Author Topic: Morgan Kane  (Read 152073 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Garwin

  • Jäsen
  • Posts: 378
Vs: Morgan Kane
« Reply #405 on: 30.08.2020 klo 17:13:28 »
Itse en ikinä unohda kun virginialainen laskeutui helikopterilla Seutulaan tai Keimolaan vuonna 1971

Sama juttu. Piti oikein äsken katsoa reilun puolen tunnin filmikooste netistä YLE Areenalta. Välillä olen katsellut YouTubesta sarjan alkutunnusta. Yksi parhaista TV-sarjojen tunnusmusiikeista.

En nyt tarkkaan muista, mutta Morgan Kane ei tainnut paljon arvostaa Buffalo Bill Codya kun jossain kirjassa tapasi, tai näki hänet.

Minua on pienestä pitäen kiehtonut jälkeen päin paisuteltu tarina Buffalo Billin ja Cheyenne Keltaisen Käden (oik. Keltainen Tukka) kaksintaistelusta. Cody, jo maineestaan hyvin tietoisena, keskeytti näytelmäprojektinsa ja liittyi kenraali Crookin pyynnöstä jälleen kerran (kansan hurratessa!) ratsuväen palkkalistoille tiedustelijaksi 1876. - Rynnätessään ratsullaan paljon tovereitaan edellä kohti pientä Cheyenne ryhmää teatraalisissa vaatteissaan (kirkkaan punainen paita, kirjaillut ja hopeakelloilla koristellut mustat samettihousut, ym.), hän on varmasti muistuttanut juuri sitä teatteri- ja kioskikirjallisuushahmoa jonka oli itsestään luonut. Cody tappoi ja skalpeerasi Keltaisen Tukan ja hänen maineensa maailmalla kasvoi entisestään.

Koko tarina: https://www.historynet.com/buffalo-bills-skirmish-at-warbonnet-creek.htm  
« Last Edit: 31.08.2020 klo 00:48:59 by Garwin »

Morgan Kane

  • Jäsen
  • Posts: 179
Vs: Morgan Kane
« Reply #406 on: 30.08.2020 klo 18:51:33 »
Tuosta tuli mieleen että minulla oli 70-luvulla sellainen kovakantinen kirja, ei sarjakuva mutta joitain piirrettyjä kuvia kuitenkin, Buffalo Billistä ja siinä oli juuri tämä kaksintaistelu puukkopainiottelu Keltaista Kättä vastaan. Täytyykin etsi netin syovereistä.

Morgan Kane

  • Jäsen
  • Posts: 179
Vs: Morgan Kane
« Reply #407 on: 30.08.2020 klo 19:05:26 »
Olut ja Kvaak on vaarallinen yhdistelmä, tulee nostalgisia muistoja mieleen jopa 60-luvulta, Kaarelassa nyk. Runonlaulajantiellä, oli ennen Kalannintie, oli sellainen pieni vanhanajan kauppa jossa tiskin takana oli kauppias ja kaikki tavarat ja kaikki pakattiin harmaaseen paperiin. Oli pieni lehtiteline ja Fantomen ja Pecos Bill oli kova sana, ja Buffalo Bill hieman oudompi ja harvinaisempi.

Melkein voisin vannoa, tuo talo hieman muutettu:
https://goo.gl/maps/mRnyWhpkJRba51vG8

Herman.

  • Jäsen
  • Posts: 383
Vs: Morgan Kane
« Reply #408 on: 01.09.2020 klo 01:41:36 »
En nyt tarkkaan muista, mutta Morgan Kane ei tainnut paljon arvostaa Buffalo Bill Codya kun jossain kirjassa tapasi, tai näki hänet.

Ainakin kirjassa Veren haju, joka sijoittuu Kanen nuoruusvuosiin ja jossa Charlie Catzin kanssa metsästävät biisoneja, menevät johonkin kyläpahaseen jossa kadulla törmäävät itse Buffalo Billiin. Siinä sitten uhmakkaana Kane riitaa haastamaan ja provosoimaan, koska ei voinut sietää moista ''pöyhkeilijää'' mutta Cody ei mennyt siihen mukaan. Joskus vanhempana, taisi olla muistaakseni kirjassa Ihmismetsästäjä, joka ilmestyi ennen Veren hajua, Kane tapaa Codyn jälleen suorittaessaan jotain tehtävää. Siinä tarinassa herrat olivat huomattavan sopuisampia.

Asiasta toiseen, joskus aiemmin en muuten tajunnut että se onkin Itse Hallbing joka komeilee tuossa Morgan Kanen jalanjäljissä kirjan kannessa.

Alimmassa kuvassa poseeraa myös itse Hallbing tyylikkäänä, ilmeisesti joskus 70-luvulla. Komiat on pulisongit.  ;) ;D 8]
« Last Edit: 02.09.2020 klo 21:54:00 by Herman. »

J4N1

  • Jäsen
  • Posts: 208
Vs: Morgan Kane
« Reply #409 on: 02.09.2020 klo 14:47:26 »
Antikvariaatti.netistä löytyi kahdella eurolla Louis Masterson pokkari Viisi ässää, jossa on myös Morgan Kane mukana.

Samassa paketissa saapui mm. Owen Wisterin romaani Virginialainen - Tasankojen ratsumies, johon kaiketi tv-sarja Virginialainen perustui.

Herman.

  • Jäsen
  • Posts: 383
Vs: Morgan Kane
« Reply #410 on: 02.09.2020 klo 16:27:55 »
Antikvariaatti.netistä löytyi kahdella eurolla Louis Masterson pokkari Viisi ässää, jossa on myös Morgan Kane mukana.

Tuon pokkarin olin itseasiassa jo ehtinyt unohtaakin, vaikka mainintaa siitä täälläkin on aiemmin ollut. Voisi kyllä itselleenkin hankkia, ihan mielenkiintoiselta kuulostaa. Ja varmaan helpommin saatavilla kuin esimerkiksi tavoittamattomalta tuntuva harvinaisuus Hirsipuu ja Tähti. Huutonetissä oli huudettu Viisi ässää hintaan 25e. Tuohan koostuu käsittääkseni siis viidestä lyhyttarinasta, jossa jokaisessa seikkailee Mastersonin luoma oma hahmo erikseen (kohtaavatkohan herrat lopussa toisensa?) ja jotka tavallaan muodostavat opuksen Viisi Ässää nimen:

Owen Metzgar: Vihattu ja pelätty valkonaama.
Clay Allison: Uhkapeluri, revolverisankari, naistennaurattaja.
Jesse Rawlins: Villin Lännen ritari varusteinaan revolveri, derringer-taskupistooli ja haulikko.
El Sordo: Toiselta nimeltään Milo Quesada, rokonarpinen huimapää joka tekee dollarista mitä vain.
Morgan Kane: Sheriffi, entinen Texasin ratsupoliisi ja lainsuojaton.

https://www.goodreads.com/book/show/46010247-viisi-ss
« Last Edit: 02.09.2020 klo 17:10:54 by Herman. »

Garwin

  • Jäsen
  • Posts: 378
Vs: Morgan Kane
« Reply #411 on: 02.09.2020 klo 18:30:42 »
Tuohan koostuu käsittääkseni siis viidestä lyhyttarinasta, jossa jokaisessa seikkailee Mastersonin luoma oma hahmo erikseen (kohtaavatkohan herrat lopussa toisensa?) ja jotka tavallaan muodostavat opuksen Viisi Ässää nimen:

Eivät kohtaa. Sama idea on Louis Masterson nro 23 pokkarissa Kuoleman kvartetti, jossa on neljä lyhyttarinaa: Owen Metzgar, Jesse Rawlins, El Sordo ja Morgan Kane.

Herman.

  • Jäsen
  • Posts: 383
Vs: Morgan Kane
« Reply #412 on: 02.09.2020 klo 19:21:35 »
Eivät kohtaa. Sama idea on Louis Masterson nro 23 pokkarissa Kuoleman kvartetti, jossa on neljä lyhyttarinaa: Owen Metzgar, Jesse Rawlins, El Sordo ja Morgan Kane.

Niinpä tosiaan olikin. Olin jo vallan unohtanut tuonkin. No molemmat varmasti ihan hankinnan arvoisia opuksia. (Viisi ässää ja Kuoleman Kvartetti.) Ei olekaan minun osaltani tullut perehdyttyä noihin muihin Louis Mastersonin lännenkirjoihin.
 8]

Morgan

  • Jäsen
  • Posts: 40
Vs: Morgan Kane
« Reply #413 on: 02.09.2020 klo 21:15:27 »
 Lukemisen arvoisia kaikki sen sarjan 34 kirjaa.Hyvän kirjailijan tunnistaa myös niistä.

Garwin

  • Jäsen
  • Posts: 378
Vs: Morgan Kane
« Reply #414 on: 02.09.2020 klo 22:29:20 »
Buffalo Billistä tuli mieleen onko muista villin lännen kuuluisuuksista olemassa filmimateriaalia YouTubessa. Hänestä ja hänen sirkuksessaan esiintyneistä kyllä löytyy klippejä. Löysin näin pikaisesti kolme filmiä:

Ainakin Morgan Kanen tapaamat (MK 49.) kuuluisan The Three Guardsmen-trion sheriffit Bill Tilghman ja Heck Thomas esiintyivät itsenään The Bank Robbery nimisessä filmissä (1908). Tilghman jopa ohjasi sen. Säilyneen kopion laatu on huono ja samoin ohjaustyö ja kuvaus. Filmissä esiintyi myös jossain MK:ssa mainittu comanche-intiaanipäällikkö Quanah Parker cowboyn varusteissa. Vain letit erottavat hänet muista. Myös sheriffi Frank Canton näytteli itseään Tilghmanin ja Thomasin kaverina. Roistoa näytteli oikea roisto Al Jennings, joka oli vähän aikaisemmin päässyt vankilasta.

Passing of the Oklahoma Outlaws (1915) on sitten vähän parempi juoneltaan ja kuvan laadultaan. Filmiä oli kuvattu oikeilla tapahtumapaikoilla. Sekin Bill Tilghmanin ohjaus ja kertoo "tositarinaa" hänen elämästään. Hän kierteli filmin kanssa kertoen ihmisille seikkailuistaan. Filmissä esiintyi myös kolmas The Three Guardsmen-trion jäsen, sheriffi Chris Madsen. Mukana olivat myös sheriffi Bud Ledbetter, sheriffi E. D. Nix, sekä Doolin Gangin ainoa henkiin jäänyt Arkansas Tom Jones. Kaikki näyttelivät itseään.

Myös Coffeyvillen epäonnistuneen pankkiryöstön ja verilöylyn (MK 41.) jälkeen ainoana Daltonin veljeksistä eloon jäänyt Emmett Dalton esiintyi myöhemmin elokuvissa ja YouTubesta löytyy ainakin The Man of the Desert 1916, jossa hän näytteli pääosaa.
« Last Edit: 02.09.2020 klo 22:32:38 by Garwin »

Herman.

  • Jäsen
  • Posts: 383
Vs: Morgan Kane
« Reply #415 on: 02.09.2020 klo 23:31:50 »
Buffalo Billistä tuli mieleen onko muista villin lännen kuuluisuuksista olemassa filmimateriaalia YouTubessa. Hänestä ja hänen sirkuksessaan esiintyneistä kyllä löytyy klippejä.

Itselleni on tosiaan ainakin Annie Oakleyn ampumisen taidonnäyte tuttu (oliko se nyt winchesterillä) tässä videoklipissä. Kyvyt olivat suorastaan kuin "yliluonnolliset"  ;)  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/8/87/Annie_Oakley_shooting_glass_balls%2C_1894.ogv/Annie_Oakley_shooting_glass_balls%2C_1894.ogv.360p.webm
« Last Edit: 25.02.2024 klo 22:58:50 by Herman. »

Morgan Kane

  • Jäsen
  • Posts: 179
Vs: Morgan Kane
« Reply #416 on: 02.09.2020 klo 23:58:22 »
Garwin, hyvä kysymys ja itselle tuli kanssa mieleen heti tuo Al Jennings. Wyatt Earp olisi teoriassa mahdollinen, ja luultavasti on kuvattu Theodore Rooseveltin 1898 Amerikan-Espanjan sodassa Rough Ridersien joukossa sotineita, sodan jälkeen harrastivat veteraanien muistotapaamisia. Minulla on elämänkerta Ben Danielsista, ja sehän oli Kanen kamu Kuubassa, ja hänen tyyppisiään olisi joskus voitu kuvatakin. Cole Younger ja Frank James olivat omassa lännensirkus-busineksessä mutta en tiedä olisiko heitä filmattu.

Henry Starr, Oklahomalainen rosvo, oli kanssa elokuvabisneksissä linnareissujensa jälkeen ja lomassa. "A Debtor to the Law", 1919, kertoo netti.

Herman.

  • Jäsen
  • Posts: 383
Vs: Morgan Kane
« Reply #417 on: 03.09.2020 klo 00:29:52 »
luultavasti on kuvattu Theodore Rooseveltin 1898 Amerikan-Espanjan sodassa Rough Ridersien joukossa sotineita, sodan jälkeen harrastivat veteraanien muistotapaamisia.

Theodore Rooseveltistä, jonka henkivartijana Kanekin toimi, muuten löytyy tällainen hyvä klippi. Löytyy itseasiassa vaikka kuinka monta mutta tässä on yksi: https://youtu.be/lPt_a6oCY1Q

Vuodelta 1910. Eli samalta vuodelta jolloin oli myös se kuuluisa Meksikon vallankumous sekä Pancho Villan valtakausi, joita käsitellään Morgan Kane kirjasarjan aivan viimeisimmissä kirjoissa. (ei suomennetuissa.) Itse Pancho Villasta ei taida olla liikkuvaa kuvaa. Tai en ainakaan tähän hätään löytänyt.

« Last Edit: 25.02.2024 klo 22:57:15 by Herman. »

Garwin

  • Jäsen
  • Posts: 378
Vs: Morgan Kane
« Reply #418 on: 03.09.2020 klo 03:58:55 »
Ihme muuten ettei Wyatt Earpistä ole yhtään filmi-, tai äänitallennetta vaikka hän kuoli vasta vuonna 1929. Äänielokuvakin tuli jo vuonna 1927. Earp asui vaimonsa kanssa kesät Los Angelesissa 1911-1929 ja toimi Hollywoodissa asiantuntijana ja neuvojana lukuisissa lännenfilmeissä. Kuuluisat ohjaajat ja lännenfilmien näyttelijät olivat hänen hyviä ystäviään. Luulisi että ainakin tuolta ajalta hänestä olisi vaikka miten paljon filmimateriaalia. Oikeita haastatteluita, tai ainakin jossain filmillä taustalla seisomassa, ystävien kuvaamana, tai uutisfilmeissä. Filmimateriaalin puuttumisen täytyy olla vain tosi epäonninen sattuma.


« Last Edit: 03.09.2020 klo 12:48:02 by Garwin »

Garwin

  • Jäsen
  • Posts: 378
Vs: Morgan Kane
« Reply #419 on: 03.09.2020 klo 04:01:23 »
Itse Pancho Villasta ei taida olla liikkuvaa kuvaa. Tai en ainakaan tähän hätään löytänyt.

Sekä Pancho Villasta, joka johti kapinallisia Pohjois-Meksikossa ja Emiliano Zapatasta (Meksikon kansallissankari), joka oli Etelän vapautusarmeijan komentaja, on useita filminpätkiä. Villa oli suurieleinen, äänekäs ja teatraalinen, Zapata vakava ja hillitty. Zapata oli mestitsi, valkoisen ja intiaanin jälkeläinen ja ajoi erityisesti intiaanien oikeuksia. Villa käytti yleensä uniformua ja sotilaslierikkoa ja Zapata perinteistä meksikolaista asua ja suurta sombreroa.

Tässä yksi filmi https://www.youtube.com/watch?v=Ui2gq5o0S-E. Zapatan ja Villan joukot marssivat pääkaupunkiin Ciudad de Mexico (Mexico City) 1914. Filmillä herrat ovat myös ruokailemassa. Zapata (0:55) pitkä vaalea liina kaulassaan, Villa (1:03) sotilasuniformussa ahtamassa ruokaa suuhunsa.