo 13:46:55 »
Muistakaa hakea Taiken kohdeapurahoja!
Valtion tulevaa sarjakuvataiteelle varattavaa rahamäärää tullaan tarkistamaan Taiteen edistämiskeskukselta haettujen apurahamäärien mukaan. Kaikki hakemukset ovat siis tärkeitä.


Hakuaikaa on 30.09.2013 asti (Viimeisen hakupäivän postileima riittää.)

Media-, sarjakuva- ja kuvitustaiteen toimikunta myöntää kohdeapurahoja kuvittajille, sarjakuvataiteilijoille tai heidän muodostamilleen työryhmille:

http://www.taike.fi/web/sarjakuva/apurahat-ja-avustukset/-/stipend/viewStipend/11124

MYÖS KONEEN SÄÄTIÖN hakuaika menee umpeen 30.9.13
http://www.koneensaatio.fi/fi/apurahat/hakeminen/#muut_apurahat

Onnea apurahahakuihin!

Solja

  • Sarjakuvataiteilija
  • Jäsen
  • Viestejä: 557
  • Helvetin hyvin menee.
Vs: Apurahoja haussa nyt!
« Vastaus #25 : 25.09.2013 klo 17:22:16 »
Nyt ei tarvitse yksin kirjoittaa apurahahakemuksia!

Perjantaina 27.9 klo 12-16

Avoin paja Sarjakuvakeskuksen opetustilassa. Paikalla Sarjakuvakeskuksen työntekijöitä. Tervetuloa mukaan mihin aikaan vain.

Viilataan yhdessä apurahahakemuksia henkilökohtaisille taideprojekteille ja myös sarjakuvatapahtumia varten. Toivomme, että mahdollisimman moni laadukas sarjakuva toteutuu. Lisäksi taideapurahojen jako liittyy myös sisääntulevien hakemusten määrään.

http://www.facebook.com/events/1400929733470544/?ref_newsfeed_story_type=regular

Solja

  • Sarjakuvataiteilija
  • Jäsen
  • Viestejä: 557
  • Helvetin hyvin menee.
Vs: Apurahoja haussa nyt!
« Vastaus #26 : 30.09.2013 klo 13:25:29 »
Suomen Kulttuurirahasto järjestää kaksi apurahainfotilaisuutta apurahanhakijoille lokakuussa 2013.

Taiteen apurahainfo pidetään torstaina 3.10. klo 14-16 Ateneumin taidemuseon Ateneum-salissa (Kaivokatu 2). Puhujina ovat mm. taiteilijaprofessori Jorma Uotinen ja toiminnanjohtaja Laura Serkosalo.

http://skr.fi/ajankohtaista/tervetuloa-apurahainfotilaisuuksiin-lokakuussa-2013

Tilaisuuksiin on vapaa pääsy eivätkä ne vaadi ennakkoilmoittautumista.

PS. Lokakuussa alkaa SKRn keskusrahaston hakuaika!

Solja

  • Sarjakuvataiteilija
  • Jäsen
  • Viestejä: 557
  • Helvetin hyvin menee.
Vs: Apurahoja haussa nyt!
« Vastaus #27 : 01.10.2013 klo 11:26:55 »
Taiteen edistämiskeskuksen apuraha- ja avustushakuaika on 01.10.2013 - 31.10.2013.
Sivuilta löytyy paljon erillaisa apurahoja mm.  matka-, kohde- ja työskenetly apurahoja.

http://www.taike.fi/fi/web/taike/apurahat-ja-avustukset

Solja

  • Sarjakuvataiteilija
  • Jäsen
  • Viestejä: 557
  • Helvetin hyvin menee.
Vs: Apurahoja haussa nyt!
« Vastaus #28 : 29.10.2013 klo 09:20:34 »
Muistutus! Taiken hakuajat menee umpeen torstaina!

Apurahat kansainvälisiin hankkeisiin
Hakuaika: 01.10.2013 - 31.10.2013
Residenssiapurahat
Hakuaika: 01.10.2013 - 31.10.2013
Erityisavustukset yhteisöille
Hakuaika: 01.10.2013 - 31.10.2013
Avustukset kansainvälisiin hankkeisiin
Hakuaika: 01.10.2013 - 31.10.2013
Residenssiavustukset
Hakuaika: 01.10.2013 - 31.10.2013
Toiminta-avustukset yhteisöille
Hakuaika: 01.10.2013 - 31.10.2013
Alueiden työskentelyapurahat
Hakuaika: 01.10.2013 - 31.10.2013
Alueiden kohdeapurahat
Hakuaika: 01.10.2013 - 31.10.2013
Alueiden lastenkulttuuriapurahat
Hakuaika: 01.10.2013 - 31.10.2013
Alueiden lastenkulttuuriavustukset
Hakuaika: 01.10.2013 - 31.10.2013
Alueiden avustukset yhteisöille
Hakuaika: 01.10.2013 - 31.10.2013
Alueiden kulttuurin hyvinvoinnin yhteisöavustukset
Hakuaika: 01.10.2013 - 31.10.2013
Erityisavustus nuorisotakuun kehittämiseen taiteen keinoin
Hakuaika: 15.10.2013 - 05.11.2013
Matka-apurahat
Hakuaika: 01.01.2013 - 31.12.2013

Linkki:
http://www.taike.fi/

Solja

  • Sarjakuvataiteilija
  • Jäsen
  • Viestejä: 557
  • Helvetin hyvin menee.
Vs: Apurahoja haussa nyt!
« Vastaus #29 : 21.11.2013 klo 09:25:39 »
Aivan mahtavaa!
Residenssihaku eurooppalaisiin kaupunkikohteisiin suomalaisille ja eurooppalaisille sarjakuvataiteilijoille. Hakuaikaa marraskuun loppuun saakka.

CUNE Comics-in-Residence (CUNE CiR) gives comic artists and other professionals a chance to explore the culture, the people and the local comics scene of their neighbouring European countries. Through individual projects and collaboration with local comics actives, the artists can form new professional and personal ties and exchange essential know-how.

CUNE CiR is primarily aimed at comic artists from the following 11 countries: Finland, Sweden, Estonia, Latvia, Lithuania, Norway, Denmark, Poland, Germany, the Netherlands and Russia. Artists from other European countries may apply as well.


http://cunecomics.net/cune-residences/