Kirjoittaja Aihe: [vanhentunut] Vasemmistonuoret hakevat kesäleirin sarjakuvatyöpajalle vetäjää.  (Luettu 1545 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

ewk

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 2
huom: löysimme jo henkilön.

Vasemmistonuoret järjestävät kesä-heinäkuun taitteessa kesäleirinsä Tammen tilalla Kullaalla n. 30 km Porista. Tämänvuotisen leirin ohjelmaan kuuluu mm. tiistaille 1.7. 2-3 tunnin mittainen lyhyt sarjakuvatyöpaja, jolle nyt kiireellisellä aikataululla hakisimme vetäjää.

Alustava suunnitelma ohjelman sisällöksi olisi alustus sarjakuvasta ilmaisumuotona sekä erilaisista tekniikoista ja teknisistä ratkaisuista. Tämän jälkeen mahdollisesti henkilökohtaisempaa opastusta. Ajatus on, että työpajaan osallistuvat leiriläiset aloittaisivat lyhyen sarjakuvansa tekemisen tuolloin ja jatkaisivat sitä itsenäisesti loppuleirin ajan. Työpajan tarkemmasta sisällöstä sovitaan vetäjän kanssa erikseen.

Leirin osallistujat ovat 17-30-vuotiaita ja todennäköisesti pääosin sarjakuvailmaisun suhteen entuudestaan kokemattomia.

Työpajan vetäjältä kaivataan sarjakuvien tekemisen kokemuksen lisäksi tehtävän vaatimaa kokemusta kouluttamisesta tai aiheesta opastamisesta. Koska leiri on yhteiskunnallisesti painottunut ja sama jatkunee myös työpajan harjoitustöissä, yhteiskunnallisesti kriittinen, punavihreä asenne (tai vähintäänkin siihen sopeutuminen) on toki plussaa.

Palkkio on 30 e/h + matkakulut.

Pikaisia yhteydenottoja toivotaan.

Lisätietoja:
Eetu Komsi
leirityöryhmän sarjakuvatyöpajan vastaava
eetu.komsi{ät}gmail.com

Silla Kakkola
järjestö- ja koulutussihteeri
Vasemmistonuoret
silla{ät}vasemmistonuoret.fi
« Viimeksi muokattu: 15.06.2009 klo 12:08:14 kirjoittanut ewk »

JanneT

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 125
1.7 on keskiviikko.
Kuvitukset       Sarjakuvat         Animaatiot       Käsikirjoitukset                 http://www.jannetoriseva.fi

ewk

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 2
hups.
niinpäs onkin.

no, saimme joka tapauksessa jo henkilön.