Kirjoittaja Aihe: Sarjakuvat ilmaisjakelulehdissä  (Luettu 11290 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Justus

  • Jäsen
  • Viestejä: 926
  • Ralf on Kuningas
Sarjakuvat ilmaisjakelulehdissä
« : 14.04.2004 klo 21:02:14 »
Kun tuolla vihaketjussa tuli niin paljon jo juttua eri lehdistä, niin aloitetaanpa uusi aihe. Itse luen Länsiväylää ja siinä ilmestyviä sarjoja. 100-lehteä joskus näen, mutta en muista että onko siinä sarjakuvia. Mitens City? Mitä sarjakuvia siinä tulee? Käyn niin harvoin levykaupoissa etten sitä lue oikein. Siisti lehti kyllä.

Hanna

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 443
Re:Sarjakuvat ilmaisjakelulehdissä
« Vastaus #1 : 14.04.2004 klo 21:33:36 »
Mitens City? Mitä sarjakuvia siinä tulee?

Ainakaan mun muistini mukaan Cityssä ei ole ollenkaan sarjiksia, mutta Jukka Murtosaari tekee siihen kyllä kuvituksia, ainakin Walter de Campin kysymyspalstaan.

Metrosta tai Satasesta en yleensä lue sarjiksia, eivät ole oikein mun makuuni. Johnny Knigassa (ex-Like Uutiset) on puolestaan läjä mielenkiintosia juttuja, päällimmäisenä mieleen tulee rujo Aku Ankka-parodia läskeistä veljenpojista ja rivosta sedästä. Huippua ;D  Johnny Knigassa oleva Eläkeläisten sarjakuva puolestaan ottaa päähän. Siinä on mielestäni toisto ja saman idean käyttö viety jo liian pitkälle, ei naurata enää yhtään.
Klik klik --> Sarjisblogini

Aura

  • Wannabe
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 422
Re:Sarjakuvat ilmaisjakelulehdissä
« Vastaus #2 : 14.04.2004 klo 21:43:08 »
Ainakaan mun muistini mukaan Cityssä ei ole ollenkaan sarjiksia, mutta Jukka Murtosaari tekee siihen kyllä kuvituksia, ainakin Walter de Campin kysymyspalstaan.

Eikös se ole Tikkasen Petteri? Cityssä mun muistaakseni ilmestyy Matt Groeningin sarjakuva (toivottavasti nimi edes meni oikein!)

Hanna

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 443
Re:Sarjakuvat ilmaisjakelulehdissä
« Vastaus #3 : 14.04.2004 klo 21:48:26 »
Ainakaan mun muistini mukaan Cityssä ei ole ollenkaan sarjiksia, mutta Jukka Murtosaari tekee siihen kyllä kuvituksia, ainakin Walter de Campin kysymyspalstaan.

Eikös se ole Tikkasen Petteri? Cityssä mun muistaakseni ilmestyy Matt Groeningin sarjakuva (toivottavasti nimi edes meni oikein!)

Taitaa molemmat kuvittaa sitä. Enpäs muistanutkaan ollenkaan tuota Groeningin sarjista (Life In Hell tai jotain sinnepäin), kun listaisin sen mielelläni tuonne vihaamieni sarjisten osastolle ;)
Klik klik --> Sarjisblogini

Ilja Rautsi

  • Jäsen
  • Viestejä: 645
  • Kvaak!
Re:Sarjakuvat ilmaisjakelulehdissä
« Vastaus #4 : 14.04.2004 klo 22:42:45 »
Johnny Knigassa on ainoana hyvänä Myyräkuume, sääli että sekin on niin pienellä siinä täyteen ahdetulla sivulla.
"I'd prefer not to be reminded of his continued existence, frankly. If he's hit by a bus--let me know so I can go piss on his grave--otherwise, give it a rest."

-Erik Larsen Rob Liefeldista

FreakyMike

  • Taideseppä
  • Jäsen
  • Viestejä: 478
  • weird bastard
Re:Sarjakuvat ilmaisjakelulehdissä
« Vastaus #5 : 14.04.2004 klo 23:05:03 »
Osa niistä sarjakuvista löytyy varmaan vähän paremmalla resoluutiolla suoraan Laurin omalta sivulta. http://www.saunalahti.fi/~late82
Sarjakuvat: [ www.saunalahti.fi/~wfan/comixfreak ] - Kuvataide/esineet: [ http://astalo.deviantart.com ]

Ilja Rautsi

  • Jäsen
  • Viestejä: 645
  • Kvaak!
Re:Sarjakuvat ilmaisjakelulehdissä
« Vastaus #6 : 14.04.2004 klo 23:23:23 »
Kiitoksia linkistä, enpä tiedä miksen ole itse tajunnut hakea netistä.

Ja olivatpa muuten komeat sivut, aivan nero tyyppi.
« Viimeksi muokattu: 14.04.2004 klo 23:45:23 kirjoittanut Ilja Rautsi »
"I'd prefer not to be reminded of his continued existence, frankly. If he's hit by a bus--let me know so I can go piss on his grave--otherwise, give it a rest."

-Erik Larsen Rob Liefeldista

Rouhu

  • Jäsen
  • Viestejä: 130
  • Fornit some fornus
Re:Sarjakuvat ilmaisjakelulehdissä
« Vastaus #7 : 14.04.2004 klo 23:47:32 »
Johnny Knigan melkeinpä kaikki sarjat on aivan loistavia. Itse ainakin repeilen niitä lukiessani. Oma suosikki on Metalli kohta lihan!!  ;D

baatsokeisari

  • Vieras
Re:Sarjakuvat ilmaisjakelulehdissä
« Vastaus #8 : 15.04.2004 klo 09:19:08 »
Uusi-Lahti nimisessä lehdessä ilmestyy Mika Mokanen ja Velho. jälkimmäinen vielä menettelee, mutta ensimmäinen kertoo paljon lehden päätoimittajan mausta.
tuleepa mieleeni eräskin "sarjakuvakilpailu" jonka ko lehti järjesti kesällä 2002. aiheena oli Kukkulan Kuninkaat ja tyyli poliittinen. kunnolliseksi kilpailuksi tätä ei voinut sanoa koska "tuomaristossa" ei ollut yhtäkään henkilöä, jolla olisi kokemusta sarjakuvasta.
voittaneesta tekeleestä en sano mitään.

ei siitä sen enempää, nyt loppui omalle kentälle paskominen, vaikka Uusi-Lahti hoitaa homman kotiin kaupunkilaistenkin puolesta (täällä asuvat tietävät kyllä hyvin mitä tarkoitan). vähän meni ohi aiheesta mutta tuskinpa haittaa.


Kapteeni Kenguru

  • Groupie
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 505
  • ¿Cuándo se come, aquí?
Re:Sarjakuvat ilmaisjakelulehdissä
« Vastaus #9 : 15.04.2004 klo 09:46:10 »
Metrossa julkaistaan seuraavia sarjakuvia:

- Modesty Blaise
- Hermannin Laguuni
- Hannes

Ah, anteeksi, olin unohtaa että perjantaisin julkaistaan myös Nemin sunnuntaistrippi. Hienoa!

Uutislehti 100 julkaisee taas seuraavia:

- Aku Ankka
- Punasulka

Sarjakuvien taso ei päätä huimaa kummassakaan lehdessä, mutta ilmaisia kun ovat niin mitäpä sitä kitisemään...

Edit: korjattu ulkoasua
« Viimeksi muokattu: 15.04.2004 klo 09:51:06 kirjoittanut Jippo Kenguru »
POLKU PYÖRÄ VARKAAT KURIIN!!1

http://www.youtube.com/user/Satelliittifillari

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re:Sarjakuvat ilmaisjakelulehdissä
« Vastaus #10 : 15.04.2004 klo 10:29:14 »
Nöjesguidenissa julkaistaan Martin Kellermanin Rockya (ks. Myrkky) peräti yhden ruudun pilakuvina.

Turun Ylioppilaslehdessä ilmestyy Mika Lietzenin Taivaan kappaleita sekä Maria Björklundin Kaksin.

Ai niin, ja SUEssa DJ Urho Tulitukan alias Tomi Tuomisen uusi sarja Diivari.
« Viimeksi muokattu: 15.04.2004 klo 10:37:42 kirjoittanut VesaK »
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Hanna

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 443
Re:Sarjakuvat ilmaisjakelulehdissä
« Vastaus #11 : 15.04.2004 klo 11:53:24 »
Turun Ylioppilaslehdessä ilmestyy Mika Lietzenin Taivaan kappaleita sekä Maria Björklundin Kaksin.

Oho, kuulostaa laadukkaalta tarjonnalta!
Kun aikanaan opiskelin Åbossa, Turun ylioppilaslehdessä ilmestyi silloin Leopold & Oswald -niminen sarjis, josta ainakin itse pidin kovasti ja monesti jopa nauroin ääneen. Helsingin ylioppilaslehti on mielestäni mennyt paljon huonompaan suuntaan päätoimittajan vaihduttua vuosi tai pari sitten. Jutut ovat nykyisin jotenkin tekohauskoja & muka-trendikkäitä, ja muiden kuin opiskelua ja opiskelijaelämää käsittelevien juttujen määrä on noussut eksponentiaalisesti. Kolumnitkaan eivät jaksa enää kiinnostaa (Liisaleena takas!). Enää en oikein viitsi edes lukea koko läpyskää, selailen vain pintapuolisesti ja viskaan sitten paperinkeräykseen. En myöskään diggaile siinä olevaa sarjista (nimeä en muista), pidin paljon enemmän joskus siinä olleesta Petteri Tikkasen tekeleestä.
Klik klik --> Sarjisblogini

Axuz

  • Jäsen
  • Viestejä: 413
  • Kvaak!
Re:Sarjakuvat ilmaisjakelulehdissä
« Vastaus #12 : 15.04.2004 klo 12:24:18 »
Tarkoitatsä Hanna Minna Kantti -sarjakuvaa? Mäkään en koskaan ole oikein tajunnu sitä. Paljoa sen enempää kuin sitä J. Roikos-tyyppistä "pilakuvaakaan", joka on ensimmäisellä aukeamalla. Voiko muuten ylioppilaslehtiin tarjota sarjakuvia vain yliopisto-opiskelijat? Luulis kyllä, et yliopistolehdessä julkaistais luonnollisesti jotain yliopistoelämään tai -arkeen liittyvää sarjakuvaa, mutta kuten Hanna sanoi, nää lehdet on menossa kovaa vauhtia samaan suuntaan kuin jokin City tai Nöjensguiden. Etsitään vain "trendikkäitä" ja tekocooleja aiheita, jotka ei pätkääkään liity yliopistomaailmaan, mutta onneksi homma voi ainakin hetkeksi muuttua, sillä Helsingin yliopistolehti hakee tällä hetkellä päätoimittajaa, joskin vain määrätyn mittaiseks tuurausajaks, eli ilmeisesti nykyinen päätoimittaja menee vaihtoon ulkomaille tai jotain. Pelkäänpä vain, ettei alle vuoden pestiä ottavalla uudella päätoimittajalla ole paljoakaan valtuuksia lähteä muuttelemaan lehteä ainakaan radikaalilla tavalla. Ja Sarjakuvan vaihtaminen on radikaalia...  ;D

Red Skin

  • Vieras
Re:Sarjakuvat ilmaisjakelulehdissä
« Vastaus #13 : 15.04.2004 klo 12:43:48 »
...sillä Helsingin yliopistolehti hakee tällä hetkellä päätoimittajaa, joskin vain määrätyn mittaiseks tuurausajaks, eli ilmeisesti nykyinen päätoimittaja menee vaihtoon ulkomaille tai jotain.

Ei vaan ylioppilaslehtien päätoimittajat vaihtuvat aina automaattisesti kahden vuoden välein.

Hanna

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 443
Re:Sarjakuvat ilmaisjakelulehdissä
« Vastaus #14 : 15.04.2004 klo 12:48:45 »
Tarkoitatsä Hanna Minna Kantti -sarjakuvaa? Mäkään en koskaan ole oikein tajunnu sitä. Paljoa sen enempää kuin sitä J. Roikos-tyyppistä "pilakuvaakaan", joka on ensimmäisellä aukeamalla.

Just sitä. Se pilakuva aukeaa vielä huonommin kuin sarjis.

Lainaus
Voiko muuten ylioppilaslehtiin tarjota sarjakuvia vain yliopisto-opiskelijat?

Hmm, paha mennä sanomaan, mutta tuntuis aika ahdasmieliseltä, jos kuvitukseen saisivat osallistua vain ko. opinahjon opiskelijat. Pari vuotta sitten ne haeskelivat uusia kuvittajia ja piirtäjiä, mutta eiköhän sinne voi tarjota töitään milloin vaan haluaa.

Lainaus
Luulis kyllä, et yliopistolehdessä julkaistais luonnollisesti jotain yliopistoelämään tai -arkeen liittyvää sarjakuvaa, mutta kuten Hanna sanoi, nää lehdet on menossa kovaa vauhtia samaan suuntaan kuin jokin City tai Nöjensguiden. Etsitään vain "trendikkäitä" ja tekocooleja aiheita, jotka ei pätkääkään liity yliopistomaailmaan

Niinpä. Ilmeisesti kilpailu lukijoista alkaa olla kovaa, kun markkinoille puskee toinen toistaan trendikkäämpiä ilmaislehtiä. Silti olen sitä mieltä, että opiskelijoille suunnatun lehden pitäisi käsitellä etupäässä opiskeluasioita, yliopistoa ja opiskelijaelämää, toki kuitenkin ilman tiukkapipoisuutta. Nyky-ylioppilaslehden turhinta antia ovat juuri muutaman vikan sivun Walter de Camp-tyylinen kysymyspalsta, "hupaisat" tehtävät yms. En tiedä mihin suuntaan Turun Ylioppilaslehti on mennyt, mutta ainakin vuosina 1998-99 siinä kerrottiin paljon oleellisimmista asioista kuin tässä nykyisessä Helsingin versiossa.
Klik klik --> Sarjisblogini