Kirjoittaja Aihe: SARJAKUVA-FINLANDIA-PALKINTO 2011  (Luettu 48164 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Vs: SARJAKUVA-FINLANDIA-PALKINTO 2011
« Vastaus #180 : 13.04.2011 klo 15:09:12 »
Niittiselkiä on ollut ehdolla joka vuosi.
Joku puhui tuolla runovihoista. Sitä vain mietin että eihän sellaisesta pahvikantisesta lehdestä millään mitenkään kovin juhlallista julkaisua saa, vaikka sisältö tietenkin ratkaisee.

Mutta ajatelkaapa jos palkinnosta todella kisaisivat pitkät sarjat, minialbumitkin olisivat kisasta ulkona... Olisi helpompaa ja mielenkiintoista keskustella töiden sisällöstä. Vertailla tarinoita, draaman ja hahmojen rakentelua sekä kerrontaa, albumin teemoja, sitä miten paketti ylipäätään pysyy juonellisesti kasassa jne.
Ja mitä siitä vaikka ehdokkaita olisi vain muutama kymmenen, onhan palkintosummakin vain kuudesosa romaanifinlandiasta. Silloin olisi esiraadillakin kenties helpompi duuni. Tämmöinen palkinto pitäisi pikimmiten perustaa.
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

pertti jarla

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 915
Vs: SARJAKUVA-FINLANDIA-PALKINTO 2011
« Vastaus #181 : 13.04.2011 klo 16:01:50 »
Jos itse saisin päättää, enkä tietenkään saa, muuttaisin koko palkinnon sarjakuvaromaani-Finlandiaksi. Homma selkenisi ja käsite "sarjakuvaromaani" saisi lanseerausta, jota se vielä tarvinnee.
Myötätunto ja huumori pois vakavasta asiasta!
-Huolestunut äiti

[kivi]

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 529
  • Akvaarious.
Vs: SARJAKUVA-FINLANDIA-PALKINTO 2011
« Vastaus #182 : 13.04.2011 klo 16:24:21 »
Kannatan edellämainittuja. Pitkän ja yhtenäisen sarjakuvan palkintona nykyinen Finlandia toimisi onnen omiaan, ja stripeille voitaisiin perustaa oma palkinto vaikkapa Turussa.

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: SARJAKUVA-FINLANDIA-PALKINTO 2011
« Vastaus #183 : 13.04.2011 klo 16:46:26 »
Pitkän ja yhtenäisen sarjakuvan palkintona nykyinen Finlandia toimisi onnen omiaan, ja stripeille voitaisiin perustaa oma palkinto vaikkapa Turussa.

Ai "Turku Strippaa" palkinto?

pyydetäänkö "alan naiset" myös arviointi raatiin(on täällä niitä miesversioitakin mutta kun en tunne henkilökohtaisesti, ainakaan tietääkseni)

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: SARJAKUVA-FINLANDIA-PALKINTO 2011
« Vastaus #184 : 13.04.2011 klo 17:01:49 »
Olisivatko strippikilpailussa mukana vain kokoomajulkaisuiksi päässeet vai mikä vaan joka ilmestyy joko lehdessä tai vaikkapa blogissa?

Mut joo, Sarjakuvaromaani-Finlandia on se mitä kaipaisin itsekin. Mut olisko sitten albumisarjan osa ulkona siitä? Olis kai... Vaikka olisikin esmes kaksiosainen. ? öhh..

Timo

[kivi]

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 529
  • Akvaarious.
Vs: SARJAKUVA-FINLANDIA-PALKINTO 2011
« Vastaus #185 : 13.04.2011 klo 17:38:10 »
Mut olisko sitten albumisarjan osa ulkona siitä? Olis kai... Vaikka olisikin esmes kaksiosainen. ? öhh..

Ei ainakaan Finlandiassa ja Finlandia Juniorissa ole, kunhan episodi on luettavissa myös omana kokonaisuutenaan. Miksi siis tässäkään?

Petteri Oja

  • Juudas itselleen
  • Jäsen
  • Viestejä: 8 193
Vs: SARJAKUVA-FINLANDIA-PALKINTO 2011
« Vastaus #186 : 13.04.2011 klo 17:44:17 »
Mutta ajatelkaapa jos palkinnosta todella kisaisivat pitkät sarjat, minialbumitkin olisivat kisasta ulkona...

Mikä se minialbumi oikein on? Joku maksimissaan 36-sivuinen albumi?

Jari Lehtinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 011
  • Itsevalaiseva myyrä joka selvittelee kurkkuaan
Vs: SARJAKUVA-FINLANDIA-PALKINTO 2011
« Vastaus #187 : 13.04.2011 klo 17:55:43 »
Muistaakseni 1980-luvulle asti oli kirjaluokituksessa sääntö, että romaanin piti olla vähintään 49 sivua pitkä. Vertailua sarjakuvaan ja kysymyksen mielekkyyttä voi halutessaan puntaroida vaikka tätä sääntöä vasten.
”Yhdysvalloissa vuosittain julkaistaan 720 miljoonaa kappaletta »C o m i c s» sarjakuvia … joista ei vain puutu kaikki kasvatuksellinen arvo, vaan jotka ovat suorastaan vahingollisia.” Lastemme puolesta, Kansainvälisen lastensuojelukonferenssin Suomen päätoimikunta 1952.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Vs: SARJAKUVA-FINLANDIA-PALKINTO 2011
« Vastaus #188 : 13.04.2011 klo 18:26:31 »
Mikä se minialbumi oikein on? Joku maksimissaan 36-sivuinen albumi?
Muistaakseni jo kirjoitin että minusta se on lähinnä markkinointitermi. Minialbumi kuulostaa hienommalta ja arvokkaammalta kuin lehti tai pokkari. Muodoltaan se voi kai olla (tai on meillä ollut) vaikkapa liuskan muotoinen paksuhkokin strippikokoelma tai sitten A5-kokoinen 24 sivuinen niittiselkä (sarjakuvanovelli, lopputyö tms.)

Selvyyden vuoksi haluan vielä todeta, että kyllä minusta strippikokoelmatkin ansaitsisivat tulla palkituksi sekä enemmän huomiota ja kritiikkiä. Ei niillä suosituimmillakaan ole vielä liikaa ostajia.

Aiheesta sen verran, että mikäli ymmärsin oikein, Sarjakuva-Finlandiaan haluttiin mukaan näin erilaisia teoksia jotta palkinto olisi jotenkin oikeutetumpi. Saatan puhua läpiä päähäni, eli toivottavasti joku alussa mukana olleista korjaa, jos näin on.
Sillä onhan se vähän säälittävää, miten vähän niitä pitkiä albumeita ilmestyy. En ole kuitenkaaan varma että saavutettiinko tällä "kosmeettisella" tempulla kuitenkaan siinä määrin arvostusta kuin oli sunnitelmissa? Siksi ei kai olisi huono idea jakaa palkinto rehellisesti näistä nykyisistä lähtökohdista romaanille ja toivoa että homma siitä vielä saisi joskus siivet alleen.
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

Heippa

  • Jäsen
  • Viestejä: 28
Vs: SARJAKUVA-FINLANDIA-PALKINTO 2011
« Vastaus #189 : 14.04.2011 klo 12:30:56 »
Minkäänlaisen kriisin tms. näkeminen tässä tilanteessa on ainakin minulle täysin mahdotonta.

Visa M. Timo K.

No joo kriisi on kyllä aika kaukana, kun katsoo vaikka kaikkea mitä on kisaan tarjottu. Ja nuo perustelusi auttavat kyllä samastumaan Sarjakuva-Finlandia -organisaatioon ja ymmärtämään ratkaisuja joita ovat tehneet. ehkä tuo Finlandia-sana onkin ainoa ongelma, jos niin haluaa ajatella. Luonnollisesti palkintoa vertaa kirjallisuuden vastaavaan, koska on haluttu lähtökohtaisesti palkinnon nimellä luoda se mielikuva että kyseessä on sarjakuvamaailman vastaava palkinto. Se, että lähtökohdat ovat aika eri mittakaavassa kuin kirjallisuuden puolella, ei tavikselle tule eti kättelyssä mieleen. Ei ehkä tullut Nummisellekaan. Olisi vaikka salaa arponut kahdesta suosikistaan voittajan, niin olisi jäänyt positiivisempi kuva tapahtumasta. Vaikka protestihan se taisi tuomarilla ollakin korkeimpana motiivina?

Ainakin äsken juuri luettuani Nenian Ahnavin totesin että kyllähän esim. se olisi ihan kirkkaasti ollut finlandian arvoinen, monestakin näkökulmasta katsellen. (Ja vaikka piittaamatta yhtään tekijän pitkästä ja ansiokkaasta urasta. ;))

Apropoo; kuinka moni muu kuin allekirjoittanut huomasi ennen sivua 54 päähenkilön nimen salaisuuden? Okei, kukaan ei tunnusta ettei hoksannut, mutta itse ainakin koin hilpeyttä kun huomasin asian heti alkusivuilla. Kannesta en vielä tajunnut, ihmettelin vain.  :) 

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: SARJAKUVA-FINLANDIA-PALKINTO 2011
« Vastaus #190 : 14.04.2011 klo 13:38:06 »
Apropoo; kuinka moni muu kuin allekirjoittanut huomasi ennen sivua 54 päähenkilön nimen salaisuuden?

Kyllähän sen hokaa jo kannesta. Nenialas Idook tyyliin.  ;)

Timo

Antti Vainio

  • Karpaattien nero
  • Jäsen
  • Viestejä: 4 164
Vs: SARJAKUVA-FINLANDIA-PALKINTO 2011
« Vastaus #191 : 14.04.2011 klo 22:13:46 »
Jos itse saisin päättää, enkä tietenkään saa, muuttaisin koko palkinnon sarjakuvaromaani-Finlandiaksi. Homma selkenisi ja käsite "sarjakuvaromaani" saisi lanseerausta, jota se vielä tarvinnee.

Tää on kyllä kannatettava homma. Ja koska aloite tulee nastolalaiselta ja muutenkin vakavastiotettavalta auktoriteetilta niin miks vitussa ei tuettaisi?
"This country sucks. It's all about the nature and who the fuck cares about the nature".

tomu

  • Jäsen
  • Viestejä: 451
  • the book is good but misunderstood
Vs: SARJAKUVA-FINLANDIA-PALKINTO 2011
« Vastaus #192 : 23.04.2011 klo 13:16:59 »
Jos itse saisin päättää, enkä tietenkään saa, muuttaisin koko palkinnon sarjakuvaromaani-Finlandiaksi. Homma selkenisi ja käsite "sarjakuvaromaani" saisi lanseerausta, jota se vielä tarvinnee.

Voisi olla aika lyhyt lista kyllä. Suomessa on markkinat strippisarjakuvalle, mutta ei suoraan kirjamuotoon tehdylle. Ne harvat sarjakuvaromaanithan syntyvät pääosin valtion tukemina.

Selkeämpäähän olisi toki jakaa stripit ja novellit/romaanit eri sarjoihin, mutta samalla palkinto varmaan hieman vesittyisi. No, vesittynyt se on jo nytkin.

Mä en kuitenkaan näe niin ongelmallisena sitä, että kaikki teokset ovat samassa sarjassa, KUNHAN jury on ammattitaitoinen ja osaa puntaroida hyvinkin erilaisten teosten arvoja ja vielä verrata niitä keskenään. Vastuu on siis ensin juryn valitsijoilla, sitten vasta jurylla. Tosin tässä saattaisi taas pidemmällä aikavälillä tulla jonkinmoisia paineita palkita vähän erilaisia töitä vuorovuosin... tyyliin Sarjakuvaseuran Puupäähatut, joita tunnutaan jostain syystä jakavan vuorotellen vanhemman ja nuoremman polven tekijöille. Tälläistä pitäisi välttää.
« Viimeksi muokattu: 23.04.2011 klo 13:21:12 kirjoittanut tomu »

Grezen

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 853
  • ¡Viva Zapata!
Vs: SARJAKUVA-FINLANDIA-PALKINTO 2011
« Vastaus #193 : 25.04.2011 klo 00:03:53 »
Tällaista pitäisi välttää.

Onko siinä sitten jotain pahaa, että jaetaan erilaisille? Puupäähattua on jakamassa aina osaksi (ei kokonaan) samat naamat kuin edellisvuonna, joten on kai reilua, että yritetään miettiä erilaisia näkökulmia palkittuihin, ettei raadin omien mieltymysten mukaan valita vaikkapa viittä Juho Juntusta putkeen. Sarjakuva-Finlandiassa taas vaihtuu sekä raati että diktaattori vuosittain, joten vaihtelu tulee sitä kautta luonnostaan. Sitten rupeaa huolestuttamaan, jos ja kun sama raati istuu samoilla palleillaan vuositolkulla ja jakaa palkintoja ja rahaa aina samanlaisille tekijöille...

Eiväthän tunnustukset ikinä mene missään objektiivisessa parhaimmuusjärjestyksessä, koska sellaista ei ole olemassakaan.

KalleH

  • Sekatyömies
  • Jäsen
  • Viestejä: 491
Vs: SARJAKUVA-FINLANDIA-PALKINTO 2011
« Vastaus #194 : 25.04.2011 klo 01:08:08 »
Tosin tässä saattaisi taas pidemmällä aikavälillä tulla jonkinmoisia paineita palkita vähän erilaisia töitä vuorovuosin... tyyliin Sarjakuvaseuran Puupäähatut, joita tunnutaan jostain syystä jakavan vuorotellen vanhemman ja nuoremman polven tekijöille. Tälläistä pitäisi välttää.

Kaikella kunnoituksella Tommi, nyt tuli huti. Nämä kaksi palkintoa ovat lähtökohdiltaan niin erilaiset, että ei niitä kertakaikkiaan voi verrata. Toisessa palkitaan paras teos, jota palkitessa kaikkia kompromisseja pitää välttää. Toinen taas on palkinto "elämäntyöstä", jolloin palkittavien pitääkin olla erilaisia. Viimeisen viiden vuoden osalta palkinnot ovat kaikenpäälle kohdistuneet pääosin aktiivisiin ja jopa kohtuullisen samasta maailmasta ponnistaviin tekijöihin. Turunen, Juntunen, Ranta, Pystynen, Musturi joukosta erottuu oikeastaan vain Juntunen. Muut ovat tietyllä tavalla henkisesti samasta maailmasta. Kyllä seuran tarkoituksena on palkita parhautta, ei työvuosia. Joskus parhaimmilaan voi palkita molemmista. Viime vuosina palkittavien keski-ikä on varmaankin hieman laskenut, mutta sehän kertoo vain siitä että palkinto keskittyy yhä enemmän sisältöihin.