Author Topic: Tex Willerin ja Mike Blueberryn ensikohtaaminen  (Read 1663 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Protek

  • Jäsen
  • Posts: 41
Tex Willerin ja Mike Blueberryn ensikohtaaminen
« on: 12.04.2010 klo 15:51:53 »
Ilmeisesti tämä sopii paremmin tänne kuin Lännensarjat -osion alle.

Ohessa nopeasti lyijykynällä ruutupaperille luonnosteltu ja sitten kännykameralla "skannattu" Tex Willerin ja Mike Blueberryn kuviteltu ensikohtaaminen sisällissodan aikana.
Tero

OM

  • Jäsen
  • Posts: 2 332
Vs: Tex Willerin ja Mike Blueberryn ensikohtaaminen
« Reply #1 on: 12.04.2010 klo 16:18:43 »
Historiallinen tapahtuma on saanut arvoisensa avauksen. Blueberry ja Tex Willer kohtaavat ensimmäistä kertaaa ja saavat ihan oman uuden keskustelun avaus topikin.
Innostuin aiheesta. Yritän tehdä viikonlopun aikana tähän samaan topikkiin oman näkemykseni samasta aiheesta. Mutta mun on ihan pakko sisällyttää kuvaan mukaan inkkareita.
Kiitos lännenaiheisesta kuvastasi joka on hyvä. Mutta sen olisi voinut piirtää jollekkin muulle paperille kuin ruutupaperille. Mutta ehkä se oli kuvan idea.

Teetkö mahdollisesti aiheesta pitempää sarjakuvaa? Sinun kannattaisi, sillä hahmoissasi on selvää tunnistettavuutta havaittavissa. Kun saisit jostain käsikirjoituksen ei muuta kuin annat ranteen heilua lännenaiheisen sarjakuvan kimpussa. Ihan lupaavalta näyttää. Saan hyviä fiiliksiä joka kerta nähdessäni jonkun tekevän lännenaiheista sarakuvaa.
Voisin tehdä sinulle ihan ilmaiseksi kansikuvan pidemmälle tarinallesi jos sellaista olet kyhäämässä. Mutta ehkä haluat itse piirtää omat kansikuvasi?
Innostuin nimittäin tosta aiheesta kovasti. Mitä kaikkea tapahtuisikaan kun nuo kaksi kovanaamaa kohtaavat rauhanomaisissa merkeissä tietenkin. En voi kuvitella, että nuo heput tappelisivat vaan ennemminkin sisäistäisin heidät taistelemaan yhdessä jotain vihollista vastaan. Oli se sitten vaikkapa joku sotaisa intiaanipäällikkö tai rosvo tai muu konna.
« Last Edit: 12.04.2010 klo 16:31:08 by Orjan May »

Protek

  • Jäsen
  • Posts: 41
Vs: Tex Willerin ja Mike Blueberryn ensikohtaaminen
« Reply #2 on: 12.04.2010 klo 16:49:43 »
Juu, eihän ruutupaperi milloinkaan ihanteellinen piirtoalusta ole. Ei tällä kertaa konttorilla sattunut työpisteessä parempaakaan olemaan käsillä.

Onhan tuossa pyörinyt mielessä jonkinlainen Texin ja Blueberryn yhteisseikkailu. Tällä hetkellä ns. valmiina pääkopassa on vain tämä ensikohtaaminen. Tex tönäisee vahingossa Blueberryn kaljat rinnuksille. Siitä syntyy tietysti tappelu, jonka seurauksena sankarit joutuvat varuskunnan putkan pahnoille jäähylle, missä he sitten ystävystyvät.

Pitää katsoa, josko tämän kohtauksen ehtisi kaikelta muulta piirtämään valmiiksi asti.

Ja kiitokset kansikuvatarjouksesta! En tiedä syntyykö tästä koskaan valmista tarinaa mutta kansikuvan sille näkisin mielelläni. :)
« Last Edit: 12.04.2010 klo 18:07:53 by Protek »
Tero

OM

  • Jäsen
  • Posts: 2 332
Vs: Tex Willerin ja Mike Blueberryn ensikohtaaminen
« Reply #3 on: 12.04.2010 klo 18:10:59 »

Joo. Tarina voisi jatkua seuraavasti. Kun he ovat ystävystyneet, he menevät paikalliseen motelliin aikoen tutustua kaupunkiin hieman kauemmin. Sitten saluunassa Tex kohtaa vanhan vihollisensa ja syntyneessä nujakassa Tex Willer haavoittuu vakavasti. Blueberry ampuu puolustaakseen uutta ystäväänsä. Ikäväkseen Texiä ampuneen miehen kaverit pääsevät pujahtamaan saluunasta kertoakseen pomolleen, että hänen serkkunsa on ammuttu. Sillä aikaa Tex viedään hoidettavaksi Madame Powaryn ilotaloon. Madame Powary on kuuluisa palveluksistaan miehille, mutta hänen todellinen ammattinsa on lääkäri. Mutta kovia kokeneena alkoholistina hän ei ole pystynyt hoitamaan kutsumus ammattiaan vaan ajautui prostituution maailmaan. Myöhemmin hän perusti oman ilotalon.
Sillä aikaa kun tex on hoidettavana Powaryn ilotalossa hän lähettää Blueberryn navahojen ja Kit Carsonin luokse pyytääkseen apua. Hän aavistaa, ettei tämä selkkaus jäänyt tähän, vaikka asiaa ehdittiin hieman puida ampumatapauksen jälkeen. Paikallinen Sheriffi sai silminnäkijän todistuslausunnon siitä, ettei kaksikkomme aloittanut ammuntaa.
Mutta vakooja sattui kuulemaan, kun tex puhui lähettävänsä Blueberryn navaho-reservaattiin. Rosvojoukolla on aikomus järjestää väijytys Blueberrylle Bonito-kanjonin luona ja sen jälkeen mennä tappamaan Tex madame Powaryn ilotaloon.

Tästä tarina jatkuu......tai sitten ei! >:(


Protek

  • Jäsen
  • Posts: 41
Vs: Tex Willerin ja Mike Blueberryn ensikohtaaminen
« Reply #4 on: 13.04.2010 klo 07:07:55 »
Itse olin ajatellut tuon tappelukohtauksen ja ystävystymisen sisällissotaan sijoittuvana takaumana. Varsinainen juonikuvio on sitten ns. normaalissa ajassa. Jokin tapahtuma pistää Texin ja Blueberryn polut risteämään uudestaan.
Tero