Kirjoittaja Aihe: Barks ei keksinytkään sudenpentujen käsikirjaa?  (Luettu 2879 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Barks ei keksinytkään sudenpentujen käsikirjaa?
« : 24.05.2010 klo 13:53:09 »
Disney Comics Forumilla on huomattu, että Sudenpentujen käsikirja esiintyi ankkasarjoissa jo ennen Barksin tarinaa Uponnut manner (Secret of the Atlantis), jossa se tämänhetkisen tiedon mukaan esiintyi ensi kertaa.

Timo
« Viimeksi muokattu: 25.05.2010 klo 13:38:09 kirjoittanut Timo Ronkainen »

Barks92

  • Jäsen
  • Viestejä: 636
Vs: Barks ei keksinytkään sudenpentujen käsikirjaa?
« Vastaus #1 : 11.06.2010 klo 09:56:12 »
Noniin! hyvä vaan että Barks ei saa kaikkea kunniaa kaikesta :)
Perego ist da legend.

Jari Lehtinen

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 4 011
  • Itsevalaiseva myyrä joka selvittelee kurkkuaan
Vs: Barks ei keksinytkään sudenpentujen käsikirjaa?
« Vastaus #2 : 11.06.2010 klo 12:49:41 »
Eikä Suomessa tuollaisesta tiedetty vähään aikaan mitään.
”Yhdysvalloissa vuosittain julkaistaan 720 miljoonaa kappaletta »C o m i c s» sarjakuvia … joista ei vain puutu kaikki kasvatuksellinen arvo, vaan jotka ovat suorastaan vahingollisia.” Lastemme puolesta, Kansainvälisen lastensuojelukonferenssin Suomen päätoimikunta 1952.

Hannibal

  • Disney keräilijä
  • Jäsen
  • Viestejä: 233
  • Tempora aspera vīvimus, amīce bone
Vs: Barks ei keksinytkään sudenpentujen käsikirjaa?
« Vastaus #3 : 10.12.2012 klo 07:26:25 »
Hieman asiaa sivuten: Onko kellään tiedossa mistä löytyisi täydellinen luettelo Suomessa julkaistuista erilaisista Sudenpentujen käsikirjoista/Sudenpentujen kirjasto kirjoista? En listaa mukaan taskarikokoa isompia kirjoja mutta kylläkin mm. Pelle pelottoman käsikirjat ja Mikin/Alladinin taikakirjat. Itselläni on kolmisenkymmentä tällaista erilaista opusta ja tuntuu, että lisää putkahtelee aina silloin tällöin tietooni. Nämähän ei löydy Inducksista, koska eivät sisällä sarjakuvaa.
Hannibal

Lueskelija

  • Jäsen
  • Viestejä: 67
Vs: Barks ei keksinytkään sudenpentujen käsikirjaa?
« Vastaus #4 : 08.07.2021 klo 13:10:48 »
Entä sitten tämä?
Toki tässä on stripin kaksi viimeistä ruutua eli vitsi on käytännössä se että ukko raahaa ensimmäistä kolikkoaan mukana. Kuitenkin sen voisi melkein lukea ensilantin ensiesiintymiseksi? Oheisen blogitekstin  ja muutaman oman wikipediagooglailun perusteella sain kuvan että ensilantti olisi esiintynyt nimenomaan Uncle $crooge -lehden tarinoissa. Se puolestaan alkoi ilmestyä vasta stripin julkaisua seuraavana vuonna.

Lukikohan Barkas Taliaferroa?