Kirjoittaja Aihe: Leah Moore  (Luettu 6223 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Leah Moore
« : 25.11.2009 klo 13:36:15 »
Mustaa valkoisella kertoo:
Arthur Conan Doylen klassinen salapoliisi Sherlock Holmes elää ja voi hyvin Leah Mooren uudessa sarjakuvassa. Joskin tuo kielikuva ontuu sikäli, että oikeudenkäynti on murhamysteeri, jossa on pelissä juuri Holmesin oma elämä. Uskollisen Watsonin avustuksella hänen pitää ratkaista arvoitusten palapeli ja pelastaa itsensä tuomiolta.

Leah Mooren ja John Reppionin kirjoittama sekä Aaron Campbellin upeasti kuvittama dekkaritarina huokuu viktoriaanista henkeä. Albumista vastaava Moore on maailmankuulun Alan Mooren tytär, joka seuraa isänsä jälkiä sarjakuvakäsikirjoittajan alalla.

Sherlock Holmes – sarjakuva julkaistaan 2.12.2009 – myynnissä verkkokaupassa ja lehtipisteissä

Kyseessä on siis sarjakuvakirja The Trial of Sherlock Holmes.
http://www.moorereppion.com/comics/dynamite/holmes/

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Leah Moore
« Vastaus #1 : 25.11.2009 klo 14:10:48 »
Ja John Reppion on Leahin mies. Läpimurtonsa oli LXG:n "kevytversio" Albion, jonka markkinointiin tarvittiin vielä myös isipappa Alanin nimi. 

Onpas muuten isänsä näköinen tytär... joskin ilman partaa, mutta silmät...
« Viimeksi muokattu: 25.11.2009 klo 14:14:41 kirjoittanut VesaK »
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Viestejä: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Leah Moore
« Vastaus #2 : 26.11.2009 klo 19:09:15 »
Siis...Sherlock oikeasti nähdään Suomessa? Tämä ei ole vitsi? Ei aprillipila?
Tämähän on mahtavaa!
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Leah Moore
« Vastaus #3 : 27.11.2009 klo 09:24:13 »
Onpas muuten isänsä näköinen tytär... joskin ilman partaa, mutta silmät...

Sarjakuvan tulevaisuus on turvattu, sillä Leah Moore odottaa. Ja lienee jo synnyttänyt, koska uutinen oli kesältä. Sarjakuvantekijöitä on siis luvassa jo kolmannessa polvessa, jos geeniperimä vain toimii!

http://en.wikipedia.org/wiki/Leah_Moore
http://en.wikipedia.org/wiki/John_Reppion

Onkohan tämä suomalainen Sherlock kovakantinen?

JM

  • Jäsen
  • Viestejä: 21
Vs: Leah Moore
« Vastaus #4 : 27.11.2009 klo 12:21:03 »
Onkohan tämä suomalainen Sherlock kovakantinen?

Pehmeäkantinen, 170mmx260mm, 112 sivua. Tulossa Egmontin verkkokauppaan hintaan 9e/kipale.
Egmont

Korro

  • Ja kumppanit.
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 381
Vs: Leah Moore
« Vastaus #5 : 02.12.2009 klo 14:32:00 »
Ostin Sherlokkin lehden,hintaa:10,95.En ole aijemmin lukenut tätä Moorea mutta kaipa tämä on parempikuin Aku Ankka.Paperinlaatu pisti silmään..vähän olen pettynyt Egmonttiin,luen tätä lehteä tänään en osaa sanoa luenko loppuun.Kerron kun olen lukenut.
Kello- viiden- tee.

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Leah Moore
« Vastaus #6 : 07.12.2009 klo 06:28:33 »
Sherlockin paperista ja taitollisista ratkaisuista on kuullut kommenttia sitä opusta näyttäessään ("painettu vessapaperille") mutta kokonaisuus toimii.
Paperi on mattaa muttei päästä väriä tai linearttia läpi ja kaikki säilyy luettavana vaikka kuvitus sukeltaakin reunoihin molemmissa päissä

Mikäli pitää alkuperäisistä Sherlock Holmeseista niin sitten tästäkin. Hahmojen tyypittely niin graafisesti kuin kertomuksessakin seuraa Conan Doylen henkeä, ei postmodernia tulkintaa ja tuoreemman sarjakuvan/dekkarikerronnan ystävä voi tuntea loppua kohti olonsa ryövätyksi.
Itsellä moista ongelmaa ei ollut.
Ei ollut yhtä vankka kuin Albion, mutta tätä kelpaa suositella.

Petteri Oja

  • Juudas itselleen
  • Jäsen
  • Viestejä: 8 193
Vs: Leah Moore
« Vastaus #7 : 07.12.2009 klo 12:58:38 »
Alan Mooren tytär vaikuttaisi olevan parempi sarjakuvakäsikirjoittaja kuin David Lynchin tytär elokuvaohjaaja.

Hyvä julkaisu, Doylen hengelle uskollinen sovitus. Tarinaa ei selitetty puhki, joten kestänee useammankin lukukerran.

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Leah Moore
« Vastaus #8 : 08.12.2009 klo 00:26:39 »
Albionin hahmot ovat tässä maassa niin valitettavan vieraita etten ihan heti näe sen julkaisua.
Mutta pariskunta Leah Moore John Reppion on tarttunut hiljan myös niihin tunnetumpiinkin hahmoihin...

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Viestejä: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Leah Moore
« Vastaus #9 : 08.12.2009 klo 22:03:16 »
Dracula on ollut melkoista kökköä. Tosin ainahan se voittaa Bram Stokerin vuosi vuodelta tylsemmäksi media ja tietokirjasllisuusvampyrismin myötä käyvän kirjan. Mutta ei voita Gary Oldmanin tai Cristopher Leen suorituksia. Jos ei Sherlockia, Zorroa tai Queen Sonjaa lasketa, niin Dynamiten tekeleet ovat kuin paperiliimalla muoviin liimattu puupalikka, tai 9-vuotiaan puutyössä tekemän Kiinalainen Jojo.
Leah Moore on kuitenkin parasta mitä Dynamite on kokenut. Samalla Dynamite on surkeinta mitä Leah Moore on kokenut, kun huomioi naisen lahjat.
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

Matti Karjalainen

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 934
  • Friendly Neighborhood Librarian
Vs: Leah Moore
« Vastaus #10 : 08.12.2009 klo 23:05:02 »
Pehmeäkantinen, 170mmx260mm, 112 sivua. Tulossa Egmontin verkkokauppaan hintaan 9e/kipale.

Lieneekö tätä ihan kirjakauppa- tai lehtipistemyynnissä? Ei ole osunut silmiin vielä missään. Pitänee laittaa hankintalistalle.

Mutta pariskunta Leah Moore John Reppion on tarttunut hiljan myös niihin tunnetumpiinkin hahmoihin...

Kerropas tästä lisää. Onko tämä Stokerin kirjan sarjakuvaversio vai onko tekijäkaksikko ryhtynyt kehittelemään omia Dracula-tarinoita?
"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Leah Moore
« Vastaus #11 : 08.12.2009 klo 23:26:37 »
Sherlock Holmes on lehtipisteessä ja egmontin nettikaupassa, ei varsinaisessa kirjakauppamyynnissä.

Complete Dracula on sovitus Stokerin kirjasta mutta siis oikomatta mutkia. Draculahan on yksi niitä teoksia jotka Frankensteinin tavoin "kaikki ovat lukeneet" vaikka enin osa on vain nähnyt jonkin elokuvasovituksen.
 Se ei myöskään kierrä monia alkuperäisteoksen teemoja joita elokuvapuolella yleensä jätetään pois kuten seksismin.

Ainoa isompi töke itsellä oli digimaalattuun jälkeen totuttelu, mutta sekään ei haittaa.

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Leah Moore
« Vastaus #12 : 08.12.2009 klo 23:32:50 »
Dynamitella ON hyviä sarjakuvia paljon mutta esimerkiksi kun ammoin Xena ilmestyi suomeksikin lisenssi oli muistaakseni Dark Horsella. Ja Zorron Toppsilla.

XII on tulossa Dynamitelle huhujen mukaan, mutta tätä ei lasketa.
Mutta takaisin Leah Mooreen:
Olisiko syytä mainita tasa-arvon nimissä Leah Moore JA Steve Reppion?
Yhdessähän pariskunta näitä tekee.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Leah Moore
« Vastaus #13 : 17.12.2009 klo 09:40:32 »
Sherlock Holmesin kovista koettelemuksista on nyt arvostelukin.

Mutta ei ole Watsonkaan mikään turha mies, kun toimeen tartutaan!

JV

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 048
Vs: Leah Moore
« Vastaus #14 : 17.12.2009 klo 15:11:24 »
Hyvältä julkaisulta vaikuttaa, mutta surkean paperilaadun takia jää hyllyyn. Hintaa kuitenkin sen kympin verran - harmillista, sangen harmillista.