Kohta pitäis taas tulla Avaruuden Korkeajännitystä kioskeihin. Hyvin on pitänyt paikkansa Askon vuosi sitten kirjoittama viesti (vähän ylempänä tässä ketjussa). "The Contraband Leader" (hieno kansikuvavalinta Lurkerilta

) Moog kertoo pokkarista näin:
--
"Space on alunperin tilava tila kuten myös avaruus. Ennen vanhaan osattiin hyvin soveltaa vanhoja suomensanoja uuteen käyttöön.
Avaruuden korkeajännitys pitäisi taas ilmestyä jonkun ajan kuluttua.
Tälläkin kertaa siinä on 2 Rick Random juttua
- Kadonneet kruununjalokivet (Korkkari 14/1956)
- Hyökkääjät Oceanplaneetalta (Korkkari 19/1956)
ja 2 Jet-Ace Logan tarinaa
- Kauhun kahleissa (Korkkari 1/1964)
- Vaarojen Planeetta (Korkkari 3/1964)
Rick Randomit on jälleen tavallaan jatkoa toisiinsa ja Vaarojen Planeetta on 2. suomalaispainos eli sitä ei julkaistu Avaruuden Korkeajännityssarjassa.
Kauhun kahleissa on Ron Turnerin piirtämä ja tulevassa erikoiskorkkarissa on myös taas meikän kirjottama pieni turinointi Ron Turnerista ja hänen vaikutuksestaan suomalaiseen scifisarjakuvaan."
--
Hyvältä kuulostaapi! Ostin vastikään divarista Avaruuden Jätti-Korkeajännityksen, joka on täynnänsä Jet-Ace Logania. Tarinoita sateenvarjon näköisistä avaruusmiehistä ja muusta järjettömästä, kyllä kelpaa lueskella uutta pokkaria odotellessa.
