Ihmisten olisi hyvä tietää, mitä naisen kanssa tehdään" - Reijo Manninen
”Syntymästä ei oo tietoo” - Viljami Junttila
"Maailman asiat kuntoon Tarja Halonen" - Reijo Manninen
Galleria K 1.4. – 29.4.2009
Avajaiset 31.3. klo 17-19
Siltasaarenkatu 4, 5.krs, 00530 Helsinki
Olen mies - Uudenmaan vammaispalvelusäätiö Karjalohjan toimintakeskuksessa tehtyjä sarjakuvia ja kantaaottavia julisteita.
Näyttely kertoo miehen elämän peruskysymyksistä kehitysvammaisten näkökulmasta.
Arjen sattumuksista, työstä, kohtaamisista, rakkaudesta, naisista, hyvästä ruuasta, kaljan juonnista, kuolemasta ja lapsena kohtelemisesta.
Sarjakuvien tekijät, toimintakeskuksen ”ukot”, ovat n. 25 - 55 -vuotiaita kehitysvammaisia ihmisiä, jotka alkoivat piirtää sarjakuvia ystävänsä Voiton kuoltua.
Vuonna 2007 Karjalohjan kirkossa pidetty näyttely ”Elä mää” herätti runsaasti huomiota mediassa ja mursi käsityksiä toimintakeskuksesta paikkana,
jossa rakennellaan linnunpönttöjä ja kudotaan mattoja.
Olen mies –näyttelyssä suru on vaihtunut kannanottoihin ja arkeen liittyviin toiveisiin kuten parisuhteen ja lasten kaipuuseen.
Näyttelyn teoksia ei ole tehty kuntouttavassa mielessä eikä terapiaksi - vaan koska piirtäminen on ukoista helkatin hauskaa.
Tervetuloa katsomaan, miltä näyttävät kunnon kalavale, miehen putkiaivo, ehkäisyruiskeen jälkeinen vapaudentunne ja tuopin jälkeinen rairai-meininki.
Lisätietoja:
Karjalohjan toimintakeskus / Riikka Romppanen
p. 040-304 7947 riikka.romppanen@uvps.fi
Galleria K / Jenni-Juulia Wallinheimo-Heimonen
p. 050-345 6934 jenni-juulia@kynnys.fi