Kirjoittaja Aihe: Kuinka tämä väritys nyt tapahtuu kokonaisuudessa?  (Luettu 2973 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

goldensix

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 1
Mo. Ensimmäinen viestini täällä ja pakko vaatia yksinkertaista ja selkeää ohjetta tietokoneväritykselle. Kuinka tämä tapahtuu?

Vaiheittain tyyliin:

1. Aluksi...
2. Sitten...
2. Ja....
4. Lopuksi

Eli hyvin yksinkertainen, mutta selkeä ohje. Itse olen ainakin photaria käyttänyt valokuvien kanssa säätämiseen noin 3 vuotta, mutta minulla ei ole hajuakaan, että kuinka saisin minun piirrokseni väritettyä esim. http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=gallery;sa=view;id=3836 tuohon tyyliin. Eli mitä vaaditaan, että saa kyseistä jälkeä. Kiitos. Ja olen lukenut aikasempia ohjeita, mutta ne ovat aina menneet vähän ohi aiheen tai erittäin sekavaksi. Itse piirrän hyvin yksinkertaisia hahmoja ja niistä tuppaa tulemaan välillä vähän tylsiä ilman värejä ja ajattelin alkaa herättäämään hahmojani henkiin värityksen avulla.

tertsi

  • Vieras
Vs: Kuinka tämä väritys nyt tapahtuu kokonaisuudessa?
« Vastaus #1 : 19.12.2010 klo 12:51:51 »
Lue tämä 8 sivun mittainen ketju, niin olet ratkaisevasti viisaampi.
http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,6187.0.html

tertsi

  • Vieras
Vs: Kuinka tämä väritys nyt tapahtuu kokonaisuudessa?
« Vastaus #2 : 19.12.2010 klo 14:33:11 »
kannattaa googlettaa "Sarjakuvantekowiki". Sieltä pitäisi löytyä kaikki, mitä ihminen keksii sarjakuvantekemisestä kysyä.

roju

  • sarjispelle
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 738
Vs: Kuinka tämä väritys nyt tapahtuu kokonaisuudessa?
« Vastaus #3 : 19.12.2010 klo 16:16:09 »
Tässä on aika kiinnostava, seikkaperäinen ohje värittämiseen akvarelleilla.
http://www.smallnoises.com/blog/2010/11/7/watercolor-process.html
Muista poika, että tämän päivän kapinallinen on huomispäivän pieru.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 137
Vs: Kuinka tämä väritys nyt tapahtuu kokonaisuudessa?
« Vastaus #4 : 19.12.2010 klo 18:34:37 »
Lisää ohjeita löytyy suomeksi Mangan värit -kirjassa.
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

Markku Myllymäki

  • Lyijykynän jatke
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 815
  • /* You are not expected to understand this. */
Vs: Kuinka tämä väritys nyt tapahtuu kokonaisuudessa?
« Vastaus #5 : 21.12.2010 klo 09:54:15 »
0. Skannaa kuva ja tee viivat mustalla (kysyit sitten vain värityksestä)
1. Ota viivat yhdelle layerille
2. Tee päälle Multiply-layer. Tämä siksi, että viivat säilyvät.
3. Ala värittää. Isot pinnat ensin yhtenäisellä värillä.
4. Valot ja varjot. Tähän on järjettömän monta tapaa. Voi tehdä kaikki samalle layerille tai sitten esim. valaistus omalle layerille (tyypiksi vaikka Screen) ja varjot omalle layerille (tyypiksi vaikka Overlay). Kokeile mikä toimii, netti on pullollaan tutoriaaleja.
5. Detaljit ja tekstuurit, sekä tausta. Nämäkin voi olla omia layereitaan tai sitten ei. Detaljeja voi olla hauska tehdä maskeilla tai selectioneilla. Makuasia.

Toinen mahdollisuus (eri systeemi) on Burn- ja Dodge- työkalujen käyttö valoissa ja varjoissa. Jotkut inhoavat sellaista jälkeä, toiset tykkäävät.

Myös gradient fillien käyttöä voipi kokeilla.

Nuo lienevät yleisimmin käytössä olevat systeemit. En itse käytä mitään noista. Mutta minun värityssysteemini onkin ihan pervo.  :P

edit: Jos tekee valot ja varjot omille layereilleen, kannattaa keksiä tapa maskata viivat pois, jos ei käytä Multiplyä. Njaah, itse asiassa selectionit tai maskit ovat sellaista mitä kannattaa opetella vähän joka vaihetta varten.

edit2: Nuo väritykset onnistuu Photoshopilla, GIMPillä ja monella muullakin softalla, jotka tukevat layereita...

edit276875:

Värien valinta (harmoniset, triadi, etc.)  voi ja kannattaa tehdä aluksi. Värit kannattaa todella miettiä, niistä tulee tunnelmaa paljon. Tähän löytyy myös ilmaisia työkaluja, mutta väriteoria on ihan oma alueensa. Myös vrien kylläisyys (saturation) on semmoinen juttu, jolla kannattaa hiukan pelleillä. Esim. kylläiset värit varjoissa ja haljummat valoisissa paikoissa toimii joskus kivasti.

Myös värein yhtenäistäminen on tärkeää eli koko kuvan kaikki alueet sointuvat yhteen. Yksi tapa on tehdä niitä valokuvasäätöjä (HSL esim.) tai sitten semmoinen temppu että heittää himmeän (low opacity) gradient Multiply-layerin koko kuvan päälle.

Huoh. Saako noista enää kukaan mitään selvää?
« Viimeksi muokattu: 21.12.2010 klo 10:40:02 kirjoittanut Markku Myllymäki »
When you earnestly believe you can compensate for a lack of skill by doubling your efforts,
there's no end to what you can't do.

Furin

  • Pöhelö
  • Jäsen
  • Viestejä: 415
Vs: Kuinka tämä väritys nyt tapahtuu kokonaisuudessa?
« Vastaus #6 : 21.12.2010 klo 13:14:56 »
0. Skannaa kuva ja tee viivat mustalla (kysyit sitten vain värityksestä)
1. Ota viivat yhdelle layerille
2. Tee päälle Multiply-layer. Tämä siksi, että viivat säilyvät.
3. Ala värittää. Isot pinnat ensin yhtenäisellä värillä.

Sen verran muuttaisin edellä kerrottua, melko kattavaa selitystä, että itse laittaisin viivat ylimmäksi ja muuttaisin viiva -layerin multiply tilaan. Väri-layer sitten normaaliksi. Tämä siksi, että värien pinoaminen eri layereihin on helpompaa, kun ne eivät kuulla toistensa läpi.
Paitsi jos tietenkin haluaa värien kuultavan läpi.

Äh. Yksinkertainen asia, mutta selitettynä äärimmäisen sekava.

Markku Myllymäki

  • Lyijykynän jatke
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 815
  • /* You are not expected to understand this. */
Vs: Kuinka tämä väritys nyt tapahtuu kokonaisuudessa?
« Vastaus #7 : 21.12.2010 klo 15:43:35 »
Furinin idea on oikein hyvä.

Vektorivärityksestä en muistanut mainita, mutta Illustratorin gradien meshillä tai (ilmaisen) Inkscape objektin blurraamisella saa hienoa jälkeä myös. Se on vain hirveän hidasta.

Maalaamalla värittäjillä on sitten ihan oma tyylinsä, voipi katsella (ilmaisen) MyPaintin tai Corel Painterin tapaisten työkalujen tutoriaaleista. (ArtRage, TwistedBrush, Paint Tool SAI, AZPainter2, jne. ovat myös kokeilemisen arvoisia).

Maalaamisessa ihmiset hokevat, että käytä hard edged brushia, älläkä smudgea. Mutta tee mitä haluat, joka työkalua kannattaa kokeilla... Maalaamisessa homma on lähinnä siitä kiinni kuinka hyvää värien "sekoittamista" softasi tukee ja kuinka hyvä silmä itselläsi on.

Parhaat väritystutoriaalit joita olen nähnyt ovat valitettavasti vahvojen rekisteröintien takana (sites containing very, very naughty images  >:D ).

When you earnestly believe you can compensate for a lack of skill by doubling your efforts,
there's no end to what you can't do.

T.Kokkila

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 116
Vs: Kuinka tämä väritys nyt tapahtuu kokonaisuudessa?
« Vastaus #8 : 21.12.2010 klo 16:24:23 »
Pitkien keskusteluketjujen ja erilaisten tutoriaalien kahlaamisessa varsinkin aloittelija varmaan menee ihan sekaisin. Kaikkea ei tarvitse osata heti, eikä koskaan. Kaikkia väritystapoja ja kikkoja voi käyttää, mutta pakko ei ole.
Kysyjän linkkaaman stripin tapainen väritys onnistuu ilman layereiden kanssa säätämistäkin.

Värityskokeilut voi aloittaa ihan yhdellä tasollakin.

- Sarjis vaikkapa ensin säädettynä mustavalkoiseksi viivapiirrokseksi, esim kokoon 18 cm leveä, tarkkuus 600 dpi. Tarkkuutta voi lisätä 900 tai 1200 dpi:hin, mutta normaalisti tuo 600 dpi riittää. Tallenna.
- Muunna sarjis RGB värikuvaksi. Tallenna eri nimellä.
- Väritä suljetut pinnat ihan vaan maalipönttö-työkalulla. Elleivät pinnat ole suljettuja, valitse taikasauvalla (tarkista ettei anti-alias/feather tms ole päällä) tyhjä alue ja piirrä/väritä/sulje alue kynätyökalulla. Näin et väritä mustan viivan päälle, vaikka et layereitä käyttäisikään.
- Kun olet värittänyt haluamasi alueet tasaväreillä, tallenna kuva.
- Valitse taikasauvalla yksi värialue kerrallaan, ja käytä vaikka Burn tai Dodge työkaluja väripinnan tummentamiseen tai vaalentamiseen. Tai maalaa sen päälle tummemmalla tai vaaleammalla sävyllä. Tai mitä vaan. Tallenna taas eri nimellä.

Näin voi tehdä melko yksinkertaisesti värityskokeiluja. Tallentamiset sen takia, että voit aina aloittaa uudestaan edellisestä versiosta ellet ole tyytyväinen, tai haluat kokeilla muuta. Strippejä tällä tavoin värittää ihan hyvin (varjostukset ovat jo vähän liikaakin, mutta kun ketjun aloittaja niitä halusi). Työkalut ja niiden nimet vaihtelevat eri ohjelmissa, mutta tämmöiseen löytynevät välineet kaikista kuvankäsittelyohjelmista. Pidemmän sarjiksen värittely voi olla vähän pitkästyttävää näin, mutta onnistuu sekin. Keinoja ja kokeiluja voi sitten hiljakseen laajentaa...

Netissä julkaisu onnistuu ihan suoraan. Kirjapainokuntoon saattaminen on sitten oma tarinansa, mutta on kyllä mahdollista tuon pohjalta.
« Viimeksi muokattu: 21.12.2010 klo 16:26:38 kirjoittanut T.Kokkila »

Markku Myllymäki

  • Lyijykynän jatke
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 815
  • /* You are not expected to understand this. */
Vs: Kuinka tämä väritys nyt tapahtuu kokonaisuudessa?
« Vastaus #9 : 21.12.2010 klo 23:00:31 »


Multiply layer päällimmäisenä toimii hienosti! 30min ripellys, sori.  ;)

edit: siis viivat päällimmäisenä Multiply-layerilla.
« Viimeksi muokattu: 21.12.2010 klo 23:04:03 kirjoittanut Markku Myllymäki »
When you earnestly believe you can compensate for a lack of skill by doubling your efforts,
there's no end to what you can't do.