Minulla on jäänyt Reetta Niemensivun Saniainen kukkii juhannuksena -albumi jostain syystä väliin, mutta asia tuli korjattuna koronajouluna 2020.

Tässä lyhyet kommentit:
* kansi on upea, aivan lemppareitani kotimaisten sarjakuvien joukossa! Lilan sävyihin ja tytön silmien ilmeeseen tiivistyy suomalaisen juhannuksen "taika" tosi hyvin.
* juoni ei ole mitenkään erityisen räväkkä, mutta kirkon palamisen tosipohjaisuudesta plussaa kirjalle. Tähän liittyvät ruudut/sivut kirjan loppupuolella ovat näyttäviä.
* yleinen juhannustunnelmointi on kirjan vahvuus, ja minusta lemmentaikoja yms. perinteitä olisi voinut tuoda enemmänkin esille tarinassa
Kirjan hempeä värimaailma osui minun makuuni, ja vuoteen 1928 sijoittuvien tapahtumien vanhahtava tunnelma välittyi ruuduista hyvin. Kyllä tätä kelpaa suositella jatkossa, jos joku kysyy vinkkiä esim. hyvistä kesäsarjakuvista.