Olen kanssa joskus katsellut noita levyjä. Enemmän kuin itse kuunnelmat itseäni on kiinnostanut nuo kansitaiteet. Esimerkiksi Al Williamsonin Flash Gordon kirjan lukeneet ovat nähneet maininnan että tuota Williamsonin tekemää kansitaidetta pidetään yhtenä kyseisen herran hienoimmista töistä värienkäytön osalta.
Edit. Lisätääs vähän.
Vaikkakaan ei alunperin sarjakuvasta lähtöisin ottaisin Shadown mukaan tämän otsikon alle. Ne ketkä eivät ole vanhoja The Shadow kuunnelmia ikinä kuulleet ovat kyllä yhtä hauskaa kokemusta vaille. 30- ja 40 luvulla tehdyt kuunnelmat on oikein kivoja kuunnella.
Alkuperäiset kuunnelmien tähdet, Orson Welles, Bill Johstone jne ovat todella oikeita The Shadown ilmentymiä. Samoin Shadown nauru on jotain todella uskomatonta, ihan jotain muuta kuin nykyisissä leffalämmittelyissä. Näitä CD kokoelmia on vuosien varrella liikkunut useampiakin. Yleensä noissa on myös vielä mainokset tallella.