Kirjoittaja Aihe: Logicomix  (Luettu 13661 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Nirpi

  • Jäsen
  • Viestejä: 73
Vs: Logicomix
« Vastaus #15 : 01.02.2011 klo 20:06:20 »
Vastausta viimevuotiseen keskusteluun...

Logicomix on yksi pisimmistä tai jopa pisin yksissä kansissa oleva sarjis jonka olen lukenut (jotenkin tuo 'sarjis' ei oikein kuvaa Logicomixia). Eihän sitä juuri malttanut käsistään laskea. Loistava teos, joka nosti matematiikan ja logiikan arvostustani monta pykälää. Enpä olisi kyllä uskonut, että absoluuttisen totuuden etsimisestä, mökkihöperöistä professoreista ja matematiikan perusteista saisi jotain niin kiinnostavaa.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Logicomix
« Vastaus #16 : 03.02.2011 klo 10:25:00 »
Eihän sitä juuri malttanut käsistään laskea.

Sama juttu; melkoinen suoritus aiheen huomioon ottaen. 

Wikipedian mukaan se on julkaistu tietty Kreikassa, mutta myös Yhdysvalloissa, Britanniassa, Hollannissa, Ranskassa, Italiassa ja Saksassa. Suomi on sivistysvaltioiden joukossa!

http://en.wikipedia.org/wiki/Logicomix#Releases

Mara

  • Jäsen
  • Viestejä: 513
Vs: Logicomix
« Vastaus #17 : 15.03.2011 klo 14:43:31 »
Mielenkiintoinen (ja vaikeaselkoinenkin) kirja, ylipäätään aiheensakin puolesta. Kaikki palaset ovat kohdallaan, mutta silti kirja ei tuonut minulle suurta elämystä. Ehkä asiaan vaikuttaa se, että koin oman "heräämiseni" matematiikkaan enemmänkin erään dokumentin kautta.

Hyvä kirja kuitenkin. En kadu ostopäätöstä.

Reijo Valta

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 2 228
  • Haddadaa
Vs: Logicomix
« Vastaus #18 : 08.07.2011 klo 00:49:50 »
Logicomix on pitkään lukulistalla ollut, nyt vasta käsiini sain. Olisipa tämä ollut silloin olemassa, kun näitä asioita piti päntätä...

Sarjakuva on erinomainen viestin välittäjä kun metatason asioita halutaan ymmärrettävästi lukijalle viestittää.

Blogissa: Bertrand Russell - sarjakuvasankari

Janne Kuusinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 924
  • I.L.S.J.K.P.(R)
Vs: Logicomix
« Vastaus #19 : 14.12.2012 klo 19:36:36 »
* Voipi spoilata. *

Vasta nyt luin, englanniksi. Pakkohan tätä eeposta on kunnioittaa ainakin suorituksena, jossa onnistutaan monimutkaisten asioiden maallikkouttamisessa mitä erinomaisimmin. En kuitenkaan hirveämmin lämmennyt tuolle nykyajan Kreikka -aikatasolle. Minusta tekijöiden änkeäminen mukaan omaan sarjakuvaansa vaatii aina melko vahvan perustelun, ja nyt tekijöiden keskinäistä läppää olisi voinut ainakin tiivistää. Ja loppu olisi ollut kyllä hyvä antaa suosiolla Russellille.

Mutta ehdottoman mielenkiintoinen, huolellisuutta tiukkuva teos!

Nirpi

  • Jäsen
  • Viestejä: 73
Vs: Logicomix
« Vastaus #20 : 26.12.2012 klo 16:36:06 »
Samaa mieltä Janne Kuusisen kanssa kreikka-jaksoista  :D

Luin Logicomixin uudestaan pari viikkoa sitten ja hämmästyin toistamiseen sen loistokkuudesta. Saattaa olla, että se on toiseksi paras ( paras on Watchmen ;)) yksien kansien välissä oleva sarjakuvateos, jonka olen lukenut (saattaa kuulostaa karulta väitteeltä, mutta muiden suosikkieni, esim. Eisnerin, Prattin ja Giraudin kaikki parhaat hetket eivät osu samoihin albumeihin). Piirrostyyli vaikutti ensilukemalla hieman kliiniseltä, mutta nyt sekin toimi täysillä. En voi olla ihailematta sitä, miten hienosti hahmot, mm. Russell ja Wittgenstein on onnistuttu karrikoimaan sarjakuvahahmoiksi, niin graafisessa kuin kirjallisessakin mielessä.

Luin Logicomixin uudestaan lähinnä filosofian ja matikan kannalta, koska aihepiirit kiinnostavat ja halusin palauttaa mieleen, missä määrin Logicomix niistä kertoi. Ei se mikään filosofinen kirjoitus tai logiikan oppikirja ole, mutta saattaa kyllä innostaa altteimpia sieluja uppoutumaan ko. alojen maailmaan... :P Kohtaus, jossa nuori Bertrand Russell selittää piknikillä morsiamelleen, miksei ole niin viehättynyt filosofiasta, tekee hauskan ja hyvän yhteenvedon muutamista keskeisistä filosofisista ongelmista ja filosofian ja luonnontieteiden (matikan) eroista. (Linkkaisin sen tähän, jos vain jostain löytäisin.)

Ihmiselämän keskeisiä aineksia on epävarmuus ja tiettyjen asioiden pysyminen ikuisina mysteereinä, joita eivät edes keskimääräistä vetreämmät aivot ratkaise, viestittävät Logicomixin tekijät teoksellaan.

Kirja toimii kuitenkin ovelasti omaa sanomaansa vastaan, koska lukijaparan mieleen ei voi olla juolahtamatta: " Entä jos...Voisiko terävän päänsä avulla selvittää aitoja totuuksia, varmoja perustavuuksia olettamuksien sijaan?" "Olisivatko ihmisen mielettömyyden aiheuttamat ongelmat ratkaistavissa puhtaan logiikan ja kylmän järjen keinoin?" "Millainen maailma olisi, jos sen näkisi ilman 'ihmissilmälaseja'?" Nämä kysymykset jäävät mielen taka-alalle kaihertamaan senkin jälkeen, kun sarjakuvaukkelit toteavat epäonnistumisensa asian saralla  puhekuplissaan.

Pirun hyvä kirja. Jos tämä on suunnilleen parasta sarjakuvaa, mitä keksin, se on a)objektiivisesti katsoen laatutavaraa b)olen hörhö/hölmö tai c)en ole lukenut kovin hyvää sarjakuvaa

Eräät Logicomixin hahmojen esikuvat toteaisivat tässä, ettei "objektiivisesti katsoen laatutavaraa" ole lause, joka voidaan sanoa selvästi eli josta voimme kehittää uskomuksen, että se on epätosi .

Onko varmaa totuutta?


Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Logicomix
« Vastaus #21 : 30.01.2017 klo 20:23:20 »

Reijo Valta

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 2 228
  • Haddadaa
Vs: Logicomix
« Vastaus #22 : 04.03.2017 klo 22:21:23 »
Turussa tehty ooppera saa ensi-iltansa ensi perjantaina.

Pikku-uutinen aiheesta.