kertoivat että käsittelijä ei ollut tehnyt mitään nootteja/muistiota keissistäni joten olettivat tämän 25 prossalla pienentämisen johtuvan vain siitä että ammattikirjallisuudessakin katsotaan osan menevän omaan käyttöön. Sanoivat että pitää olla tyytyväinen että hyväksiyvät jopa 75% (ei sentään kysynyt oliko mulla lakki kourassa kun puhuin puhelimessa...)
Onko muilla kokemuksia tästä eli onko ihan normaalia?
Vai laitanko oikaisupyynnön matkaan.
Yksityishenkilön verotuksessa usein tarjotaan vain osan ammattikirjallisuutta hyväksymistä, tai jotain aika alhaista ylärajaa jota isompia vähennyksiä ei mukamas saa tehdä. Täysimääräiset tulonhankkimisvähennykset menevät pääsääntöisesti läpi ainoastaan yrityksillä, esim toiminimellä työskennellessä.
Asiasta voi ja saa kuitenkin valittaa, ja veroilmoituksiinhan saa pyytää oikaisuja kuuden vuoden ajan ilmoituksen jättämisestä.
Jos sait vähennyksiin kirjallisuutta yli tuhannella eurolla, voi olla ettei valittaminen onnistu. Toisaalta, työsi vuoksi sun on pakko olla perillä ihan kaikesta, eikä siinä kirjastot paljoa auta. Kaunopuheisuus käyttöön vaan.
Yrittänyttä ei ns. laiteta.

Kivi