Kirjoittaja Aihe: Halo Jones  (Luettu 3890 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Halo Jones
« Vastaus #15 : 26.08.2024 klo 22:05:24 »
Hyvä että on saatavilla.
Ymmärrän käsikirjoitussivujen poisjätön. Vaikka olennainen osa ovatkin, joskus paljon mielenkiintoisempia kuin piirros luonnokset.
Ian Gibsonilla on kulmikas, tunnistettava piirrostyyli!
Oli.

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Halo Jones
« Vastaus #16 : 02.09.2024 klo 20:56:36 »
Muistan toki, että Gibson on jo kuollut.

Uskon, että tulevan kirjan artikkelit valottavat muun ohessa myös Halo Jonesin feminismiä. Pienellä haulla netistä löytyy aiheesta englanniksi vaikkapa tämä Maggie Grayn pieni essee ”Hanging Out With Halo Jones: ‘the first feminist comics heroine’?” (linkki avaa suoraan pdf-tiedoston).

Grayn esseen mukaan Halo Jonesin feminismiä ovat mm. seuraavat piirteet: teoksessa naiset ovat päähenkilöinä, näkökulma on tavallisen naisen, kertoja on ensimmäisessä persoonassa, naiset ovat vallanpitäjinä, ja tarina myös kuvaa sortoa. Moore ei esitä, että naisten hallitsema yhteiskunta on rauhanomaisempi kuin miesten eli hän ei ole matriarkaalinen idealisti toisin kuin oli esim. Ihmenaisen luoja Marston.