Kiitoksia Riekolle joka luki käsikseni viimeisimmän version vähän aikaa sitten. Oikein hyvää palautetta sain.
Nyt toivoisinkin että joku muukin lukisi käsikseni. Laita yksityisviestiä tulemaan. En kerta kaikkiaan voi laittaa treatmentia tänne julkiseen lataukseen kenen tahansa ladattavaksi, vaan haluan lähettää sen sähköpostilla.
Hauska yksityiskohta on, että kun kirjoitin nyt erään päähenkilön kuoleman, meinasi itsellekin tulla itku silmään. En minä pillittänyt, mutta menetyksen ja surun tunsin kuitenkin.
Jonkinlaisen lyhyen tiivistelmän laitan nyt tähän tästä tarinasta tähän mennessä:
Lakkovahdit
Neljä poikaa leikkivät Kotkan satamassa vuonna 2010. Yksi heistä ei palaa enää kotiin. 27 vuoden kuluttua kolme poikaa ovat kukin selvinneet omalla tavallaan, mutta menneisyys ei jätä heitä rauhaan. Tulevaisuus on tuonut muutoksia mukanaan: Suomen korruptoitunut hallitus, Suomea terrorisoivat nekrohumanistit ja Suomen satamia hallitseva Claretech ovat raastaneet Suomen vereslihalle. Kaiken huipuksi Claretech ilmoittaa aikeistaan korvata ahtaajat roboteilla.
Samaan aikaan Jarmo Otso palaa karanteenissa olevasta Itä-Helsingistä perheensä kanssa. Johanna ja Pjotr Durkov, toimittaja ja venäläisen FSB:n agentti päättävät tehdä näiden miehien kanssa elämänsä keikan. Seitsemän "lakkovahtia", kuten ryhmä itseään nimittää, päättävät murtautua Claretechin toimistorakennukseen Kotkan satamassa tarkoituksenaan hakea todisteet Risto Rantasen murhasta maaliskuussa 2010. Aluksi kaikki sujuu hyvin, mutta kun Nekrohumanistien sotilaat saapuvat paikalle, ryhmä huomaa että terrorin ja salatun totuuden maailmassa panoksina ovat elämä, kuolema ja kaikki niiden välillä.