Kirjoittaja Aihe: Tex Willerin eri julkaisumuodot  (Luettu 113301 kertaa)

0 jäsentä ja 2 Vierasta katselee tätä aihetta.

MikaKLA

  • Jäsen
  • Viestejä: 332
Vs: Tex Willerin eri julkaisumuodot
« Vastaus #300 : 04.07.2026 klo 18:37:23 »
Spesiaali Pirullinen petos oli hyvä. Tappelu isoa körmyä vastaan kapakassa oli kova. Pyssyjen pauketta oli sopivasti ja juoni ihan ok. Taide oli hyvää. Mua ei ainakaan haitannut, että tarina oli väreissä.
« Viimeksi muokattu: 06.07.2026 klo 16:29:53 kirjoittanut MikaKLA »

OM

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 341
Vs: Tex Willerin eri julkaisumuodot
« Vastaus #301 : 08.07.2026 klo 22:50:11 »
Italiassa julkaistaan mielenkiintonen uutuus värillisenä ja isokokoisena kovakantisena albumina Nizxin&Ticcin tarina Little Big Horn.
Näin tietää kertoa Bonnellin sivusto:

” Little Bighornin taistelun 150-vuotispäivänä Sergio Bonelli Editore tuo kirjakauppoihin Nizzin ja Ticcin luoman Tex-saagan, ja samaan aikaan Luca Barbieri julkaisee Cut-Up Publishingin kautta kattavan tietokirjan aiheesta.Kesäkuun 25. päivänä 1876 käytiin Villin lännen intiaanisotien tunnetuin ja kuuluisin taistelu: Little Bighorn. Tämän merkkipäivän 150-vuotisjuhlan kunniaksi Sergio Bonelli Editore tuo ensimmäistä kertaa kirjakauppoihin Nizzin ja Ticcin arvostetun Tex-saagan, joka ilmestyi alun perin lehtipisteissä vuonna 2001. Teos on saanut osuvan nimen Tex. Little Bighorn.”

Lännen aiheista puheen ollen laitoin tänään muutaman intiaaniaiheisen piirrosvideoni 5 vuoden takaa osioon ” piirustusvideoita netissä”. Villi Länsi ja Tex maailma  on aina kiinnostava aihe.
« Viimeksi muokattu: 08.07.2026 klo 23:45:30 kirjoittanut OM »