Sanoin tämän (tai ainakin jotain samantyyppistä) jo silloin, kun kilpparien lookki paljastettiin promo kuvassa, mutta toistetaan: Live-Action ninja kilpikonnat näyttävät kamalilta. Ja tajusin viimein miksi: Bay ja porukka ovat yrittäneet liikaa tehdä näistä realistisia. Totuus on kuitenki se, että apomorfiset kilparit ovat hyvin epärealistinen konsepti, joten nämä on helpompi hyväksyä, kun ne myös näyttävät epärealistisilta. Semmoinen kauhea uncanny valley - efekti, kun noita Baykilppareita tuijottaa. Eikä tietenkään se auta, että ollaan pyritty olemaan mahdollisimman EXTREME!! noitten desingnien kanssa muutenkin.
On kyllä tietyllä tapaa mielenkiintoinen projekti tämä Baykilpparit. Harvoin näkee elokuvaa, jonka jokainen päätös on väärä.
"Hei! Palkataan Michael Bay tuottamaan ja Jonathan Liebesman ohjaamaan!"
"Kirjoitetaan käsis, jossa kilpparit ovat alieneita ja luovutaan siitä vasta viimehetkellä, kun fanit suuttuu!"
"Megan Fox on täydellinen April O'Neil!"
"Palkataan länsimaalaiset näyttelijät Silppuriksi ja Tikuksi!"
"Otetaan 85% [sen perusteella mitä tiedetään. Voi nousta tai laskea, kunhan leffa ilmestynyt] vaikutteista 80 - luvun piirretystä, vaikka on kymmenittäin muutakin Turtles - matskua ja se ei ole edes se mistä kaikki alkoi!"
"Tehdään Silppurista ja Jalka Klaanista, jokin rikollisuutta vastustava kommando - ryhmä!"
"Aprilin isällähän oli jotain tekemistä Kilppareitten originsin kanssa?!"
Ei ole ihmekkään, että trailerista ei tullut yhtään Turtles - fiilis.