Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Toimintasarjakuvat => : Timo Ronkainen 25.09.2003 klo 12:56:47

: Sandman
: Timo Ronkainen 25.09.2003 klo 12:56:47
Eli mm. nämä veikkoset tekevät Sandmanin jaksoja:

http://www.dccomics.com/features/endlessnights/intro.html

Seven stories, seven artists... Tämän pitäisi olla jo ilmestynyt. Onko havaintoja?

Timo
: Vs: Sandman
: Otto Sinisalo 25.09.2003 klo 13:01:21
Kokoelman arvio tänään Kvaakissa! Pysykää kanavalla!

EDIT: Antologian, ei kokoelman
: Vs: Sandman
: Ilja Rautsi 15.10.2003 klo 15:37:28
Viime viikolla tuli Amazonista mutta unohdin mainita siitä täällä. Todella komea paketti niin tarinallisesti kuin kuvituksenkin ohella. Gaiman käyttää piirtäjien (tai maalaajien) vahvuuksia hienosti edukseen erilaisilla kerrontaratkaisuilla. Ja oli hieno tunne pidellä käsissään uutta Sandmania ylipäänsä!
: Vs: Sandman
: thepanu 15.10.2003 klo 15:46:29
Joo, ensi viikolla pitäisi munkin käsiin tuollainen saapua. Hintaa kertyi 15$ uudelle teokselle. Lisäksi hieman toimituskuluja, mutta kun otin samaan läjään muutakin niin niiden osuus on kuitenkin aika pieni.
: Vs: Sandman
: VesaK 15.10.2003 klo 16:30:39
Suomalaisella kustantajallakin on tähän optio, mutta tuskinpa kannattaa odottaa tai kustantaa. Mitäpä hienoa alkuteosta rääpimään...
: Vs: Sandman
: puro 16.10.2003 klo 09:47:52
Suomalaisella kustantajallakin on tähän optio, mutta tuskinpa kannattaa odottaa tai kustantaa. Mitäpä hienoa alkuteosta rääpimään...

Eikös Sandmanin julkaiseminen suomeksi tyrehtynyt kalliisiin oikeuksiin vai oliko kyse liian huonosta myynnistä? Jos kerran lopettivat kesken Season of Mistsin, tuskin nyt sentään tätä Suomeksi julkaisevat...

-P.
: Vs: Sandman
: Rami Rautkorpi 18.02.2006 klo 18:37:22
http://www.silverbulletcomicbooks.com/rage/112897468846116.htm

I haven’t been told not to say, so I will give you something that is technically an exclusive, which is the last thing I heard that they are definitely doing is an Absolute Sandman.

[...]

The question is how are we going to do it and what will the Absolute Sandman be? For example, I don’t know whether the physical mechanics of book production will actually allow for a two thousand page book. A complete Sandman book would probably look like something encyclopedia sized. On the other hand, it would be a really cool object. And you could kill somebody if you hit them with it.


Omalla blogillaan Gaiman on esittänyt seuraavanlaisen pyynnön:

http://www.neilgaiman.com/journal/2006/02/absolute-sandman-request.html

I just got an email from Scott Nybakken at DC Comics. Scott is editing the ABSOLUTE SANDMAN series, and there are a few pages where the black plate on the film is damaged or not easily usable.

I mentioned to him that there are people out there with original Sandman art pages, and that some of you reading this might have the pages he needs... So he sent me a list.


Täällähän on erinäisiä originaalikeräilijöitä, joten katsokaa linkistä tuo lista ja tarkistakaa kokoelmanne.

Gaiman selittää Absolute Sandmaniin tehtäviä muutoksia: http://www.neilgaiman.com/journal/2006/02/nature-of-change.html

Itselläni ei ole muita Sandmanejä kuin ne muutamat suomennetut alpparit, joten saatan hyvinkin uhrata pennoseni tuollaiseen kätevään tappovälineeseen.
: Vs: Sandman
: Teppo Holmqvist 18.02.2006 klo 19:34:40
I just got an email from Scott Nybakken at DC Comics. Scott is editing the ABSOLUTE SANDMAN series, and there are a few pages where the black plate on the film is damaged or not easily usable.

Kuinka usein näin käy näinkin uusien teosten kohdalla (siis että levyt pilaantuvat)? Sinänsä aikamoinen harmi. :(
: Vs: Sandman
: VesaK 18.02.2006 klo 20:49:17
Niin kauan näin käy kun ei tajuta siirtyä digitaaliseen arkistointiin. Jostain syystä varsinkin jenkit pitävät kynsin hampain kiinni painofilmien käytöstä. Oikeasti tuo ei olisi ongelma eikä mikään: otetaan vain hyvin painettu (hmm...) Hietamies-lehti tai ehkä sittenkin (kovakantinen) kokoelmakirja ja skannataan siitä sivu koneelle. Asiansa osaava digigraafikko putsaa sivun painokelpoiseksi päivässä tahi parissa.
Juuri tässä eilen juttelin henkilön kanssa, joka kertoi että vielä 80-luvulla suomalaisiinkin sarjislehtiin painettiin sarjoja valokopioista tai kopion kopioista.
: Vs: Sandman
: VesaK 18.02.2006 klo 21:06:32
Joten siis miksi muka ei Sandmanejakin voisi tuolla tavoin koostaa? Mihin ne niitä originaaleja tarttee? Turhaa hienostelua. Minulla on yks Game of you-sivu, vaan sitä en kyllä aio kehyksistä raastaa.
: Vs: Sandman
: Rami Rautkorpi 18.02.2006 klo 22:33:15
Joten siis miksi muka ei Sandmanejakin voisi tuolla tavoin koostaa?

Ehkä siksi, että Absolute-sivu on melkein kaksi kertaa tavallisen sarjakuvasivun kokoinen. Ja parasta mahdollista painojälkeä vähempään tyytyminen vähän niin kuin vesittäisi koko Absolute Editionin idean.
: Vs: Sandman
: Curtvile 19.02.2006 klo 01:14:47
Ehkä siksi, että Absolute-sivu on melkein kaksi kertaa tavallisen sarjakuvasivun kokoinen. Ja parasta mahdollista painojälkeä vähempään tyytyminen vähän niin kuin vesittäisi koko Absolute Editionin idean.
idean, minkä idean? Ai niin joku on ihan oikeasti ostanut niitä originaalisivujakin. Hyvä homma, julkaistaan taas kerran samaa vanhaa, jo moneen kertaa nähtyä.
Tätä lisää. Tätä ja remasteroituja Queenin levyjä.
Molemmat kyllä myyvät. Samat ihmiset joilla samat levyt ja sarjakuvat on ostavat ne, taas.
Penultimate hand-drawn leathercase bloodsigned Sandmania odotellessa...
: Vs: Sandman
: Rami Rautkorpi 19.02.2006 klo 03:03:52
idean, minkä idean?

Sen, että esillepanon tason suhteen ei tehdä kompromisseja. Nykyiset Sandman-kirjat näyttävät varmaan ihan kivalta, mutta niin näytti Watchmenkin, ennen kuin sain käsiini Absolute Watchmenin.

Jalomielisesti oletan, että tiedät edes vähän, mistä kirjoitat, ja olet ehkä nähnyt Absolute Editionin esim. Authoritystä, Planetarystä tai League of Extraordinary Gentlemenistä. Niiden lähdemateriaali on kuitenkin varsin tuoretta ja alun alkaenkin nykyaikaista painotekniikkaa silmällä pitäen tehtyä, joten ero normaali- ja Absolute-version välillä ei ole välttämättä kovin dramaattinen. Siispä niistä ei voi mitenkään saada oikeaa kuvaa siitä, kuinka paljon Sandmanin ikäisen materiaalin ulkoasu kohenee Absolute-käsittelyssä. Kannattaa lukea, mitä Gaiman kirjoitti Sandmanin värityksestä blogillaan (http://www.neilgaiman.com/journal/2006/02/nature-of-change.html):

The colouring process of the time involved people with scissors cutting things out, and the colour processes at the time were for cheaper paper that the inks soaked into (as opposed to the nice white paper in the books that the ink sits on and glows).
: Vs: Sandman
: Curtvile 20.02.2006 klo 00:14:59
Jalomielisesti oletan, että tiedät edes vähän, mistä kirjoitat, ja olet ehkä nähnyt Absolute Editionin esim. Authoritystä, Planetarystä tai League of Extraordinary Gentlemenistä. Niiden lähdemateriaali on kuitenkin varsin tuoretta ja alun alkaenkin nykyaikaista painotekniikkaa silmällä pitäen tehtyä, joten ero normaali- ja Absolute-version välillä ei ole välttämättä kovin dramaattinen. Siispä niistä ei voi mitenkään saada oikeaa kuvaa siitä, kuinka paljon Sandmanin ikäisen materiaalin ulkoasu kohenee Absolute-käsittelyssä. 
Jalomielisesti oletan, että tiedät edes vähän mitä sardonisuus tarkoittaa. Kyllä omistan Watchmenin Abosolute editionin.
Kysymykseni olikin lähinnä miksi vaivautua tämän kohdalla.
Painojälki varmasti parenee, voidaanhan Street Fighter elokuvan ääniraitakin remasteroida entistäkin upeammaksi.
Itse elokuva ei parane.
: Vs: Sandman
: Rami Rautkorpi 20.02.2006 klo 00:57:32
Jalomielisesti oletan, että tiedät edes vähän mitä sardonisuus tarkoittaa.

Sitten ainakin yksi meistä tietäisi.

Kysymykseni olikin lähinnä miksi vaivautua tämän kohdalla.

Ei, kysymyksesi oli:

idean, minkä idean?

Mutta koska Absolute Sandmanin idea on sama kuin Absolute Watchmenin idea, jonka olet siihen sijoittaneena nähtävästi ymmärtänyt, uusi kysymyksesi on vähintäänkin yhtä "sardoninen" kuin alkuperäinen kysymyksesi, ja siispä olisi moukkamaista kommentoida sitä tämän enempää.

Neil Gaiman on myös kertonut blogillaan (http://www.neilgaiman.com/journal/2006/02/long-underwear-land.html), että myöhempiä Sandman-teoksia Dream Hunters ja Endless Nights ei sisällytetä Absolute Sandmaniin, mutta Death-sarjakuvat päätyvät noin vuoden päästä Absolute Deathiin. Tai ehkä hän oli vain sardoninen.
: Vs: Sandman
: Curtvile 20.02.2006 klo 08:19:51
Mutta koska Absolute Sandmanin idea on sama kuin Absolute Watchmenin idea

Aivan. Sinuhe Egyptiläisen ja Iijoki-sarjan uusintajulkaisut ovat sama asia.

Neil Gaiman on myös kertonut blogillaan (http://www.neilgaiman.com/journal/2006/02/long-underwear-land.html), että myöhempiä Sandman-teoksia Dream Hunters ja Endless Nights ei sisällytetä Absolute Sandmaniin, mutta Death-sarjakuvat päätyvät noin vuoden päästä Absolute Deathiin. Tai ehkä hän oli vain sardoninen.

Toivottavasti.

PTJ-edit: Korjasin lainauksen.
: Vs: Sandman
: thepanu 20.02.2006 klo 15:35:11
Miksi käyttää monta viestiä hyvinkin simppelin asian kertomiseen hienoin sanankääntein? Miksi et voi vain yksinkertaisesti sanoa, että Sandman on mielestäsi täyttä paskaa joka ei ansaitse tulla uudelleen julkaistuksi.

Mutta millä tavalla Sandmanin julkaisu on sinulta pois? Todennäköisesti DC kuitenkin painaa uudelleen sellaista materiaalia jolle se näkee löytävän ostajia enkä usko, että vuodessa julkaistavien uusintapainosten määrä on mikään kiinteä ja näin ollen jonkun tietyn sarjakuvan julkaiseminen suoraan tarkoittaisi jonkun toisen julkaisematta jättämistä.

Saa vain olla iloinen, että DC edes vaivautuu julkaisemaan jotain muutakin kuin supersankarimatskua.
: Vs: Sandman
: Tuukka Saturi 20.02.2006 klo 15:39:15
Siis, mikäs Sandman opus tuo on? Kaikki Sandmanit yksissä kansissa, vai?
: Vs: Sandman
: Curtvile 20.02.2006 klo 15:45:05
Miksi käyttää monta viestiä hyvinkin simppelin asian kertomiseen hienoin sanankääntein? Miksi et voi vain yksinkertaisesti sanoa, että Sandman on mielestäsi täyttä paskaa joka ei ansaitse tulla uudelleen julkaistuksi.

Mutta millä tavalla Sandmanin julkaisu on sinulta pois? Todennäköisesti DC kuitenkin painaa uudelleen sellaista materiaalia jolle se näkee löytävän ostajia enkä usko, että vuodessa julkaistavien uusintapainosten määrä on mikään kiinteä ja näin ollen jonkun tietyn sarjakuvan julkaiseminen suoraan tarkoittaisi jonkun toisen julkaisematta jättämistä.


Itse asiassa sitä se juuri yleisesti ottaen tarkoittaa. Asia olisikin eri jos Sandman-albumien painokset olisi myyty loppuun ja uusia ei otettaisi.
Nyt se tarkoittaa että moni fani ostaa neljänteen tai kuudenteen kertaan samaa tavaraa, paremmalla painojäljellä totta, mutta sama sisältö.
Sandman ihan hyvä sarja mutta ei mitenkään erinomainen. Minusta hellblazerit ja mm. Preacher paljon parempia sarjoja, mutta tarvitsemmeko niistä Absolute Editionit? No emme, koska tarina saatavana TPB kokoelmina.
Kustantaja pelaa varman päälle ja vie hönöiltä rahat, taas. Omapa on asianne, mutta älkää minulle tulko vikisemään miksi joku diggaamanne sarja lopetettiin ennen kuin ehti kunnolla alkuun liian vähäisen lehti- tai albumimyynnin takia.
: Vs: Sandman
: VesaK 20.02.2006 klo 15:48:06
Santamies tulee yhdessä tahi ehkä sentään useammassa osassa, hieman alle A3 -koossa, kovissa kansissa ja kansiossa. Näyttävää toki, mutta... Gaimaani pääsi sarjan kanssa omaan ääneensä vasta Game of youn aikoihin, ja toisin kuin vaikka Katsojamiehissä, yhä senkin jälkeen Hietamies-sarjan piirrosten taso vaihteli aivan vietävästi.
Uusintalaitoksia tulee maailman tappiin asti, varsinkin nyt kun nostalgiahöynäytyneillä alkaa olla omaa rahaa sen verran jotta ovat valmiita sijoittamaan 100 egeä lux lux -painoksiin.   
: Vs: Sandman
: Rami Rautkorpi 20.02.2006 klo 18:50:51
Kustantaja pelaa varman päälle ja vie hönöiltä rahat, taas. Omapa on asianne, mutta älkää minulle tulko vikisemään miksi joku diggaamanne sarja lopetettiin ennen kuin ehti kunnolla alkuun liian vähäisen lehti- tai albumimyynnin takia.

Minä varmaankin saan vapautuksen tästä vastavuoroisuusperiaatteestasi, koska siitä huolimatta, että aloitusviestistäni käy aivan selvästi ilmi, etten omista Sandman-sarjaa kokonaisuudessaan vielä yhtäkään kertaa, sinä tulit vikisemään minulle saman tavaran ostamisesta moneen kertaan. Joten nyt sitten vikisen sinulle siitä, että Spider-Girl lopetetaan vaivaisen 100 numeron jälkeen. Ja saat ottaa syyt niskoillesi siitäkin, että Kurt Busiekin on kannattavampaa tehdä eksklusiivinen sopimus DC:n kanssa kuin jatkaa Dark Horsen Conanin käsikirjoittajana. Tai vaihtoehtoisesti voit vain katsoa jatkossa vähän tarkemmin, kenelle menet vikisemään.
: Vs: Sandman
: Curtvile 21.02.2006 klo 01:06:34
Minä varmaankin saan vapautuksen tästä vastavuoroisuusperiaatteestasi, koska siitä huolimatta, että aloitusviestistäni käy aivan selvästi ilmi, etten omista Sandman-sarjaa kokonaisuudessaan vielä yhtäkään kertaa, sinä tulit vikisemään minulle saman tavaran ostamisesta moneen kertaan. Joten nyt sitten vikisen sinulle siitä, että Spider-Girl lopetetaan vaivaisen 100 numeron jälkeen. Ja saat ottaa syyt niskoillesi siitäkin, että Kurt Busiekin on kannattavampaa tehdä eksklusiivinen sopimus DC:n kanssa kuin jatkaa Dark Horsen Conanin käsikirjoittajana. Tai vaihtoehtoisesti voit vain katsoa jatkossa vähän tarkemmin, kenelle menet vikisemään.
Saat vapautuksen. Otan kyllä syyt niskaan ilomielin. tuskin silti tulevaisuudessakaan katson kenen silmille hypin. 
Usko tai älä, en kadehti osaasi. Olet kuitenkin aika vahvasti profiloitunut Egmontin leiriin ja haluan, ihan aikuisten oikeasti, kiittää siitä että julkaisette mm. kovakantisia sarjakuvakirjoja. Paljon ennen suomeksi julkaisematonta laatua.
V kuin Verikosto,Marvels,  Adamsin Batman, Tex yksinäinen kostaja jne.
Mutta vaikka Byrnen ihmenelosista onkin aikaa, mitä 22 vuotta( suomijulkaisusta), niin Voima & Valtakunta tuli jatkosarjana pari vuotta sitten ja Salatut sodatkin on täällä jo nähty.
Eivät kaikki tietenkään. Osa ei huomaisi vaikka niitä löisi moisella opuksella.
Varmasti itsekin olet joskus halunnut ottaa ihmisiä korvista ja ravistaa ja tehdä selväksi miten paljon uutta/ennennäkemätöntä voisi tässäkin maassa julkaista lehtenä/albumina.
Pieni kielialue, yhteisjulkaisut, parempi että nämä kuin kokonaan ilman.
Pieni ihme ja epäilemättä harvan sitkeän työvoitto että näin runsas valikoima on saatavillamme.
Raha ratkaisee. Kumpikaan meistä ei sitä päätä. Eksklusiiviset sopimukset niitä legendaarisia kivetysmateriaaleja eräälle tielle. Mutta eivät mitään uutta. Osa kaavaa raha ratkaisee.
Myynti ja suosio eivät, yllätys yllätys, aina korreloi suoraan laatuun.
: Vs: Sandman
: VesaK 21.02.2006 klo 09:39:49
Ihanata kun sarjakuvanörtit väittelee oleellisista asioista! Suostutteko esittämään tuon myös ohjelmanumerona sarjisfestareilla?
Nii-ih, nyt se Spider-Girlkin loppuu jo Jenkkilöissä eikä vissiin kai yhtään numeroa ole meillä vielä edes julkaistu... kovakantinen Hämis-tyttö -teos, änyone? Sekä rinnalle niin igään koviskantinen Intian Spaikkari, juukosta?
Muuten olen sitä mieltä että Vodka Hietamiehen voisi toteuttaa mustavalkoisena. On ne väritykset vaan niin...
Tai sitten jos Dave McKeanilla olis vähän ylimääräistä aikaa, niin hää vois piirtää ja värittää numerot 1 - 49 uusiks.   
 
: Vs: Sandman
: Veli Loponen 21.02.2006 klo 09:45:17
Nii-ih, nyt se Spider-Girlkin loppuu jo Jenkkilöissä eikä vissiin kai yhtään numeroa ole meillä vielä edes julkaistu...
Kyllä sitä tais yksi Megallinen tulla jokunen vuosi sitten.
: Vs: Sandman
: VesaK 21.02.2006 klo 09:54:35
Kyllä sitä tais yksi Megallinen tulla jokunen vuosi sitten.

Pahus. Tämä helmi on mennyt sitten minulta ihan ohitse. Yritän silti elää ainakin seuraavaan kaffekupilliseen saakka.
Oikeasti, en tiedä mikä on minuun mennyt mutta eivät nämä uudet supperisanteritarinat nappaa enää pätkääkään. Viimeinen niitti otsaan taisi olla se kun Elektra ja Garrett (se-ruma-agentti) herätettiin väkisellä henkiin jonkun tusinasenttarin rustaamassa Hurjapiru-jatkopullassa. "Voin silloin vähän huonosti... kuvittelin jopa olevani Yhdysvaltain presidentti." Hyi helevetti! Mikä totaalinen nollaus Miller/Sienkiewiczin tarinalle!! Siihen loppui minun mielenkiintoni Marvelia kohtaan.
Vertigoita nyt jaksaa - useimpia sarjoja - vielä lukea, mutta jos absolutistieditioita vielä jatkossakin tulee, niin 100 luodista sitten. Eduardo Risson piirros on aivan ihquu ja Brian Azzarellon juonikin pelaa kuin Kasparov shakkia.
: Vs: Sandman
: Curtvile 21.02.2006 klo 10:00:30
Ihanata kun sarjakuvanörtit väittelee oleellisista asioista! Suostutteko esittämään tuon myös ohjelmanumerona sarjisfestareilla?

Minun puolestani. Tosin minä ja Rami Rautkorpi samana ohjelmanumerona on k-18-materiaalia. (mikä varmaan sulkisi meidät ohjelman ulkopuolelle, noin henkisen iän puolesta).
Olisko tämä ns. deathmatch?
Ja juu 100 luotia kansalle. Kera intialaisen hämärin, Pavitr Prahakan.
: Vs: Sandman
: VesaK 21.02.2006 klo 10:04:49
Torstaina on seuraava s-festien ohjelmapalaveri. Pitääpä ehdottaa Absolute deathmatchia. Se voisi oikeasti olla aika hauskaa, kunhan vaan viralliset valvojat ovat pyyhkeen kanssa valmiina teräshäkin reunoilla.
: Vs: Sandman
: JV 21.02.2006 klo 12:14:16
Olen vähän niinku jossain välimaastossa tällä väittelytantereella.

Sandman on ansaitusti arvostettu sarja, vaikkakin suhteettoman yliarvostettu, sillä seurauksella että sarjakuvaan vähemmän perehtyneet eivät osaa hakeutua parempien sarjojen pariin, kun Sandmanin hehkutus on sen verran isoa, ja kohta myös Sandman-albumitkin.

Henkilökohtaisesti en usko että keskinkertainen, kömpelö kuvamateriaali muuttuu sen edustavammaksi isommassa koossa, mutta sellaista se jenkkien logiikka on...

Kuitenkin tuollainen profiilijulkaisu on perusteltua, viime kädessä tietysti kassakoneräknauksilla. Mutta luxus-julkaisut saattavat kääntää muutaman snobin silmät  kahvipöytäkirjoistaan sarjakuvankin pariin, ja sitä myöten luoda uutta yleisöä myös uusille sarjakuville. Ja onhan se taas uusi kumarrus Gaimanin suuntaan. ( Uusin Sandman: Endless Night kyllä osoitti että miehellä talenttia on)

Väritykset Sandmanissa, kuten suuressa osassa vanhempaa Vertigo-matskua ovat  todella kammottavaa katsottavaa - ilmeisesti alun osat uudelleenväritetään, mutta kyllä se karuus jatkui Kindly Onesiin asti.

Kannattaisi järjestää kilpailu että fanit saisivat piirtää arvotun Sandman-numeron uusiksi.... Ei siihen McKeania kannata sotkea, vaikka hyvähän se olisi McKean keinolla kuin keinolla raahata takaisin sarjakuvan pariin... ( Dreaming-kansista kun saisi Dust Coversin -laisen kollektion!)

Spidergirlista en tiedä sen taivaallista, mutta saattaahan se olla että Bendisin Spider-Womanin kannalta haluttiin sekavuudet estää ja heivata girlie sivuun. Moisesta ei kuitenkaan kannata olla Bendisille vihainen, vaan Kataistonkin tutustua äijän Daredeviliin. Sen rinnalla Millerin ninjailut DD:ssä on lastenmangaa.

: Vs: Sandman
: Rami Rautkorpi 21.02.2006 klo 20:24:06
Itse asiassa sitä se juuri yleisesti ottaen tarkoittaa. Asia olisikin eri jos Sandman-albumien painokset olisi myyty loppuun ja uusia ei otettaisi.

[...]

Minusta hellblazerit ja mm. Preacher paljon parempia sarjoja, mutta tarvitsemmeko niistä Absolute Editionit? No emme, koska tarina saatavana TPB kokoelmina.

Tämä jäi jostain syystä huomaamatta aiemmin. Absolute Editionia ei tarvita, jos tarina on saatavana TPB-kokoelmana? Mihin ihmeeseen sitä Absolute Watchmeniä sitten tarvittiin? Miksi sinä sen ostit, vaikka Watchmenin TPB-versiosta otetaan edelleen uusia painoksia?

Usko tai älä, en kadehti osaasi.

Miksi kukaan kadehtisi pseudonyymisten Internet-törppöjen uhriksi joutumista?

Varmasti itsekin olet joskus halunnut ottaa ihmisiä korvista ja ravistaa ja tehdä selväksi miten paljon uutta/ennennäkemätöntä voisi tässäkin maassa julkaista lehtenä/albumina.

Itse asiassa ei tule nyt mieleen. Mitä ihmisiä tässä oikein pitäisi ravistaa? Kustantajia, joiden markkinatilanteen tiedän paljon paremmin kuin he itse? Kuluttajia, joilla on joku velvollisuus ostaa muuta kuin sitä, mikä heitä itseään kiinnostaa? Ei, viime aikoina on lähinnä tehnyt mieli ravistaa pseudonyymisiä Internet-törppöjä, jotka vaihtavat aihetta mieluummin kuin myöntävät olevansa väärässä.
: Vs: Sandman
: Jarkko Sikiö 21.02.2006 klo 21:05:16
Kyllä sitä tais yksi Megallinen tulla jokunen vuosi sitten.

Minä olenkin jo pidemmän aikaa miettinyt, että tämäkö sitä uskomattoman ihanaa Hämis-tytsyä nyt sitten oli. Minulle ei jäänyt siitä mitään mieleen, kenties pitäisi lukea joskus uudestaan. Vai mahtoiko sarja muuttua kovastikin paremmaksi myöhemmin.

Sandman iski minuunkin kovasti aikoinaan, mutta innostus loppui kuudenteen kokoelmaan. Muut Sandman-tarinat on tullut luettua kirjastosta. Absolute-painos innokkaalle fanille ja keräilijälle varmasti vielä menee, mutta on liian raskasta tavan lukijalle.
: Vs: Sandman
: Veli Loponen 21.02.2006 klo 21:10:26
Spidergirlista en tiedä sen taivaallista, mutta saattaahan se olla että Bendisin Spider-Womanin kannalta haluttiin sekavuudet estää ja heivata girlie sivuun.
Se voi olla ehkä jonkinmoinen tekosyy, mutta luultavasti enemmän vaa'assa painoi Spider-girlin laskuun lähtenyt myynti. Jo vuosia lehti on ollut kehnosti, mutta vakaasti myyvä (n. 20 000 kipaletta/numero), mutta nyt viime kuukausina myynti on laskenut tasaisesti. Ei se vieläkään hirveän huono ole (tammikuussa se oli hitusen yli 17 000), paitsi Marvelin asteikolla.
: Vs: Sandman
: vikke 24.02.2006 klo 15:04:38
Minusta hellblazerit ja mm. Preacher paljon parempia sarjoja, mutta tarvitsemmeko niistä Absolute Editionit? No emme, koska tarina saatavana TPB kokoelmina.
Kustantaja pelaa varman päälle ja vie hönöiltä rahat, taas.

No ei sitä ihminen välttämättä tarvi kuin unta ja ruokaa, mutta kyllä minä mielelläni ottaisin hyllyyni kovakantiset Preacherit. Mielestäni on hyvä olla vaihtoehtoja... jos TPB:t riittävät niin mikäs siinä. Itse ainakin tulen ostamaan osan näistä Absolute Sandmaneistäkin vaikka ne kalliimpia ovatkin (onhan nämäkin jo julkaistu kovissa kansissa, mutta ainakin osasta on painos jo myyty loppuun aikaa sitten).  Minusta tämä sarjisten uusintajulkaisujen määrä kalpenee esim. DVD-markkinoiden rinnalla jossa uusia versioita leffoista julkaistaan tiuhaan tahtiin...  mutta ei niitä kustantajia/julkaisijoita siitä aina kannata syyttää. Kukaan ei niitä pakota ostamaan. Mutta ehkä nämä mainitsemasi hönöt ovat vain niin alttiita suuryhtiöiden mielenhallintasäteille  ;)

: Vs: Sandman
: puro 20.07.2006 klo 10:44:19
Amazonilta (http://www.amazon.com/gp/product/1401210821/104-4938057-1913538?v=glance&n=283155) tai Playlta (http://www.play.com/Books/Books/GENCS/203/260/-/1102964/Absolute_Sandman/Product.html?searchtype=genre) voi tilata ekan neljästä osasta ennakkoon. Ja jos sekään ei riitä, Wizardilta (http://wizarduniverse.stores.yahoo.net/aug060281.html) voi tilata vielä pystin siihen lisäksi...  ;D

-P.
: Vs: Sandman
: Curtvile 29.08.2006 klo 14:40:53
Suomalaisella kustantajallakin on tähän optio, mutta tuskinpa kannattaa odottaa tai kustantaa. Mitäpä hienoa alkuteosta rääpimään...

Eikös Sandmanin julkaiseminen suomeksi tyrehtynyt kalliisiin oikeuksiin vai oliko kyse liian huonosta myynnistä? Jos kerran lopettivat kesken Season of Mistsin, tuskin nyt sentään tätä Suomeksi julkaisevat...

-P.

Vaikka en Gaimanin Sandman-faneihin lukeudukaan niin oli hauskaa tuon egmont ketjun : http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?topic=6565.msg121115#msg121115
myötä löytää tämä ja huomata että toivoa sarjakuvaharrastajillakin on.
Nyt sitten odottamaan Saarnamiehen uutta tulemista...
: Vs: Sandman
: VesaK 30.08.2006 klo 10:33:50
Niin merkilliseltä kuin se kuulostaakin, epäilen vahvasti, että saamme kiittää Hietamiehen kustannuspäätöksestä norjalaisia. Valaanlahtauksen ja Nemihevin kuuntelun ohella on maassa puuhana myös pienoinen sarjakuvabuumi, joka näin heijastuu myös meidän raukoille rannoillemme...
: Vs: Sandman
: J. Suominen 30.08.2006 klo 15:05:36
Valaanlahtauksen ja Nemihevin kuuntelun ohella on maassa puuhana myös pienoinen sarjakuvabuumi, joka näin heijastuu myös meidän raukoille rannoillemme...

Nemihevi! Hassu termi. Alice Cooperia se lienee. Nemin Nightwish-kritiikki on kyllä polttanut ainakin yhdet hihat, mutta mielikuvitusolentojen kanssa makuasioista kiistely on kyllä tavallistakin järjettömämpää.
: Vs: Sandman
: Curtvile 30.08.2006 klo 15:14:42
Euroviisuja toistaen: Tack Norge!

Alice Cooperista ja Nemistä pitävä kansa joka on vielä jalkapallohulluja täynnä ei voi olla täysin paha.
Sitä paitsi : http://www.newscientist.com/channel/life/mg19125663.800-norway-loses-its-appetite-for-whale-meat.html

Nyt vain toivotaan että Norjan sarjisbuumi jatkuu ja saadaan siten Suomeenkin muutakin Pradoa, Giardinoa, Ivo Milazzoa,loput Prattit, Pondusta ja...
no, toivotaan että se jatkuu.
: Vs: Sandman
: Rmäki 30.08.2006 klo 15:46:19
Niin merkilliseltä kuin se kuulostaakin, epäilen vahvasti, että saamme kiittää Hietamiehen kustannuspäätöksestä norjalaisia. Valaanlahtauksen ja Nemihevin kuuntelun ohella on maassa puuhana myös pienoinen sarjakuvabuumi, joka näin heijastuu myös meidän raukoille rannoillemme...
Jees, norjalaisten ansiotahan tämä kaikki on, muistakaa laittaa kiitokset sinne. Tai sitten ei: tämä ei meinaan ole edes yhteispainatus.
: Vs: Sandman
: Curtvile 30.08.2006 klo 15:56:53
Jees, norjalaisten ansiotahan tämä kaikki on, muistakaa laittaa kiitokset sinne. Tai sitten ei: tämä ei meinaan ole edes yhteispainatus.

Ei yhteispainatus?
Iso käsi Egmontille. Suomen egmontille.
: Vs: Sandman
: Rmäki 30.08.2006 klo 16:11:55
Ei yhteispainatus?
Iso käsi Egmontille. Suomen egmontille.
Tai no, me painetaan kirja yhtä aikaa Norjan kanssa, mutta ei me olla "silleen" tällä kertaa eikä ne tätä rojektia yksin keksineet. Tällä haavaa ottaa norskit pannuun siinä määrin, etten suo niille yhtään ylimääräisiä kehuja. Grmbl...
: Vs: Sandman
: VesaK 30.08.2006 klo 18:40:26
Tällä haavaa ottaa norskit pannuun siinä määrin, etten suo niille yhtään ylimääräisiä kehuja. Grmbl...

Kah, toveri! Liikaa traania ja liikaa kallista viinaa ovat nuo öljyvaltion kermamussukat nauttineet. Ei niillä ollu ees talvisotaa ja Sakujenkin kaa vain leikkiä löivät. Hyvä sitten on elvistellä meikäläisille jäisen perunapellon kuokkijoille.
Siitäkin huolimatta pe 22. syyskuuta tulee Kipsarin lavalle kohoamaan Nazca, jota liidaa yksi mukavimmista konsaan kohtaamistani norskeista, Karstein Volle (http://desibeli.net/arvostelu/460)
: Vs: Sandman
: Jurpop 30.08.2006 klo 22:24:47
Haha ! Vollehan on vanha sarjakuvamies. Mulla on jossain arkistojen kätköissä miehen piirtämä sarjakuva (mörkt ide) jossa norjalainen kirkonpolttajasatanisti keksii mihin kuulakärkikynä on omiaan.
: Vs: Sandman
: Rmäki 31.08.2006 klo 13:07:10
Siitäkin huolimatta pe 22. syyskuuta tulee Kipsarin lavalle kohoamaan Nazca, jota liidaa yksi mukavimmista konsaan kohtaamistani norskeista, Karstein Volle (http://desibeli.net/arvostelu/460)
Joo, Volle toki poikkeuksena! Sehän vaikutti aivan ensiluokkaiselta jepeltä, mutta eikös hää asukkin nykyään Suomessa (?).
: Vs: Sandman
: VesaK 31.08.2006 klo 14:04:08
Kuten sanoin silloin ja sanon nyt taas, Karstein asuu Suomessa niin kauan kuin hänen avovaimonsa jaksaa häntä katsella.
Norjan sarjisbuumiin vielä viitaten, Vollen Fakta om Världen -albumi saa siellä kohta kakkososan. Ensimmäinen saikin ihan kivaa palautetta Pondusmaassa.
http://www.rivalskeleton.com/rs4.html
: Vs: Sandman
: Petteri Oja 10.10.2006 klo 20:06:56
Tulipa luettua tämä Egmontin suomentama opus. Suomalaisesta toteutuksesta en keksinyt kerrassaan yhtään moitteen sanaa. Todella huolella tehty toimitustyö, upeat kannet jne.

Harmi ettei itse sisältö ollut läheskään parasta Sandmania.
: Vs: Sandman
: VesaK 10.10.2006 klo 21:07:26
Tilaustyön makua, DC nyt julkaisisi vaikka Gaimaanin ostoslistat. Kunnioitettavaa sinänsä, että Gaiman sai näin tehtyä tunnetuksi eurooppalaisia supernimiä jenkeille. Manaraapasta nyt voidaan olla eri mieltä, mutta... Moebiuksen piti myös tehdä yksi jakso, käsittääkseni "Kuolema ja Venetsia", mutta hän sairastui ja niin jobi meni perus-Sandmanilaiselle, P. Craig Russellille. 
: Vs: Sandman
: Curtvile 23.10.2006 klo 22:19:34
Päivän Houreiden.. eikun siis ...Helsingin sanomat antaa lehtimuodossa hehkutusta Ikuisille Öille, sivu C 3.

Vastoin P. Ojan kantaa Jussi Ahlroth nimeää sen Nukkumattia komeimmillaan.
vaikka Petteri tarkoittikin sisältöä, ei muotoa.
Lisää osoitteessa http://blogit.hs.fi/ahlroth

: Vs: Sandman
: Petteri Oja 23.10.2006 klo 22:29:34
Vastoin P. Ojan kantaa Jussi Ahlroth nimeää sen Nukkumattia komeimmillaan.

Olen samaa mieltä ainakin hahmojen nimeämistä. K-kirjaimella alkavat nimet ovat osin teennäisiä eivätkä toimi. Kehnoimpina Desire - Kaiho ja Despair - Kurjuus.
: Vs: Sandman
: Rmäki 24.10.2006 klo 12:59:57
Olen samaa mieltä ainakin hahmojen nimeämistä. K-kirjaimella alkavat nimet ovat osin teennäisiä eivätkä toimi. Kehnoimpina Desire - Kaiho ja Despair - Kurjuus.

Vastaan tänne samoin kuin Alrothin blogiin. Tiesimme kyllä Petrin kanssa, että äninäähän tästä tulee, mutta neuvoteltuamme asiasta suht pitkään ja yksityiskohtaisesti Vertigon nykyisen pomon kanssa päädyimme siihen, että on paras säilyttää alkukirjaimet. Ja tämä siis meni sinne Blogiin:

Nimien kääntämisestä: Sandmanin alkuperäinen toimittaja Karen Berger suosi ratkaisua, että kaikki suomennetut nimet alkavat samalla kirjaimella — jota myös ensimmäisissä suomennoksissa (kröhöm… jonkun tumpelon Kalma-lehteen tekemät) käytettiin. Unen olisi voinut kääntää “Koomaksi”, mutta annettiin sitten sen olla… yhdessä Peten kanssa nämä funtsittiin, eli jaetaan syyt toimittajan ja kääntäjän kesken.
: Vs: Sandman
: puro 24.10.2006 klo 13:15:25
Nimien kääntämisestä

Minusta ratkaisu oli ihan toimiva, kyllä välillä saa vähän kestääkin diletanttien pilkkaa...  ;D

-P.
: Vs: Sandman
: Lönkka 24.10.2006 klo 16:30:13
Minusta ratkaisu oli ihan toimiva, kyllä välillä saa vähän kestääkin diletanttien pilkkaa...  ;D
Aivan, jos moisesta ihan toimivasta ratkaisusta menee herne nenään niin sitten voi hypätä keppiin.

Kaikki on englanniksi niin paljon hienompaa...
: Vs: Sandman
: Petteri Oja 24.10.2006 klo 17:39:16
Aivan, jos moisesta ihan toimivasta ratkaisusta menee herne nenään niin sitten voi hypätä keppiin.

Kaikki on englanniksi niin paljon hienompaa...

No pöh. Kellä siitä ny herne nenään on menny? Mun kantaani vaikutti ainakin osittain myös se että Jalavan albumeissa hahmoilla oli eri nimet jotka on iskostuneet tajuntaani. Ikuisissa öissä se meinasi hieman häiritä... Mutta ratkaisun perustelu oli ihan hyvä.

Sitäpaitsi kaikki on suomeksi hienompaa, sen takia ostankin aina suomiversion vaikka englanninkielinenkin olisi tuttu.
: Vs: Sandman
: VesaK 25.10.2006 klo 15:08:14
Sitäpaitsi kaikki on suomeksi hienompaa, sen takia ostankin aina suomiversion vaikka englanninkielinenkin olisi tuttu.

Miehen puhetta! Lukekaa Petterin haastattelu uudesta Kirjain -lehdestä!

Vaikka norskit ovat kieroja kirkonpolttaja-valaanpyytäjiä sekä naisensa pukeutuvat sarjakuvissakin siveettömästi, toivon hartaasti että he jaksavat ostaa ja lukea sarjakuvia, niin saamme tänne raukoille rajoille pisaroita eli pärskeitä sarjisaallostaan kumminkin, Sandman, Rabbin kissa, Vartijat...
: Vs: Sandman
: Rmäki 25.10.2006 klo 15:36:04
Vaikka norskit ovat kieroja kirkonpolttaja-valaanpyytäjiä sekä naisensa pukeutuvat sarjakuvissakin siveettömästi, toivon hartaasti että he jaksavat ostaa ja lukea sarjakuvia, niin saamme tänne raukoille rajoille pisaroita eli pärskeitä sarjisaallostaan kumminkin, Sandman, Rabbin kissa, Vartijat...
Lahjooko norjalaiset sua valaanöljyllä, kun nuita niin kehut? Yllämainituista ainoastaan "Rabbin katti" on norjalaisten instigoima julkaisu, muista otetaan kunnia minä & tanskalainen kollegani, k-tos vain!
: Vs: Sandman
: VesaK 25.10.2006 klo 15:56:45
Tanskalaisperskeleet, nuo armottomat pölsenpurijat ja pornokuvaajat ovat vielä norskejakin pahempia!

Sieltä suunnalta kuitenkin laineet lyövät ja täällä ruutuihin hakkaa...
: Vs: Sandman
: Jurpop 25.10.2006 klo 19:46:41
Tilasin jo ajat sitten tuon Hiekkamies alpuumin ja vähän jo kismittää kun ei vieläkään kuulu.

Sitten piti kysyä että mikä juttu tuo Rabbin kissa on? Onko semmonen jo kaupoissa? Missasinko ?
: Vs: Sandman
: VesaK 25.10.2006 klo 20:00:34
Rabbin katti on Joann Sfarin, uh, viimeistellyintä tuotantoa. Kissa syö papukaijan ja oppii puhumaan. Mutta onko se nyt soveliasta, että kissa kritisoi tooraa?
4-värinen, kovakantinen teos sisältää sarjan kolme ensimmäistä albbaria. Kaupoissa on ja Helsingin kirjamessuilta saatavissa myös. 
: Vs: Sandman
: Lönkka 25.10.2006 klo 22:00:32
Sitäpaitsi kaikki on suomeksi hienompaa, sen takia ostankin aina suomiversion vaikka englanninkielinenkin olisi tuttu.
Sarkasmi on näköjään sangen vaikeata jos ei ala alleviivaamaan.
: Vs: Sandman
: Petteri Oja 25.10.2006 klo 22:22:07
Sarkasmi on näköjään sangen vaikeata jos ei ala alleviivaamaan.

No no, kyllä se sun sarkasmis aika alleviivattua oli. Syy heitolle jäi vaan vähän hämäräksi. Mielipiteitään esittivät kukainenkin eikä kellään kaiketi ollut palkokasvia hengityselimessä, niinkuin Curtvile sanoisi...
: Vs: Sandman
: Jurpop 28.10.2006 klo 15:29:44
Rabbin katti on Joann Sfarin, uh, viimeistellyintä tuotantoa. Kissa syö papukaijan ja oppii puhumaan. Mutta onko se nyt soveliasta, että kissa kritisoi tooraa?
4-värinen, kovakantinen teos sisältää sarjan kolme ensimmäistä albbaria. Kaupoissa on ja Helsingin kirjamessuilta saatavissa myös. 

Kulkeutuukohan se suomalaiseen tai ärrälle tänne takahikiällekki vai kannattaisko tilata? Tuntuu kestävän aika kauan kun tilaa jotain tuolta Egmontilta.
: Vs: Sandman
: Curtvile 28.10.2006 klo 15:48:40
Kulkeutuukohan se suomalaiseen tai ärrälle tänne takahikiällekki vai kannattaisko tilata? Tuntuu kestävän aika kauan kun tilaa jotain tuolta Egmontilta.

Ärrälle? Suomalaiseen kirjakauppaan ...ehkä. Akateemiseen kirjakaupaan tai Infoketjun kirjakauppaan kyllä.
Eli kyllä Egmontin kovakantiset kannattaa tilata suoraan lähteestä tai kirjakaupan kautta (ne jotka voi...) vaikka Egmontilla pieniä logistisia ongelmia välillä onkin.

Itse ketjun aiheelle minun on vaikea lämmetä. Sandman on ihan hyvä, ei minusta hypetyksensä arvoinen, mutta ansiokaas kuitenkin.

Tässä melkein häiritsee se että kirjoittaja tietää mihin piirtäjä pystyy. Ei kaikissa suinkaan, mutta nyt esimerkiksi Manara...
Kun ei, niin ei. Toki täytyy myöntää että Gaiman-Serpieri - yhdistelmä ei sen fiksumpi olisi, ehkä luettavampi mutta se on enemmän makuasia.
Kokoelmissa on aina se ongelma ettei kaikki voi millään miellyttää.
Kolmesta neljään seitsememästä on aika hyvin.
: Vs: Sandman
: Outi 03.12.2006 klo 15:55:45
Sandmanit ovat olleet viikonlopun ajan uusintalukusessa useamman vuoden tauon jälkeen. Pidin aikanaan (90-luvulla) paljon Loputtomien seikkailuista ja myönnettävä on, että Gaiman on parhaimmillaan loistava fantsukirjoittaja.

Itse kuvitus on tosiaan vanhentunut todella pahasti. Olivatko kaikki DC:n sarjakuvat silloin yhtä huonosti piirrettyjä?!  Ei ihminen muista enää. Suuri osa Sandmanin taiteilijoista on luvattoman huonoja. Väritys varsinkin on useimmiten ihan karmeeta katsoa, räikeää ja sutaisten tehdyn näköistä. Sävykkäämmällä värityksellä piirroksistakin olisi saanut parempia.

Joukkoon mahtuu toki muutama poikkeuskin. Harmillista vaan, että Gaiman oli ajan piirrosstandardin/ kustannustoimituksen armoilla, näistä olisi voinut tulla todella loistavia kirjoja jos kuvataiteellinen puoli olisi ollut tasalaatuisempaa...

McKeanin kannethan ovat taideteoksia - mikä tekee sisällöstä entistäkin räikeämmin pulpinnäköistä.

Asiallehan ei enää mitään voi joten turha itkeä jo sillan ali virrannutta maitoa jne. Mutta harmittaa silti. Enkä osta Absolute-editioneja. Ei se piirros siitä enää parane.

Muoks: Muokkasin koko hässäkän
: Vs: Sandman
: VesaK 04.12.2006 klo 12:42:22
Ei sitä silloin Hietamiehen alussa Gaimaanikaan pystynyt sanomaan että haluan Moebiuksen piirtäjäksi. Hyvä että Daavi McKeanin sai pitää - siitäkin markkinointiosasto naputti, että mitä hemmettiä tämmönen taiteilu on, perinteen mukaan pitäs kannessa olla Sandman mätkimässä esmes Luciferia turpiin, ei mene kaupaksi muuten.
Eikä Niilon oma kirjoitustyylikään ihan löytynyt ennen kuin Game of You:n kohdalla, niin paljon on kamaa suoraan Moorelta   ym. johdettu.
: Vs: Sandman
: Rmäki 04.12.2006 klo 12:53:13
Hmm, olisin kyllä pikkaisen toista mieltä Hietamiehen kuvittajista: Dringenberg, Kelley Jones, Vess, P. Craig Russell ja monet muut Sandmanin parissa puunanneet kuvittajat ovat IMHO ihan eliittiäijiä, ainakin amerikkalaisen sarjakuvan tulkitsijoina, ja lähes kaikkien tyyli istui jetsulleen Gaimanin kirjoitustyyliin. Olisi kiinnostavaa kuulla, minkä tyylin piirrosjälkeä ihmiset olisivat mieluummin näissä tarinoissa nähneet? Mangahenkisempää vai kukaties Trondheim-vaikutteita? 
: Vs: Sandman
: Veli Loponen 04.12.2006 klo 13:03:04
Olisi kiinnostavaa kuulla, minkä tyylin piirrosjälkeä ihmiset olisivat mieluummin näissä tarinoissa nähneet?
Mulla riittäisi sekin, että tekijöitä olisi hieman vähemmän. Jatkuva piirtäjien vaihtuminen ainakin minua estää tarttumasta Sandmaniin (kyllä, olen yrittänyt).
: Vs: Sandman
: JV 04.12.2006 klo 13:10:09
Minustakin se visuaalinen yleisvaikutelma on Sandmanissa todella luotaantyöntävä. Minä pidän melkein eniten Dringenbergin alkupään vähän rohkeammasta visuaalisesta leikittelystä (ennen upeaa Kindly Onesia tietysti).

En tiedä onko kuinka paljon kyse siitä, että Gaimanin käsikset, joissa tiemmä on tarkkaan kirjoitettuna kuvakulmat ym. ovat vaan kuvallisessa mielessä tylsiä ja ikäviä, eivätkä piirtäjät toden nimissä hirveän inspiroituneelta vaikuta suurimmassa osassa tarinoita. Väritys on tietysti aivan kaameaa.

Ehkä Sandmaniin olis sopinutkin joku "eurooppalaisempi" tyyli, perusjenkkirypistys kun ei ole vahvuuksissaan staattisessa tekstivetoisessa sarjassa.
: Vs: Sandman
: VesaK 04.12.2006 klo 13:12:00
Ehkä suurempi julkaisukoko auttaa. Piirtäjillä otti heilläkin oman aikansa funstia millaista sarjaa tässä nyt ollaan tekemässä, ja kun joka kuukausi piti saada uusi lehti ulos, tekijärotaatiota tapahtui väkisinkin. Numero 25 on silti minusta aivan huippu.
Väritys oli se mikä Hietamiehen varhaisissa numeroissa enemmän mättää. Yksityiskohdista ei saa millään selkoa.  
: Vs: Sandman
: Rmäki 04.12.2006 klo 14:50:49
Väritys oli se mikä Hietamiehen varhaisissa numeroissa enemmän mättää. Yksityiskohdista ei saa millään selkoa.  
Tuo pitää kyllä kutinsa, varsinkin alkuperäisten lehtien kellastuminen tuo esiin värien vajavaisuuden. Mutta uusi versio lienee tosiaan asiallisemmin toteutettu. Piirtäjien musikaaliset tuolit eivät itseäni ikinä haitanneet, olihan yleensä yhdessä tarinakaaressa sama piirtäjä kaiken aikaa, muutamaa poikkeusta lukuunottamatta -- ja kun on oppinut jenkkilehtiä lukemaan, ei tuo tekotapa muutenkaan pahemmin ärsytä -- onpa Hämiksessä, Teräsmiehessä, Hellblazerissa ja Aku Ankassakin ollut useampia taiteilijoita. Oikeastaan olisin halunnut nähdä 75 numeron aikana vielä muutaman piirtäjän lisää (Wrightson, Ploog ja Colan olisivat varmasti tehneet mahtavaa jälkeä Sandmanissa).
: Vs: Sandman
: VesaK 04.12.2006 klo 14:58:19
Sandymanissa vaan on se ero, että tavoitteena oli yhtenäinen kokonaisuus. (Se, että 75 numeroa tulisi, ei tietenkään ollut varmaa ennen kuin vasta jossakin 2. tai kolmannen vuosikerran kohdalla.) Miltähän joku Watchmenikin näyttäisi, jos joka kolmannen numeron kohdalla pääpiirtäjä olisi vaihtunut...
Ploog olisi toki saanut kauneutta aikaan, G. Colanista ja Wrightsonista en ole ihan yhtä varma.
Ennemmin Hiekkiksen tulkitsijaksi olisi sopinut Graham "Ghastly" Ingels, JOS sellainen olisi ollut mitenkään mahdollista...   
: Vs: Sandman
: Rmäki 04.12.2006 klo 15:07:48
Oh you of little faith, Gene "the Dean" olisi ollut juuri passelin houreinen kuvittaja tulkitsemaan höyhensaaria. Ken ei usko, vilkaiskoon luonnoksia ukon kotisivuilta:
http://www.genecolan.com
Eritoten tuolta "commissions" osastolta löytyy mukavan unenomaista taiteilua!
: Vs: Sandman
: Jussi Tyni 04.12.2006 klo 15:54:54
Eikä Niilon oma kirjoitustyylikään ihan löytynyt ennen kuin Game of You:n kohdalla, niin paljon on kamaa suoraan Moorelta   ym. johdettu.

Höpönlöpö.
Kyllähän nyt heti ekan tarinakaaren Sound of her Wings on niin Gaimania kuin vain voi olla. Samoin Hope in Hellin Luciferin nitistävä loppukaneetti on yksinkertaisuudessaan ja kauneudessaan hyvin Gaiman-mainen idea. Moore olisi värkkäillyt tuohon jotain pseudomystisempää/kierompaa.

Samoin Dream Countryn A Dream of Thousand Cats tai A Midsummer Night's Dream ovat selkeästi juuri sitä, mitä Gaiman rakasti tehdä ja missä hän oli ja on edelleen niin hyvä ja nousee tarinankertojien kärkikastiin.
Pieniä, kauniita, moderneja satuja, jotka sanovat paljon lyhyessä ajassa ja joiden suuruutta ei tajua, ennen kuin huomaa, että on kulunut kymmenen vuotta viimeisimmästä lukukerrasta, ja muistaa yhä, miten tarina meni ja mitä siinä tapahtui. Ei tapahdu kovin monesti nykyajan kirjallisuuden suhteen...

Kuvituksesta sen verran, että itseäni Sandmanin kuvitus ei ole missään vaiheessa ärsyttänyt niin että se olisi vaikuttanut lukukokemukseen. Toki myönnän, että se olisi välillä voinut olla parempaakin, mutta joskus rujo kuvitus toi oman tunnelmansa tarinaan. Mike Dringenbergin kuvituksesta en esim. itse oppinut koskaan pitämään, mutta välillä hän loihti esiin aivan loistavia hetkiä Morfeuksen elämästä. Kun lukija itse on fiiliksissä tarinan suhteen, jotenkin tuntuu että silloin uppoaa helpommin myös se, mitä kuvittaja on halunnut viestiä taiteellaan. Sandmania lukiessa tulee aina tällaisia hetkiä.

Ja onhan Sandmaniin kuvitettu monia hienojakin jaksoja. Jo ketjussa mainittujen kuvittajien lisäksi itse ihastelin Mike Zullin ja Bryan Talbotin kynäilemiä tarinoita.
: Vs: Sandman
: VesaK 04.12.2006 klo 16:14:15
Niih, jos taas kerran hehkuttaisin, että minulla on seinällä yksi Talbotin piirtämä sivu Sandmania. Se varsinkin näyttää hemmetin paljon paremmalta kuin väritetty versio. (Sandman #36sta.)
: Vs: Sandman
: Rmäki 05.12.2006 klo 08:53:09
Eiks "Game of You" ollut Shawn McManuksen käsialaa?
: Vs: Sandman
: Outi 05.12.2006 klo 12:35:21
Kattelin vähän kuka teki ja mitä ja näytti siltä että esmes Malcolm Jones III piirsi Tales in the Sand-jakson ja Mike Dringenberg tussasi= lopputulos on suht ok, kun taas Calliope-jaksossa ko. Jones III piirsi ja Kelley Jones tussasi= lopputulos ihan karmeeta katsoa.

Sillisalaattius on juuri pahinta, kun piirtäjät ja tussaajat vaihtuu koko ajan ja taso hyppii jatkuvasti. Vaikee siinä mitään linjaa/tasoa pitää.

Henk. koht tykkään siitä että vaikka tyyliteltäisiin, niin artistilla olisi jonkinlainen käsitys anatomiasta ts. taju siitä, miten luut ja lihakset menee kropassa, miten ihmisen kasvot toimivat jne. Auttaa ihmeesti.

Ainoa piirtäjä Sandmanissa, jota oikeasti arvostan, on Craig Russell jolla on oma, vahva tyylinsä. Ei tietysti sovi kaikkeen. John Watkiss oli suht ok, ja Charles Vess.

Toinen sotkuesimerkki Game of You:sta (sori jos toistan jo ketjussa todettuja):
2 ekaa episodia karmeeta katsoa (Pratt), sitten 3. episodissa paremman artistin yritystä (eli nämä Colleen& Doran?), sitten taas ekojen episodien karmeus jatkuu kahden eri artistin toimesta.

Collen&Doran teki myös Season of Mistin epilogin? Höttömäinen luonnostelupiirrostyyli kärsii kuitenkin huonosta värityksestä ja painojäljestä, viivat katoavat - mutta ainakin artisti tietää, miltä ihmisruumis näyttää & osaa piirtää ilmeitä.

Mjaa. Mitäpä näitä enää ihmettelemään, sata vuotta ilmestymisen jälkeen. Luin kaikki just uusiksi, viihdyin ihan hyvin (mies ei viihtynyt koska valitin koko ajan piirroksista, uhkasi heittää kirjat kiertoon).

Muoks: nimiä
Muoks 2: Nimet meni silti väärin, sorry
: Vs: Sandman
: Rmäki 05.12.2006 klo 13:50:38
Henk. koht tykkään siitä että vaikka tyyliteltäisiin, niin artistilla olisi jonkinlainen käsitys anatomiasta ts. taju siitä, miten luut ja lihakset menee kropassa, miten ihmisen kasvot toimivat jne. Auttaa ihmeesti.
Samaa mieltä - mutta sitten kun artistilla niistä on käsitys, tyylittely näyttää hyvältä! Kelley Jones on mielestäni tällainen piirtäjä, samoin McManus, ukkojen tuottamat hahmot ovat epärealistisuudestaan huolimatta toimivan ja uskottavan näköisiä, toisin kuin monien piirtäjien jäykät, suoraan poseerausoppaista kopsatut patsastelijat.
: Vs: Sandman
: Rami Rautkorpi 05.12.2006 klo 14:10:40
Kattelin vähän kuka teki ja mitä ja näytti siltä että esmes Malcolm Jones III piirsi Tales in the Sand-jakson ja Mike Dringenberg tussasi= lopputulos on suht ok, kun taas Calliope-jaksossa ko. Jones III piirsi ja Kelley Jones tussasi= lopputulos ihan karmeeta katsoa.

Kuten varmasti tarkoitit, Malcolm Jones III tussasi Mike Dringenbergiä ja Kelley Jonesia.

Kelley Jonesin kuvitukset Calliopessa ja Season of Mistsissä ovat itse asiassa minun suosikkejani varhaisessa Sandmanissä. Kaikessa vääristyneisyydessäänkin Jonesin kuvitus on johdonmukaista ja säntillistä, kun taas esimerkiksi Dringenberg tuntui hirvittävän ailahtelevalta. Selvästi kyvykäs piirtäjä (Dringenberg teki ne Pikku Nemo -pastissit Doll's Housessa, eikö?) mutta hyvältä näyttävien sivujen välissä oli aivan liikaa mitäänsanomattoman näköisiä.

Tai ainakin tällainen mielikuva on jäänyt. Värityksen laatu ei varmaankaan auttanut. Jonesin skarppi tyyli sen sijaan on paljon lähempänä perinteistä jenkkivaltavirtaa, joka on kehittynyt nimenomaan toimimaan tökerön värityksen ja huonon painolaadun kanssa. Uusissa väreissä Dringenberg ehkä sietää vertailua paremmin, mutta Absolute odottaa vielä lukemistaan.

Collen&Doran teki myös Season of Mistin epilogin?

No... ei. Ensinnäkin se on yksi ihminen, jonka etunimi on Colleen ja sukunimi Doran. Sandmanin tekijätiedot on listattu kattavasti Wikipediassa (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Sandman_%28DC_Comics/Vertigo%29), ja Colleen Doranin (http://en.wikipedia.org/wiki/Colleen_Doran) mainitaan piirtäneen sen Game of Youn osan lisäksi vain lisäksi vain yhden toisen Sandman-tarinan, Dream Countryn (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Sandman:_Dream_Country) päättävän Facaden.
: Vs: Sandman
: Outi 05.12.2006 klo 15:47:41
Kuten varmasti tarkoitit, Malcolm Jones III tussasi Mike Dringenbergiä ja Kelley Jonesia.

No... ei. Ensinnäkin se on yksi ihminen, jonka etunimi on Colleen ja sukunimi Doran. Sandmanin tekijätiedot on listattu kattavasti

Eli väärin meni mun arvaukset  :-[

Ei ikinä pitäisi ruotia tarkkaan sarjakuvia, ellei tarkkaan tiedä kenestä puhuu... Mun Sandman-laitoksista on kyllä tosi vaikea saada selvää, kuka teki ja mitä. Menee tussaajat ja piirtäjät sekaisin... No ehkä kuitenkin joku ymmärsi, mitä hain takaa.

Death: High cost of living oli muuten siitä kiinnostava tapaus, että periaatteessa tykkäsin piirroksesta vaikka se on aika kliinistä. Ja Death oli nätisti piirretty.
: Vs: Sandman
: VesaK 05.12.2006 klo 15:56:44
Vertailuksi ovat nämä Jilll Thompsonin aivan hirveät "manga" -deathit, hyi helekatti...
Sinänsä Thompson vaikuttaa kyllä ihan viehättävältä persoonalta.

http://www.jillthompsonart.com/
: Vs: Sandman
: Lönkka 06.12.2006 klo 21:54:06
Sandymanissa vaan on se ero, että tavoitteena oli yhtenäinen kokonaisuus. (Se, että 75 numeroa tulisi, ei tietenkään ollut varmaa ennen kuin vasta jossakin 2. tai kolmannen vuosikerran kohdalla.)
Ööh, minä kyllä muistelisin että alunperin oli sunnitelmissa tehdä suunnilleen 50 numeroa, mutta sitten mopo, ainakin kustantajilta, karkasi sarjan alati kasvaneen suosion myötä käsistä ja enpä usko Gaimaaninkaan kovin vastustelleen sitä että jatketaan kultamunia munivan hanhen tekemistä kun ei vielä pahasti töki. Siten päädyttiin 75 numeroon.

Ihan en varmoja muista kun nuo on luettu viimeksi silloin kun ilmestyivät irtonumeroina mutta jotain tollaista säätöä siinä oli. En voi syyttää.

Sandmanin kuvittajista eniten aikoinaan taisi tökkiä Jill Thompson jonka mukaanpääsyä ihmettelin kovasti vaikkei sarj atuolloin(kaan) ollut tunnettu kuvttajiensa osaamisesta. Tökki ja urakalla ja ajattelin että eikö parempaa piirtäjää löydy koska heikompaa ei oikeastaan ole. Mutta Thompson on kyllä omilla Scary Godmother sarjoilaan todistanut osaavansa suvereenisti piirtää kerrassaan oivaa jälkeä. Myös tarina kulkee kivasti.

Äkkiseltään Sandman -perussarjan kuvituksista suosikkini taitaa löytyä maailman varmaan parhaan fantasiakuvittajan P Craig Russellin tuotoksista.
: Vs: Sandman
: VesaK 07.12.2006 klo 11:00:10
Ihan alkuun siis eivät olleet varmoja päästäänkö numeroa 12 pitemmälle. Eiköhän kokonaisuus olisi ollut hieman toisenlainen jos DCllä olisi heti ollut kanttia pistää peliin soppari 50 numerosta.
: Vs: Sandman
: nothing 25.12.2006 klo 21:02:30
Onkos tästä jotain eriversioita liikeellä? Ainakin amazonin ja play.comin kansikuvat eroavat toisistaan? Ja vinkkejä myös otetaan vastaan mistä ehkä kannattaisi tilata.
: Vs: Sandman
: Rac 25.12.2006 klo 23:16:55
Onkos tästä jotain eriversioita liikeellä? Ainakin amazonin ja play.comin kansikuvat eroavat toisistaan? Ja vinkkejä myös otetaan vastaan mistä ehkä kannattaisi tilata.

Playssa lienee kotelon kuva ja Amazonissa itse kirjan kansi. Ainakin siis Kukunorin ikkunassa olevassa on tuollainen pahvinen kotelo kuin Playn kuvassa. Sisältöä en ole nähnyt, että en sen tarkemmin tiedä.
: Vs: Sandman
: puro 27.12.2006 klo 11:52:23
Ja vinkkejä myös otetaan vastaan mistä ehkä kannattaisi tilata.

Caimanzonesta löytyy postikuluineen alle 60 eur. En tiedä onko absoluuttisesti halvin, mutta minusta alkaa olla hinta-laatusuhde kohdallaan. Tilasin tuolta de-superbookdealsilta.
: Vs: Sandman
: Rouhu 07.01.2007 klo 19:55:04
Itse laitoin juuri tilaukseen Play.comista hintaan 75e. Lueskelin juuri joululahjaksi saatua Endless nightsia ja innostuin taas Sandmanin maailmasta. Ja tuo Absolute edition vaikuttaa just hyvältä palata taas maisemiin. Aiemmin löytyy suomi tpb:t ja joitain hajanaisia numeroita.

Pistäkääs kommentteja jo Absoluten omistavat.
: Vs: Sandman
: nothing 04.05.2007 klo 09:36:39
Vihdoin sain hankittua tämän. Eilen saapui amazon.comin market placelta tilattuna. Uusi muoveissa ja hintaa oli vähän päälle 50 euroa. Ei todellakaan paha hinta. Sen verran selailin, että väritys ja muutenkin yleisilme oli huomattavasti parempi kuin omistamissani albumeissa.

Loisto ostos kyllä... koskahan saadaan seuraava osa?
: Vs: Sandman
: Lönkka 05.05.2007 klo 15:54:57
Kysäisepä sieltä Amazonilta. Siellä ne varmaan tietää ja vastaa mielellään...
: Vs: Sandman
: JV 12.06.2007 klo 10:55:09
Etusivulla killuu varmaan muutaman päivän Sandman - Ikuiset yöt -albumin arvostelu. Suora linkki: http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=852

Mitä piditte albumista - onko Gaiman vedossa, vai menneen talven lumia?
: Vs: Sandman
: VesaK 12.06.2007 klo 11:18:57
Vähän semmosta näpräilyn makua, ja harmittaa kun ei Moebius sairastelultaan päässyt tähän mukaan. Osa ideaa oli kuitenkin näyttää American comic book guyseille, että Euroopassa osataan. 

Eikä se ollut ollenkaan hassumpi juttu se, koska Suomessakin julkaistaan ja on julkaistu paljon enemmän eurosarjakuvia kuin jenkkilässä ikinä. (Sivuhuomautus: esim. Raymond Macherotin tuotannosta ei ole käännetty MITÄÄN englanniksi, Franquiniltakin vain fragmentteja.)

Manarasta en innostu, vaikka sillä onkin hyvä värittäjä.  Prado on hyvä, mutta noin muuten... rutiini on joillakin päällä, eikä silloin ole piirtäjän kansallisuudella niin väliä. Miksei Lewis Trondheim ole mukana? Kyllä Donjon-staililla olisi saanut aikaiseksi ihan kelvollista Hietamiestäkin.   
: Vs: Sandman
: nothing 12.06.2007 klo 11:22:16
Vihdoin sain hankittua tämän. Eilen saapui amazon.comin market placelta tilattuna. Uusi muoveissa ja hintaa oli vähän päälle 50 euroa. Ei todellakaan paha hinta. Sen verran selailin, että väritys ja muutenkin yleisilme oli huomattavasti parempi kuin omistamissani albumeissa.

Loisto ostos kyllä... koskahan saadaan seuraava osa?

Itse itselleni vastaten...

# Volume 2 - Reprinting The Sandman issues #21-39. Bonus material includes two never-before-reprinted stories by Gaiman (one prose story from the box of the Sandman statue, and one comics story from Vertigo: Winter's Edge illustrated by John Bolton , a complete reproduction of the never-before-reprinted one-shot THE SANDMAN: A GALLERY OF DREAMS, and the complete script and pencils by Gaiman and Kelley Jones for Chapter Two of "Season of Mists" from THE SANDMAN #23. Due October 31 2007.

Ja Endless Nightsista ei oikein muuta osaa sanoa, että komeaa jälkeä kauttaaltaan. Muuten vähän ontto tekele.
: Vs: Sandman
: JV 12.06.2007 klo 11:49:18
Eurosarjakuvia on Amerikassa julkaistu jo kauan ja paljon (Heavy Metal, anyone?). Mutta ei tosiaan näitä, jotka katsotaan lastensarjakuviksi. Paitsi nimeksi.

Minä olen jenkkiläisiltä sarjisharrastajilta saanut sen kuvan, ettei eurooppalaista sarjakuvaa olisi siellä oikein saatavilla. Ehkä vain etsimisen puutetta heidän puoleltaan.

Heavy Metalin tarjonta on aika rajattua, ja lehti tuntuu uponneen aika syvälle suohon.
: Vs: Sandman
: VesaK 12.06.2007 klo 12:14:34
On se silti eurosarjakuvan saatavuus USAssa sangen matalalla ja painokset pieniä. Niin lasten- kuin aikuissarjakuvan kohdalla.

Pekka A. Manninen olisi muuten hieno valinta Hietamiehen piirtäjäksi! 
: Vs: Sandman
: Chemo 12.06.2007 klo 21:42:03
Mitä piditte albumista - onko Gaiman vedossa, vai menneen talven lumia?

Fiilikseksi jäi että hyvän asian kohtuullista jälkilämmittelyä.

Erityistä kiitosta komeasta suomipainoksesta!
: Vs: Sandman
: Curtvile 13.06.2007 klo 13:08:04
Pekka A. Manninen olisi muuten hieno valinta Hietamiehen piirtäjäksi! 

Ei, kyllä Tapani Rytöhonka olisi öisen tangon tanssittaja.
Omat kuvittajaehdokkaat unimatille:
Eduardo Risso
Eric Powell
Didier Tarquin
Phil Hester
Bill Watterson
perverssinä lisänä Erik Larsen
: Vs: Sandman
: JV 14.07.2007 klo 18:55:37
Inkstuds -podcastissa on Barron Storeyn haastattelu, joka kaiken muun viisauden ohessa sisältää harvinaisen kiintoisan tarinan hänen Sandman - Ikuiset yöt -albumin osuutensa synnystä.

http://www.inkstuds.com/?p=173
: Vs: Sandman
: VesaK 24.08.2007 klo 16:35:52
Lievästi aiheeseen liittyen: Gummerukselta on ilmestynyt SF Saidin kirja "Varjak Käpälä - lainsuojaton"
Lasten- ja nuortenkirja, kissatarina Dave McKeanin kuvituksella. Tarinasta en vielä osaa sanoa, mutta kuvat ovat upeita.
: Vs: Sandman
: Tarkkis 29.08.2007 klo 08:53:03
Lievästi aiheeseen liittyen: Gummerukselta on ilmestynyt SF Saidin kirja "Varjak Käpälä - lainsuojaton"
Lasten- ja nuortenkirja, kissatarina Dave McKeanin kuvituksella. Tarinasta en vielä osaa sanoa, mutta kuvat ovat upeita.

Molemmat kyseiset kirjasarjan osat (tämähän on siis toinen osa) ovat aivan nerokkaita. Tämänhetkisen lastenkirjallisuuden kärkiteoksia oikeastaan. Todella suosittuja, ja hieman yllättäen uppoaa jopa nuorille pojille kissa-aiheesta huolimatta. Mutta miksi oi miksi ensimmäisen osan kanteen on ympätty mainoslauseeksi "kissojen karate kid"... krääh!
: Vs: Sandman
: Matti Karjalainen 02.09.2007 klo 03:38:20
Lastenkirjallisuudesta puheenollen ja aihetta lievästi sivuten: Neil Gaimanin ja Dave McKeanin yhteistyön hedelmänä syntynyt "The Wolves in the Walls" on mielestäni kerta kaikkiaan nerokas.

http://www.amazon.com/Wolves-Walls-Times-Illustrated-Awards/dp/038097827X

Molemmat kyseiset kirjasarjan osat (tämähän on siis toinen osa) ovat aivan nerokkaita. Tämänhetkisen lastenkirjallisuuden kärkiteoksia oikeastaan. Todella suosittuja, ja hieman yllättäen uppoaa jopa nuorille pojille kissa-aiheesta huolimatta. Mutta miksi oi miksi ensimmäisen osan kanteen on ympätty mainoslauseeksi "kissojen karate kid"... krääh!

Lastenkirjallisuuteen perehtynyt työkaveri oli lukenut ensimmäisen osan eikä tykännyt sanottavammin, ja muistaakseni myös Tähtivaeltajan arvio oli melko nurja. Ajattelin itsekin lukaista ensimmäisen osan, mutta juuri tuo "Kissojen karate Kid" karkoitti minut muiden opusten pariin.
: Vs: Sandman
: Tarkkis 03.09.2007 klo 09:28:42
Lastenkirjallisuudesta puheenollen ja aihetta lievästi sivuten: Neil Gaimanin ja Dave McKeanin yhteistyön hedelmänä syntynyt "The Wolves in the Walls" on mielestäni kerta kaikkiaan nerokas.

http://www.amazon.com/Wolves-Walls-Times-Illustrated-Awards/dp/038097827X

Juu seinäin sudet on kyllä aivan huippu, tullut duunissa satutunnilla luettua se lapsukaisille itse tehdyn käännöksen voimin. Lapsia kiehtoi huimasti tarinan outous, ja myönnettäköön, kiehtoohan se itseäkin.
: Vs: Sandman
: tmielone 03.09.2007 klo 09:58:06
Ei pidä myöskään unohtaa herrojen aiempaa teosta The Day I Swapped My Dad for Two Goldfish. Molemmat kirjat ovat sen verran hienoja, että ihmettelen miksei niitä ole vielä suomennettu nuoren polven iloksi.

Tämä menee jo hieman ohi aiheen, mutta en malta olla mainitsetta myös Gary Larsonin  There's a Hair in My Dirt! -kirjaa. Erinomaisen opettava satu pienille lapsille. Pikkusiskolle tuli joskus tuota luettua ja ihan hyvin jaksoi kuunnella improvisoitua suomennostani.
: Vs: Sandman
: nothing 20.10.2007 klo 01:43:51
Ilmeisesti Absoluten vol. 2 julkaisu aikaistui muutamalla viikolla, sillä tänään tuli mailia amazon.comista, että lähetys lähtenyt Suomeen päin. Euron ollessa suhteellisen vahvoilla dollariin nähden jäi ennakkotilaushinnaksi alle 48 euroa.

Toivottavasti tulee ilman kolhuja perille.
: Vs: Sandman
: Rac 21.10.2007 klo 19:36:43
Itse tilailin Vol. 1:n kuun alussa Amazonin Marketplacesta (apaut ~50e). Vielä ei ole saapunut. Vähän jänskättää millon tulee. :-\ Kerran aikasemmin oon tilannut Marketplacesta ja tavara tuli perille parissa viikossa.
: Vs: Sandman
: Chemo 12.01.2008 klo 19:38:33
No niin. Eilen mä sitten luovutin. Eli luovuin toivosta, että Jalava joskus vielä hoitaisi homman loppuun ja julkaisisi Usvien Ajan loppuun siitä mihin sen (kesken) jättivät. Joten ostin englanninkielisen traden.

Pitkään mä jaksoin, stna.
: Vs: Sandman
: nothing 12.01.2008 klo 20:14:48
Absolute Sandman vol. 3 tilattavissa ainakin amazon.comista.

Hinta alle 50 euroa. Aikaahan julkaisuun on vielä jokunen kuukausi, mutta ajattelin kuitenkin "uutisoida".

This title will be released on May 6, 2008
: Vs: Sandman
: Janne 18.02.2008 klo 14:58:12
Ei ehkä ihan oikea ketju, miutta kysympä täällä, koska niin käsketään ;).

Lukaisin juuri kirjastosta lainaamani Sandmanin ekan osan, Nukketalo ykkösen. Aluksi tuntui ahdistavalta, mutta sitten upposi. Pakko kai alkaa kerätä sarjaa. Kysymys kuuluu: ovatko Kalmassa julkaistut sandman-tarinat päätyneet Suomessa myös albumeihin?
: Vs: Sandman
: VesaK 18.02.2008 klo 15:03:54
Kysymys kuuluu: ovatko Kalmassa julkaistut sandman-tarinat päätyneet Suomessa myös albumeihin?

Taitaapa olla niin, että vain "Hänen siipiensä havina" / The Sound of Her Wings -jakso on julkaistu sekä Kalmassa että Nukketalo 1 - kokoelmassa. Jos muistan oikein.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Neil_Gaiman

Juu näin on:
www.perunamaa.net/sarjakuvarock/dc/kalma1992.html

: Vs: Sandman
: Petteri Oja 18.02.2008 klo 15:18:01
Tässä vielä listaus Suomessa julkaistuista Sandmaneista:

http://www.perunamaa.net/sarjakuvarock/dc/sandman.html

Noiden lisäksi on nähty Tähtivaeltajassa 2/00 Kuoleman lyhyt soolotarina.
: Vs: Sandman
: Janne 19.02.2008 klo 08:29:28
Kiitoksia vastauksista!

Kiitoksia muuten, että kysymykseni siirrettiin oikeaan ketjuun. Hassua, että haulla "sandman" tätä ketjua ei löytynyt.
: Vs: Sandman
: mastermind 21.02.2008 klo 17:12:51
Se löytyy jos olet keskustelujen etusivulla tai oikeassa osiossa.

Usein on tullut mietittyä miksi välillä haku toimii ja välillä ei.
Tulipahan siihenkin nyt vastaus.
: Vs: Sandman
: Janne 22.02.2008 klo 10:04:29
Se löytyy jos olet keskustelujen etusivulla

Olin, ei löytynyt! Nyt kokeilin samalla tavalla, niin heti ensimmäisenä tuli tämä ketju. Outoa!
: Vs: Sandman
: Rac 07.04.2008 klo 17:44:22
Luulenpa passaavani jos suomeksi tulevat. Ensimmäinen Absolute kun on jo, ja seuraavat luultavasti tilaan ennen heinäkuuta.
: Vs: Sandman
: Doctor Phantomizer 09.07.2010 klo 17:33:45
Ja nuo Luthorin Action Comicsit vaikutti näytteen perusteella muutenkin hyvältä. Viime viikolla käsittäkseni tuli eka numero, mutta jäi itsellä hankkimatta, kun Action Comics on muuten ollut jo pitkään aika pitkäveteistä, toisin kuin Adventure Comics. Pitää harkita kokoelmaa.

Niille joilla ei ole mitään hajua mistä on kyse:
Luthor on Blackest Nightin yhteydessä maistanut supervoimia, ja kultalusikka pojummehan ei tietenkään aio jättää hommaa siihen, vaan haluaa lisää. Cameon tekee näemmä jälleen tuo Luthorin legendaarinen vihreä taisteluhaarniska, jolla hän on mäiskinyt Teristä jo ties kuinka monta vuosikymmentä.
: Vs: Sandman
: Jarkko Sikiö 02.08.2010 klo 15:57:24
Tänään julkaistun Egmontin lehdistötiedotteen mukaan:

: Egmontin lehdistötiedote, syksy 2010
SANDMAN: Unten metsästäjät
Ilmestyy: Vko 37
144 sivua / 29,90 €
Jakelukanavat: kirjakaupat

Kuvaus:
Muinaisen Japanin aikoina ovela kettu löi vetoa ajaakseen nöyrän munkin kodistaan – ja menetti uhkapelissä sydämensä. Ja niin Kaikkien unten kuningas joutui puuttumaan rakkaustarinaan, jollaista ei ole milloinkaan nähty...
P. Craig Russell on sovittanut Neil Gaimanin palkitun tarinan sarjakuvamuotoon. Unten metsästäjät on kiehtova paluu Gaimanin SANDMANin ja unelmien maailmaan.
: Vs: Sandman
: tertsi 02.08.2010 klo 15:59:47
Tänään julkaistun Egmontin lehdistötiedotteen mukaan:

Tämäpä miellyttävä yllätys.
En olekaan lukenut tähän mennessä yhtään sivua Sandmania.
Alkaakos tämä nyt ihan alusta? Kuinka monta sivua (suunnilleen) on koko saagan pituus?

edit:
Ahaa, tämä on siis joku jatko-osa tai spin-off?
: Vs: Sandman
: VesaK 02.08.2010 klo 16:06:27
Tämäpä miellyttävä yllätys.
En olekaan lukenut tähän mennessä yhtään sivua Sandmania.
Alkaakos tämä nyt ihan alusta? Kuinka monta sivua (suunnilleen) on koko saagan pituus?

Eikun lopusta. Dream Hunters tuli "ekstrana" varsinaisen päätarinan jo päätyttyä, Yoshitake Amanon kuvittamana novellina.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Sandman:_The_Dream_Hunters
 
: Vs: Sandman
: Lurker 03.09.2010 klo 13:39:31
Suomessahan Nukkumatti on heittänyt unihiekkaa telkkarissa jo vaikka kuinka kauan.

DDR:n lisäksi myös USA on tekemässä omaa versiotaan.

http://www.collider.com/2010/09/01/neil-gaimans-the-sandman-television-eric-kripke/ (http://www.collider.com/2010/09/01/neil-gaimans-the-sandman-television-eric-kripke/)
: Vs: Sandman
: Jarkko Sikiö 09.10.2010 klo 14:27:19
Suhtauduin etukäteen Sandman: Unten metsästäjät -julkaisuun hieman varauksella, sillä edellinen Neil Gaimanin tarinaan pohjautuva sarjakuvasovitus, Coraline, oli visuaalisesti lattea ja sovituksenakin värittömän eleetön.

Sen sijaan Unten metsästäjät näyttää visuaalisesti erittäin hienolta ja kiihottaa mielikuvitusta juuri oikein. P. Craig Russell näyttää olevan muutoinkin jälleen omalla tasollaan ja kuvituksen yleisilme on taidokas ja huoliteltu.

Julkaisuna kovat kannet ja laadukas kiiltävä paperi vetoavat minun estetiikan tajuuni, joka ei ole siis vain japanilaisille varattu yksinoikeus.

Säästän tämän sunnuntain lukunautinnoksi, sitten enemmän sovituksesta itsestään.
: Vs: Sandman
: Jarkko Sikiö 10.10.2010 klo 13:12:04
Sen sijaan Unten metsästäjät näyttää visuaalisesti erittäin hienolta ja kiihottaa mielikuvitusta juuri oikein. P. Craig Russell näyttää olevan muutoinkin jälleen omalla tasollaan ja kuvituksen yleisilme on taidokas ja huoliteltu.

Vaikutelma säilyi myös lukemisen ajan. Neitikettu on sangen viehko ja samaa voi sanoa myös kuvituksesta yleisemminkin. Russell ilmiselvästi pitää kiekuroiden kuvittamisesta, mutta sarjakuvanakin tämä on innostavaa.

Sarjakuvaksi Coralinen sovitus oli liian kirjallinen minun makuuni, Unten metsästäjät on tässä suhteessa paremmin sovitettu sarjakuvaksi. Näin sanon siis alkuperäismateriaalia tuntematta, mutta minulle jäi ainakin sellainen tunne, että alkuperäinentarina on hieman naivi, satuhan tämä pohjimmiltaan onkin, mikä voisi selittää kuinka sovitus onnistuu olemaan merkittävästi parempi kuin Coralinen vastaava.

Gaimanin tuotoksista, saati sitten Sandman-materiaalista, en ole enää aikoihin uskonut innostuvani, Ikuiset yöt oli minulle lähinnä sellainen "kivaa täytetarinointia" -tason julkaisu, mutta niin se vain voitti minut puolelleni. Stardustin jälkeen tämä on parasta mitä olen ko. herralta lukenut.

Erinomaista sunnuntailukemistoa, sitä tämä on!
: Vs: Sandman
: haplo 11.10.2010 klo 07:57:40
Stardustin jälkeen tämä on parasta mitä olen ko. herralta lukenut.

Tuo on jo paljon sanottu tuo. Täytyy siis koittaa löytää mukaan seuraavalla kirjastoreissulla. Tulee sikälikin sopivaan paikkaan että Sandman on ensimmäisen absoluten jäljiltä kesken eikä kirjastossa ole enempää. Hankintaehdotus tehty vaan saa nähdä toteutuuko.
: Vs: Sandman
: Lönkka 11.10.2010 klo 17:15:56
Tulee sikälikin sopivaan paikkaan että Sandman on ensimmäisen absoluten jäljiltä kesken eikä kirjastossa ole enempää. Hankintaehdotus tehty vaan saa nähdä toteutuuko.
Kakkosabsolutesta oli jonkin aikaa painos loppu; liekä vaikuttanut kirjastonkin hankintoihin...
: Vs: Sandman
: haplo 12.10.2010 klo 08:11:10
Kakkosabsolutesta oli jonkin aikaa painos loppu; liekä vaikuttanut kirjastonkin hankintoihin...

Mitä luultavimmin. Mutta kun sanot 'jonkin aikaa', herätän toiveet siitä että tuo nyt hankittaisiin loppuun asti. Vaikka olisihan tuo melkoinen satsaus pelkkään sarjakuvaosastoon, siitäkin huolimatta että Oulun kaupunginkirjaston hankintavarat eivät lie pienimmästä päästä vertailtaessa eri kirjastoja.
: Vs: Sandman
: Lönkka 12.10.2010 klo 16:19:00
Mitä luultavimmin. Mutta kun sanot 'jonkin aikaa', herätän toiveet siitä että tuo nyt hankittaisiin loppuun asti.
Uusi hankintapyytö kehiin varmaan jeesaisi asiaa.
: Vs: Sandman
: haplo 12.10.2010 klo 16:36:36
Kyllä minä pyynnön laittelin tuossa joku aika sitten. Nyt vaan täytyy olla kirjaston sivuilla ahkerasti katsastamassa tulisikos se. Erillistä ilmoitusta noista ei saa jos hankkivatkin ja ekan absoluten suosion perusteella tuota olis ilman varausta vaikea hyllystä löytää.

Huono puoli on se että kirjaston sivu heittää joka toisella klikkauksella virheen kehiin. Kellään muulla oululaisella vastaavaa ongelmaa? Kaikki muut sivut toimii ja kun näistä asioista en ymmärrä niin paha sanoa. Tuostakin toki kirjastolle jo ajat sitten infottu. Ja kyseessä siis pitkäaikainen ongelma.
: Vs: Sandman
: JV 30.12.2010 klo 17:53:11
Sandman - Unten metsästäjät arvioitu Kvaakissa. (http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=1525)
: Vs: Sandman
: Lurker 30.12.2010 klo 18:10:20
Sandman - Unten metsästäjät arvioitu Kvaakissa. (http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=1525)

Minäkin tuon luin, kun niin kovasti moitittiin (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,13315.msg323282.html#msg323282) sen uupumista käännössarjiskisasta. Tämä on hyvä sarjakuvakirja, joka tarjoaa miellyttävän lukukokemuksen ja kuvallista kauneutta. Mutta...

... ei se missään nimessä yhtä hyvä ole kuin ne viisi, jotka tällä hetkellä taitavat peistä voitosta.  Jokin sellainen terä ja karheus puuttuu. Olen myös havaitsevinani jonkinlaista tyylillistä poseerausta, pikkuisen sievistelevää hienostelua. Sopii sinisukille.
: Vs: Sandman
: Korro 31.12.2010 klo 12:02:04
En ole koskaan pitänyt Russelin kuvituksesta,ei vaan miellytä.
Sen takia olen jo vähän aikaa harkinnut tämän viimeisimmän Sandmanin ostamista.
Coralinen olen lukenut,muistaakseni se oli ensikosketukseni Russelin kuvitiksiin.Kuulema tarina on parempi kuin kuvitus tässä Unten metsästäjissä(?),näin sanoi Fennica myyjä minulle tässä noin 3kk sitten.EN tiedä,kait tämä on hankittava niin pääsee itkemään tänne miten on asiat.
: Vs: Sandman
: Lönkka 31.12.2010 klo 17:49:22
En ole koskaan pitänyt Russelin kuvituksesta,ei vaan miellytä.
Siihen sinulla on oikeus mutta olet kerettiläinen ja ehdottoman väärässä!

Russell sarjakuvapuolella varmaankin maailman parhaita fantasiakuvittajia ellei peräti paras!

Sandmanin ja Luciferin välissä ilmestynyt lämmittely The Dreaming oli paljon parempi.
No ei ollut!
Alkujuoksussa tosin oli joitain hyviä juttuja, mutta taso laski kyllä myöhemmin oleelliseti.
: Vs: Sandman
: Marsumestari 02.01.2011 klo 00:23:45
Kannattaako lukea, jos on jo lukenut Yoshitaka Amanon kuvittaman kirjan ja piti kuvista enemmän kuin tekstistä, eikä pahemmin välitä Russellista?
: Vs: Sandman
: Doctor Phantomizer 02.01.2011 klo 00:26:04
Siihen sinulla on oikeus mutta olet kerettiläinen ja ehdottoman väärässä!

Russell sarjakuvapuolella varmaankin maailman parhaita fantasiakuvittajia ellei peräti paras!

No en minäkään Russelia vihaa, mutta en kyllä silti menisi sanomaan häntä parhaaksi. Tosin makuja nyt on erilaisia. Russel on mielestäni aika realistinen fantasiakuvittaja, ja minä tykkää enemmän kaikesta friikistä. Minusta fantasian kuvituksen pitää olla fantasiaa isolla F:llä eikä mitään laimeata, vaikkei ehkä kaikkein fotorealistisinta, mutta silti aika kevyttä, valmiiksi pureskeltua ja yksiväristä. Tämä ei silti tarkoita, että pitäisin Sandmanistä taikka Bill Sienkiewitch:stä.
: Vs: Sandman
: Lönkka 02.01.2011 klo 16:53:27
Minusta fantasian kuvituksen pitää olla fantasiaa isolla F:llä eikä mitään laimeata, vaikkei ehkä kaikkein fotorealistisinta, mutta silti aika kevyttä, valmiiksi pureskeltua ja yksiväristä.
Et siis taida olla lukenut vaikkapa miehen Elric -sovituksia?


Kannattaako lukea, jos on jo lukenut Yoshitaka Amanon kuvittaman kirjan ja piti kuvista enemmän kuin tekstistä, eikä pahemmin välitä Russellista?
Jossei pahemmin välitä kuvittajasta niin jättäisin kyllä silloin väliin.
Tosin kannataa selailla kaupassa ja katsoa miltä vaikuttaa ennen kuin kategorisesti teilaa tai jättää väliin.
: Vs: Sandman
: Toni 05.01.2011 klo 11:05:46
Kumman negatiivisia mielipiteitä Russellista ja Unten metsästäjistä.

Itse pitäisin tätä albumia yhtenä kaikkien aikojen parhaana Sandman-kokonaisuutena.

Tarinassa yhtyy selkäpiitä kutkuttavan saumattomalla tavalla japanilaisten kansantarujen kiehtova kuvasto Sandman-mytologiaan ja elämää suurempaan fantasiavisioon.

Russell on puolestaan omaperäinen taiteilijamestari, jonka kuvakuljetuksessa ja sarjakuvallisssa kerronnassa on huikea tunnelma - ja jonka perusjälki tässä tapauksessa vielä fuusioituu upeasti klassisista japanilaisista puupiirroksista saatuihin vaikutteisiin. Jokainen yksittäinen ruutukin on taideteos.

Niinpä sekä tarina että kuvitus ovat jääneet viikoiksi mieleen pyörimään ja ihastuttaman. Vuoden vavahduttavin lukukokemus kaikin tavoin.
: Vs: Sandman
: Korro 02.09.2011 klo 09:00:54
Unten metsästäjän kuvitus oli niin hirveää etten voinnut lukea albumi kuin muutaman sivun. En ole koskaan pitänyt Russelia kovin häävinä kuvittajana. Mielipiteistä ei voi kiistellä mutta toivon etten törmäisi edes vahingossa Russelin tuotantoon. Taitaa olla liian paljon tullut luettua Marveleita + muuta mangaa kun Russeli ei uppoa.
: Vs: Sandman
: Lönkka 04.09.2011 klo 23:15:51
Joo, Russelhan on tehnyt Marvelille aika lailla hommia.
Etenkin 70-luvulla.

Huippumies!
: Vs: Sandman
: hatinufer 05.09.2011 klo 12:22:43
Russell on aina ollut huippupiirtäjä.
Mies tosin kulkee nin omia latujaan hennon viivansa ja joskus tyhjien taustojen kanssa, että vain perusmarvelia lukevien  Russell-hyljeksintä on sinänsä ymmärrettävää.
Aika yllättävää, että Dream Huntersia on tarinanakin kritisoitu. Mulle se kolahti paremmin kuin Sandmanit keskimäärin. Yhtenäinen tarina, jossa Dc:n perushahmoja käytettiin nokkelasti.
: Vs: Sandman
: Lurker 24.10.2013 klo 14:25:46
Neil ja Dave muistelevat, kuinka The Sandman syntyi.

Neil Gaiman and Dave McKean: how we made The Sandman (http://www.theguardian.com/culture/2013/oct/22/how-we-made-sandman-gaiman)
: Vs: Sandman
: VesaK 30.10.2013 klo 22:55:08
Sandmanin 25-vuotisjuhlinta on käynnistynyt ja netissä on julkaistu viisi ensimmäistä sivua uudesta Sandman-tarinasta.
: Vs: Sandman
: VesaK 31.10.2013 klo 12:02:59
Sandman: Overturen koko ensimmäinen numero ilmestyi kyllä eilen.

Ai nettiinkö? Laillisesti ja ilmaiseksi?
: Vs: Sandman
: Curtvile 31.10.2013 klo 12:54:18
Ai nettiinkö? Laillisesti ja ilmaiseksi?

ei nettiin vaan ihan semmoinen fyysinen esine omasi julkaisupäivän 30.10.2013 ja jollei tukku pahasti ns.ryssi on ihan laillisesti rahalla saatavissa.
Olettaisin että DCn digitaaliversio on samaan aikaan sekin saatavilla iPadeille ja mobiilisovelluksille kuten nuo muutkin julkaisupäivänä.

Itse kun hankkii lehtinä eikä näytöllä hipelöitävinä versioina en vanno mitään, voin tsekata tutuilta joilla on digiversiot(lailliset, maksulliset).
Vaikka enpä itse tuota hommaa J.H.Williams IIIsta huolimatta.
: Vs: Sandman
: Lönkka 31.10.2013 klo 21:33:17
Lukisin tuon eilen ja vaikka tykkään kovasti sekä Gaimanista että Williamsista oli kyllä nyt lopputulos pienempi kuin osiensa summa, mutta ehkäpä tarina vielä kirii jatkossa.

Ensi kuussa tulee sitten laajennettu versio tästä ykkösnumerosta eli kyllä ihan kunnolla ajattelivat rahastaa Unimasan paluulla...
: Vs: Sandman
: Lurker 23.12.2014 klo 14:06:29
Tammikuussa saadaan siis Sandmania suomeksi RW Kustannukselta. Jospa menisi ja kaikki 10 kokoomaa saataisiin suomeksi - siinäpä kirjallisuuden kulttuuriteko.

SANDMAN DELUXE KIRJA YKSI - YÖSÄVELMIÄ JA ALKUSOITTOJA
 
Kovakantinen:  252 värisivua
Tuotteen mitat: 180x276
ISBN: 9788868738006
Hinta: 34,95 euroa

Neil Gaimanin alitajunnasta ampaissut Sandman on yksi sarjakuvan tuoreimmista suurista menestystarinoista. Suomessakin aikanaan tuoreeltaan debytoineen sankarin seikkailut julkaistaan nyt sekä väreiltään että suomennoksiltaan täysin uusitussa muodossa. YÖSÄVELMIÄ JA ALKUSOITTOJA –kirjan myötä aukeavan sarjan kautta tutuksi tulevat niin myyttien läpitunkema Unten valtakunta kuin Kuoleman, Kohtalon, Kaihon ja muiden Sandmanin jumaliakin väkevämpien sisarustenkin unohtumattomat seikkailut.
: Vs: Sandman
: Miqz 23.12.2014 klo 14:09:49
Tammikuussa saadaan siis Sandmania suomeksi RW Kustannukselta. Jospa menisi ja kaikki 10 kokoomaa saataisiin suomeksi - siinäpä kirjallisuuden kulttuuriteko.

SANDMAN DELUXE KIRJA YKSI - YÖSÄVELMIÄ JA ALKUSOITTOJA
 
Kovakantinen:  252 värisivua
Tuotteen mitat: 180x276
ISBN: 9788868738006
Hinta: 34,95 euroa

Neil Gaimanin alitajunnasta ampaissut Sandman on yksi sarjakuvan tuoreimmista suurista menestystarinoista. Suomessakin aikanaan tuoreeltaan debytoineen sankarin seikkailut julkaistaan nyt sekä väreiltään että suomennoksiltaan täysin uusitussa muodossa. YÖSÄVELMIÄ JA ALKUSOITTOJA –kirjan myötä aukeavan sarjan kautta tutuksi tulevat niin myyttien läpitunkema Unten valtakunta kuin Kuoleman, Kohtalon, Kaihon ja muiden Sandmanin jumaliakin väkevämpien sisarustenkin unohtumattomat seikkailut.

Onko näitä tullut aiemmin suomeksi ja kuinka monta?
: Vs: Sandman
: Curtvile 23.12.2014 klo 15:20:12
 Kalmassa julkasitiin alkuun jatkosarjoina päälle  nidettä silloin 1990luvulla Nukketalo osat 1 ja 2, Unien maa ja Usvien aika 1 ja Egmont pisti ulos Ikuiset yöt liki kymmenen vuotta sitten.

Voi mennä väärinkin kun en  vieläkään ole Sandman/Gaiman- fani.
: Vs: Sandman
: Petteri Oja 23.12.2014 klo 15:34:12
Joo eli käytännössä kolme ja puoli albumia kymmenestä on julkaistu suomeksi jossain muodossa.

Ikuisten öiden jälkeen tuli vielä Unten metsästäjät, molemmat siis varsinaisen sarjan jälkeen tehtyä matskua.
: Vs: Sandman
: Sampsa Kuukasjärvi 23.12.2014 klo 15:43:12
Deathin oma kirja tuli myös. Täältä (http://sarjakuvat.eurocomics.info/sandman.html) näkee Sandmanin suomalaiset julkaisut.

Alkuperäinen sarja on monella fanilla kyllä jo enkuksi.
: Vs: Sandman
: Miqz 23.12.2014 klo 15:57:18
Joo eli käytännössä kolme ja puoli albumia kymmenestä on julkaistu suomeksi jossain muodossa.

Ikuisten öiden jälkeen tuli vielä Unten metsästäjät, molemmat siis varsinaisen sarjan jälkeen tehtyä matskua.

Eli vääntäkää rautalangasta, onko siis nämä nyt tulevat jo julkaistu vai ei?
: Vs: Sandman
: Curtvile 23.12.2014 klo 16:14:01
Alkupuoli on julkaistu aikoja sitten joskus...94? 95?  Ja sitten pääsarjalle tehtyä jatkoa jokunen vuosi sitten.

Eli on, mutta vain ihan alku



: Vs: Sandman
: Jussi Tyni 23.12.2014 klo 17:51:05
Tää nyt tammikuussa julkaistava kokoelma nro 1 on aikanaan julkaistu Kalmassa jatkosarjana.
: Vs: Sandman
: amasofi 24.12.2014 klo 12:33:30
Vaikka mulla on koko Sandman Vertigon enkkuversiona, Kalman numerot sekä suomeksi Unien metsästäjä sekä Ikuiset yöt ja Usvien aika 1 ... niin ostan kyllä tämän RW-kustannuksen teoksen siinä mielessä, että kaikki osat saataisiin suomeksikin. Eli kannatusmielessä liikkellä ja toki paikoitellen enkku Sandmanien tekstien kaikkia hienouksia on vaikea hahmottaa vaikka enkku kääntyykin ihan avustavasti.

Jos RW-kustannus pääsee kunnolla pystyyn Suomessa, niin sieltä voipi tulla muutakin Vertigon herkkua suomeksi ulos.
: Vs: Sandman
: Miqz 05.02.2015 klo 12:14:45
Sandman 1 - Yösävelmiä ja alkusoittoja -opuksen painos on matkalla kohti Suomea. Kaupoissa 10.2., ehkä jopa ennen, ja jossain muualla ehkä päivämäärän jälkeen.

Lähtökohtaisesti melko pienestä ensimmäisestä painosmäärästä on jo etukäteen myyty noin neljännes (kirjastoille jne.), joten kannattaa olla vikkelästi kirjaa ostamassa, mikäli kiinnostaa.

Seuraava julkaistava teos on Teräsmies 1 - Huomispäivän hinta.

Sandman 1 on kaupoissa. Ainakin SS Libriconista saa jo tänään.
: Vs: Sandman
: Korsto-Mikko 05.02.2015 klo 19:02:52
Mikäs on Libriconin hinta tälle? :)
: Vs: Sandman
: Miqz 05.02.2015 klo 19:06:58
Mikäs on Libriconin hinta tälle? :)

30€. Hyvä asiakas saattaa saada vielä lähes prosentin alennuksen tuosta ;) kirjan takakannessa on muuten hinta, 34,95€, tämä yllätti Eetunkin
: Vs: Sandman
: Korsto-Mikko 05.02.2015 klo 19:15:48
No hinde. Täytyypä sit ens viikon ohikulkumatkalla käydä nappaamassa tuo mukaan Libriconilta :P  Alennuksella tai ilman :D
: Vs: Sandman
: amasofi 05.02.2015 klo 21:37:06
Omani hain tänään Jyväskylän Lukuhetkestä 32 egee. Onhan tää upea versio verrattuna Kalman jatkikseen ja Vertigon enkku pehmeekantiseen.
: Vs: Sandman
: Lurker 05.02.2015 klo 22:01:23
Omani hain tänään Jyväskylän Lukuhetkestä 32 egee. Onhan tää upea versio verrattuna Kalman jatkikseen ja Vertigon enkku pehmeekantiseen.

Amasofi, ehditkö jo kurkata, onko kirjassa esipuhetta tahi muita ekstroja?
: Vs: Sandman
: Miqz 05.02.2015 klo 23:13:36
Amasofi, ehditkö jo kurkata, onko kirjassa esipuhetta tahi muita ekstroja?

On esipuhe ja aika mittavat ekstrat lopussa. Luettukin jo kolme ekaa lukua. Hieno ja kaikinpuolin laadukas julkaisu, RW otti nyt kyllä tosi huikean startin!
: Vs: Sandman
: Sampsa Kuukasjärvi 07.02.2015 klo 09:55:42
Kiva kun Sandman ilmestyi jo. Vilkaisin sitä ja yllätyin isommasta koosta, vaikka olivathan mitat lukeneet tuotekuvauksissa. Painatus ja ladonta näyttivät huolellisilta, ulkoasu yhtä siistiltä kuin Egmontilla. Tekstitys tuntui pieneltä, en tiedä ja muista, johtuuko se suomen kielen pituudesta englantiin verrattuna vai olivatko tuolloin 80- ja 90-luvun vaihteessa puhekuplat pienempiä kuin 2000-luvulla. Vilkaisun perusteella ei tässä mitään vikaa ollut, hintakin on kohdallaan, mutta ainakin toistaiseksi jäi minulla ostamatta, koska on olemassa niin paljon aiemmin suomentamatonta ja hankkimatonta sarjakuvaa – saa nähdä, harmittaako myöhemmin, jos tästä tulee kallis harvinaisuus.
: Vs: Sandman
: amasofi 07.02.2015 klo 13:34:32
Tässä RW-painatteessa on Paul Levitzin johdanto 3 sivua vuodelta 2006 sekä Gaimanin jälkisanat. RW:sssä myös hyvä hahmojen esittely lopussa.  Vertigon enkkuversiossa on Karen Berger esipuhe 4 sivua (13 painos) sekä samat Neil Gaimanin jälkisanat kuin nyt julkaistussa suomiversiossa.
: Vs: Sandman
: Miqz 07.02.2015 klo 13:41:55
Rw:n kirja yksi nyt luettu ja olihan hieno teos. Missasin aikoinaan koko sandmanin kalman alkua lukuunottamatta ja nyt ei malttaisi odottaa seuraavaa, niin hyvään lentoon tarina lähti. Lisäksi piirrosjälki parani mielestäni loppua kohden. Toivottavasti saadaan koko setti suomeksi eikä jää kesken tälläkin kertaa.

Edit: no nyt on luettu kaikki ekstrat ja herkutkin. Täytyy sanoa että odotukset on korkealla kun itse Gaimankin epilogissa piti alkua hieman ailahtelevaisena ja mitä olen tätä ketjua lukenut niin meno tulee paranemaan jatkossa. En tosiaan tuosta Sam Kiethin kuvituksesta tykännyt ollenkaan, vaikka olikin sandmanin hyväksytyn hahmoluonnoksen piirtänyt niin muuten tyyli ei ollut mun mieleen. Dringenbergin kuvitus 24:ssä tunnissa ja koko tohtori kohtalo -kokonaisuudessa taas miellytti, ja jokin (ehkä kuvien/ruutujen asettelu jne) toi mieleen Millerin yön ritarin. Ekstroissa viitattiin Mooreen aika lailla, ilmeisesti Rämeen olentoa tarkoitettiin?

Mutta ihan hiton tiukka paketti oli, toivottavasti seuraava osa tulee pian!
: Vs: Sandman
: Chemo 16.02.2015 klo 12:31:20
Painatus ja ladonta näyttivät huolellisilta, ulkoasu yhtä siistiltä kuin Egmontilla.

Meikäläisen kirjaan oli sattunut laatumoka, sivun 177/178 kulma oli taittunut, leikattu väärin ja siinä oli pieni repeämä. Ei haittaa lukemista, mutta tämän laatutason julkaisuissa en ole tottunut näkemään tällaisia.

Muutenhan julkaisu on hieno ja oikeinkin tervetullut, vaikka itselläni tämä pariin kertaan jo olikin. Tsemppiä RW:lle ja toivottavasti saavat koko pääsarjan julkaistua suomeksi.
: Vs: Sandman
: Lurker 16.02.2015 klo 13:48:54
Vaikka Sandmanin painos on ilmeisesti kohtuu pieni, hyvin sitä on levitetty kirjakauppoihin. Tai ehkä se painos on Suomen oloihin juuri sopiva.
: Vs: Sandman
: tmielone 18.02.2015 klo 20:00:24
Nyt on ensimmäinen kirja arvioitu Kvaakissa. (http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=2182)
: Vs: Sandman
: Miqz 19.02.2015 klo 17:18:14
Nyt on ensimmäinen kirja arvioitu Kvaakissa. (http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=2182)

Ensimmäisen kirjan painos on muuten kuulemma myyty nyt jo loppuun. Hyvältä vaikuttaa jatkon suhteen.
: Vs: Sandman
: tmielone 19.02.2015 klo 21:32:41
Ensimmäisen kirjan painos on muuten kuulemma myyty nyt jo loppuun. Hyvältä vaikuttaa jatkon suhteen.

Hienoa! Näiden kirjojen kanssa pitää siis olla nopea ettei vain jää ilman.
: Vs: Sandman
: Toni 19.02.2015 klo 21:43:02
Ensimmäisen kirjan painos on muuten kuulemma myyty nyt jo loppuun. Hyvältä vaikuttaa jatkon suhteen.

Myyty loppuun mistä? Kustantajalta? Tukusta? Vaiko ihan kaikista jälleenmyyntiliikkeistä?

Eli lähinnä siis kysymys koskee sitä, voivatko ihmiset tätä vielä jostain ostaa vai kannattaako heidän luovuttaa suosiolla ja jättää kirjakauppakeikka väliin?

Ainakin tämä vihjaisisi siihen suuntaan, että jatkossa kannattaisi harkita isompia painoksia. Ja jos on loppu kaikista kaupoistakin, niin uusintapainos olisi tietenkin hyvä idea.
: Vs: Sandman
: Petteri Oja 19.02.2015 klo 22:15:38
Se on loppu jakelijalta MUTTA kustantajan varastossa Italiassa on vielä pieni erä painoksesta (alle 100 kpl), ja se saadaan Suomeen maaliskuussa. Sarjakuvan erikoisliikkeissä ja Akateemisessa on kyllä Sandmania vielä hyllyssä ja tosiaan jos/kun loppuu, niin pieni täydennys on tulossa.
: Vs: Sandman
: Curtvile 20.02.2015 klo 00:31:37
Eiköhän se ole kun loppuu. Sandman fanit ovat uskollisia.
Myös yksi hyvistä kustannusperusteista.

Pieni erä, myy kaikki on käsittääkseni monin verroin parempi kuin myydä vielä vuosia alelaareissa isoja eriä.

Mielosen arvostelu kattoi mallikelpoisesti juonta liikoja paljastamatta ensimmäisen osan plussat ja miinukset.
Uponnee kohdeyleisöönsä enimmäkseen.
: Vs: Sandman
: Toni 20.02.2015 klo 01:44:01
Eiköhän se ole "kun loppuu". Sandman-fanit ovat uskollisia.
Myös yksi hyvistä kustannusperusteista.

"Uskollisuutta" on tietty monenmoista. Aiemmat yritykset suomentaa Sandmania kun kaatuivat siihen, ettei albumeja ostettu tarpeeksi, koska kaikilla aiheesta kiinnostuneilla oli ne jo englanniksi. Samaisesta syystä myös Gaimanin proosatuotannon suomentaminen on väliin yskähdellyt ja ollut heikosti kannattavaa.

Sinänsä hassua, kun tietää millaiset fanilaumat Gaimanilla tässä maassa aikoinaan oli. Vastaavia nimikirjoitusjonoja en tällä alalla ole nähnyt kuin George R. R. Martinin kohdalla.

Nyt on kuitenkin turvana laajempi tausta ja kannattavuus saavutettavissa pienemmillä painoksilla, joten täytyy uskoa, että tällä kertaa päästään loppuun asti. Hieno ja ilman muuta hankkimisen arvoinen on RW:n alppari, vaikka suomennoksesta voikin monin kohdin olla montaa mieltä.

Pirun vahvaa ja vaikuttavaa sarjakuvaa heti näin alkumetreiltä asti! Sandman rulettaa!!!
: Vs: Sandman
: Lurker 28.02.2015 klo 14:45:08
Uudessa Sandman-suomennoksessa oli tosi hauska vitsi siinä stand up -koomikon kuolonkohtauksessa...  ihan oikeasti se maailman hauskin.

(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8414.0;attach=29880)
: Vs: Sandman
: Toni 04.03.2015 klo 10:56:08
Heitin nyt Tähtivaeltajankin Sandman-arvostelun nettiin:

http://tahtivaeltajablogi.wordpress.com/2015/03/03/sarjakuvat-sandman/ (http://tahtivaeltajablogi.wordpress.com/2015/03/03/sarjakuvat-sandman/)

Kauniita unia kaikille!
: Vs: Sandman
: Jarkko Sikiö 04.03.2015 klo 15:42:33
Heitin nyt Tähtivaeltajankin Sandman-arvostelun nettiin:

Hyvä juttu! Tähtivaeltajan sivuilta minä Sandmanin aikanaan löysin.

Tätä nykyä jo hymyilyttää, kuinka aikanaan siitä innostuin. Muistan jonkun sanan etsineen ihan sanakirjan kanssa niiden ensimmäisten Sandman-kokoelmien kanssa.
: Vs: Sandman
: MTT 13.03.2015 klo 08:53:15
Sainpa luettua tuon kirjan. Onneksi oli virheetön kappale. En edes tiedä kuinka monennen kertaa tarinaa nyt luen. Oli edelleen hienoa kerrontaa. Varsinkin Kuolema on aina ollut mun lemppari! Toivottavasti uutiset nopeasta julkaisurytmistä pitävät paikkansa.
: Vs: Sandman
: Miqz 18.08.2015 klo 21:18:11
Toinen kirja alkaa olla loppusuoralla. Uskomattoman hyvää settiä! Piirrosten rosoisuus alkoi hieman häiritä, ja otin kuvan yhdestä sivusta, jossa sandmanin kasvonpiirteet tuntuvat katoavan. Onko tämä ihan vaan lähdematskun rosoisuutta vai onko jotain jossain vaiheessa mennyt pieleen? Tämän lisäksi puhekuplien valkoisissa pinnoissa terävän reunan ympärillä on jotain pientä epätarkkuutta, samankaltaista kuin kovasti pakatuissa JPG-kuvissa.  Eivät nämä sinällään häiritse, mutta ekassa kirjassa en moisia havainnut, joten ajattelin kysäistä jos jollain on jotain vertailuversioita? Tekstit ovat kyllä skarppeja joten ei ole ainakaan kyse siitä että vain oma kappaleeni olisi jotenkin painossa mokattu?
: Vs: Sandman
: Jarkko Sikiö 18.08.2015 klo 22:02:09
Eivät nämä sinällään häiritse, mutta ekassa kirjassa en moisia havainnut, joten ajattelin kysäistä jos jollain on jotain vertailuversioita?

Ei ole vanhoja kokoelmia verrattaviksi, mutta kyllä uudelleenväritetty versio vuodelta 2010 on just tuollainen. Viiva on ohutta ja hahmot yksityiskohtineen katoavat. Ovat ainakin unenomaisia, varmaan tarkoitettu niin.
: Vs: Sandman
: Petteri Oja 18.08.2015 klo 23:36:19
Vertasin tuota samaa sivua 90-luvun uudelleenvärittämättömään albumiin, ja siinä viivat häviävät vielä enemmän. Noin se vaan on aikanaan piirretty, parempaa jälkeä saadakseen pitäisi piirtää uusiksi...
: Vs: Sandman
: VesaK 19.08.2015 klo 00:28:36
Syystä jos toisesta Sandmanin jaksojen keskellä tekijä vaihtuu äkkiseltään toiseksi ainakin yhden numeron ajaksi.

Numero 25 on oma suosikkini...

Aina tämä ei ollut tahallista. Bryan Talbot sai pikakeikan kesken A Game of You-jakson, kun pääpiirtäjä koki hermoromahduksen. Välillä riepookin, kun piirtäjä ei vaan ole tekstin tasolla.
: Vs: Sandman
: Miqz 19.08.2015 klo 08:33:58
Ei ole vanhoja kokoelmia verrattaviksi, mutta kyllä uudelleenväritetty versio vuodelta 2010 on just tuollainen. Viiva on ohutta ja hahmot yksityiskohtineen katoavat. Ovat ainakin unenomaisia, varmaan tarkoitettu niin.

Vertasin tuota samaa sivua 90-luvun uudelleenvärittämättömään albumiin, ja siinä viivat häviävät vielä enemmän. Noin se vaan on aikanaan piirretty, parempaa jälkeä saadakseen pitäisi piirtää uusiksi...

Kiitokset, näin on tämä asia sitten sillä selvä. Ja tosiaan, nyt se ei häiritse kun vielä tietää että se on "tarkoituksellinen tehokeino". Tässä albumissa oli taso piirrosten osalta mielestäni tasaisempaa kuin aiemmassa. Myös tarinat olivat mielestäni tasaisempia tässä ekaan verrattuna, mutta edelleen pidän ekan albumin Tohtori Kohtalo -jaksoa toistaiseksi parhaimpana, Sisareni siipien havinan ohella.
: Vs: Sandman
: J Lehto 19.08.2015 klo 10:07:46

Sarjan päätösosa on ilman muuta hienoin ja paras,
mutta kyllä Game Of You jää parhaiten mieleen,
jumputtamaan jonnekin alitajunnan hämärän rajamaille.
: Vs: Sandman
: Miqz 19.08.2015 klo 11:44:26
Sarjan päätösosa on ilman muuta hienoin ja paras,
mutta kyllä Game Of You jää parhaiten mieleen,
jumputtamaan jonnekin alitajunnan hämärän rajamaille.

Missä numeroissa tuo kehuttu "Game of you" tulee?
: Vs: Sandman
: Petteri Oja 19.08.2015 klo 13:03:11
Missä numeroissa tuo kehuttu "Game of you" tulee?

Se on viides kirja.
: Vs: Sandman
: Miqz 19.08.2015 klo 15:59:03
Se on viides kirja.

Ennakkotietojen (4 eka kirjaa tänä vuonna) mukaan se olisi siis alkuvuonna 2016 tulossa. Ja toivotaan että kirjat myy riittävästi ettei jää kesken tällä kertaa, niinkuin moni muu on vuosien saatossa jäänyt. Vielä kerran iso kiitos RW Kustannukselle tästä julkaisupäätöksestä!
: Vs: Sandman
: J Lehto 19.08.2015 klo 17:02:15
The Kindly Ones on ilmeisesti se mitä tarkoitat.

Sitä juuri, eikä se minusta ole yhtään pitkästyttävä.

Asiasta puheenollen, eikös pari vuotta sitten tullut
jotain uutta materiaalia? Onko suomennokseen tulossa?
: Vs: Sandman
: Jarkko Sikiö 19.08.2015 klo 18:57:45
ettei jää kesken tällä kertaa, niinkuin moni muu on vuosien saatossa jäänyt.

Muistetaan toki, että RW on niin nuori, ettei siltä ole vielä Suomessa jäänyt sarjoja kesken...
: Vs: Sandman
: Miqz 19.08.2015 klo 19:37:46
Muistetaan toki, että RW on niin nuori, ettei siltä ole vielä Suomessa jäänyt sarjoja kesken...

No enpä sitä kyllä tarkoittanutkaan, RW tässä lähinnä korjaa muiden jälkiä. Mm. Sandman ja Rämeen Olento, Batmanin Zero Year, Preacher on luvattu, ja nämä ja monia muita on aiemmin jätetty Suomessa kesken.
: Vs: Sandman
: Toni 19.08.2015 klo 19:44:03
Asiasta puheenollen, eikös pari vuotta sitten tullut
jotain uutta materiaalia? Onko suomennokseen tulossa?

Justhan tuota uutta Sadmania paraikaa ilmestyy. Eli The Sandman: Overture, joka on 6-osainen minisarja. Hienosta taiteesta vastaa J. H. Williams III, mutta aika hitaasti tuo on edennyt.

Eka numero ilmestyi jo lokakuussa 2013 ja vuodessa piti tulla valmista - nyt ollaan kuitenkin vasta numerossa 5. Eli hiukkasen myöhässä ollaan. Lupailevat tosin, että parin kuukauden päästä olisi vikakin osa käsillä.

Overturen jenkkilänen deluxe-kokoelma on vuorossa sitten loppuvuodesta.

http://www.vulture.com/2015/05/neil-gaiman-sandman-overture-interview.html (http://www.vulture.com/2015/05/neil-gaiman-sandman-overture-interview.html)
: Vs: Sandman
: JV 19.08.2015 klo 23:31:55
Mitä mieltä Sandman-tietäjät ovat Dreaming-sarjasta?

On ihme, ettei DC ole siitä puskenut tradeja ulos - vaikka Sandmanin vanavedessä sillä luultavasti menekkiä olisi. Itse en ole lukenut sarjaa, kun on ollut ikuisuusprojektina ensin lukea Sandman uudestaan (mutta se hiipui viimeksi siinä Season of Mistsin jälkeen).

Lucifer-sarjan ensimmäiset n. 30 numeroa oli loistosarjakuvaa, Carey otti tarinan hienosti haltuun ja rakensi uutta juonikudelmaa Gaimanin stoorin päälle, mutta sen jälkeen tuntui hiljakseen kompastuvan liioiteltuun megalomaanisuuteen.
: Vs: Sandman
: KaiketsuZ 20.08.2015 klo 01:40:58
Molemmat Dreaming-kokoelmat löytyvät hyllystä. Epätasaista menoa, kuten jatkuvasti vaihtuvalla porukalla tehdyillä lehdillä on tapana olla. Pidän siitä konseptista, että Sandmanin lopun aikoja vaivannut pömpöösi paatoksellisuus on jätetty pois ja keskitytty taas lyhyempiin juttuihin, jotka voivat olla mitä tahansa; seikkailua, draamaa, jännitystä, huumoria... välillä tulee enemmän mieleen Books of Magic kuin Sandman, mikä ei siis ole ollenkaan huono juttu. Toinen hyvä idea on Sandmanin sivuhenkilöiden nostaminen monien tarinoiden päähenkilöiksi.

Beyond the Shores of Night -kokoelman ensimmäinen tarina The Goldie Factor on mahtava aloitus. Cain & Abel matkuvastavat ympäri Uneksuntaa etsien kadonnutta Goldieta, joka on lähtenyt todella epämääräisen taikurin matkaan. Kaikki suosikkihahmoni (C+A, Goldie, Lucien, Matthew) ovat mukana ja toinen toistaan paremmin ideoituja tapahtumapaikkoja riittää. Valitettavasti kokoelman toinen pitkä tarina, The Lost Son, on aika pitkäpiimäinen ja lisäksi todella raskaslukuinen. Dialogi on kirjoitettu pitkälti puhekielellä ja Mad Hettiellä on tässä tarinassa paljon asiaa, mikä käy todella hermoille. "An' besides, he carn kip down wiv me."  Okei. :-\ Lopuksi on vielä hyvä, lyhyehkö Cain & Abelin tarina.

Toinen kokoelma Through the Gates of Horn and Ivory on tasalaatuisempi, mutta tällä kertaa mukana ei ole The Goldie Factorin tasoista ässää. Eniten pidin aika synkästä tarinasta, missä Matthew & Korinttilainen jäljittävät sarjamurhaajaa - kiinnostavan epätodennäköinen kaksikko pääosassa. Lucienin nuoruudenseikkailuista ei saada läheskään yhtä paljon irti kuin olisi pitänyt. Väritys on ainakin näissä kahdessa kokoelmassa paljon parempaa kuin Sandmanin alkupuolella, taiteen taso vaihtelee edelleen aika hurjasti.

Sandman Presents -kokoelma Taller Tales on käytännöllisesti katsoen lisää sitä samaa, vaikka jutut onkin yhtä Dreaming-lehden tarinaa lukuun ottamatta kerätty Sandman Presentsin sivuilta. Tällä kertaa mukana ei ole yhtään vakavampaa tarinaa, vaan kokoelma on alusta loppuun varsin kevyttä seikkailua & huumoria. Merv Pumpkinheadin Bond-parodia on aika ala-arvoinen, viimeiseksi säästetty Everything You Always Wanted to Know About Dreams... But Were Afraid to Ask taas hauskin. Satasivuinen The Thessaliad on vähän The Goldie Factorin tapainen eeppinen matka läpi Uneksunnan. Thessaly hahmona vaan ei ole suosikkejani.

Ostaisin näitä lisää, epätasaisuudesta huolimatta, jos vain olisi saatavilla. Tähtivaeltajassa muistaakseni joskus valiteltiin, että sittemmin Dreaming-lehti käännettin vähän väkisin synkempään suuntaan.
: Vs: Sandman
: Miqz 12.09.2015 klo 21:22:52
Lohdullista huomata, että en ollut luulotautinen. Mutta pieniä kauneusvirheitähän nämä vain ovat, ja tunnelma oli kuitenkin unenomainen. En ehtinyt kuin selata kolmoskorjaa, se näytti mielestäni paremmalta. Tosin kolmoskirjassahan on aika iso osa sivuista ekstroja. Kiitos RW tästä sarjasta!
: Vs: Sandman
: Sampsa Kuukasjärvi 13.09.2015 klo 21:15:08
Mainitsin RW:n supersankaritarjonta -ketjussa (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,16631.msg452661.html#msg452661) Sandmanien suomennoksista ja fonteista. Tässä yhdet kuvanäytteet siitä mistä on kyse.

Englanninkieliset näyteruudut ovat Sandman #9:stä. Absolute Editionin versiossa on uudet realistiset värit. Näyte on netistä.

Kustannus Jalavan versiossa on vanhat epärealistiset värit. Suomennos on tarkka kun vertaa alkukieleen, ja fontti (aito tekstaus) on samankokoinen kuin englannissa.

RW Kustannuksen versiossa (otin kuvan Vesa Saarisen kirjoittamasta arvostelusta täältä (http://vesasaarinen.fi/bangbang/sandman-deluxe-2-nukkekoti/)) on uudet värit. Käännös oikoo rönsyjä pois. Fontti on pieni verrattuna alkuperäiseen fonttiin ja muutenkin.
: Vs: Sandman
: JJalonen 13.09.2015 klo 22:52:38
Tuohan näyttää mukavasti Valittujen palojen lyhentäen toimitetulta versiolta.

Sarjakuvaahan en ole milloinkaan pitänyt kirjallisuutena — edes innokkaimpana fanitusaikanani. Sarjakuvassahan teksti on aina alisteisessa asemassa kuvataiteelliseen ilmaisuun verrattaessa.

Silti on jotenkin surkuhupaisaa, kun alkuperäistä tekstiä typistetään kielen vivahteita huomioimatta. Jos käsikirjoittaja näkee vaivaa ja pyrkii kirjallisempaan ilmaisuun, niin olisi suotavaa, että myös käännöksessä huomioitaisiin kunnianhimoisempi sanojen helistely.

Ei silti, hienoa työtähän RW tekee Suomen kustannusympyröissä.
: Vs: Sandman
: Sampsa Kuukasjärvi 14.09.2015 klo 09:06:32
Minustakin alkutekstin tyyli olisi tuossa tärkeä säilyttää, koska a) siinä on suulliseen kertomukseen kuuluvaa toistoa ja koska b) siinä on yksityiskohtia, jotka ovat tehokeinoja. Tämähän siis on Gaimanin kässärissä suullinen afrikkalainen kertomus. RW:n käännös ei muistuta suullista kertomusta yhtä paljon kuin alkuteksti ja Jalavan käännös, ja riisuttuna se ei myöskään ole yhtä tehokas. Aina ei kannata kääntää vapaasti. Vastaavia kohtia löytyy Deluxe 2:sta monia muitakin. Kääntäjä on toki miettinyt mitä tuossa tekee ja on keksinyt kaksi uutta sanaa ”yskimisen” tilalle.

Aivan, jos jotakin kritiikkiä tulee, se ei suinkaan tarkoita sitä, että näiden julkaisemista suomeksi ei arvostettaisi. Kääntäjälle kiitos, että on uskaltanut tarttua klassikkoon, josta tulee helposti vain huonoa sanomista. Jotkin vapaasti käännetyt kohdat toimivat hyvin.
: Vs: Sandman
: Lurker 14.09.2015 klo 12:35:08
Tuohan näyttää mukavasti Valittujen palojen lyhentäen toimitetulta versiolta.

Hyvältä, modernilta suomennokselta vaikuttaa. Vaikka on lyhyempää niin jollakin tavoin ytimekkäämpää - ja sävyjä. Tuo "Kysyi hän." soi korvaan todella hienosti.

(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8414.0;attach=31517)
: Vs: Sandman
: JJalonen 14.09.2015 klo 13:09:54
Hyvältä, modernilta suomennokselta vaikuttaa. Vaikka on lyhyempää niin jollakin tavoin ytimekkäämpää - ja sävyjä. Tuo "Kysyi hän." soi korvaan todella hienosti.

Toivottavasti kukaan ei ryhdy kääntämään Raymond Chandleria samalla tavalla "modernilla suomennoksella". ;D
: Vs: Sandman
: Curtvile 14.09.2015 klo 17:26:23
Väännetty ihan siviilissäkin Jalosen kanssa monesti, mutta nyt ihan samoilla linjoilla joskin
Tuohan näyttää mukavasti Valittujen palojen lyhentäen toimitetulta versiolta.

Sarjakuvaahan en ole milloinkaan pitänyt kirjallisuutena — edes innokkaimpana fanitusaikanani. Sarjakuvassahan teksti on aina alisteisessa asemassa kuvataiteelliseen ilmaisuun verrattaessa.

ei nyt sentään. Sarjakuvaan tietty pätee sama kuin Alfred Hitchcocokille kreditoitu (vapaasti mukaellen)"Huonoista kirjoista saa hyviä elokuvia, parempia kuin hyvistä"
joka tietty pitääkin paikkansa niin kauan kuin sovittamass ON joku Hitchcock tai Kubrick, ei kuka tahansa riviohjaaja.
Hyvä kuvitus ei pelasta huonoa käsikirjoitusta.

Itse en ole ollut koskaan Sandmanin ystävä ja siinä myötäilen hieman Jalosen linjaa, mielestäni Sandmanissa alan parhaiden suorittama kuvitus pelastaa Gaimanin nahkan monesti.

Mutta tämä on silti sarjakuvan kestosuosikkeja ja niitä joka tuo sarjakuvan pariin yhä uusia lukijoita.
Siinä mielessä yksi (kuvainnollisen) hatunnostaja RWlle täältäkin.
Hienoa toimintaa, todella harmi suomennoksen suhteen.


Toivottavasti kukaan ei ryhdy kääntämään Raymond Chandleria samalla tavalla "modernilla suomennoksella". ;D

Itse asiassa kyllä on.
100 Bulletsin Chandler-henkisen tekstin käänsi Egmontin Agentti X9n viimeisimpään inkarnaatioon juurikin Petri Silas.

Torso on kylläkin eri, Brian Michael  Bendiksen ja Marc Andreykon, sarjakuva mutta torsohan sekin oli.
100 Bullets on loistava sarja, mutta jos suomennos on tuo mieluummin jätetään sitten kokonaan väliin.

RWn kustannustoiminta on kerrassaan verrattomassa nosteessa ja piristysruisketta kustannuspuolessa mutta tämä on ihan oikea huomio.

Jos painossa olisi samassa suhteessa kätelty: olisi pikselöitymistä, värierottelutasot väärissä paikoissa , olisi leikattu sivuja pois kun eivät kuljeta tarinaa jne ihmiset olisivat barrikadeilla ja karjuisivat reklamaatiota tai verta, kumpaa nyt sitten tyytyisivätkään.
Mutta se on vain suomennos.

: Vs: Sandman
: Sampsa Kuukasjärvi 15.09.2015 klo 11:59:03
Joo, ei Sandmanin käännökselle voi antaa ihan puhtaita papereita, koska alkuperäisiä merkityksiä häviää. Sen sijaan 100 Bulletsissa on vaikeaa slangia, jonka suomentaminen on lähes mahdotonta, ja minusta AX9:ssä oli paljon heikompi esitys se yksi Modesty-käännös eri suomentajalta. (Näistä muista sarjoista kannattanee jatkaa toisessa ketjussa.)

Tämän lisäksi puhekuplien valkoisissa pinnoissa terävän reunan ympärillä on jotain pientä epätarkkuutta, samankaltaista kuin kovasti pakatuissa JPG-kuvissa.

Minusta pintojen epätarkkuutta ei huomaa helposti, mutta kyllä se totta on. En löytänyt italiankielisiltä foorumeilta keskustelua, että sitä ongelmaa esiintyisi italiankielisissä kirjoissa. Mutta siellä oli Sandmanin kakkososan kannessa jotakin häikkää, ja kirjasta otettiin siksi heti uusintapainos.

Koivumäki on joutunut täällä usein vastaamaan, ettei hän tiedä tarkoista ilmestymisistä. Italiassakin lukijat tuntuvat ihmettelevän sitä, että RW:n ilmestymisaikataulut heittelehtivät. Esimerkiksi Sandman 2 viivästyi siellä lähes puoli vuotta. Toisaalta kirjat saattavat ilmestyä myös yhtäkkiä etuajassa. Isoin ongelma Italiassa tuntuu olevan RW:n sarjisten painosten pienuus; kuulemma useat painokset myydään loppuun ennakkotilauksissa ja messuilla eikä niitä riitä enää kauppoihin.

Joku italialainen toimittaja kertoi Comicus-foorumilla, että Sandmanin viidettä osaa ollaan toimittamassa Italiassa, eli sarja on hyvin jatkumassa.

Itse sarjakuvastakin voisi keskustella, mutta ehkä se tehtiin jo 15 – 20 vuotta sitten?
: Vs: Sandman
: VesaK 15.09.2015 klo 12:32:10
Sarjakuvaan tietty pätee sama kuin Alfred Hitchcocokille kreditoitu (vapaasti mukaellen)"Huonoista kirjoista saa hyviä elokuvia, parempia kuin hyvistä"

Tuohon "lainaukseen" törmää jatkuvasti, ja se on yhtä totta kuin Abraham Lincolnin toteamus ettei koskaan voi luottaa internet-sitaatteihin.
Kyseessä on "pakattu" versio dialogista, joka löytyy Truffautin Hitchcock -haastattelukirjasta.
Alkujaan Hiisiukko sanoo, ettei aio koskaan tehdä elokuvaa Dostojevskin Rikoksesta ja rangaistuksesta, koska kyseessä on niin tuhti ja taipumaton tarina, klassikko jonka sovittaminen eläviksi kuviksi olisi puisevaa. Hän sanoo pitävänsä kevyemmistä opuksista joita voi sorvata enemmän oman mielensä suunnan mukaan, ja toteaa lisäksi ettei itse edes katso käsikirjoitusta kun kuvaaminen on aloitettu.

Mutta Sandmaniin palataksemme, ongelmahan on sama kuin Mooren Swamp Thingin ja monen muun Mooren kohdalla. Pitäisi tuntea melkoinen määrä klassista kirjallisuutta ja ainakin Shakespearen näytelmät läpikotaisin. Gaimanin kohdalla varsinkin hänen lempikirjailijoidensa, kuten Gilbert Chestertonin, tuotanto.
 https://en.wikipedia.org/wiki/G._K._Chesterton

Kaikki ei käänny, eikä varsinkaan suoraan. Aika juoksee suomentajaa vastaan, ja näissä palapelikäsikirjoituksissa (ks. myös Asterixit) jää väkisin jotain pois / huomaamatta. Kääntäjän oma luovuus on koetuksella ja lopussa seisoo vielä armoton kvaak.


     
: Vs: Sandman
: vesa saarinen 15.09.2015 klo 13:24:35
Varsinkin puhekuplista huomaa, että sotkua on. Itsehän oon sen verran puusilmä, että en tuota lukiessa huomannutkaan. Tai sitten olisi pitänyt lukea tätä muussakin valossa kuin sängynvieruslukulampun keltahehkussa.

Korjaanpa alkup tekstiäni tältä osin.
: Vs: Sandman
: Chemo 16.09.2015 klo 10:05:43
Fontti on pieni verrattuna alkuperäiseen fonttiin ja muutenkin.

Semmoinen pontti vielä tähän että alkuperäisten fanien ikääntyessä, ja näköjen heiketessä, suurempi fontti olisi kyllä tervetullut.

Mutta kokonaisuutta katsottuna on kuitenkin ihan järjettömän ihanaa että RW julkaisee nämä, ja kolmaskin kirja oli todellista herkkua. Ostan tämän sarjan loppuun asti, vaikkei noita pikkuasioita voitaisikaan fiksata.
: Vs: Sandman
: tmielone 27.09.2015 klo 10:56:03
Nukkekoti ja Unten ihmemaa on nyt arvosteltu myös  Kvaakissa (http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=2251).

Arvostelussa en kannen uudelleenvärittämiseen puuttunut, mutta ihmettelen sitä nyt tässä. Alkuperäinen kansi oli täydellinen ja ehdottomasti parhaita Sandman-kansia, joten en ymmärrä miksi väritystä piti mennä muuttamaan tylsempään suuntaan.

Alla kannen originaali, jonka mielläni pistäisin seinälleni mutta jonka hankkimiseksi pitäisi löyttä jostain säkillinen seteleitä.
: Vs: Sandman
: KaiketsuZ 27.09.2015 klo 17:16:07
Arvostelusta:
Luonnollisesti tarina antaa paljon enemmän, jos lukijalla on tietoa yleisestä (sarjakuva)historiasta ja DC Comics -kustantamon muista nimikkeistä, sillä osa hahmoista on napattu niistä.
Omalla kohdallani Sandman menetti osan kiehtovuudestaan kun selvisi, että Cain & Abel, Lucien ja muutamat muun Uneksunnan hahmot ovat vanhoista DC-lehdistä kierrätetty. Se maailma vaan tuntui paljon kiehtovammalta ja myyttisemmältä kun oletti, että nämä hahmot ovat Gaimanin mielikuvituksen kehittelemiä eikä mitään populaarikulttuuri-referenssejä. Toki Gaiman on ne hyvin maailmaansa integroinut, mutta silti.

DC saisi julkaista showcasen Tales of Ghost Castlesta. Kiinnostaisi nähdä Lucien horror hostina.
: Vs: Sandman
: Lurker 27.09.2015 klo 17:58:27
Arvostelusta:Omalla kohdallani Sandman menetti osan kiehtovuudestaan kun selvisi, että Cain & Abel, Lucien ja muutamat muun Uneksunnan hahmot ovat vanhoista DC-lehdistä kierrätetty. --

Nooh. Neil Gaiman käytännössä loi nuo hahmot uudelleen, toki vanhojen pohjalta. Ja olihan se Sandman itsekin hahmo, joka oli jo aikaisemmin käynyt läpi monta inkarnaatiota.
: Vs: Sandman
: J Lehto 27.09.2015 klo 19:00:17

Eikös Cain ja Abel pyörineet myös Alan Mooren
Swamp Thingissä? Gaimanin keksintö taitaa olla
kuitenkin Abelin lemmikkilisko.
: Vs: Sandman
: KaiketsuZ 27.09.2015 klo 20:28:59
Gaimanin keksintö taitaa olla
kuitenkin Abelin lemmikkilisko.
Goldie oli tavallaan mukana jo Abelin juontaman House of Secretsin sivuilla mutta sitä ei ilmeisesti koskaan näytetty lukijalle, vaikka Abel sille jatkuvasti puhuikin. Ulkonäkö lienee Gaimanin kehittelemä.

(http://4.bp.blogspot.com/-pEFBONW4hqw/UlHJwXESqSI/AAAAAAAAByc/bjvovBU-8Ps/s1600/dc-hos83.jpg)
: Vs: Sandman
: tmielone 27.09.2015 klo 22:34:17
Omalla kohdallani Sandman menetti osan kiehtovuudestaan kun selvisi, että Cain & Abel, Lucien ja muutamat muun Uneksunnan hahmot ovat vanhoista DC-lehdistä kierrätetty. Se maailma vaan tuntui paljon kiehtovammalta ja myyttisemmältä kun oletti, että nämä hahmot ovat Gaimanin mielikuvituksen kehittelemiä eikä mitään populaarikulttuuri-referenssejä. Toki Gaiman on ne hyvin maailmaansa integroinut, mutta silti.

Itse en ollut ajatellut asiaa tuolta kantilta, mutta ymmärrän kyllä pointtisi. En muista miten suhtauduin Sandmaniin ekaa kertaa sitä lukiessani, mutta siihen aikaan ei voinut tarkistella Wikipediasta, että oliko joku hahmo Gaimanin keksimä vai ei, joten voisin kuvitella, että uskoin kaiken olevan lähtöisin Gaimanin mielikuvituksesta. Nyt kun tarinoita lukee uudestaan ja tietää enemmän hahmojen taustoista (jos ei muuten, niin Wikipedian avulla), niin hahmojen pienetkin esiintymiset tuntuvat merkityksellisimmiltä, sillä hahmoilla on historiaa ja "elämää" myös Sandmanin sivujen ulkopuolella. Vaikka toisaalta Gaiman otti melkoisia vapauksia hahmojen kanssa, joten hänen tulkintansa ei välttämättä vastaa varhaisempaa versiota, kuten Lurker tuossa jo mainitsikin.

Sandmanin (ja Mooren Swamp Thingin) menestys on hyvä esimerkki siitä, että kaikkea ei tarvitse keksiä alusta alkaen, vaan hyvällä kerronnalla ja kekseliäällä hahmojen käytöllä saa vanhankin myytyä uutena.
: Vs: Sandman
: VesaK 28.09.2015 klo 10:45:57
Kuten olen täällä ennenkin maininnut, niin Mooren ja hänen sarjakuvallisen oppipoikansa kirjailemat tarinat koostuvat kymmenistä ellei sadoista palikoista. Gaimanhan osti muinoin Swamp Thing -lehden kioskilta ja ällistyi, "ei sarjakuvien kuulu olla näin hyviä..."
Sitten Gaiman otti yhteyttä Mooreen, joka vielä silloin jaksoi vastata tuntemattomille innokkaille sarjakuvafaneille (ennen Watchmenia).
Molempia yhdistää paitsi rakkaus sarjakuviin, myös intohimo erityisesti viktoriaanisen ajan kirjallisuuteen ja tapahtumiin.
Sandmanin intertekstuaaliset viitteet lienee purettu numero numerolta, kuten Moorenkin työt.
: Vs: Sandman
: J Lehto 28.09.2015 klo 10:49:21
Goldie oli tavallaan mukana jo Abelin juontaman House of Secretsin sivuilla mutta sitä ei ilmeisesti koskaan näytetty lukijalle, vaikka Abel sille jatkuvasti puhuikin. Ulkonäkö lienee Gaimanin kehittelemä.


Olen nyt omasta puolestani hivenen
pettynyt. Se, että Abel sopottaa jollekin
näkymättömälle Goldielle on paljon enemmän
mielikuvitusta kutkuttavampaa kuin Gaimanin
pikku lisko.

Toisaalta, onhan tuossa aina kehitysmahdollisuuksia.
Millainen liskosta tulee isona? Millaisen leiman "veljesrakkauden"
ilmapiirissä varttuminen lyö siihen?...
: Vs: Sandman
: Curtvile 28.09.2015 klo 16:14:05
Omalla kohdallani Sandman menetti osan kiehtovuudestaan kun selvisi, että Cain & Abel, Lucien ja muutamat muun Uneksunnan hahmot ovat vanhoista DC-lehdistä kierrätetty. Se maailma vaan tuntui paljon kiehtovammalta ja myyttisemmältä kun oletti, että nämä hahmot ovat Gaimanin mielikuvituksen kehittelemiä eikä mitään populaarikulttuuri-referenssejä. Toki Gaiman on ne hyvin maailmaansa integroinut, mutta silti.


Omalla kohdallani Sandman menetti kiinnostavuutensa kun luin sen.
Opinhan saman tien olematta uskomaan fraasiin: Uusi, tuore, mielenkiintoinen ja aikuiseen makuun.

Itse en ollut ajatellut asiaa tuolta kantilta, mutta ymmärrän kyllä pointtisi. En muista miten suhtauduin Sandmaniin ekaa kertaa sitä lukiessani, mutta siihen aikaan ei voinut tarkistella Wikipediasta, että oliko joku hahmo Gaimanin keksimä vai ei, joten voisin kuvitella, että uskoin kaiken olevan lähtöisin Gaimanin mielikuvituksesta. .....

Sandmanin (ja Mooren Swamp Thingin) menestys on hyvä esimerkki siitä, että kaikkea ei tarvitse keksiä alusta alkaen, vaan hyvällä kerronnalla ja kekseliäällä hahmojen käytöllä saa vanhankin myytyä uutena.

Toistaen, silloin yhdeksänkymmenluvun alkupuolella tuli lähinnä hämmästeltyä miksi tätä pidetään kekseliäänä.
Ikä ei ole tuonut viisautta eikä opettanut ymmärtämään ihmisyyttä, ainoastaan sitä että jotkut kaipaavat siirappioptimistisia infantiileja satuja, mutta kerrottuna kehnommin kuin alunperin.

Hyvä niin, onhan jokaiselle jotakin.
Gaiman on mitä mukavin seuramies, karismattinen ja sympaattinen ja on onnistunut tarinakertojana tasan kerran urallaan fiktion parissa(kaiken yhteenlaskien: kirjat, sarjakuvat ja elokuvat).
Ja Good Omensin kohdalla ansio ei kyllä ole hänen vaan Terry Pratchett-vainaan.

Omat ideansa kun eivät vaan saa tuulta siipiensä alle. Eikä puhuta mistään Towerin korppien tragediasta tai mistään niin mielenkiintoisesta kuin strustsit, moat tai emut.
Lähinnä kuin oppimisongelmainen varpunen, potentiaali olisi mutta ei väkisin.
pääasia että joku tykkää.
: Vs: Sandman
: KaiketsuZ 28.09.2015 klo 17:44:55
Molempia yhdistää paitsi rakkaus sarjakuviin, myös intohimo erityisesti viktoriaanisen ajan kirjallisuuteen ja tapahtumiin.
Gaimanin luennat historiallisista tapahtumista, henkilöistä ja vanhoista tarinoista ovat selvästi kiinnostavampia kuin luennat DC-hahmoista. Aika nopeasti ne tosin alkoivat muuttumaan pömpöösiksi, kuten Sandman muutenkin.

Toisaalta, onhan tuossa aina kehitysmahdollisuuksia.
Millainen liskosta tulee isona? Millaisen leiman "veljesrakkauden"
ilmapiirissä varttuminen lyö siihen?...
Nämä kysymyksethän ovat muutama sivu taaksepäin kehumani Dreaming-tarina The Goldie Factorin lähtökohdat ja niihin myös vastataan.

Ikä ei ole tuonut viisautta eikä opettanut ymmärtämään ihmisyyttä, ainoastaan sitä että jotkut kaipaavat siirappioptimistisia infantiileja satuja, mutta kerrottuna kehnommin kuin alunperin.
Toivottavasti et ole lukenut Death-alppareita The High Cost of Living & The Time of Your Life. Näistä erityisesti ensinmainitussa sarjakuvaduunarista Suurenmoisen Ja Filosofisen Tarinankerronan Suvereeniksi Mestariksi itse itsensä kohottanut Gaiman kertoo (Kuoleman suulla) että älä hei viitsi murjottaa, älä oo tollanen, oikeesti elämä on tosi kivaa jos vaan katsot sitä oikein. Kuolemakin on nätti tyttö ja oikeastaan sun kaveris, mitä jos lopettaisit ton murjottamisen. Todella vaivaannuttavaa luettavaa.
: Vs: Sandman
: Curtvile 28.09.2015 klo 17:52:32

Toivottavasti et ole lukenut Death-alppareita The High Cost of Living & The Time of Your Life. Näistä erityisesti ensinmainitussa sarjakuvaduunarista Suurenmoisen Ja Filosofisen Tarinankerronan Suvereeniksi Mestariksi itse itsensä kohottanut Gaiman kertoo (Kuoleman suulla) että älä hei viitsi murjottaa, älä oo tollanen, oikeesti elämä on tosi kivaa jos vaan katsot sitä oikein. Kuolemakin on nätti tyttö ja oikeastaan sun kaveris, mitä jos lopettaisit ton murjottamisen. Todella vaivaannuttavaa luettavaa.

Valitettavasti olen. Tosin vain High cost of livingin.
Ensireaktio ääneen kiroilun jälkeen oli nakata opus roskiin.
Nätti piirros ei pelasta umpipaskaa kyökkiterapiaa.
Halihalipusipusi Niilolle vaan.
: Vs: Sandman
: Lurker 28.09.2015 klo 19:00:03
Alkupään Sandmanin "sarjakuvanovellit" olivat monet aika ronskeja ja räävejä, jopa Clive Barker saattoi tulla mieleen. Kävi tosin niin, että sarjan edetessä kerronnan skaala muuttui aika eeppiseksi, mutten tätä perussarjaa nyt kauhean lällynä pitäisi.

Klassikko on tämä Sandman 1-10 ihan ansiosta.
: Vs: Sandman
: haplo 01.10.2015 klo 19:51:09
Luin eilen RW:n ekan Sandman-kirjan ja siinä sivussa sain ensi kosketuksen suomennettuun Unijaskaan ja RW:n tuotoksiinkin. En ymmärrä minkä takia pidin tätä sarjakuvaa joskus niin isossa arvossa. Ei tämä edelleenkään huono ole, mutta ei nyt niin kovin mahtavakaan.

Pohjanoteeraus oli kirjan viimeinen tarina, jossa Sandman angstaa. Gaimanin omien sanojen mukaan se pätkä on tunnelmanluontia, mutta itse en laske yleensä haukotuksia tunnelmanluonniksi.

Ja mulle kun nuo toimintasankarit eivät ole niin tuttuja kuin ehkä pitäisi, meinasi muutamat esiintymiset vaivaannuttaa. Että taas joku häiskä joka pitäisi tuntea, jotta saa tarinasta enemmän irti. Kiitti vaan.
: Vs: Sandman
: J Lehto 01.10.2015 klo 19:58:24

No niinhän se on, ei ne pari ekaa volyymia ole mitään
kovin ihmeellisiä. Kauhustelua ja "tekstuaalisia kokeiluja"
(jälkimmäinen on minulle se Gaimanin ärsyttävä puoli).
Mutta kokonaisuuden kannalta nämäkin osat ovat oleellisia.

Dream Countryssa on sitten se Shakespeare-novelli, ja
siitä eteenpäin vasta se lähtee kunnolla rullaamaan.
: Vs: Sandman
: haplo 01.10.2015 klo 20:06:57
Mulla ei kyllä ole pahemmin muistikuvia näistä, joten täytyy kai jatkaa uusintalukua aikanaan pidemmälle. Saattaa olla niinkin että viimeiset tarinat on jäänyt lukematta, vaikka pitkälle olenkin lulenut. Dream Country saattaa soittaa nimenä jotain kelloa. Lienenköhän pitänyt siitä?
: Vs: Sandman
: Jarkko Sikiö 01.10.2015 klo 21:32:36
Ei Sandmania kai pidäkään katsoa kokonaisuutena.

Gaiman, muiden Vertigon peruskivien muuraajien ohella, työnsi sarjan mittaan amerikkalaisen valtavirtasarjakuvan raameja, otti elementtejä sisältä ja ulkoa, sulautti vanhaa ja antoi sille uuden muodon jne.

Sarja kasvaa, aikuistuu vähitellen, ja kun itse olin lukiessani kasvuvaiheessa syntyi ristiriita sen suhteen, että sarjan arvostus vain kasvoi vaikka mielestäni mentiin huonompaan suuntaan. Sarja aikuistui nopeammin kuin lukijansa.

Olisi kai aika lukea sarja "aikuisin silmin", mutta ehkä sitten eläkkeellä ehtii.

Kyllä maailma vain taitaa olla parempi paikka Sandmanin kanssa kuin mitä se olisi ollut ilman sitä.
: Vs: Sandman
: Curtvile 01.10.2015 klo 22:00:49
Kyllä maailma vain taitaa olla parempi paikka Sandmanin kanssa kuin mitä se olisi ollut ilman sitä.

Ihan samaa mieltä, Gardner Foxin ja Allen Bert Christmanin luomuksessa on tenhoa ja sillä on sanottavaa. Myös myöhempi Sandman Mystery Theatre on hienoa luettavaa.
: Vs: Sandman
: Lurker 01.10.2015 klo 22:08:32
-- Sandman Mystery Theatre on hienoa luettavaa.

Ihan helmi! Tuosta saisi myös upean tv-sarjan jollekin Netflixille tai HBO:lle. Epookkina, tietty.
: Vs: Sandman
: Sampsa Kuukasjärvi 01.10.2015 klo 22:30:30
Kyllä maailma vain taitaa olla parempi paikka Sandmanin kanssa kuin mitä se olisi ollut ilman sitä.

Ihan samaa mieltä, Gardner Foxin ja Allen Bert Christmanin luomuksessa on tenhoa ja sillä on sanottavaa. Myös myöhempi Sandman Mystery Theatre on hienoa luettavaa.

No, no, Curt. Ilman Gaimanin Sandman-sarjaa olisi Amerikassa todennäköisesti jäänyt moni myöhempi hyvä fantasiasarjakuva tekemättä (ja ennen kaikkea julkaisematta). Ja olisipa varmaan sarjakuvantekijöiden auteur-asemakin huomattavasti heikompi.

Ei ”siirappioptimismi”, ”keittiöpsykologia”, nykyään nolot gootit taikka liika mahtipontisuus, jotka mainittiin ketjussa äsken, kuitenkaan ole päällimmäisiä tunteita sarjassa. Sandman oli aikoinaan uraauurtava työ, jota lukiessa tuli hätkähdyttäviä havaintoja että ”Oho, tällaistakin voi tehdä!”. Mainittakoon esimerkkeinä vaikkapa ihmisten tarkka kuvaus, hätkähdyttävä väkivalta ja viitteet myytteihin ja muuhun kulttuuriin. Kyllä se nimenomaan oli uudenlaista lähes tajunnan räjäyttävää aikuissarjakuvaa silloin, ja toimii se edelleenkin, virheistä ja ajan kulumisesta huolimatta. Kuvituspuolikin loi uutta, vaikka ihan alku oli heikko ja vaikka kiistatta se välillä meni ”ylitaiteelliseksi” sotkuksi.

Sandmanin intertekstuaaliset viitteet lienee purettu numero numerolta, kuten Moorenkin työt.

Kyllä. Annotated edition eli viittauksilla varustettu laitos on tehty Unijukasta. Ja netistä kyllä löytyy lisääkin viittauksia.
: Vs: Sandman
: Jarkko Sikiö 01.10.2015 klo 23:09:36
Olipa muutoin järkytys aikanaan, että kolmannesta kokoelmasta haukkasi käsikirjoitusnäyte hurjan siivun koko kakkua.

Maalaispoikana oli tilattava puhelimitse ja sitten odotettiin postia. Kallista oli, tuolloin.
: Vs: Sandman
: KaiketsuZ 01.10.2015 klo 23:20:19
Kyllä. Annotated edition eli viittauksilla varustettu laitos on tehty Unijukasta. Ja netistä kyllä löytyy lisääkin viittauksia.
Hy Benderin The Sandman Companion tuli luettua aikoinaan, erinomainen teos ja selventää hyvin Gaimanin mietteitä sarjan tekemisestä. Kirjahan perustuu pitkälti Gaimanin ja Benderin rennolle mutta asiapitoiselle jutustelulle. Muistan pitäneeni erityisesti siitä, että (mielestäni sarjan parasta antia edustavat) sivuhenkilötkin käydään läpi ajan & ajatuksen kanssa.
: Vs: Sandman
: Curtvile 02.10.2015 klo 00:01:12
No, no, Curt. Ilman Gaimanin Sandman-sarjaa olisi Amerikassa todennäköisesti jäänyt moni myöhempi hyvä fantasiasarjakuva tekemättä (ja ennen kaikkea julkaisematta). Ja olisipa varmaan sarjakuvantekijöiden auteur-asemakin huomattavasti heikompi.

Eli ajattelit että Jack Kirby, Will Eisner tai koko Epic ja First kustantamojen toiminta oli vaan tasan napeilla pelaamista ja esimerkiksi elfquest syntyikin oikeasti vasta paljon Sandmanin julkaisun jälkeen mangahenkisenä pläjäyksenä?
Just just.

Vertigossa on julkaistu paljon hyvää ja sitä myös Gaimanin Sandmanin julkaiseminen suomeksikin on.
RWlle iso käsi että linjassa on myös tuoreempia, kokeellisia juttuja ja mm. Preacher joka kaiken saman, joskin paljon paremmin, ajatuksella ja osan aikaa korkokengissä.
Toivoa sopii että suoraselkäinen linja pysyy ja riski kannattaa kustantajalle myös taloudellisesti.

Pahin ongelma Gaimanin Sandmanissa on että sen mediakuvasta tulee sama kuin Mooren ,Gibbonsin ja Higginsin Watchmenista: jonkinlainen hermeettinen neitseellisesti tyhjästä syntynyt teos joka on jumalainen alfa ja omega.

Saviset jalat ansiostaan huolimatta silläkin on . Sandman ei tehnyt mitään uutta uudella hahmolla eikä edes erityisen hyvin, se vain osui oikeaan hetkeen; oikeaan aikaan oikeassa maastossa. Ihan kaikki, myytit, poikkitaiteelliset kulttuuriviittaukset jne olivat jo olleet monissa sarjakuvissa molemmilla puolin rapakkoa.
Watchmenin, Firstin, dark horsen, dark knight returnsin ja man of steelin vuodesta 1986 pitäsi kai joskus laatia ihan artikkelikin mutta ilman sitä ja 2000ADta ei olisi koko Sandmania.
Se on montaa asiaa mutta ei kylläkään "Oho, tällaistakin voi tehdä!"

Oikeasti lähin, yliarvostava mutta kumminkin, vertaus on elokuvallinen viittaus. Iho jossa elän (La piel que habito) on itsessään erinomainen sovitus kirjasta mutta jos on aikoinaan nähnyt Franjun Silmät ilman Kasvoja (Les yeux sans visage) niin tietää tasan tarkkaan mikä on homage, mikä laina ja mikä varkaus.

Jos ei ole nähnyt silmiä ilman kasvoja iho jossa elän on ainutlaatuinen mestariteos joka kumpuaa yksin Aldomovarin mielikuvituksesta. Jos tietää että se on suhteellisen huonosti tunnetun klassikon modernisointi "uraauurtavuus" menettää tehoja.
Se ei itsessään tee ihosta jossa elän huonoa.
Ainutkertaisuus ei ole itseisarvo.

Mutta kun makuasioista argumentointiin tuodaan faktoja jotka eivät pidä vettä ei rintamalinjaa saada madellettua vaan ainakin osaltani olen valmis syventämään välissä olevan tankkiesteen ja lisäämään telamiinan tai pari.

sillä minun kyseessä ollen:
Ei ”siirappioptimismi”, ”keittiöpsykologia”, nykyään nolot gootit taikka liika mahtipontisuus, jotka mainittiin ketjussa äsken, kuitenkaan ole päällimmäisiä tunteita sarjassa.
ei pidä kutiaan vaan ihan tismalleen: se on ainoa mitä enimmäkseen henkeäsalpaavan piirrostaiteen lisäksi kohdallani jää käteen.

Mutta kuten sanottua : kohdallani.

Monelle muulle Sandman on se mestariteos joka on parasta mihin sarjakuva pystyy. Ero on myös maailmankuvallinen, GaimanBurton ovat monelle rakennuspalikkasetti, synkeää mutta lopussa odottaa aina valo ilo ja mahdollisesti Johny Depp Helena Bonham Carterin kanssa.

Itse kun mieluummin laitan pyörimään vaikka Suuren hiljaisuuden tai vertigosarjakuvan puolelta Enniksen ja Elliksen(helixin otettua napin otsaan) lisäksi esimerkiksi täysin aliarvostetun Jamie Delanon töitä.
Niistä löytyy ihan yhtä syvää ihmiskuvausta, se vaan ei säästele meitä.

Hyvänä esimerkkinä juurikin se kaksintaistelu Helvetissä johon moni vetoaa nerokkaana oivalluksena esitetty
Jep, luin Sandmanin vasta aikuistuttuani. Vähän sama kuin yrittää lukea Taru Sormusten Herrasta vasta aikuisiällä...

Mutta siinä se onkin, minä en pidä sarjaa erinomaisena tai ainutkertaisena. Kulttuuriin historiassa taiteenlajista huolimatta parhaiten tunnetaan aina se jonka voi myydä mahdollisimman monelle, joka miellyttää mahdollisimman montaa.
Olen melko varma että suurin osa heistä ei jaa minun  makuani ja hyvä niin.

Sarjakuvia ei tehdä vain ainutkertaisen oikeaan makuuni vaan siihen pätee osin sama kuin muihin taiteisiin: niiden kokeminen on subjektiivista.
Toiselle herkin rakkauslaulu ikinä on toiselle atonaalista kakofoniaa ja yhdelle julmin kappale ikinä.
osa kasvaa musiikista yli, osa muotoilee elämänsä sen ympärille, muutama koettaa tavoittaatai ylläpitää omaa maailmankuvaansa sen myötä.
Sama pätee elokuviin, kirjoihin, kuvataiteisiin ja foorumimme nimenomaiseen teemaan.


Ihan helmi! Tuosta saisi myös upean tv-sarjan jollekin Netflixille tai HBO:lle. Epookkina, tietty.

Samoilla linjoilla. Wagner & co ymmärsivät alkuperäisen luomuksen inhimillisyyden ja sijoittivat sen historialliseen kontekstiinsa. kaikkine arpineen ja kipukohtineenkin.
: Vs: Sandman
: Petteri Oja 02.10.2015 klo 00:36:25
Kas, ymmärsin Curtvilen pointin. Mulla on samanlainen suhde Tarantinon elokuviin.
: Vs: Sandman
: Jarkko Sikiö 02.10.2015 klo 02:01:00
On tosiaan hassua, kun ymmärtää Curtin pointin... Sandman hassusti kun edustaa myös minulle sellaista kapinaa, että sitä voi olla asioista eri mieltä enemmistön kanssa. Fables & Reflections oli taitekohta, minkä jälkeen luin sarjan loppuun lainaamalla opukset kirjastosta.

Ja mie oon vähän maalainen, mutta kyllä se ensimmäinen kokoelma on aina vain se sarjan paras ja rakkain osuus. Jo Kiethin huvittuneen totinen unijukka on yksinään huippu.

tyhjästä syntynyt teos

No, joo... Tähtivaeltajasta muistan jo lukeneeni Gaimanin uusiotulkinnan taustat.

Kaikki aina rakentuu vanhan pohjalle ja niin ikään Gaiman sarjoineen on ollut myös itse vaikutteiden antaja, sellaista pyyhekumia ei ole joka sen muuttaisi.

Eikä niitä brittejä nyt niin montaa nimeä tarvitse historiasta pois nyppiä, ja sitten ei mitään britti-invaasiota olisi koskaan ollutkaan. Tuskin moni olisi kiltisti puurtanut saarivaltiossa 2000AD-sarjoja, kun Amerikassa tekijän asema hiljalleen jo kohentui. Kaikki vaikuttaa kaikkeen.

Sen sijaan irvailin itsekin kovasti Gaimanin ympärille syntynyttä henkilöpalvontaa ja brändiä. Toisaalta vasta jälkikäteen ymmärsin tuon markkinointipuolen olleen osa sitä työkalupakkia, jolla tekijät pyrkivät selviytymään 90-luvun romahduksen jälkeisistä vuosista. Vasta jälkikäteen sitä heräsi tajuamaan kuinka moni sarjakuvantekijä todella menetti konkreettisesti työt siinä yhteydessä. Kaikki vaikuttaa kaikkeen.

Goottityyli on Sandmanissa se, mikä sen vakioi omaan teini-ikään niin kiinteästi, että siitä saa aina pieniä vilunväreitä muistaessaan millainen sitä teininä oli. Kaikki vaikuttaa kaikkeen.
: Vs: Sandman
: VesaK 02.10.2015 klo 02:04:19
Kas, ymmärsin Curtvilen pointin. Mulla on samanlainen suhde Tarantinon elokuviin.

Niin, onhan tätä samaa nähtävissä myös the Avengersissa. Sehän on filmattua nukketeatteria kuten Sin Citytkin ovat. Gaiman pärjää parhaiten omillaan.
: Vs: Sandman
: Chemo 02.10.2015 klo 10:14:05
Pahin ongelma Gaimanin Sandmanissa on että sen mediakuvasta tulee sama kuin Mooren ,Gibbonsin ja Higginsin Watchmenista: jonkinlainen hermeettinen neitseellisesti tyhjästä syntynyt teos joka on jumalainen alfa ja omega.

Mielenkiintoinen näkemys. Itse näen asian toisin.

Sandman on niin avoimesti monesta suunnasta aineksia ottava sarjakuva, etten mitenkään pysty näkemään sitä "tyhjästä syntyneenä". On myös selvästi nähtävissä että muuntelua on hahmosta riippuen enemmän, vähemmän tai ei ollenkaan. Hahmojen lisäksi isompiakin linjoja on nähty muualla, kuten myyttisten hahmojen keskinäisiä sotkuja (omia lemppareitani leffoista ovat ne, joissa on Ray Harryhousenin stop motion-efektit). William Shakerpearen käyttäminen Sandmanissa alleviivaa lainailua hauskasti: Shakespearehan käytti näytelmissään jo aiemmin olemassa olleita tarinoita. Aineksien kierrättäminen on ikiaikainen juttu.

Tuolta pohjalta en esim. ollut pätkääkään yllättynyt kun myöhemmin huomasin että Kain ja Abel olivat esiintyneet myös sarjakuvissa jo aiemmin. Oikeastaan oli pikemminkin mehevää bongata veljekset Rämeen Olennossa (jota Gaiman diggasi) tarinassa, jolla Moore nyökkäsi eteenpäin House of Secretsille ja House of Mysterylle. Tarkoituksellista jatkumon jatkumon jatkumoa.

Sisareni siipien havinassa Gaiman muutti Sandmania inhimillisempään suuntaan. Fiksun tarinan kaikkien hahmojen ei tarvitse olla fiksuja: Sandmanin sinänsä naurettava, teinimäinen angsti toimii inhimillistämiseen hyvin. Hahmon pitääkin olla tuossa kohtaa vähän hölmö. Tarinallisesti angsti toimii hyvänä pohjana ja vastavoimana pirtsakan pikkusiskon näyttämölle tuomiseen.

Minulle Sandman kelpaa, mutta en kuitenkaan ole fanaattinen fani jolle kaikki olisi pyhää: Sisareni siipien havina ei kuulu minunkaan keskeisimpiin lemppareihini. Sextonin kipuilu tuntuu tarinallisesti kovin tyhjänpäiväiseltä Sandmaniin verrattuna (samanhenkistä rooliahan Kuolema tuossa tekee kuin Siipien havinassa). Tuon lisäksi bongattavaa on myös "kerran vuodessa"-teemassa: sehän oli mukana myös Fables & Reflectionsin August-tarinassa.
: Vs: Sandman
: Lurker 02.10.2015 klo 10:28:59
Eikös Tapiirissa ollut joku ranskalainen/eurooppalainen mustavalkoinen sarjakuva, jossa Kuolema oli viikatetta kantava nuori neito? Olikohan se ennen Sandmania?
: Vs: Sandman
: Chemo 02.10.2015 klo 10:44:17
Eikös Tapiirissa ollut joku ranskalainen/eurooppalainen mustavalkoinen sarjakuva, jossa Kuolema oli viikatetta kantava nuori neito? Olikohan se ennen Sandmania?

Tuota en muista (vaikka alkupään Tapiireja luinkin), mutta naispuolista kuoleman henkilöitymäähän ei tarvitse etsiä sen pidemmältä kuin skandinaavisesta mytologiasta....

https://en.wikipedia.org/wiki/Death_(personification)
: Vs: Sandman
: Curtvile 02.10.2015 klo 10:51:41
Wikiartikkeli on vähän rajallinen, kuolema on tosiaan ollut pitkään feminiini hahmo pohjoismaiden lisäksi mm. latinalaisessa amerikassa.

Sarjakuvallisesti mennään kilpailijan puolelle, paljon ennen Gaimanin Sandmania Marvelin peronikoitunut Kuolema oli naispuolinen mm. Starlinin jutuissa.

Sioxsie & banshees puoli on sitten ihan gaimanin juttua.
: Vs: Sandman
: J Lehto 02.10.2015 klo 11:48:05
Eikös Tapiirissa ollut joku ranskalainen/eurooppalainen mustavalkoinen sarjakuva, jossa Kuolema oli viikatetta kantava nuori neito? Olikohan se ennen Sandmania?

Hyvä havainto, luultavasti oli aiemmin. Kyseessä on siis
F'Murrin Alppien henki

(http://i60.tinypic.com/16gitxl.png)
: Vs: Sandman
: Curtvile 02.10.2015 klo 11:51:34
Ai tuo, olin unohtanut koko naiskalmon F'Murrilta. Sehän on 70-luvulta ja ranskan lisäksi kai julkaistu jotain englanniksikin.
: Vs: Sandman
: J Lehto 02.10.2015 klo 12:09:19

On jopa enemmän kuin hieman tyylillistä
yhtäläisyyttä. Mutta eihän Nipa omien sanojensa
mukaan tosiaan lukenu sarjakuvia ennen Swamp Thingiä,
joten miten hän nyt olisi tähän tutustunut.. Briteissä
muutenkaan kauhean hyvin tunneta kanaalin takaista
sarjakuvaa.

Taitaa vaan nousta luonnostaan tämä feminiini
tulkinta Kuolemasta. Tuonen tyttö tummatukka,
manalan matala neiti.
: Vs: Sandman
: Curtvile 02.10.2015 klo 12:18:15

Taitaa vaan nousta luonnostaan tämä feminiini
tulkinta Kuolemasta. Tuonen tyttö tummatukka,
manalan matala neiti.

Todennäköistä, onhan Styxkin nimetty jumalattaren mukaan.
: Vs: Sandman
: Sampsa Kuukasjärvi 02.10.2015 klo 14:56:51
Totta kai Gaimanin Sandmanillä oli edeltäjiä ja esikuvia myös aikuissarjakuvissa. Ja sen suosio vaati postmodernin ajan syntymisen. Mielestäni se oli silti uraauurtava laajassa otteessaan ihmisestä ja koko kulttuurista.

Sinänsä Curtvile aivan oikein erotat makukysymykset ja sarjan vaikutuksen eri asioiksi kuin ainutlaatuisuuden (Sandmanin ainutlaatuisuuteen et siis uskonut).

Sandmanin vaikutus on niin suuri, että sitä ei aina tajua. Sen ansiosta monet aikuiset tajusivat, että sarjakuvat voivat vetää vertoja tekstiromaaneille ihmiskuvauksessa. Monet nuoret löysivät siitä elämänohjeita hakiessaan identiteettiään ja innostuivat lukemaan myyteistä (paljon, paljon pienempi porukka rupesi pukeutumaan mustiin ja kuuntelemaan Sisters of Mercyä). Todennäköisesti Vertigon perustaminen nopeutui Sandmanin ansiosta. Sarjakuvalehtien kerääminen tradeiksi muuttui itsestäänselvyydeksi. Käsikirjoittajien ja taiteilijoiden oikeudet töihinsä alettiin tunnustaa paremmin.

Olen samoilla linjoilla kuin Jiksi ja Chemo. Mutta en vain pidä sarjan ensimmäisten numeroiden taiteesta.
: Vs: Sandman
: Curtvile 02.10.2015 klo 17:13:20
Totta kai Gaimanin Sandmanillä oli edeltäjiä ja esikuvia myös aikuissarjakuvissa. Ja sen suosio vaati postmodernin ajan syntymisen. Mielestäni se oli silti uraauurtava laajassa otteessaan ihmisestä ja koko kulttuurista.

Sinänsä Curtvile aivan oikein erotat makukysymykset ja sarjan vaikutuksen eri asioiksi kuin ainutlaatuisuuden (Sandmanin ainutlaatuisuuteen et siis uskonut).

Sandmanin vaikutus on niin suuri, että sitä ei aina tajua. Sen ansiosta monet aikuiset tajusivat, että sarjakuvat voivat vetää vertoja tekstiromaaneille ihmiskuvauksessa. Monet nuoret löysivät siitä elämänohjeita hakiessaan identiteettiään ja innostuivat lukemaan myyteistä (paljon, paljon pienempi porukka rupesi pukeutumaan mustiin ja kuuntelemaan Sisters of Mercyä). Todennäköisesti Vertigon perustaminen nopeutui Sandmanin ansiosta. Sarjakuvalehtien kerääminen tradeiksi muuttui itsestäänselvyydeksi. Käsikirjoittajien ja taiteilijoiden oikeudet töihinsä alettiin tunnustaa paremmin.

Olen samoilla linjoilla kuin Jiksi ja Chemo. Mutta en vain pidä sarjan ensimmäisten numeroiden taiteesta.

Nätti olkiukkko.
EI en pidä ainutkertaisena, enkä hyvänäkään.

En kiistä etteikö Sandmanilla ole vaikutusta, mutta tradeiksi kerääminen ei johtunut Sandmaneista eikä Vertigosta, niitä oli jo kokoomina 60-70-luvuilla.
Hyvä että Neal Adamsin, Marv Wolfmanin, Jack Kirbyn, Chaykinin ja kumppanien työ 70-luvulta Creators Bill of Rightsiin 1988 oli ihan turhaa.

Pirun hyvä lukea kvaakkia, olen oppinut että Gaiman korjasi kaiken ja James Bond on suurinta mihin kulttuuri pystyy.
Olenpas ollut houkka!
: Vs: Sandman
: Jarkko Sikiö 02.10.2015 klo 18:17:47
oli ihan turhaa.

No, hieman kärjistäen, turhaa se oli (http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=2202).

Mikäli arvostaa Gaimania enemmän kuin mainitsemiasi nimiä, niin mitä se on niiltä muilta pois.
: Vs: Sandman
: Jarkko Sikiö 04.10.2015 klo 04:04:11
Tämä keskustelu sai tarkistamaan, että milloinkas se Overture julkaistaan loppuun. Se olikin jo julkaistu.

Kuvitus (J.H. Williams III) tässä on tietysti ihan herkkua. Tietyllä tavoin tämä oli myös taas sitä konstailemattomampaa Gaimania, ehkä ihan jo siitä syystä, että tarina nivoutuu suoraan alkuperäisen sarjan aloitukseen.

En oikein välitä siitä, että pohjaideana on vastata alunpitäen vastaamatta jääneisiin kysymyksiin, ne kun kuuluvat sen alkuperäisen viehätykseen, mutta mitäpä siitä.

Kovasti tässä oli ristiviittauksia niin alkuperäiseen sarjaan kuin sen ulkopuolelle, muihin DC-sarjoihin ja sarjakuviin yleisemmin. Lisäksi ote on alkuperäistä "luonnontieteellisempi", mikä em. viittauksiin yhdistettynä oli kuin grantmorrisonia olisi lukenut. Tämä on ikään kuin Sandman Curtvilelle...
: Vs: Sandman
: VesaK 23.12.2015 klo 17:03:09
Pitäskö laittaa Niilolle jouluterveiset että nyt vähän holttia. Oli tuo Hietamies Overture semmoista värihaukottelua yli sivujen ja joka aukeamalla mennään kiepunkaapun hopshops.
On juu hienoja repliikkejä muokattuina ja lainattuina ties keltä Arthur Thomas Shakespeare-Thurstonilta, mutta hei, se tarina? Mihin se jäi? Nyt Alkusoitosta on tullut pelkkä huoltoasemakasetti. Best of Hietamaan humppaveikot.
Virittelyä, kovin vähän sinfoniaa. Jokohan piisaisi unihiekkalaatikossa piehtarointi? Elokuva speciaali tulee toki vielä...
: Vs: Sandman
: Lurker 03.07.2016 klo 09:42:01
Etusivulla näköjään arvostelu: Nukkumatti ovehen kolkuttaa, neljännen kerran.
 (http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=2329)

Vaikka Sandman on luettu moneen kertaan, tuli yhtäkkiä oivallettua, että neljännessä kirjassa sekä nimihenkilöllä että Luciferilla on tyttöystävä, jonka kanssa tulee ero.

(http://www.kvaak.fi/images/articles/19062016161709-3.jpg)
: Vs: Sandman
: Miqz 03.07.2016 klo 09:57:25
Etusivulla näköjään arvostelu: Nukkumatti ovehen kolkuttaa, neljännen kerran.
 (http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=2329)

Vaikka Sandman on luettu moneen kertaan, tuli yhtäkkiä oivallettua, että neljännessä kirjassa sekä nimihenkilöllä että Luciferilla on tyttöystävä, jonka kanssa tulee ero.

(http://www.kvaak.fi/images/articles/19062016161709-3.jpg)

Hyvä arvio, ja totisesti myös paatunut ateisti/agnostikko ristii kätensä ja rukoilee että loputkin kirjat saadaan suomeksi.
: Vs: Sandman
: Lurker 03.07.2016 klo 10:13:28
Hyvä arvio, ja totisesti myös paatunut ateisti/agnostikko ristii kätensä ja rukoilee että loputkin kirjat saadaan suomeksi.

On aika lailla jäänyt sarjakuvien ostelu (kiitos, Suomen kirjastot!), mutta Sandman-dekalogia pitää saada omaan hyllyyn.

Sandman on semmoinen nykyajan pantheon, kaikkien jumalten temppeli, kirjamuodossa. Kelpaa hyvin epäileville tuomaille ja kirkonkarsastajille!
: Vs: Sandman
: Lurker 21.12.2016 klo 20:57:32
Se viides kovakantinen kokooma, Persoonapeli, on näköjään arvioitu etusivulla. (http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=2378)

"Persoonapeli sisältää kuvallisesti ja kerronnallisesti paljon kaikkea jännää ja kekseliästä, rytmityksen kustannuksella, joten vaikutelma on lievästi sillisalaattimainen."

: Vs: Sandman
: J Lehto 21.12.2016 klo 23:51:45

Persoonapeli? No enpä kyllä heti keksi parempaakaan
suomennosta, vaikka jokin tossa tökkii.

Tuo on minusta koko Sandman-saagan taitekohta, jossa
Gaiman sekä lopullisesti löytää oman sarjakuvakirjoittaja-äänensä
ja samalla menee niin pitkälle sitä tietä kuin mahdollista.

Jotain kummallista ulottuvuutta tuo tarina koskettaa.
: Vs: Sandman
: Toni 22.12.2016 klo 14:04:22

"Persoonapeli sisältää kuvallisesti ja kerronnallisesti paljon kaikkea jännää ja kekseliästä, rytmityksen kustannuksella, joten vaikutelma on lievästi sillisalaattimainen."


Tämä osuu pitkälti yhteen oman näkemykseni kanssa. Vähän on Gaimanilla tässä vaiheessa vielä pitkien tarinoiden rytmitys hukassa - tai oikeammin sanottuna rytmitystä venyttelee muodottomuuteen asti alkuperäinen ilmestymismuoto kuukausittaisina lehtinä ja sen asettamat vaatimukset tarinankerronalle.

Sama vika vaivaa myös edellistä albumia.

Yhteisarvio Sandman Deluxe 4 & 5:

http://tahtivaeltajablogi.com/2016/12/01/sarjakuvat-sandman-deluxe-4-5/ (http://tahtivaeltajablogi.com/2016/12/01/sarjakuvat-sandman-deluxe-4-5/)

Hyvää kamaahan nämä pienistä ongelmistaankin huolimatta toki ovat!
: Vs: Sandman
: Lurker 14.01.2017 klo 17:31:03
Hyvä arvio, ja totisesti myös paatunut ateisti/agnostikko ristii kätensä ja rukoilee että loputkin kirjat saadaan suomeksi.

Puolet on jo saatu suomeksi, eli kyllä tässä tätä vauhtia kohta ollaan jo voiton puolella.

(https://pbs.twimg.com/media/C2IsVsOXgAEmuIz.jpg)
: Vs: Sandman
: Petteri Oja 14.01.2017 klo 21:32:21
(https://pbs.twimg.com/media/C2IsVsOXgAEmuIz.jpg)

Kirjat ovat väärässä järjestyksessä!!!
: Vs: Sandman
: Lurker 14.01.2017 klo 21:36:48
Kirjat ovat väärässä järjestyksessä!!!

Vai onko kyseessä numerologinen viesti...? 🤔
: Vs: Sandman
: Lurker 24.02.2018 klo 10:39:15
No niin, tulihan se sieltä. Vielä neljä osaa niin dekalogia on täynnä.

(https://pbs.twimg.com/media/DWyXeTFW4AE0Myr.jpg)

Sandman, kunnon sarjakuvakirjaston perusteoksia.
: Vs: Sandman
: Miqz 04.03.2018 klo 09:12:34
Tästä sitten jatkoa kun tuo saadaan loppuun:

http://bit.ly/2oIF2YH

”Is this real life, or are we still dreaming? Vertigo Comics is THRILLED to introduce the SANDMAN UNIVERSE, a new line of comics overseen by Neil Gaiman, featuring four unique writers continuing the rich history of the Dreaming world.”
: Vs: Sandman
: Anonyymi Jaarittelija 06.03.2018 klo 14:19:42
Toivottavasti seuraavakin teos saadaan pian suomeksi...

Vertigo Deluxe – Sandman Overture (http://www.rwedizioni.it/negozio/lion/vertigo-deluxe-sandman-overture)
: Vs: Sandman
: Toni 06.03.2018 klo 14:48:57
Tästä sitten jatkoa kun tuo saadaan loppuun:

http://bit.ly/2oIF2YH

”Is this real life, or are we still dreaming? Vertigo Comics is THRILLED to introduce the SANDMAN UNIVERSE, a new line of comics overseen by Neil Gaiman, featuring four unique writers continuing the rich history of the Dreaming world.”

Vastaavia spinoff-sarjoja ja spesiaaleja Sandman sai ison liudan myös jo aikoinaan. Pisimpään niistä jatkuivat nuo:

- The Dreaming (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Dreaming_(comics) (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Dreaming_(comics)))
- The Sandman Presents (http://dc.wikia.com/wiki/Sandman_Presents_Vol_1 (http://dc.wikia.com/wiki/Sandman_Presents_Vol_1))
- Lucifer (http://en.wikipedia.org/wiki/Lucifer_(DC_Comics) (http://en.wikipedia.org/wiki/Lucifer_(DC_Comics)))

Kyllä nuo kaikki näkisi mieluusti suomeksi!

Muita voi kaivaa esiin tuolta:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_The_Sandman_spinoffs (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_The_Sandman_spinoffs)
: Vs: Sandman
: Darth Mika 06.03.2018 klo 15:34:31
Vastaavia spinoff-sarjoja ja spesiaaleja Sandman sai ison liudan myös jo aikoinaan. Pisimpään niistä jatkuivat nuo:

- The Dreaming (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Dreaming_(comics) (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Dreaming_(comics)))
- The Sandman Presents (http://dc.wikia.com/wiki/Sandman_Presents_Vol_1 (http://dc.wikia.com/wiki/Sandman_Presents_Vol_1))
- Lucifer (http://en.wikipedia.org/wiki/Lucifer_(DC_Comics) (http://en.wikipedia.org/wiki/Lucifer_(DC_Comics)))

Kyllä nuo kaikki näkisi mieluusti suomeksi!

Muita voi kaivaa esiin tuolta:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_The_Sandman_spinoffs (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_The_Sandman_spinoffs)
Eikös tääkin ole jokin Spin-off, joka tuli muistaakseni 2012 eli "Kuolema: Elämisen kallis hinta".

Taitaa kuulua tähän:

Mini-Series
Death: The Time of Your Life (1996), scripted by Gaiman, features Hazel and Foxglove, also from A Game of You.

Olisi tietysti kiva saada koko Gaimanin-tuotanto, joka liittyy jotenkin Sandmaniin. Ainahan voi haaveilla.

Mutta kyllä nää Sandman-kirjat on vaan parhautta.
: Vs: Sandman
: Lurker 27.03.2018 klo 19:11:37
Klikkaa: Arvostelu (http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=2521) (kirja kuusi).


KA-LI-FI LEN-TÄÄ TAI-KA-MA-TOL-LA.

(http://www.kvaak.fi/images/articles/26032018211234-3.jpg)
: Vs: Sandman
: Spunkmeyer 12.05.2018 klo 11:04:47
Sandman 7 alkaa olla loppuunmyyty. En ymmärrä miksi, kun osien luulisi myyvän sitä paremmin mitä alumpana ollaan. Mutta hienoahan tämä on. Libriconista saa vielä jos joltakulta puuttuu uusi kappale.
: Vs: Sandman
: Lurker 12.05.2018 klo 11:11:29
Sandman 7 alkaa olla loppuunmyyty. En ymmärrä miksi, kun osien luulisi myyvän sitä paremmin mitä alumpana ollaan. Mutta hienoahan tämä on. Libriconista saa vielä jos joltakulta puuttuu uusi kappale.

Kiire tuli itselläkin, laitoin tilauksen seiskaosasta Sarjakuvakauppaan vajaa viikko sitten - viimeisiä vietiin sieltäkin.

Ehkä jengi ostaa nyt ahnaasti koko sarjaa, kun on varmistunut, että se julkaistaan loppuun.
: Vs: Sandman
: Petteri Oja 12.05.2018 klo 13:20:41
Seiskan kanssa kävi Italian päässä puhdas moka. Painosmäärä joka meillä hyväksytettiin oli eri kuin mitä painosta tuli. Pieni uusintapainos saattaa tulla siinä vaiheessa, kun Italiassa otetaan uusi painos heidän Sandman seiskastaan.
: Vs: Sandman
: PeteP 14.05.2018 klo 15:05:51
Näin niitä tulevia keräilyharvinaisuuksia tehdään, tahattomasti jos ei muuten :)

Kiitos vinkistä, ei ollut tarkoitus ostaa näitä vielä, kun juuri hommasin konjakit, Sammyt, Tornit, Pikku-Pikon, Alixin jne. jne. mitä näitä nyt on tullut.

Jotenkin luulin näiden kanssa olevan enemmän hankinta-aikaa, kun en ole entisiäkään vielä ehtinyt lukemaan. Tai oikeammin: odotan sarjan täyteen, ja luen sitten kerralla koko setin.

Tuli vähän kiire, mutta sain vielä napattua oman kopion. Ei tarvitse lähteä jälkimarkkinoille huutelemaan, koska ennustan tälle lähitulevaisuudessa huomattavaa hinnannousua.
: Vs: Sandman
: Gothicus 15.05.2018 klo 09:12:58
Sandman 7 alkaa olla loppuunmyyty. En ymmärrä miksi, kun osien luulisi myyvän sitä paremmin mitä alumpana ollaan. Mutta hienoahan tämä on. Libriconista saa vielä jos joltakulta puuttuu uusi kappale.
Tästä tiedosta hätääntyneenä kävin ostamassa kaksi viimeisintä itseltäni puuttuvaa kirjaa (6 & 7). Sandmanin julkaiseminen näin hienoina laitoksina on todellinen kulttuuriteko. Mainittakoon tuo nyt ties kuinka monennen kerran, mutta kun mielihyvän määrä on niin suunnaton. Kiitos RW-Kustannus! 
: Vs: Sandman
: Oakland 16.05.2018 klo 18:25:14
No voihan nyt p...kele. Just tuli ilmoitus Adlibriksestä, että Sandman 7 loppu, vaikka tilasin sen jo 3 viikkoa sitten.....

Mistähän tuon nyt sitten saisi? Kenelläkään tietoa? Harmi jos menee sarja rikki, kun nuo aikaisemmat 6 kirjaa jo omistan.
: Vs: Sandman
: PeteP 16.05.2018 klo 20:35:16
Mistähän tuon nyt sitten saisi? Kenelläkään tietoa? Harmi jos menee sarja rikki, kun nuo aikaisemmat 6 kirjaa jo omistan.
https://www.booky.fi/search.php?search=sandman+7

ainakin tilattavissa. Eri asia tuleeko.
: Vs: Sandman
: Toni 16.05.2018 klo 22:00:38
No voihan nyt p...kele. Just tuli ilmoitus Adlibriksestä, että Sandman 7 loppu, vaikka tilasin sen jo 3 viikkoa sitten.....

Mistähän tuon nyt sitten saisi? Kenelläkään tietoa? Harmi jos menee sarja rikki, kun nuo aikaisemmat 6 kirjaa jo omistan.

Turun Sarjakuvakauppa lupailee, että vielä olis kaksi kipaletta - tuskin kovinkaan montaa hetkeä kuitenkaan...

https://www.sarjakuvakauppa.fi/sandman-deluxe-kirja-7-kerratut-elamat.html (https://www.sarjakuvakauppa.fi/sandman-deluxe-kirja-7-kerratut-elamat.html)
: Vs: Sandman
: Oakland 17.05.2018 klo 00:21:36
Turun Sarjakuvakauppa lupailee, että vielä olis kaksi kipaletta - tuskin kovinkaan montaa hetkeä kuitenkaan...

https://www.sarjakuvakauppa.fi/sandman-deluxe-kirja-7-kerratut-elamat.html (https://www.sarjakuvakauppa.fi/sandman-deluxe-kirja-7-kerratut-elamat.html)

Kiitos! Tilaukseen lähti.
: Vs: Sandman
: Petteri Oja 17.05.2018 klo 12:16:43
Onhan sitä voinut katsella Netflixistä. Tähtivaeltajassa olleen arvion perusteella en kiinnostunut yhtään, ja nythän se lopetetaan myös jenkeissä.
: Vs: Sandman
: Lurker 17.05.2018 klo 17:44:38
Onhan sitä voinut katsella Netflixistä. Tähtivaeltajassa olleen arvion perusteella en kiinnostunut yhtään, ja nythän se lopetetaan myös jenkeissä.

Olen tuota Netflixistä katsellut, on enempi sellainen romanttinen dekkarisarja fantasiaelementeillä. Aika kauas eksynyt sarjakuvasta, mutta lajityypissään ihan ok. Hyvät näyttelijät.
: Vs: Sandman
: Toni 03.08.2018 klo 14:04:15
Tähtivaeltajablogista on jo jonkin aikaa löytynyt arvostelu Sandman Deluxe -sarjan uusimmista osista:

https://tahtivaeltajablogi.com/2018/07/12/sarjakuvat-sandman-deluxe-6-7/ (https://tahtivaeltajablogi.com/2018/07/12/sarjakuvat-sandman-deluxe-6-7/)

"Sadunomaisia tunnelmia tavoittava Ramadan on yksi Sandman-jatkumon vaikuttavimmista yksittäisistä kertomuksista."
: Vs: Sandman
: X-men 04.08.2018 klo 19:48:53
Nukkumattia on sitten tulossa oikein urakalla loppuvuodesta eli ostajien kukkaro tulee huutamaan jotain.
: Vs: Sandman
: Veli Loponen 04.08.2018 klo 20:21:32
Nukkumattia on sitten tulossa oikein urakalla loppuvuodesta eli ostajien kukkaro tulee huutamaan jotain.
Vaikka tämä tuskin mun kukkaroani koskettaa, niin olisi silti kiva, mihin viittaat tällä hämärällä kommentillasi. Mitä Nukkumattia on tulossa (Pikku Kakkosessako?) ja mistä ja miksi?
: Vs: Sandman
: ekku 04.08.2018 klo 20:22:09
Nukkumattia on sitten tulossa oikein urakalla loppuvuodesta eli ostajien kukkaro tulee huutamaan jotain.

Ai onko jossain ilmoitettu varmoja RW-julkasuja?

Ekku
: Vs: Sandman
: X-men 05.08.2018 klo 19:33:39
DC mainostaa lehdissään että tänä vuonna tulee 5 opusta Vertigo-brändin alla jotka sijoittuvat Sandmanin universumiin ja aloittavat uudet kuukausittaiset tarinat (kukin omansa).

Tuskin näitä på finska kovin pian tulee.
: Vs: Sandman
: Curtvile 13.08.2018 klo 01:38:00

Yksi oneshotti on ilmoitettu ilmestyväksi. Nimeltään vain Sandman Universe.

kuittasin tämän Sandmaniksi =ei tarvitse vaivautua,
 mutta tässähän on Simon Spurrier yhtenä kirjoittajana ( ja juu Nalo Hopkinson myös mutta itselle Spurrier on se  kovempi ässä)
: Vs: Sandman
: Toni 28.02.2019 klo 20:51:25
Hulappaa!

Taas on Tähtivaeltajablogia päivitetty.

Tällä kertaa tarjolla arvostelu tuoreimmasta suomalaisesta Sandman Deluxe -laitoksesta:

https://tahtivaeltajablogi.com/2019/02/28/sarjakuvat-sandman-deluxe-8/ (https://tahtivaeltajablogi.com/2019/02/28/sarjakuvat-sandman-deluxe-8/)

"Neil Gaiman on nerokas tarinankertoja. Tästä käy hyvänä osoituksena se, että vaikka amerikkalainen sarjakuva on kehittynyt viimeisen parinkymmenen vuoden aikana huimin harppauksin, ovat 1990-luvun alusta kotoisin olevat Sandman-sarjakuvat yhä täyttä timanttia.

Gaiman on aina ollut parhaimmillaan lyhyissä tarinoissa. Ja juuri tällaisista elämänviipaleista saamme nauttia Sandman Deluxe 8 -kokoelmassa (RW)."
: Vs: Sandman
: Toni 03.10.2019 klo 14:56:42
Ja taas blogissa Sndmania:

https://tahtivaeltajablogi.com/2019/10/02/sarjakuvat-sandman-deluxe-9/ (https://tahtivaeltajablogi.com/2019/10/02/sarjakuvat-sandman-deluxe-9/)

"Morpheuksen alkuperäinen tarinakaari lähestyy loppuaan. Myyteistä, saduista ja taruista innoituksensa ammentava Sandman Deluxe 9 (RW) on kokoelmista toiseksi viimeinen. Kreikkalaisia tragedioita varioiva teos on tuhti lukupaketti, sillä kansien välistä löytyy koko 13-osainen, pääosin Marc Hempelin kuvittama Hyväntahtoiset-kertomus. Siinä Neil Gaiman ryhtyy solmimaan yhteen edeltävissä jaksoissa esiinkelattuja juonenpäitä."
: Vs: Sandman
: Curtvile 24.11.2019 klo 10:19:07
Neil Gaiman Sandmanin suoratoistosovituksesta
https://www.cbc.ca/radio/day6/impeachment-fallout-in-ukraine-starmetro-shuts-down-new-pokemon-neil-gaiman-remembering-mr-rogers-more-1.5367148/with-the-sandman-set-to-hit-netflix-creator-neil-gaiman-says-it-will-stay-true-to-the-comics-1.5367154

njooh
: Vs: Sandman
: Lurker 13.05.2020 klo 20:45:20
Voiko sarjakuvasta tehdä äänikirjan? Voi tokkiinsa.

The Sandman Audio Production's Cast is Revealed (https://www.dccomics.com/blog/2020/05/13/the-sandman-audio-productions-cast-is-revealed)
: Vs: Sandman
: VesaK 13.05.2020 klo 23:39:26
Melko kova näyttelijäkaarti Hietamiehen äänisovituksessa.

https://www.hollywoodreporter.com/heat-vision/james-mcavoy-lead-sandman-audible-drama-1294222
: Vs: Sandman
: Lurker 22.01.2022 klo 10:29:18
Hei, etsin apuja erääseen projektiin, joten saadaanko palstaa heräteltyä sen verran, että voisin kysellä tietäjiltä Sandmanista? Lähinnä kiinnostaa erilaiset suomennokset, joista löytyy huonosti tietoa netistä. Osasta on taas liikkeellä useampia käännöksiä. Aloitan yhdellä kysymyksellä: Miten on käännetty The Dreaming (Unten ja painajaisten valtakunta)? Mikäli joku tulee kuulolle niin kyselen lisää myöhemmin.  :)

Sandman Deluxe -sarja kantsii varmaan ottaa "viralliseksi" suomennokseksi. Hommaa se käsiisi, yhä tarjolla!


Puffista teksti:

"Sandman kulkee eri kulttuureissa eri nimillä kuten Morpheus ja Nukkumatti, mutta Gaimanin neronleimaus oli luoda kollektiivisen alitajunnan läpitunkema Unten Valtakunta ja mystisten, jumaliakin vanhempien Ikuisten suku."
: Vs: Sandman
: Jarkko Sikiö 22.01.2022 klo 14:57:04
Hei, etsin apuja erääseen projektiin, joten saadaanko palstaa heräteltyä sen verran, että voisin kysellä tietäjiltä Sandmanista? Lähinnä kiinnostaa erilaiset suomennokset, joista löytyy huonosti tietoa netistä. Osasta on taas liikkeellä useampia käännöksiä.

Tervetuloa kyselemään!

Siltä varalta, että tahtoisit vertailla eri käännöksiä toisiinsa, Suomessa Sandmania on julkaissut niin Jalava kuin RW, ja kyseisten julkaisujen tiedot on listattu (https://fi.wikipedia.org/wiki/The_Sandman) hyvin suomenkielisessä Wikipediassa. Samaisesta listasta käy ilmi, mitä alkuperäisjulkaisuja kukin opus sisältää.
: Vs: Sandman
: Darth Mika 22.01.2022 klo 17:33:19
Hei, etsin apuja erääseen projektiin, joten saadaanko palstaa heräteltyä sen verran, että voisin kysellä tietäjiltä Sandmanista? Lähinnä kiinnostaa erilaiset suomennokset, joista löytyy huonosti tietoa netistä. Osasta on taas liikkeellä useampia käännöksiä. Aloitan yhdellä kysymyksellä: Miten on käännetty The Dreaming (Unten ja painajaisten valtakunta)? Mikäli joku tulee kuulolle niin kyselen lisää myöhemmin.  :)
No tässä jotain sivuja, jossa noita Suomen julkaisuja kerrotaan...

http://www.perunamaa.net/sarjakuvat/publication.php?id=sandman (http://www.perunamaa.net/sarjakuvat/publication.php?id=sandman)

https://sarjakuvat.eurocomics.info/

Muuta en oikein tiedä.
Kirjastosta pistää varaukseen, niin kyllä niitä löytyy. En tiedä kyllä sitten mikä tilanne on Helmetin ulkopuolella muualla Suomessa. Noi kirjat 1-9 pitäisi löytyä ja me kaikkihan tiedetään mitä taphtui kirjalle 10.
Niitä vanhempia sarjakuvia en tiedä...mikä niiden tilanne on, mutta Kansalliskirjastosta varmasti löytyy.
: Vs: Sandman
: Sampsa Kuukasjärvi 22.01.2022 klo 20:40:45
Kalma-lehdissä, joita muuten ei listata tuolla Wikipedian artikkelissa ainakaan tällä hetkellä, puhutaan ”unimaailmasta” ja ”unien valtakunnasta”, mutta en tiedä alkukielisiä sanoja. Kalmassa sarjan suomentajana oli Rmäki.
: Vs: Sandman
: Sampsa Kuukasjärvi 02.02.2022 klo 21:36:53
Kun olet niin niin kiinnostunut näistä, niin mksi et itse lainaa suomalaisia teoksia ja katso niistä suomennoksia?

Squatterbloathan on jokin Helvetin portinvartija. Kalma-lehdessä (5/91) Rmäki on suomentanut sen nokkelasti Savutarhuriksi viitaten arvatenkin puutarhuriin. Suomalaisissa Sandman-kirjoissa nimi saattaa olla ihan eri, koska suomentaja on eri. Minulla ei ole niitä.
: Vs: Sandman
: Sampsa Kuukasjärvi 03.02.2022 klo 20:14:57
OK, mielenkiintoista! Onkohan sille tarinassa joku syy, miksi portinvartija viittaa puutarhuriin... itselle tuo yhteys ei ihan avaudu. Kiitos tästä!

Kyseinen Gaimanin keksimä olento tekee muutakin kuin vartioi porttia, koska häntä puhutellaan myös lordiksi. Puutarhassa tarhuri hoitaa kasvillisuutta, mutta Helvetissä tarhuri huolehtii savusta. Ei kai tuossa sen kummempaa. Alkuperäistä nimeä on mahdoton kääntää mielekkäästi, joten tuossa on pitänyt keksiä suomeksi jotakin sujuvaa Helvettiin liittyvää.

(Kirjoitin Helvetin tietoisesti isolla, koska Sandmanissa se on konkreettinen paikka eikä tietoisuudentila.)
: Vs: Sandman
: Lurker 03.02.2022 klo 20:21:41
Kyseinen Gaimanin keksimä olento tekee muutakin kuin vartioi porttia, koska häntä puhutellaan myös lordiksi. Puutarhassa tarhuri hoitaa kasvillisuutta, mutta Helvetissä tarhuri huolehtii savusta. Ei kai tuossa sen kummempaa. Alkuperäistä nimeä on mahdoton kääntää mielekkäästi, joten tuossa on pitänyt keksiä suomeksi jotakin sujuvaa Helvettiin liittyvää.

(Kirjoitin Helvetin tietoisesti isolla, koska Sandmanissa se on konkreettinen paikka eikä tietoisuudentila.)

Viinitarhuri, turkistarhuri... ei tarhuri suomeksi viittaa välttämättä puutarhuriin vaan mihin tahansa tarhuriin, voihan tarhassa olla ihmisiä, eläimiä tai kasveja - tai savu.

Suomen kielessä muuten on sana savutarha; se on lehmille yöksi tehty aitaus, jossa palaa hyttyssavu.