Heippa Orjan May!

Tässä on joitain ilmaisia ohjelmia joita itse käytän:
Gimp - itse olen käyttänyt Gimpiä jonkin verran ja tykkään.. sarjakuvien piirtäminen onnistuu sillä .. ja värityskin..
Inkskape - vektori piirrustusohjelma. Tällä on hyvä lisäillä tekstiä tai muuta sellaista grafiikkaa, joka tarvitsee suoria viivoja.
Alchemy - kokeellinen piirrustusohjelma, joka vapauttaa ainakin itseni yrittämästä liikoja. Tuloksena on musteläiskiin verrattavissa olevaa jälkeä, jonka voi viedä muihin ohjelmiin ja jalostaa niistä aivan jotain uutta.
Sketchup - Googlen ilmainen 3d ohjelma, jolla voi rakentaa laatikko malleja, joista on apua piirtämisessä, hahmottelussa ja perspektiiviasioissa.
Muro - uusi deviantARTin verkko piirrustusohjelma. Siihen voi ostaa lisäominaisuuksia. Toimii ihan kivasti.
Muita ohjelmia, joista olen kuullut ovat:
MyPaint - itseasiassa se näyttääkin ihan hauskalta.. taidanpa ladata sen
Paint.NET