Kuvittelisin, että megatapahtumien määrä ja koko hiipuvat lähivuosien aikana, tosin artikkelissani väitän niiden suosion riippuvan jossain määrin markkinatilanteesta.
Kuvittelusi lienee oikea, sillä niin on käynyt ennenkin. Nykyinen megatapahtumien käyttöhän alkoi vasta muutama vuosi sitten. Sitä ennen oli aika pitkä tauko, eikä megatapahtumia pidetty taloudellisesti kannattavana. Sitten niitä kokeiltiin ja hommahan nostikin jonkin verran myyntiä. Joten jatkettiin. Jossain vaiheessa tarjonta muuttuu ylitarjonnaksi ja megatapahtumat unohdetaan joksikin aikaa.
Hiukan samantapainen idea on annualeissakin. Niidenkin julkaisussa oli muutaman vuoden tauko, mutta nyt muutaman viime vuoden aikana niitä on taas alkanut harvakseltaan tippua. Ironista sinänsä, kun useat kuukausittaiset sarjat kamppailevat säännöllisen ilmestymisen kanssa.