Kirjoittaja Aihe: Kaipaamasi sarjakuva  (Luettu 13287 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Justus

  • Jäsen
  • Viestejä: 926
  • Ralf on Kuningas
Kaipaamasi sarjakuva
« : 29.04.2004 klo 11:34:32 »
Sarja jatkuu... Mikä on sarjakuva, joka on lopetettu ja jota kaipaat? Tämä menee ehkä vähän nuoremmilta ohi mutta täällähän oli paljon näitä toinen tussi haudassa piirteleviä eläkeläisiä joten... heh. Koittakaa pysyä yhdessä sarjassa eikä mitään listaa sarjoista jotka olivat hyviä ja jotka ovat lopetettuja vaan kaipaamasi sarjakuva.

Itse kaipaan Pahkeista. Minulla on kaikki Pahkasiat ja se yksi albumi jossa Pahkeinen esiintyy. Taitaa olla ensimmäinen Pahkiksen spesiaali. Lähestyvä vappu toi Pahkeisen mieleen.

tolppis

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 332
  • Viinissä totuus
Re:Kaipaamasi sarjakuva
« Vastaus #1 : 29.04.2004 klo 13:39:38 »
Tiedä tuosta eläkeiästä mutta ajatukset on kyllä aika eläkeläismäisiä.

Asiaan.

Eli Pahkasiasta heti tulla tupsahti mieleeni Tapiiri. Olin itse sen kukoistusaikana vin 10-12 vuoden vanha mutta nyttemmin olen huomannut että siinähän julkaistiin mm. Corto Maltesea, Ankardoa ja jopa Spiritiä. Olen keräillyt divareista valikoiden (kaikki sarjat eivät miellytä silmääni eivätkä ajatusmaailmaani joten niitä en osta) näitä vuosien varrella ja hankala puoli on etten tiedä kuinka monta numeroa aikoinaan ilmestyi.

Ja vaikka tuossa ketjun aloittaja mainitsikin että "pysykää yhdessä lehdessä" niin en malta olla mainitsematta kokonaiseen KOLMEEN nroon jäänyttä Black Specialia. Sitä jos mitä jäin kaipailemaan. Aivan loistavia mv-sarjoja: Spirit, Jack Cadillac, Maze Agency. Jopa ekan nron vanha Dick Tracy oli aika muikeaa luettavaa. Mutta eihän nyt noin laadukas lehti Suomessa voi menestyä.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re:Kaipaamasi sarjakuva
« Vastaus #2 : 29.04.2004 klo 13:53:04 »
Pahkeinen lienee hengissä, mutta tiiviisti Tampereen seudulla... Miihkalihan ilmestyy Aviisissa. Olisiko kiinnostusta Miihkali-albbaria kohtaan???
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

FreakyMike

  • Taideseppä
  • Jäsen
  • Viestejä: 478
  • weird bastard
Re:Kaipaamasi sarjakuva
« Vastaus #3 : 29.04.2004 klo 15:16:29 »
En muista tähän hätään yhtäkään sarjaa jonka tekemisen loppuminen olisi ärsyttänyt, mutta julkaiseminen onkin jo vähän eri asia. Tässäkin maassa on ilmestynyt jo ties kuinka monta eri sarjaa josta on suomennettu vain pari ensimmäistä osaa ja julkaisu onkin sitten jo loppunut ostajien puutteessa etc.

Esimerkiksi Alef-Thaun seikkailut, Peter Pan, Pikku Nemo, Jeremiah sekä Vicente Segrellesin Mercenario sarjat.

Ärsyttää kun on tullut ostaneeksi jo nuo suomeksi tulleet osat, ja jatkoa ei sitten löydykään mistään. Osan olen hankkinut toki jo ulkomaankielisenä, mutta sillon kaikki osat eivät yleensä "sovi" niin hyvin yhteen.  :P
Sarjakuvat: [ www.saunalahti.fi/~wfan/comixfreak ] - Kuvataide/esineet: [ http://astalo.deviantart.com ]

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re:Kaipaamasi sarjakuva
« Vastaus #4 : 29.04.2004 klo 15:25:27 »
Joko Viha II on ilmestynyt? Vai tuleeko Buddy Bradleystäkin nyt yksi näistä, joista on suomennettu vain yksi tahi kaksi ensimmäistä osaa?
Puhumattakaan sitten semmoisista joista on julkaistu yksi jostain keskeltä.

Timo

Jarmo

  • tyhmä nilkki
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 164
  • Varokaa metaforista deformaatiota.
Re:Kaipaamasi sarjakuva
« Vastaus #5 : 29.04.2004 klo 18:32:24 »
Edellä mainittu Alef Thau (käsipuoli prinssi yms) ärsytti minuakin kesken loppumisellaan.

Musta Incal... ja valkoista ei sitten kuulunutkaan. Höh.

Ken Parker, himputti että tahtoisi sitä lisää. Vaan ei.
Sitten kun minusta tulee miljonääri, julkaisen Ken Parkeria Tex Willer jättikirjojen tyyppisesti. Jatkan siitä mihin jäätiin.

Kauan sitten otti päähän kun Ritari Ardentin seikkailut loppuivat jännään paikkaan. Prinssi Rohkeaakin olisin tarvinnut lisää. Vaikka näistä molemmat tulikin luetuksi vain kirjaston ansiosta.

Samoin Ihmenelosten loppuminen harmitti suuresti erityisesti kun x-miehet jäivät tukalaan paikkaan. Onneksi jatkoa tuli (paljon) myöhemmin.

Jarmo

  • tyhmä nilkki
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 164
  • Varokaa metaforista deformaatiota.
Re:Kaipaamasi sarjakuva
« Vastaus #6 : 29.04.2004 klo 18:36:40 »
Jeremiahissa taas ei niinkään se kesken loppuminen, vaan koko julkaisutyö. Ensin jossain suursarjakuvakokoomaeepoksessa alku, mikä oli hyvä.

Mutta mistä voi kukaan saada päähänsä aloittaa jatkuvajuonisen sarjan jatkojulkaisun n. 20 albumia myöhemmästä tilanteesta??? Pöllöpäät....

Justus

  • Jäsen
  • Viestejä: 926
  • Ralf on Kuningas
Re:Kaipaamasi sarjakuva
« Vastaus #7 : 29.04.2004 klo 20:12:26 »
Pahkeinen lienee hengissä, mutta tiiviisti Tampereen seudulla... Miihkalihan ilmestyy Aviisissa. Olisiko kiinnostusta Miihkali-albbaria kohtaan???

Miihkali rocks, mutta missä Pahkeinen ilmestyy, vai mitä tarkoitat?

Ville

  • Jäsen
  • Viestejä: 293
Re:Kaipaamasi sarjakuva
« Vastaus #8 : 29.04.2004 klo 20:13:59 »
Tehdäänkö Ahmed Ahneja enään? Ja ei kai myöskään uusia Asterixsejakaan... :'(
Mitäsh minä shanoin... Vettähän she vain on...

Petteri Oja

  • Juudas itselleen
  • Jäsen
  • Viestejä: 8 193
Re:Kaipaamasi sarjakuva
« Vastaus #9 : 29.04.2004 klo 20:17:28 »
hankala puoli on etten tiedä kuinka monta numeroa aikoinaan ilmestyi.

Tapiireja ilmestyi 26 kpl. Tarkat tiedot sarjoista löytyypi Kimmo Lakoman sivuilta.

en malta olla mainitsematta kokonaiseen KOLMEEN nroon jäänyttä Black Specialia. Sitä jos mitä jäin kaipailemaan. Aivan loistavia mv-sarjoja: Spirit, Jack Cadillac, Maze Agency. Jopa ekan nron vanha Dick Tracy oli aika muikeaa luettavaa. Mutta eihän nyt noin laadukas lehti Suomessa voi menestyä.

Joo! Minäkin kaipaan tätä. Tosi laadukas julkaisu ja vieläpä Esa Toivosen asiantuntevasti ja rakkaudella toimittama. Jos joku ei oo lukenut niin lisäinfoa on täällä.

Tuuk42

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 221
  • "En pidä minään"
Re:Kaipaamasi sarjakuva
« Vastaus #10 : 29.04.2004 klo 20:49:20 »
Näistähän oli joskus jo puhettakin.
Eniten pännii Kalman loppuminen. Kerpana soikoon.
Ja Agentti X-9 takaisin kehiin kun ruotsin hannutkin saavat siitä nauttia. Tahtoo lisää Modestya.

Onhan niitä vaikka kuinka paljon joiden toivoisi tekevän comebackin.

TMNT:täkin saisivat taas julkaista, ainakin Eastman&Lairdin grafiikkanovellit.

Edit: typo
« Viimeksi muokattu: 30.04.2004 klo 17:31:02 kirjoittanut Tuuk42 »
"Art Kills Creativity." - Douglas Adams Paint it Black!

h00k00

  • Jäsen
  • Viestejä: 208
Re:Kaipaamasi sarjakuva
« Vastaus #11 : 29.04.2004 klo 21:02:26 »
Minä annan ääneni Ken Parkerille, sillä se on onnistunut kahteen kertaan pettämään minut ja molemmilla kerrroilla jäin kaipaamaan - ensimäisellä kerralla loppumalla kesken, ja toisella kerralla Jalava julkaisi vain yhden albumin, joka vielä oli osa pidempää yhtenäistä kokonaisuutta.

Italian, Slovenian ja Kroatian matkoilla kannattaa paikallista kieltä osaamattomankin selailla kioskeista löytyviä Ken Parkereita, sillä ainakin pari 20-sivuista tarinaa on ilman tekstejä.

Ja tässä vielä pari kuvaa Ken Parkerin ja Aku Ankan ystäville:
http://koti.mbnet.fi/~robotman/oudot/KP_Quack_1.jpg
http://koti.mbnet.fi/~robotman/oudot/KP_Quack_2.jpg
http://koti.mbnet.fi/~robotman/oudot/KP_Quack_3.jpg

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re:Kaipaamasi sarjakuva
« Vastaus #12 : 29.04.2004 klo 21:57:46 »
Ja tässä vielä pari kuvaa Ken Parkerin ja Aku Ankan ystäville:

Kiitokset! Olipas hiano! :) Olikohan tuo nyt ihan tuore tapaus vai jollekin aiemmalle juhlavuodelle tehty?
Ken Parkeria kaivataan täälläkin. http://www.abo.fi/~ahynynen/SuomLank/artikkelit/parker.html
Ville, Ahmed Ahneita Tabary tekee kyllä tiemmä yhä ja nykyisin ja siis yksin, joista joitakin tuli takavuosina suomeksikin. Ihan kaikkia ei liene suomennettu.
Asterix, varmaan tulee vielä ainakin yksi uusi. Eiköhän Uderzo sen vielä tee. Ikävä kyllä.

Timo

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re:Kaipaamasi sarjakuva
« Vastaus #13 : 29.04.2004 klo 22:38:59 »
Niih, tarkoitin jotta jos Pahkeinen jossain ilmenee, niin tod. näk. Tampereen seudun lehdessä. Pitää kysyä H-P Miettiseltä.

Viha kakkonen on aikaa sitten jo käännetty ja tekstattu, mutta kukaan ei ilmeisesti ole ollut tarpeeksi likellä painokoneen käynnistysnappia. Ikävä kyllä, varsin tavallinen juttu ko. firmassa.
« Viimeksi muokattu: 29.04.2004 klo 22:40:36 kirjoittanut VesaK »
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Jarmo

  • tyhmä nilkki
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 164
  • Varokaa metaforista deformaatiota.
Re:Kaipaamasi sarjakuva
« Vastaus #14 : 30.04.2004 klo 11:33:31 »
Jooh, kyllä Ahmed Ahne, Asterix ja Lucky Luke osoittavat,
miten hyvä ratkaisu oli lopettaa Tinttien tekeminen Hergen kuoltua.

Buddy Bradleystä pidin itsekin enemmän mustavalkoisena, mutta
muutaman lukukerran jälkeen täytyy nyt ehkä kuitenkin vaihtaa
mieltymys värillisiin.