Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Kotimaiset sarjakuvat => : Timo Ronkainen 24.05.2007 klo 14:33:32

: Villimpi Pohjola
: Timo Ronkainen 24.05.2007 klo 14:33:32
Keskustelua sarjasta ja uudesta albumista. Arvio (http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=838) etusivulla. Lukekaa se ja ennenkaikkea alppari!
Ainiin: erikoiskiitos mukavasta taideviittauksesta jo kannessa! Jep.


Timo
: Re: Villimpi Pohjola
: KimmoK 24.05.2007 klo 17:58:05
Villimpi pohjola ei ole entuudestaan tuttu kuin nimenä täältä Kvaakista jostain yhteydestä. Timon arvion ja siinä olleiden näytesarjojen perusteella lähti tilaukseen, sen verran kiinnostavalta vaikuttaa.
: Re: Villimpi Pohjola
: Aura 24.05.2007 klo 18:02:18
Monelle stripille on tullut naurettua useampaan otteeseen. Sekä jälki että käsikset menevät nappiin, sarja on aivan loistava.  ;D
: Re: Villimpi Pohjola
: JJ Naas 24.05.2007 klo 18:06:21
No niin! Onnea JP :lle kun sai tuon yksiin kansiin. :)

Hyvää huumorisarjakuvaa, jossa absurdius yhdistyy arkielämäsarjakuvaan räiskyvän viihdyttävällä tavalla.

( Sarjakuvissa esiintyvä hattupäinen henkilö, Otto, perustuu henkilöön joka oli kämppikseni pari vuotta Rovaniemellä. :D Hänen spontaanit opiskelunvälttely-kitaranrakenteluprojektinsa olivat legendaarisia. )
: Re: Villimpi Pohjola
: JP 24.05.2007 klo 18:11:53
Jahas, kiitos kiitos JJ! :) Hyvä vinkki muuten, täytynee kehitellä jotain tuohon kitaranrakenteluun liittyen... Oli ne sen verran kummia kokeiluja.

Ja kiitos Timolle varsin mieltä ylentävästä ruodinnasta! Vallanhan tässä hämmentyy.
: Re: Villimpi Pohjola
: J. Suominen 24.05.2007 klo 18:48:44
Tuollakin on juttua VeePeestä! (Häpeilemättömästi pitää Lumonettiä aina välillä tuoda esiin, niin saadaan sarjakuvaosaston kävijälaskureihin vähän nostetta...)

http://lumonetti.fi/portaali/viihde/sarjakuvat/artikkelit/tampere_kupli_festarikartalle.html

Tulossa juttua JiiPeestäkin. Jahka ehditään Tuulensuuhun höpäjämähän. Muutakin kuin asiattomuuksia.


: Re: Villimpi Pohjola
: Matti Karjalainen 24.05.2007 klo 22:56:53
Olen lukenut "Villimpää pohjolaa" Aamulehdestä silloin kun vielä kyseistä sanomalehdykkää tilasin, mutta jostakin syystä en ole päässyt siihen ollenkaan sisälle. Piirrosjälki on ihan vänkää, mutta käsikirjoitukset eivät sen enempää huvita kuin herätä ajatuksiakaan.

En tiedä, missä on vika, sillä yleisesti ottaen pidän tämänkaltaisista, enemmän tai vähemmän realistiselle pohjalle rakennetuista ihmissuhde-sarjakuvista kuten tuossa arvostelussakin mainituista "Krampeista ja nyrjähdyksistä", joka menee allekirjoittaneen listalla kaikkien aikojen kärkeen. Lisäksi minun pitäisi ikäni ja elämäntilanteenikin puolesta sopia kohderyhmään.

Ainiin: erikoiskiitos mukavasta taideviittauksesta jo kannessa! Jep.

Kuinka ollakaan, Stephan Pastisin "Nighthogsissa" viitataan samaan teokseen:

http://www.jpbook.com/mall/shop_image/Nighthogs.jpg

Ei siis kovin omaperäinen ratkaisu. Kyseinen kuva lienee muuten yksi kaikkien aikojen parodioiduimmista taideteoksista yhdessä Abbey Roadin kannen kanssa. Kuka muuten muistaa taiteilijan ilman Googlea? En minä ainakaan.
: Re: Villimpi Pohjola
: Asko AA 25.05.2007 klo 01:21:46
Kuka muuten muistaa taiteilijan ilman Googlea? En minä ainakaan.

Edward Hopper.
Tom Waits otti teoksesta nimen albumilleen "Nighthawks at the Diner".

Versioita on tosiaan vaikka kuinka. Kamuilla on yksi mukava. "Rock Dreams" -kirjan temaattisissa taideteoksissa (Peellaert/Cohn) toinen. Wim Wendersin "End Of Violence"-elokuvan juliste ja soundtrack-kansi ovat kaksi eri sovellusta maalauksesta.

Pauli Heikkilä vei aikoinaan koko perheensä Yhdysvaltoihin päästäkseen näkemään mielitaiteilijansa retrospektiivisen näyttelyn. Ymmärrän.

Peellaert on myös mielenkiintoinen. Bowien "Diamond Dogs" ja Rollarien "It's Only Rock'n'Roll" lienevät kuuluisimmat hänen maalaamansa albumikannet.
: Re: Villimpi Pohjola
: Asko AA 25.05.2007 klo 01:35:58
Muutama hauska Hopper-variaatio:

http://www.uwm.edu/~wash/nighthawks.htm

http://mapsandlegends.dreamhosters.com/images/csi-nighthawks.jpg

Google-kuvahaulla "Nighthawks" noita saa esiin vaikka kuinka.
Myös "Edward Hopper" -kuvasatoa kannattaa vilkuilla.

Sanottakoon vielä, että "Villimpi Pohjola" aukeaa albumina paljon nopeammin kuin vähitellen mukaansa temmanneena sunnuntaisarjana. Kerrassaan verraton julkaisu.
: Re: Villimpi Pohjola
: Samppa 25.05.2007 klo 09:03:55
Nimenä oli myös tuttu, mutta muutoin uusi tuttavuus. Arviossa näkyneet näytteet tekivät jo tehtävänsä ja tilaus piti laittaa välittömästi vetämään.
: Re: Villimpi Pohjola
: VesaK 25.05.2007 klo 10:03:31
Ikäänkuin nuorennettu ja enemmällä fantasialla varustettu painos Krampeista.

Vieläkin olisi voinut nyrjäyttää enemmän pesäeroa Kramppeihin, mutta toisaalta Villimmän Pohjolan hahmot ovat energisempiä ja muutenkin eloisampia kuin K&N:n vakioliiga.

On vain yksi Tampere. Hyvä niin.
: Re: Villimpi Pohjola
: JP 25.05.2007 klo 15:13:38
Ei siis kovin omaperäinen ratkaisu. Kyseinen kuva lienee muuten yksi kaikkien aikojen parodioiduimmista taideteoksista yhdessä Abbey Roadin kannen kanssa. Kuka muuten muistaa taiteilijan ilman Googlea? En minä ainakaan.

Kansi ei pyri kovin omaperäinen tahi nokkela olemaankaan. Uskon että paremmin VP:tä lukeneet tietävätkin että sarjakuvassa viitataan usein pop-kulttuuriin, taiteisiin, yms. Nighthawks on mielestäni jo niin käytetty juttu että se lunastaa siksi paikkansa.

Tämän lisäksi se toimii sekä tunnelmaltaan, sommitelmaltaan (Hopper rulettaa!) sekä symbolistiselta kantiltaan. Mutta tämä on vain tekijän mielipide. :) Kiitos kaikille palautteesta! Ihan rohkeasti vain.
: Re: Villimpi Pohjola
: JanneT 25.05.2007 klo 19:31:26
On kyllä halvatun hyvää settiä. Ja piirtäjänäkin kovaa kansainvälistä tasoa. Että respektiä vaan.
: Re: Villimpi Pohjola
: Lönkka 27.05.2007 klo 00:02:39
*Pyyhkii kuolaa suupielestään*

Onpa hienoa stuffia. Pitääpä heti maanantaina käydä ostoksilla.
Heh, kuvituksesta tulee jollain lailla Ninni mieleen.
: Re: Villimpi Pohjola
: puro 29.05.2007 klo 18:40:02
Kävin noutamassa omani tuolta Syvä Unesta ja maksoin 16,5 eur ja ei voi muuta kuin hehkuttaa. Ja kuolata. Ja toivoa lisää pian.
: Re: Villimpi Pohjola
: JP 30.05.2007 klo 10:52:01
Kiitos kiitos! Kiva kuulla että tykkäätte. :)
: Re: Villimpi Pohjola
: Hanna 30.05.2007 klo 11:38:22
Todellakin nautinnollinen kattaus. Tykkäsin erityisesti värityksestä ja "kikkailuista", esim. se tekotaiteellinen tyyli oli hulvaton! Miinusta samasta asiasta kuin Kvaakin arvostelussakin sanottiin eli joitakin miespuolisia päähenkilöitä oli hieman turhan vaikea erottaa ulkonäöllisesti toisistaan. Mutta se on pieni miinus, tykkäsin tarinoista ja eritoten piirrosjäljestä ihan mielettömästi. Minusta tämän menestymiselle suuremmankin yleisön keskuudessa ei luulisi olevan mitään esteitä, sen verran mainstreamiin uppoavaa tavaraa ja juttuja joihin on helppo samaistua ja sanoa, että juuri noinhan se menee.

Erityiskiitokset JP:lle hienosta omistuskirjoituksesta/-piirroksesta  :-*
: Re: Villimpi Pohjola
: dErasmus 31.05.2007 klo 18:30:01
Ja sitten ko kaikki Limingassa valittaa, ettei tietokoneella saa hyvännäköstä sarjakuvaa tehtyä. Nytpähän voin syöttää tota albumia kaikille. :3
Joo, ite tykkäsin, kauheen söpönoloinen albumi. Itsekeskeisesti sanottu, mutta jotenkin toi pönkitti itseluottamusta siitä, ettei jokaisen nenän tarvii olla maailman persoonallisimman näkönen uloke. =D
: Re: Villimpi Pohjola
: Lönkka 01.06.2007 klo 18:08:13
Ostin eilen ja lukaisin jo läpi.

Kaikin puolin oli hienoa stuffia!
Englanninkieliset käännöksetkin näyttivät pistokokein olevan soljuvia.


Ainoa mikä kummastutti oli tyylilajillinen seikka laittaa lähes jokaiseen naamaan nenän ja poskipäiden kohdalle vaakaviivoja. Jatkuva käyttö, nenän kanssa ja ilman, kummastutti.

Kertoisiko joku yksinkertaiselle mitä nämä viivat kuvaavat niin voisi aueta helpommin?
: Re: Villimpi Pohjola
: KimmoK 02.06.2007 klo 10:01:24
Ikäänkuin nuorennettu ja enemmällä fantasialla varustettu painos Krampeista.
Tuossahan se olikin kiteytettynä. Nyt on siis albumi luettu ja tykätty. Kuten Krampeissa, ei tässäkään ole henkilöillä hirveästi merkitystä. Tarinat toimivat yleisinä tuokiokuvina ja sattumuksina nuorten ihmisten elämästä riippumatta siitä, ketkä henkilökaartista ovat mukana. Vasta loppupuolella olleesta uudenvuoden juhlapöydästä laskin, että niitä todellakin oli peräti kymmenen. Näin siis ainakin minun kohdallani. Mutta siis: hauskoja tarinoita, hyviä oivalluksia, kivan näköistä piirrosjälkeä ja varsinkin väritysjälkeä. Lisäksi "villimpi pohjola" -tekstiä oli hauska bongailla :).
: Re: Villimpi Pohjola
: PTJ Uusitalo 02.06.2007 klo 14:12:21
Kertoisiko joku yksinkertaiselle mitä nämä viivat kuvaavat niin voisi aueta helpommin?

Selkäydinreaktio sanoo "punastuksia." Näin eksessiivisellä käytöllä veikkaisin kuitenkin poskien muusta ihosta poikkeavaa väriä ylipäätään. Tuohan se ilmettä ja varjostuksen tuntua.
: Re: Villimpi Pohjola
: Lönkka 02.06.2007 klo 21:44:33
Selkäydinreaktio sanoo "punastuksia."
Tuota minäkin olen aiemmin olettanut mutta kun tosiaan tuntui että tki vaikeaa löytää hahmo jolla ei tuota ollut niin pisti ihmetuttämään onko aiempi käsitykseni siis ollut väärä.

Näin eksessiivisellä käytöllä veikkaisin kuitenkin poskien muusta ihosta poikkeavaa väriä ylipäätään. Tuohan se ilmettä ja varjostuksen tuntua.
Voisi olla.
Kovasti olen koettanut pohtia että tartteeko monikaan noista piirroksista oikeasti noita viivoja ja näyttäisivätkö paremmalta niiden kanssa vai ilman.

Alppari on ns "hyvää shittiä" joka tapauksessa!
: Re: Villimpi Pohjola
: JP 04.06.2007 klo 11:39:28
Näin eksessiivisellä käytöllä veikkaisin kuitenkin poskien muusta ihosta poikkeavaa väriä ylipäätään.

Tämä on ollut se ajatus. Nyttemmin olen kokeillut myös värittää ne paljon kummastelua herättäneet poskiraidat, mutten oikein osaa päättää mitä niille tehdä. En ole sen kummempaa linjaa pitänyt niiden kanssa. Jos ne tulevat luonnostaan, tulkoot.

Kiitos jälleen kannustuksesta! On mukava kuulla kaikenlaista kritiikkiä. Käännösteksteistä olen löytänyt kaksi fibaa tähän mennessä. Yksi "be" on tipahtanut pois ja jossain stripissä numerointi on kussut. Jos niitä tarkkanäköisimmät spottaavat enemmänkin, antakaa palaa!

Jos joku vielä halajaa alppareita meikäläiseltä, toimikaa nyt, sillä niitä on enää 10 kpl jäljellä.
: Re: Villimpi Pohjola
: Hege 04.06.2007 klo 19:49:26
Ja postimies oli kiikuttanut päivän ilonaiheen perille, ja sitten luinkin sen samoin tein yhtä kyytiä ja nauroin.
Värithän ovat aivan huippua, niitä ei ole vain lätkitty kuvantäytteeksi vaan varjot ja muut yksityiskohdat ovat kohdillaan. Vaikka jokainen juttu ei osunutkaan ihan oman huumorintajun hermokeskukseen, niin näitä kuvia kuitenkin katsoo niin mielellään, ettei voi sanoa huonoa juttua vastaan tulleen.

Kvaakissa varmasti arvostettaisiin jonkinlaista vaihe-vaiheelta kuinka väritin ja miksi näin - tutoriaalia. Muut työvaiheethan näkyvät jo albumin ensimmäisessä jutussa.

Ja ettei siellä ylpistyttäisi kehuista niin runsas hahmomäärä ja piirteiden samankaltaisuus aiheuttaa sen että ei meinaa muistaa kuka kukin on, Rontti poislukien, tai henkilöiden ominaispiirteitä. Hahmojen ruutuaika (heh) jää liian pieneksi jotta vähemmän personoidut hahmot jäisivät mieleen. 

Eiväthän ihmiset oikeastikaan ole vahvasti tyypiteltyjä, joten tämä tuo kerrontaan pientä vapautta. Lukiessani tämä ilmeni lähinnä niin että "en nyt muista keitä nämä taas oli, mutta ne on kivoja kavereita".

Ja, hohoo, luulin jääneeni ilman omistuskirjoitusta, kunnes se hypähti eteeni täysin puun takaa, hyvä etten pudonnut sohvalta nauraessani.
: Re: Villimpi Pohjola
: Kemppuli 06.06.2007 klo 11:41:09
Koska kuulun Aamulehden lukijakuntaan (silloinkin kuin asuin muualla), VP on tuttu sarja jo aikojen takaa. Siskolikan kanssa ollaan faneja, hankittiin T-paidat ja tietokoneen taustakuvat jo kauan ennen albumin julkaisua. Onko siis mikään ihme, että odotin albumia kuin hepo kesää ja se piti ostaa ensimmäisessä mahdollisessa käänteessä (= Tampere kuplii -festeillä)? Yllättäen tykkään albumista ja paljon.  :) Piirrostyyli ja värimaailma on aina miellyttänyt, samoin opiskelijaelämän kuvaukset, fantasiaelementit ja pop-kulttuuriviittaukset. Minullakin on kyllä toisinaan ollut vaikeuksia erottaa joitakin mieshenkilöitä toisistaan.
Kuten kuvakkeestakin näkee, suosikkihahmoni on Minna, josta löydän paljon itseäni. Kiitokset JP:lle Minna-piirustuksesta ja omistuskirjoituksesta albumissani!
: Re: Villimpi Pohjola
: Matti Karjalainen 07.06.2007 klo 17:17:33
Syön aikaisempia sanojani ja totean, että Villimpi Pohjola on oikeastaan ihan mainio kotimainen. Sarjakuva ei tosiaan tehnyt Aamulehdessä ilmestyessään kovin suurta vaikutusta, mutta albumin kokoisena, laajempana lukupakettina se toimi huomattavasti paremmin. Kävin ostamassa albumin myös omaan hyllyyni kun sitä Lukulaarista kohtalaisen edullisesti sai.

Tekniikan maailman tapaan...

Kiitämme:

- Ahosen piirrosjälkeä, joka miellyttää silmää erinomaisen paljon. Plussaa myös aina kunkin jutun henkeen sopivista kuvallisista oivalluksista, kuten pikku-Annan metromatkasta, tekotaiteellisesta sarjakuvasta tai vaikka Sweetfighterista
- Bon van Adamsia! White Def Halen Leppardia! Nauroin tälle hysteerisesti lukiessani sitä kolmen aikaan aamuyöstä.

Moitimme:

- Henkilögallerian runsautta. Kuten edellä todettiin, niin osa hahmoista jää näin vähällä ruutuajalla pikkuisen persoonattomiksi
- Osa tarunoista jää vähän yhdentekeviksi tuokiokuviksi, joista ainakaan minä en löytänyt sen enempää punchlinea kuin syvempää merkitystä (hei, vika voi tietysti olla lukijassakin). Krampit ja nyrjähdykset - johon tämä kieltämättä selvästi vertautuu - onnistuu tässä paremmin.

Kehotan tutustumaan!
: Re: Villimpi Pohjola
: Wilpuri 10.06.2007 klo 13:46:44
I'm back! Tässä tulee ensimmäinen viesti piiiitkään aikaan.

--

Tätä on odotettu! Satunnaisia Villimpi pohjola -sarjiksia on tullut luettua aina kun on jostain niitä käsiinsä saanut, mutta on kerrassaan vuoden kulttuuriteko julkaista ne näin yksiin kansiin. Pitänee perjantaina kun tili tulee kopata kuvakirja matkaan ja tulla sitten hehkuttamaan!

Mutta jo etukäteen: KIITOS JP!  :)
: Re: Villimpi Pohjola
: JP 15.06.2007 klo 10:19:37
Kvaakissa varmasti arvostettaisiin jonkinlaista vaihe-vaiheelta kuinka väritin ja miksi näin - tutoriaalia. Muut työvaiheethan näkyvät jo albumin ensimmäisessä jutussa.

Tätä joskus taannoin jokunen kyselikin sähköpostitse, mutten ole saanut aikaiseksi. Jos innostusta on enemmältikin niin voisin yrittää haalia aikaa jonkinsortin "tutoriaalille".

Ja kiitos myös muille osuvasta kritiikistä ja mukavasta tsemppauksesta. Hyvä vain kun joku välillä ruotii tekemisiäni. :D

Lukulaarista, Akateemisesta ja Suomalaisesta tekeleitä vielä kaiketi saa, mutta omat varastoni ovat ehtyneet. En oikein tiedä mitä tehdä, ottaako toista painosta vai keskittyäkö uuteen matskuun...
: Re: Villimpi Pohjola
: VesaK 15.06.2007 klo 12:58:28
En oikein tiedä mitä tehdä, ottaako toista painosta vai keskittyäkö uuteen matskuun...

Sanoisinpa jopa, että ei ihan näin kesän keskellä kannata pistää rahojaan kiinni 2. painokseen. Jos kysyntä tuntuu jatkuvan, painokoneet laulamaan vasta elokuussa. Syksy on kuitenkin parasta aikaa kustannusalalla syyskuusta joulukuun alkuun.
: Re: Villimpi Pohjola
: Wilpuri 19.06.2007 klo 20:53:54
Voi veikkoset. Nyt se on luettu. Kiitos JP, kiitos maailma! Hyvää matskua. Niitä harvoja arjesta kertovia juttuja joista jaksaa innostua...

Oikeastaan tämä sarja on avannut silmäni arjen ihmeelliseen maailmaan. Olen jopa harkinnut (hui kauhistus) sarjaa joka sivuaa omaa elämääni. Jos sen joskus teen, niin JP saa siitä hattuunsa kyllä valintansa mukaan sulan tai pas... kakkaa.

Oikeastaan ainoa kritiikki on jo mainittu joidenkin hahmojen samankaltainen ulkonäkö.

Yksi asia jäi vielä ihmetyttämään, mihin toivottavasti tekijä tai joku muu asiasta perillä oleva vastaa... Olen ymmärtänyt (ehkä väärin), että tässä olisi kaikki julkaistut Villimpi pohjola sarjakuvat, mutta muistan lukeneeni paljon muitakin joita tässä ei ollut. Onko siis lupa odottaa toista alpparia, vai onko raati vain jättänyt osan pois vai sekoitanko jonkin samankaltaisen sarjan tähän...

Mieleeni tulee esim. sarjakuva intohimoisesta pyöräharrastuksesta... "Haluatteko tekin purra?". Tipuin sille joskus aivan, kuin halolla olisi päähän lyöty. Se oli taikaa, juhlaa, suuruutta! Mutta oliko se Villimpää pohjolaa ja jos oli, niin kai se joskus saadaan myös kirjoihin ja kansiin?
: Re: Villimpi Pohjola
: Veli Loponen 19.06.2007 klo 20:56:02
Yksi asia jäi vielä ihmetyttämään, mihin toivottavasti tekijä tai joku muu asiasta perillä oleva vastaa... Olen ymmärtänyt (ehkä väärin), että tässä olisi kaikki julkaistut Villimpi pohjola sarjakuvat, mutta muistan lukeneeni paljon muitakin joita tässä ei ollut. Onko siis lupa odottaa toista alpparia, vai onko raati vain jättänyt osan pois vai sekoitanko jonkin samankaltaisen sarjan tähän...
Villimpi Pohjola ilmestyy säännöllisesti Aamulehden sunnuntailiitteessä. Siis jakso per viikko. Lisää tulee koko ajan ja luulisi, että jos tämä menee kaupaksi, niin jossain vaiheessa tulee lisääkin albumeita.
: Re: Villimpi Pohjola
: JP 19.06.2007 klo 21:22:24
Wilpurille suuret kiitokset varsin ylistävästä palautteesta. Luehan vielä uudestaan niin tajuat ettei se niin ihmeellinen paketti ollutkaan. :D

Mutta kyllä oikeassa olet, osa porukasta on ymmärtänyt että tässä samaisessa paketissa olisi kaikki VP:t. Niin ei suinkaan ole, sillä strippejä on päälle 200 jo plakkarissa, joten läpyskässä on vain pieni otanta. Kuten jossain vaiheessa blogiini kirjoitin, halusin albumiin suhteellisen hyvän flown, siten että aukeamat toimivat keskenään sekä tunnelmaltaan että sävymaailmaltaan, mutta muodostavat kuitenkin jonkinlaisen loogisen jatkumon. Osittain senkin takia karsin aika paljon matskua pois.

Mutta eiköhän niitä vanhempiakin strippejä taas seuraavaan albumiin - sitten joskus - tupata.
: Re: Villimpi Pohjola
: JP 08.08.2007 klo 19:09:59
Sanoisinpa jopa, että ei ihan näin kesän keskellä kannata pistää rahojaan kiinni 2. painokseen. Jos kysyntä tuntuu jatkuvan, painokoneet laulamaan vasta elokuussa. Syksy on kuitenkin parasta aikaa kustannusalalla syyskuusta joulukuun alkuun.

Kysyntää on nyt jatkunut sen verran että päätin hurauttaa toisen painoksen menemään. Painolta lupailivat sitä saapuvaksi viikolla 34. Innokkaimmat voivat laittaa ennakkotilauksia tulemaan sähköpostitse tai tällä lomakkeella (http://www.dailyhero.net/pages/vp.htm). Kiitos kaunis kaikille lukijoille, täytyy myöntää että olin aika ihmeissäni kun alpparit hävisivät vajaassa kolmessa kuukaudessa.
: Re: Villimpi Pohjola
: Wilpuri 08.08.2007 klo 20:44:55
Oli syytä hävitäkin... Jos yhden idean Kiroileva siili saa kansan pähkinöiksi, niin olisi vääryys jos tämä ei uppoaisi.
: Re: Villimpi Pohjola
: puro 08.08.2007 klo 20:47:04
Kysyntää on nyt jatkunut sen verran että päätin hurauttaa toisen painoksen menemään.

Onko sarjisfestareilla mahdollista saada omistuskirjoituksia/-piirrustuksia?
: Re: Villimpi Pohjola
: JP 08.08.2007 klo 21:14:24
Tarkoitus olisi tulla festareille. Toivottavasti pienlehtitaivaan pöytävaraus on mennyt läpi. Siellä saa tulla turisemaan ja tivaamaan tuherruksia.

Kiitos kannustuksesta, Wilpuri mutta VP ei missään vaiheessa suurempia massoja ole sinänsä kosiskellutkaan. Ne tykkää jotka tykkää. Kiroileva siili on hieno konsepti, joten kaikki kunnia sille. Meikäläinen nyt vain tykkää dokumentoida tätä hetkeä, ihmisiä ja ympäristöä.
: Vs: Re: Villimpi Pohjola
: Timo Ronkainen 29.08.2007 klo 03:28:22
Muutama hauska Hopper-variaatio:
http://www.uwm.edu/~wash/nighthawks.htm

Tässä vielä yksi, vaikka vars. aiheesta lipsutaankin:
(http://www.donald.org//DD/bilder/DD126-gross.jpg)

Timo
: Vs: Villimpi Pohjola
: tertsi 20.09.2007 klo 09:35:06
Ostin Villimmän Pohjolan festareilta ja luin sen eilen.
Ensimmäinen asia, jonka huomasin; uskomattoman hienot värit!!! Huh,huh! Upeata.

Mielestäni tämä sarjakuva oli parempi kuin ketjussa edellä mainittu Kramppeja. Henkilöitä en oikein erottanut toisistaan, mutta ei se lukemista estänyt. Ruudut olivat aika ajoin  melko täyteen ahdettuja, mutta kun on vain kolme riviä käytössä, niin noinhan siinä tuppaa käymään.

Sketsit olivat semmoisia elämänmakuisia mukavasti mielikuvituselementeillä silloin tällöin höystettyjä. Mukava sukellus alta kolmekymppisten maailmaan. Ah, se nuoruus!    ::)

Piirros oli simppeliä, mutta varmasti ja tyylitajulla toteutettua.

: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 02.10.2007 klo 14:09:14
Viimeksi Aamulehdessä ilmestynyt (30.9. 2007) Villimpi pohjola oli hieno väännös "diilistä" ja mitä näitä ideankauppausohjelmia onkaan kaikkia. Porno-Tilsa oli aivan mainio heitto, vaikka ei kokonaisuuteen mitnkään liittynyt, tai juuri siksi! Uu!
: Vs: Villimpi Pohjola
: Wilpuri 07.10.2007 klo 22:43:41
Oliko Villimmän pohjolan kvaak-kvaak -linnut jotain piilomainontaa vai mistä oli kyse? Itse asiassa täytyy todeta, että koko sarjakuva meni tällä kertaa enemmän tai vähemmän ohi...
: Vs: Villimpi Pohjola
: keijoahlqvist 09.11.2007 klo 14:07:08
Lahden Lokakuussa selasin tätä eka kerran ja nyt vasta ostin ja luin.

Samalla kun Villimpi Pohjolan aukaisee ja näkee kuinka motivoituneesta työstä on kysymys, omaksuu ankaramman asenteen. Näin hyvän toivoisi olevan täydellinen.

Kvaakin kommenttiarvosteluja pidän erinomaisina. Puuttuvat juuri niihin asioihin jotka itseäkin häiritsivät tunnistaen myös huikeat ansiot.

Ei jää enää muuta täydennettävää kuin että
- kertova gemenatekstaus on liian epäselvää.
- Tekstiä on liikaa ja joskus on vaikea löytää lukemisjärjestystä
- fysionomiassa on kehittämistä, kasvojen osat eivät aina "osu". Nenät on parasta palauttaa, viivat hylätä. Kasvoista ei erota sukupuolta.

Sitte vielä että kyllä tämä suunnattoman itsesensuroidun siistattu valtalehtiporoporvarillinen juttu on - mutta en minä kuulukaan kohderyhmään. Riemuksi riittää kun näkee että joku osaa ja jaksaa toteuttaa mitä haluaa.

Ja painotulos on hyvä paperia myöten, vaakaformaatti kuuluu mun pinttymiin.

Jos seuraavaan painettuun piirtäisi ainesta joka toisi tyyppejä lähemmäs lukijaa, jotain jonka ansiosta noista välittäisi? Mikään todellinen otos opiskelijamaailmasta ei nimittäin olisi noin turhaa porukkaa, jokainen ihminen on laulun arvoisempi kuin strippistereotyyppi. Maailmassa on kyllä yllin kyllin pinnallisia tyyppejä mutta niitten tragedia onkin sen pintarakennelman alla.
: Vs: Villimpi Pohjola
: mastermind 22.11.2007 klo 17:51:12
Aamulehdestä olen tätä lukenut, tai sen lisäliitteestä tarkemmin sanottuna.
Välillä tässä on todella hyviä vitsejä, mutta välillä taso laskee.
Hahmot ovat kyllä aika samannäköisiä ja samanlaisia. Vaikea erottaa toisistaan.
: Vs: Villimpi Pohjola
: keijoahlqvist 25.09.2008 klo 11:31:41
Marjut Huuskonen piirsi arvostelun (http://www.sarjakuvanteko.fi/wiki/index.php/Ahonen_J-P:_Villimpi_Pohjola).
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 25.09.2008 klo 12:09:48
Whoa, mitämitä? Melkein säikähdin kun yhtäkkiä kilahti vastausilmoitus sähköpostiin. Hassua sinänsä, sillä aiemmista viesteistä ei mielestäni ole tullut ilmoitusta.

Kiitos Marjutille arvostelusta, ja Keijolle linkistä. :)

Täällä on näköjään paljon keskustelua hahmoista ja heidän samankaltaisuudestaan. Kyllä, olen samaa mieltä, mutta VP ei alunperinkään ollut hahmovetoinen sarjakuva. Ainakaan aluksi. Hahmot piti keksiä kun piti kertoa tapahtumia opiskelijaelämästä ja nuorten aikuisten ongelmista. Jossain vaiheessa konseptointia mietin, että hahmot olisivat joka kerta vaihtuneet, eli olisin tehnyt sarjakuvaa ilman minkäänlaisia päähenkilöitä.

Mitä samankaltaisuuteen tulee, itse koen jotenkin vaivaannuttaviksi sarjakuvat tai tv-sarjat, missä on ympätty messiin mahdollisimman erilaisia hahmoja (gootit ja lesbot ja jeesus-hihhulit ja sovinistit samaan kaveripiiriin), joten VP:n posse on tietoisesti samanhenkistä porukkaa. Tämä osaltaan vaikeuttaa ihmisten lokerointia, mutta väitän että kun strippisarjaa lukee, sieltä alkaa puskea eri kavereiden persoonat pikkuhiljaa läpi. Mutta myönnän, ei tämä mikään Masi olekaan.

Mutta kuten joskus olen sanonut, teen VP:tä itselleni, tosin lukijoiden kannustamana. Sen verran on tullut myös palautetta hahmojen kehityksen suhteen, että olen tuonut nyt enemmän punaista lankaa ja jatkumoa strippeihin.

Muutamia vastauksia vielä aiempiin viesteihin!

Wilpuri > Kvaak kvaak -jutun aikaan meikäläisellä oli TET:tiläinen harjottelemassa, joten annoin hänen tehdä mitä lystää yläosaan, täydentäen stripin alaosan sitten omalla osiollani. Ei ihan helpoimmasta päästä strippejä, mutta kun on mahdollisuus kokeilla erilaisia asioita viikottain, ajattelin että what the hell, menkööt. (Osaltaan voi muuten olla että strippien taso vaihtelee senkin takia, että teen tätä lähinnä itselleni. Eli perinteinen strippiformaatti punch-lineineen yms. joutaa romukoppaan.)

Keijo > Kiitos rehellisestä ja kovastakin kritiikistä. Katsotaan alkaako hahmoihin jatkossa kehittyä enemmän lihaa luiden ympärille. Se mitä tulee tekstaukseen, kasvonpiirteisiin yms. siitä en lähde väittelemään, tykkää ken tykkää. Itsesensuurista sen verran, että voihan sitä kaikenlaista valtalehtiin tarjota, toinen asia kuinka pitkään niitä sitten saa tehdä. Nyt lienee taas aika vetäytyä jonnekin sohvan taakse itkemään itsensä uneen. ;)
: Vs: Villimpi Pohjola
: Samppa 26.09.2008 klo 09:55:08
Onko suunnitelmia uuden alpparin suhteen?
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 26.09.2008 klo 10:02:16
On toki. Materiaaliahan on, ja olen niitä jo jonkun verran pyöritellyt oikeaan järjestykseen ja sen semmoista. Keskusteltu ollaan muutaman kustantajankin kanssa, mutta katsotaan nyt miten edetään. Voinee olla että toteutan alpparin silti omakustanteena.

Kansiin tulee jälleen jonkin sortin pastissi, joten jos on toiveita, ehdotelkaa. ;) Tällä kertaa olen kallistumassa leffajuliste-puolelle. Yksi vaihtoehto on melkein lyöty lukkoon, muttei siitä sen enempää vielä. Ikävä kyllä yksi kaikkien aikojen lemppareistani, Attack of the 50 ft. Woman -väännös ei onnistu vaakaformaatin takia...
: Vs: Villimpi Pohjola
: Hui_hai 26.09.2008 klo 10:55:47
Tohtori Tulpin anatomian luento tai Viimeinen ehtoollinen.
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 26.09.2008 klo 11:03:43
Oijoi! Rembrandtia! Anatomian luento on yksi lemppareistani! Madissa taisi muuten joskus olla kyseinen maalaus kuvatekstillä: "Oh, wait a second. Maybe it's a headache."

Hitto. Nyt voi mennä kyllä suunnitelmat uusiksi. Kiitos ehdotuksesta! :D
: Vs: Villimpi Pohjola
: Hui_hai 26.09.2008 klo 11:24:27
Ole hyvä vain. Sattumalta Villimpi Pohjola oli juuri kesken kun vastasin viestiisi. Maanantaina alkaa koulutus ja sarjakuvavinkkauskiertue ja pitää vielä hieman hioa vaikka turhaahan se tässä vaiheessa jo on.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Lönkka 26.09.2008 klo 15:52:18
Maanantaina alkaa koulutus ja sarjakuvavinkkauskiertue
???

Eli siis kierrät luennoimassa kollegoillesi mitä hyviä nimikkeitä heidän kandeisi ottaa omaan valikoimaan?


Eikös kirjastoilla ollut se ongelma että enin osa ellei peräti kaikki tilaukset tehdään kootusti. Akateemisesta.

Oli noilla hinta mikä tahansa.
Tai valikoima mikä tahansa.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Petteri Oja 26.09.2008 klo 16:20:55
Eikös kirjastoilla ollut se ongelma että enin osa ellei peräti kaikki tilaukset tehdään kootusti. Akateemisesta.

Ei kai kirjastot Akateemisesta mitään osta? Ellei sitten ulkomaalaista mutta ei ainakaan kotimaisia.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Lönkka 26.09.2008 klo 16:27:21
Ainakin meiltä duunista on kaiken maailman kirjastojen ostokset useimmiten karahtaneet kotimaisten ja ulkomaisten tuotteiden kanssa tähän Akateemiseen kummallisuuteen.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Hui_hai 26.09.2008 klo 23:12:52
Sikäli kun minä tiedän, niin ei Akateemisesta osteta kuin hiukan ulkomaista. Tosin jokaisella kirjastolla on joku kilpailutettu päähankkija, josta pääosaa hankinnoista tehdään. Mutta kyllä se on sisäänostajan laiskuutta sanoa, että mistään muualta ei saisi ostaa mitään.
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 10.03.2009 klo 23:07:52
(http://sarjakuvantoivo.fi/components/com_virtuemart/shop_image/product/Villimpi_Pohjola_49ac5ccc0edf5.jpg)

Ja Tulp-linjallehan sitä nyt sitten mentiin. :) Uusi albuumi tuli juuri painosta ja näyttää jokseenkin siltä miltä pitikin. Pistä Markku postiosoitteesi niin tuuttaan sulle kipaleen kotiin.

Tuore mukula on 100 sivuinen, 225 x 176 mm, n. 289 grammaa, apgar 9 pst. sekä omaa pienet kellimunat kuten isukkinsa. Muksun varpajaiset ovat sitten tosiaan Tampere kupliissa, joten tervetuloa morjestelemaan keitä nyt VP sitten kiinnostaakaan!

Avaan piakkoin Daily Heron (http://www.dailyhero.net) nettikaupan taas (jahka saan hieman päivitettyä), joten alpparia saa toki tilattua myös postitse.
: Vs: Villimpi Pohjola
: puro 11.03.2009 klo 11:04:41
Mikäli Kuplii jää väliin, saahan nettikaupan kautta omistuspiirustuksen kera?
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 11.03.2009 klo 14:26:30
Toki saa! Kyllä mä oon ne kaikki sotkenut.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Jyrki Vainio 11.03.2009 klo 15:00:57
Toki saa! Kyllä mä oon ne kaikki sotkenut.

Toisin sanoen, jos näistä jostain tulisi vastaan signeeraamaton kappale, se olisi liki ainutlaatuinen keräilyharvinaisuus?? Hmmmm....  ::)
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 11.03.2009 klo 18:13:19
Jätän teikäläisen kipaleen siis neitseelliseksi, roger that. :)
: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 12.03.2009 klo 00:39:03
Rajoitettu 100 kappaleen numeroimaton ja signeeraamaton laitos keräilijöille.
Ei vaiskaan, tätä albumia kyllä odotan. Mielellään nimmaroituna.
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 17.03.2009 klo 19:08:19
Rajoitettu 100 kappaleen numeroimaton ja signeeraamaton laitos keräilijöille.

Heh, tosiaan. :) Nettikauppa (http://www.dailyhero.net/putiikki.htm) on nyt auki, joten sieltä sitä ainakin sitten saapi. En ole jaksanut Flighteja tuonne vielä lisätä, sivut kun menevät muutenkin vielä uuteen uskoon lähiaikoina, putiikki mukaan lukien.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Matti Karjalainen 27.03.2009 klo 20:07:21
Tampereen Akateemisesta ostin tänään oman kappaleeni kakkosalbumia ja enkä malttanut olla lukematta sitä saman tien läpi. Luultavasti sain taas vähän outouspisteitä seinänaapureitteni silmissä kun sain vähän väliä hysteerisiä naurukohtauksia.

Vaikka opiskeluajat ovat jo takana (mistä luojalle kiitos), niin samaa ikäryhmäähän tässä sarjakuvan päähenkilöiden kanssa ollaan, ja paljon yhtymäkohtia omaan elämään on löydettävissä. Vähän tuollaistahan se on, aikuisuuden ja ikilapsuuden välimaastossa eläminen. Ahosen piirrosjälkeä ei voi kuin kehua, ja tykkään myös oivaltavasta tavasta viitata populaarikulttuuriin niin tekstin kuin kuvankin voimin.

Minun silmissäni "Villimpi Pohjola" on viimeistään nyt lunastanut kyllä paikkansa kotimaisen sarjakuvan mestaruussarjassa. Laatukamaa, ei voi muuta sanoa, ja jos henkilöhahmoihin saataisiin vielä enemmän syvyyttä ja sarjakuvaan huumorin vastapainoksi myös vielä astetta vakavampia tasoja - vähän samaan tapaan kuin  lopun "Pieni kuolema" -episodissa - niin mahdollisuuksia olisi vaikka mihin saakka!
: Vs: Villimpi Pohjola
: Hege 29.03.2009 klo 21:06:23
Yhä kaunista jälkeä, pitkä Rontti-tarina ei ihan jaksanut kantaa, eli jaksokohtainen vitsi ei pysynyt ihan samalla tasolla kuin noissa sivunmittaisissa tai risteilytarinassa, lisäksi jäin hieman pihalle siitä mitä lopuksi tapahtui, häipyikö Rontti hiljaa hiipien ulos vai mitkä ovat seuraukset, paljastetaanko tämä seuraavassa albumissa?

Tuota lopun pidempää tarinaa ennen olisi saanut olla pieni katko tms. nyt jäin tyhmänä lukemaan ensimmäistä sivua useampaan kertaan ja miettimään että mikä vitsi tässä on?

Muutoin jaan haastattelussa kertomasi kerrontaseikan, eli vitseissä pitää olla löpinää, jotta tarina saadaan rytmitettyä, stripin yykaakoo(nee) on ihan eri luokan huumoria, nämähän ovat tarinoita, joissa huumori luodaan kertomuksen ja sen ajoituksen kautta, ei niinkään suoralla punchlinella. Eli toimii minulle hyvin.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Kemppuli 30.03.2009 klo 19:53:55
Kakkosälppy tuli hankittua ja luettua (vaikka suurin osa sarjoista olikin jo Aamulehdestä tuttuja). Edelleen diggaan valtaisasti, siinähän se hankkimisen syy.
Jokin katkos voisi olla kyllä asiallinen pitempien tarinoiden, kuten Jaanan muuton, alussa. Tai vaikka joku alkupiirros/ruutu?
: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 30.03.2009 klo 23:25:25
Eipä ole juurikaan mitään valittamisesta, paitsi ehkä albumin liimauksesta.
Lisäksi alkuperäisjulkaisupaikan määrittämä formaatti tuntui muutamassa jaksossa aika ahtaalta. Kesti tosiaan hetken ennen kuin hoksasi lukevansa pitkää tarinaa - toisaalta ainakin minua miellyttää, että VP:ssa kaikkia hahmoja ja tapahtumia ei mitenkään selitetä. Lukija itse saa oivaltaa kuinka tähän on tultu sekä miten edetään, vai nappaako absurdi huumori niskalenkin.
: Vs: Villimpi Pohjola
: J. Suominen 30.03.2009 klo 23:39:31
Eipä ole juurikaan mitään valittamisesta, paitsi ehkä albumin liimauksesta.

Samasta voisin minäkin nillittää. Siististi ja kiltisti luettaessa ei ole ongelmia, mutta kun alpparin pistää halaamaan skanneria arvostelun kuvanäytteitä varten, niin jälki ei ollut kaunista.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Eksa 31.03.2009 klo 07:24:52
Perkule tämä 2.albumi on pakko ostaa.Pelottaa että kerkeänkö.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Emppu 31.03.2009 klo 18:42:19
Vähän vaisulta toi kakkonen vaikutti.
Toisaaltaan asiaan saattoi vaikuttaa myös se, miten ykköseen oli niin täysin sattumalta tutustunut ja miten se uutuuden viehätys iski kovaa. :B
Mutta, kyllä kehtaan myöntää, että moneen kertaan tuli hirnuttua vedet silmissä tuon kakkosenkin parissa ja varmasti tulee jatkossakin. Plussana mun mielestä tässä kakkosessa oli nää ammennukset popkulttuurista ("Ja sinä, piirtäjä, olet erotettu!"), mutta sitten miinuksena nää pidemmät jatkuvat pätkät. Saattaahan se tuntua hieman julmalta näiden kritisoiminen, mutta toisaaltaan, kun sitä olettaa lukevansa strippisarjakuvaa niin... :/
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 31.03.2009 klo 20:22:39
Hoi, ja kiitos kaikille palautteesta (sekä Tampere kupliissa kävijöille)! Olen täysin samoilla linjoilla kaikkien kanssa, enkä miinuksia halua sen kummemmin puolustella tms. Ensimmäisen albumin pohjalta lähdin tekemään uusia linjauksia Villimmän Pohjolan kanssa, ja tiesin että toisesta albumista tulisi eräänlainen "välialbumi". Tähän vaikuttaa periaatteessa kaksi asiaa, a) stripit jotka ehdin tehdä ja suunnitella valmiiksi ennen kuin sain ensimmäisestä alpparista palautetta, b) se, etten halua muuttaa konseptia täysin kesken kaiken.

Kuten meikäläisen haastatteluja kuulleet ihmiset tietävät, VP:n tuli ensin olla täysin päähenkilötön sarjakuva. Sen takia hahmot olivat varsin viitteellisiä alkuun. Nyt koitan pikku hiljaa muovata heistä tunnistettavampia ja persoonallisempia, mutta hieman samalla tavoin kuin esim. liikemerkkiä tai logoa hiotaan, askel askeleelta.

Olen täysin samaa mieltä että pidemmät pätkät ovat hieman outoja, sillä jatkuvajuoninen sarjakuva ei oikein meinaa istua tuohon formaattiin (kerran viikossa ilmestyvänä sarjakuvana), eikä niiden niputtaminen peräkkäinkään oikein tee oikeutta. Mutta VP on aina toiminut mulle leikkikenttänä (sori vaan, lukijat!), joten kokeilut eivät kaduta, eivätkä varmasti lopu tähän. :)

Ekassa alpparissahan oli selkeämpi välisivu ennen yhtenäistä tarinaa, mutta tällä kertaa jätin sen tietoisesti väliin. Haittaa ketä haittaa, ei mahda mitään. Mutta juu, itse odotan innolla kolmatta alpparia, sillä uskon että pääsen siinä lähemmäksi sitä, miltä VP:n tulisi näyttää. :D

Empuska > Kiitos sekä risuista että ruusuista! Arvostan!

Esko > Tuota... eiköhän niitä vielä tuossa riitä...

J.Suominen > Kyllä, vaikka jälki on muuten parempaa kuin aiemmassa alpparissa, liimaus ei ole ihan sitä mitä pitäisi...

VesaK, Kemppuli, Hege > Kiitos palautteesta. Kakkosalbumi on tosiaan välialbumi, missä polkaistaan käyntiin useampia pitkälle kantavia tapahtumia, joista yhtä puidaan jo tämän viikkoisessa VP:ssä Aamulehdessä. :)

Matti > Ja vielä erityiskiitos sulle Matti, sillä satuin justiinsa lukemaan viestisi perjantai-iltana ennen Tampere kupliita, velloessani hirvittävässä ahdistuksessa, turhautumisessa ja apatiassa. Kommenttisi valoivat tarvittavaa itseluottamusta viikonlopun hullunmyllyyn, enkä usko että olisin jaksanut puskea rumbaa lävitse ilman kommenttiasi. Nöyrimmät kiitokset.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Lmmz 03.04.2009 klo 00:07:16
Noniin, tapahtuihan se lopulta: rupesin pitämään tästäkin sarjasta :D

Pakkosiedätystähän se vähän vaati eli molempien albumien oston. Ykkösen lukemisessa tuli mieleen samat ajatukset kuin aikanaan lehdestäkin: väsyneitä vanhoja vitsejä, jatkuvaa Kramppien & Nyrjähdysten varjosta yrittämistä ja sekavia henkilöitä.

Mutta toinen albumi kolahtikin sitten ihan eri tavalla. Yhtäkkiä strippien tilannekomiikka rupesi toimimaan, kulttuuriviittaukset osuivat kohdalleen ja vakavampihenkiset stripit eivät tuntuneet tekotaiteelliselta vääntämiseltä. Tenavat- ja Rieku & Raiku-sivut etenkin pistivät hymähtelemään kunnolla, vaikka parodiaa toki onkin helppo tehdä.

Toivottavasti sarja pysyy jatkossakin tässä muotissa eikä lipsu takaisin ensimmäisen albumin menoon. Vähän pelottaa nämä puheet välimallin julkaisusta, mutta ainakin nyt odottelen innolla uusia jaksoja.

Sellainen K&N -vertaus tosin vielä tuli mieleen, että Kramppien albumeista tuttuja pikkutrivoita olisi ehkä kaivannut. Voipi olla, että aivan kaikki viittaukset eivät auenneet, ja muutenkin olisi mukavaa lueskella juttujen taustoista.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Hege 03.04.2009 klo 20:21:54
Hassua, minulla ei tullut ykkösalbumia lukiessa millään tapaa mieleen krampit ja nyrjähdykset, poislukien se että päähahmoina on nuoria aikuisia en oikein näe sarjakuvien edes olevan samalla tontilla keskenään.
K&N on mielestäni yleisotteeltaan aforistisempi ja rajatummassa aihealueessa liikkuva. VP taas enemmän huumoripuolen sarja joka laajentaa absurdin puolelle arkirealismista.
Ykkösalbumista muistan yhden tekotaiteellisen jutun, mutta sellainen sen pitikin olla.
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 14.04.2009 klo 09:25:47
Kiitokset Lmmz ja Hege!

Juu, kieltämäti kuulostaa hieman siltä ettei kaikki ole aivan auennut kuten olisi pitänyt. VP:n ainakin tulisi temmeltää täysin eri tontilla kuin Kramppien, ja mikäli meininki on välillä lipsunut sille puolelle, on se avoimesti tahatonta. K&N on meikäläiselle tuttu lähinnä Allakasta, missä se taisi ilmestyä joskus 90-luvulla...

Pauli on toki hyvä ystäväni, ja hänestä oli paljon apua käytännön asioissa kun ensimmäistä opusta pukkasin pellolle. Ainut varsinainen pokkaus hänen suuntaan on kuitenkin Ornette-parodia, missä Verneri soittaa pelkkää progea.

Karsastan hieman ajatusta viittausten ja strippien selittämisestä, sillä en halua vääntää mitään rautalangasta tai pilata oivaltamisen hetkiä. Toki nyt kun asiaa on hieman pohdiskellut, voisi esim. nettiin tehdä pientä listaa tai lisuketta, missä taustoja ja viittauksia hieman avattaisiin, mikäli ajatus nyt saa kannatusta. Ei paha idea, Lmmz. Kiitos taas palautteesta!
: Vs: Villimpi Pohjola
: Jaana S. 15.04.2009 klo 09:40:37
Upea kansi! Hyvä vääntö Rembrandt van Rijnin Tohtori Tulpin anatomian luento -teoksesta.

: Vs: Villimpi Pohjola
: Eksa 17.04.2009 klo 14:24:04
Noniin.VP2 tuli ostettua ja nauroin taas niin paljon kuin pystyin.Loistavaa.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Hui_hai 17.04.2009 klo 21:08:48
Itse en aivan kauheasti hörähtele VP:lle. Ehkä samaistun liikaa henkilöihin ja tapahtumiin kunnon ikiopiskelurupeaman jälkeen ennen kuin vaihdoin alaa, kesytin sisäiset demonini ja riipaisin kasaan sen ison G:n. Mutta henkilöt ovat kuin vanhoja tuttuja kerta lukemalta. Muutama strippi menee ohi, mutta vastineeksi toiset osuvat sitten sitäkin tarkemmalle ja syvemmälle. Ja toisella lukukerralla voi jo hieman hörähdellä muistellessaan omia kolttosiaan. Minulta kysyttiin yhdessä haastattelussa, että jos olisin supersankari, niin mikä olisin. En ole supersankari. En sitten millään. Olisin Villimpi Pohjola.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Wilpuri 28.04.2009 klo 23:15:11
Toinenkin Pohjola-alppari luettu jo kovaa kamaahan sekin oli. Ei aiheuttanut yhtä suurta riemua, kuin ensimmäinen, mutta se olikin ehkä odotettavissa. Piirrosjälki oli sitä mitä se tietenkin on ollutkin, eli mahtavaa ja sarjakuvissa on ihan oma hieno lämminhenkinen, mutta leikkisä tunnelmansa. Lisää tätä!

Jos jotain saan tässä kritisoida, niin ehkä Rontti oli liikaa esillä. Se on mielestäni hahmoista kuitenkin yksiulotteisin ja tylsin. Juuri muuta narsitavaa ei kai sitten jäänytkään. Paitsi ehkä sivujen liimaukset, mitkä on mainittukin.

Kiitos JP, kiitos!
: Vs: Villimpi Pohjola
: T.Kokkila 24.11.2009 klo 09:42:46
Aamulehti uutisoi 24.11.09 voittamistaan ulkoasupalkinnoista European Newspaper Award-kilpailussa: http://www.aamulehti.fi/uutiset/kulttuuri/aamulehti-voitti-ulkoasupalkintoja/162537 (http://www.aamulehti.fi/uutiset/kulttuuri/aamulehti-voitti-ulkoasupalkintoja/162537)

Juhannusta käsittelevä sivukokonaisuus on J.P.Ahosen käsialaa, vaikka ei sarjiksesta tuossa koossa juuri selvää saakaan. Onhan tuo tavallaan tunnustus myös sarjakuvan käytölle lehdistössä yleisemminkin.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Pekka R. 24.11.2009 klo 10:49:19
Onkos kukaan huomannut, että Journalisti-lehdessä on alkanut JP Ahosen sarja Puskaradio. Tuorein strippi Pensselisedästä oli aika hulvaton!

www.journalistilehti.fi
: Vs: Villimpi Pohjola
: Timo Ronkainen 24.11.2009 klo 10:51:54
Juhannusta käsittelevä sivukokonaisuus on J.P.Ahosen käsialaa, vaikka ei sarjiksesta tuossa koossa juuri selvää saakaan. Onhan tuo tavallaan tunnustus myös sarjakuvan käytölle lehdistössä yleisemminkin.

Toivottavasti antavat palkinnon tai edes tunnustusta Aamulehdessä J.P:lle. Hmm---

Timo
: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 24.11.2009 klo 18:14:26
Onkos kukaan huomannut, että Journalisti-lehdessä on alkanut JP Ahosen sarja Puskaradio. Tuorein strippi Pensselisedästä oli aika hulvaton!

Juu! Parissa ekassa jaksossa piirros oli kohdallaan mutta  idea vielä hakusessa/ilmeinen (pääministeri ei muista mittään, lähiösiat kuvaamassa maahanmuutajia kritisoivaa kotimaista 'älymystöä'). Tässä napsahti. Voi vain kuvitella millainen riemuhitti Yö:kin "Joutsenlaulu" olisi Syyriassa... 
: Vs: Villimpi Pohjola
: Sakkearts 02.12.2009 klo 23:38:34
Lueskelin putkeen molemmat äskettäin ekaa kertaa ja oli kyllä tosi hyvää. Olin julkisella paikalla, kun luin sen *SPOILERI* gradun valmistusreseptin. Pitempi juttu kun päättyi hillittömään yrjökohtaukseen lopputekstien takana. Ihan  >:D hauska!!
: Vs: Villimpi Pohjola
: Divine 17.01.2010 klo 14:40:57
Aamulehden viikkoliitteessä oli tänään pari sivua ennen Villimpää Pohjolaa mainionnäköinen hääkuva. Onnittelut!
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 26.07.2010 klo 18:18:22
Hei, kiitos kaikille. Ja Divinelle myös naimiaisonnitteluista. :)

Sen verran uutisia tältä rintamalta, että olen aloittanut kolmannen kokoelman askartelun, joten jos teillä on toiveita kansikuvan suhteen, antakaa palaa. Back-upina on jo pari ideaa, mutta edellisenkin läpyskän kansi-idis tuli lukijoilta, joten haluan heittää teille pallon tälläkin kertaa.

Ja mitä Puskaradioon tulee, se on paraikaa kesätauolla, mutta jatkuu taas elokuun puolella.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Hui_hai 26.07.2010 klo 22:18:48
Hei, kiitos kaikille. Ja Divinelle myös naimiaisonnitteluista. :)

Sen verran uutisia tältä rintamalta, että olen aloittanut kolmannen kokoelman askartelun, joten jos teillä on toiveita kansikuvan suhteen, antakaa palaa. Back-upina on jo pari ideaa, mutta edellisenkin läpyskän kansi-idis tuli lukijoilta, joten haluan heittää teille pallon tälläkin kertaa.

Ja mitä Puskaradioon tulee, se on paraikaa kesätauolla, mutta jatkuu taas elokuun puolella.

Pistetään tällä kertaa kansikuvaehdotukseksi Medusan haaksirikko (http://fi.wikipedia.org/wiki/Fregatti_Medusan_haaksirikko_1816).
: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 26.07.2010 klo 23:23:40
Elleipä jopa että yhdistelisi uutta ja vanhaa suomalaista taideilmaisua ja sorvaisi A. Gallén-Kallelan Symposiumia?


http://koti.welho.com/jonkanga/1907/symposium.gif
: Vs: Villimpi Pohjola
: echramath 27.07.2010 klo 00:23:27
Elleipä jopa että yhdistelisi uutta ja vanhaa suomalaista taideilmaisua ja sorvaisi A. Gallén-Kallelan Symposiumia?

Akselillahan on tietysti koko joukko teoksia (http://fi.wikipedia.org/wiki/Akseli_Gallen-Kallela#Teoksia), jotka suomalaiset tunnistavat hetimiten, mutta kyllä ensimmäisenä mieleen tuli Edelfeltin Kaarle-Herttua parjaa Klaus Flemingin ruumista (http://www3.kokkola.fi/historia/nuijasota/herjaus.htm).
: Vs: Villimpi Pohjola
: Divine 27.07.2010 klo 11:28:29
Jos vaihteeksi levynkansipastissi? Beatlesin Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (http://www.jpgr.co.uk/pcs7027_a.jpg)in ideaan saa ainakin mahdutettua kaikki sarjan henkilöt, jopa melkein kaikki Rontin säädötkin...

Abbey Road (http://tosimies.net/wp-content/beatles_abbey_road.jpg)in kannessa on vain neljä henkilöä, mutta näen jo Oton Lennonina. Muut Villimmän Pohjolan tyypit voivat hillua tien laidalla.

Led Zeppelinin Houses of the Holy (http://www.stormthorgerson.com/images/art/ac/LZ_afc_HousesOfHoly.jpg)n kannessa on myös jotain VP-henkistä. Ja siinä versiossa näkisi jengin alasti!
: Vs: Villimpi Pohjola
: Aura 27.07.2010 klo 12:57:16
Symposium on hyvin hämärä jo itsessään. ;D Tuosta Edelfeltin taulusta saisi myös hyvän. Itsellä ei ole mielessä mitään mitä voisi ehdottaa, mutta hyvä jos kuva olisi sellainen että mahdollisimman moni tunnistaa sen.
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 28.07.2010 klo 15:11:05
Hehheh, kiitos jo tähän astisista. :)

Symposiumiin liittyen mulla on yksi strippi jo tallessa, en ole vain toteuttanut sitä. Tuo Edelfeltin Klaus Fleming -maalaus oli mielessä jo kakkosalbumiin, mutta Rembrandt vei voiton. Sinänsä haluaisin kovasti tehdä tästäkin version, siinä on jo itsessään niin paljon huumoria, mutta pelkään että sommitelmallisesti se on kovin samankaltainen kuin edellinen kansi. Hmm... tietysti maalauksen voisi tviikata nykypäivään soveltuvaksi. :) Mielessä on ollut myös muutamia levynkansia, leffajulisteita ja kuuluisia valokuviakin, mutta en lähde vielä esittelemään niitä tähän hätään...

Lisää!
: Vs: Villimpi Pohjola
: Jari Lehtinen 28.07.2010 klo 17:00:53
Jos nimi on Villimpi Pohjola, niin ainoa oikea vaihtoehto on tietysti lännenfilmin kuva, kuten Peckinpahin Hurja joukko.
: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 28.07.2010 klo 17:10:36
Reservoir Dogs on ehkä hieman klisee... mutta Calamari Union?
: Vs: Villimpi Pohjola
: OlliH 28.07.2010 klo 21:17:59
Edelfelt-linjalla olisi myös toinen ehdokas, Ruokolahden eukkoja kirkonmäellä (http://www.seurakunta.org/ruokolahti/images/eukot.jpg). Peruskuvana toki vähän tylsä, mutta jos tuohon keksisi jonkun koukun...

Sitten vähän haastavampana heitän Matissen Tanssin (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/a7/Matissedance.jpg).
: Vs: Villimpi Pohjola
: hdc 28.07.2010 klo 22:36:25
Meh, ei mitään leffa- ja levyviittauksia...Klaus Fleming on turhan samantyylinen kuin edellinen kansi, mutta miten olisi Goya? (http://www.cosmoedu.net/images/goya70.JPG) Tai Järnefelt? (http://2.bp.blogspot.com/_evYiKT_FCLo/ShbIXzruqkI/AAAAAAAAA3k/Bh7RxbIpscc/s400/Eero_J%C3%A4rnefelt_1893W.jpg) Rubensiltakin (http://www.artchive.com/artchive/r/rubens/rubens_judgment_of_paris.jpg) löytyy kaikenlaista kivaa...

Tai jos haastetta haluaa niin sitten on Picasso (http://allencentre.wikispaces.com/file/view/guernica.jpg/34409799/guernica.jpg)...
: Vs: Villimpi Pohjola
: Divine 03.09.2010 klo 15:05:45
Akselillahan on tietysti koko joukko teoksia (http://fi.wikipedia.org/wiki/Akseli_Gallen-Kallela#Teoksia), jotka suomalaiset tunnistavat hetimiten, mutta...
...mutta Sammon puolustus (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d8/Gallen-Kallela_The_defence_of_the_Sampo.png) olisi kyllä Villimpään Pohjolaan heittämällä paras!

Tai sitten Muusa yksinään Démasquéehen (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/52/Akseli_Gallen-Kallela_-_D%C3%A9masqu%C3%A9e.jpg)...
: Vs: Villimpi Pohjola
: T.Kokkila 03.09.2010 klo 15:28:11
Hieno olisi myös kunnianosoitus Aarne Tarkaksen Villi Pohjola (http://fi.wikipedia.org/wiki/Villi_Pohjola_%28elokuva%29) -länkkäreille. Elokuviahan on kolme, mutta kovin ikonisiksi muodostuneita julisteita ei leffoilla taida olla. Julisteen tyylissä olisi kyllä mahdollisuuksia mukaelmaan.

Tuossa kuvassa voisi myös olla jotain:
(http://www.telvis.fi/images/filmiopas/titles/57/57391.jpg)
: Vs: Villimpi Pohjola
: AVOK 03.09.2010 klo 16:07:53
Star Wars - A New Hope (tämä versio vielä vaakana)
http://www.desktopextreme.com/photos/Star_Wars_-_A_New_Hope_84200545926PM734.jpg

Tai josko eräs odottaman lemmenpari mahtuu kolmososaan:
http://images.worldgallery.co.uk/highres_images/worldgallery/1/9/19068.jpg
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 05.09.2010 klo 22:45:45
Aivan mahtavaa, täällähän tulee hemmetin kovia ehdotuksia. :)

Itse asiassa joku lännenmeininki voisi toimiakin. Haasteena on löytää aina kansi, joka liittyy jollain tavalla kunkin kokoelman aineistoon ja mielellään tuo siihen jotain lisuketta.

Voishan sitä tietty tempaista vaikka Joan Miro'ta (http://www.students.sbc.edu/evans06/images/miro.gif). :P
: Vs: Villimpi Pohjola
: Timo Ronkainen 06.09.2010 klo 20:08:52
Kannatan:
Villimpi Pohjola ---> Hurjempi Joukko

Timo
: Vs: Villimpi Pohjola
: Divine 07.09.2010 klo 00:44:59
Jatketaan ideaa Mel Brooks (http://4.bp.blogspot.com/_CdocFnegjE0/S_r65RPWYoI/AAAAAAAAA0o/Qz1DnMeW9v0/s1600/BlazingSaddles_poster.jpg) -pohjalta, eli Villiä hurjempi Pohjola (http://www.most-wanted-western-movies.com/image-files/blazing-saddles-posters.jpg)!
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 15.11.2010 klo 20:45:47
Sen verran mainontaa tähän väliin, että Villimpi Pohjola 2 -albumin tuhannen kipaleen painos alkaa olla loppusuoralla (n. 100 kpl jäljellä). Jos joku vielä sellaista kaipaa, ottakaa meikäläiseen yhteyttä! Kaikki läpyskäiset lähtevät tosiaan minun kauttani, joten jos haluatte omistaa albumin vaikkapa ystävälle, sukulaiselle tai salarakkaalle, muistakaa mainita asiasta tilauksen yhteydessä. Jos haluatte kirjan pukin konttiin, tehkää tilauksenne ennen 12.12. joten ehdin varmasti laittaa kirjat ajoissa postiin, kiitos!

Tilauksen voitte tehdä laittamalla sähköpostia osoitteeseen jp[at]jpahonen[piste]com, hinta on 12 € + postikulut 5 €.

Ps. Uuden albumin kansikin on nyt tiedossa, joten kiitos kovasti kaikista ehdotuksista. :) Laitan sen esille kunhan saan sen viilailtua iskukuntoon.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Petteri Oja 25.03.2011 klo 18:50:19
Mainostan! Uusi Villimpi Pohjola tuli painosta tänään ja ehti jo Turkuunkin:

http://www.sarjakuvakauppa.com/kauppa/index.php?act=viewProd&productId=2907
: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 26.03.2011 klo 11:54:14
Juu! Ja se on HYVÄ! Muistakaa, että 1. huhtikuuta (joo, aprillipäivänä) avautuu Turun Cosmic Comic Cafessa Villimpi Pohjola näyttely. (Kauppiaskatu 4)
En ole itse tuolloin paikalla mikä ystävällisenä kutsuna mainittakoon.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Urosliftari 27.03.2011 klo 17:20:25
Kun Villimpi Pohjola 2:n näin eka kerran (oliko se Akateemisessa?), niin ajattelin että Höh, en oo ikuna kuullutkaan mutta onpa laadukkaan näköinen paketti ulkoisesti, annetaanpa mahdollisuus. Ja tulos oli että "Miten näin hyvää voi olla?". Loistava sarjakuva niin kuin täällä on hehkutettu. Sopii minusta hyvin tällai koostepumaskana niin kuin Nemit, strippi per pvä on hiukka liian hidas.

Mitenköhän keski-ikäisistä saisi saman oloista sarjakuvaa? Nuoremmat ne jaksaa vääntää tällaista älykkään oloista tawaraa (Niiku Krampit ja nyrjähdykset), mutta näin vanhempi herrasmies on jo hiukka vieraantunut opiskelipippaloiden ja huulella olevan vanhemmuuden mualimasta. Onneksi Krampitkin vanhenee mitä nyt SK:sta olen seurannut mutta kovin hitaasti. Mämmiläkin ilmiintyy toisaalta niin harvaxeltaan tätä nykyä. Tai sitten keski-ikäiset pukkaa sinänsä tietysti laadukasta muisteloa kuten Mr. Crumb aikoinaan [tätä nykyä lienee jo Olderseissa] tai Bechdel. Vai viettävätkö keski-ikäiset niin tylsää ja/tai työntäyteistä elämää että ei vaan jaksa. Nuorenpana jaksoi sanoa ja hehkuttaa mutta vanhempana ei vaan viizi.

Ikävää etten ole saanut mezästettyä sitä ykkösosaa VP:sta, mutta eipä ole ilmeisesti moni muukaan  >:(  Onneksi nyt uutta pukkaa.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Aura 27.03.2011 klo 18:05:39
Kannattaako tätä mennä kyselemään kirjakaupoista jo viikon alussa?

Kansi on hieno (ja leffakin oli hyvä).
: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 27.03.2011 klo 22:02:26
Kannattaa juu. Perjantaina saapui painosta. On hieno.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Nanna 28.03.2011 klo 13:35:49
Aivan mahtava! Mulle ennen tuntematon sarja (asun tynnyrissä). Jutut ovat mukavan letkeitä ja Scott Pilgrimin tapaan nortähtävästi todellisuudesta irrallaan. Itse sarjan tapahtumiin ja hahmoihin on silti nuorena ja vastuuttomana opiskelijana erittäin helppo samaistua.

Yksityiskohdat, erikoisefektit ja väritys ovat ihan priimaa.
: Vs: Villimpi Pohjola
: puro 30.03.2011 klo 12:30:59
Aah, pelkästään tämän uutisen takia kannatti tulla Kvaakiin pyörähtämään.

Tosin kyllähän se hyvä mieli tässä seikkaillessa taas haihtuu.  ;D
: Vs: Villimpi Pohjola
: Matti Karjalainen 31.03.2011 klo 15:49:02
Ostin eilen, luin illalla ja hihittelin itsekseni vielä aamullakin. "Villimpi Pohjola" ei pettänyt taaskaan vaan vakiinnutti paikkansa kotimaisten suosikkisarjakuvieni terävimmässä kärjessä.

Sarjakuvan huumori oli etupäässä hauskaa, nörttivitsit ja populaarikulttuuriviittaukset toimivat mutta eivät tehneet sarjakuvaa lukukelvottomaksi niiden kannalta jotka eivät noista jutuista niin perusta (on tosin myönnettävä, etten itsekään ymmärtänyt jokaista juttua), piirrosjälki ruletti kuten aina ja mukaan oli lisätty myös vakavampia sävyjä, joiden ansiosta päästiin lähelle Kramppien ja nyrjähdysten magiikkaa. Lisäksi hahmoista on tullut tunnistettavia persoonia, mikä vaikeutti aikanaan hieman sopeutumistani Villiin Pohjolaan.

Hyvä paketti. Jos jotain valittamista on ihan pakko keksiä, niin kansi ei ollut yhtä tyylikäs kuin aikaisemmissa osissa.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Lönkka 31.03.2011 klo 22:43:19
Lisäksi hahmoista on tullut tunnistettavia persoonia
Oho!
Tämä olisi kyllä sarjalle iso parannus.

Hahmoja on vaan ollut niin monta ja ovat niin saman näköisiä ja oloisia että parin alpun jäljiltä olen ollut noista pihalla. Vaikka sarjasta tykkäänkin.
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 01.04.2011 klo 09:17:33
Hoi, muut ovat jo ehtineetkin edelle. Jes, uusi alppari on nyt pihalla ja vaikka pieniä kompromisseja joutui tekemäänkin, väittäisin että suunta on oikea. Toivottavasti muutkin komppaavat. :)

Urosliftari > Kiva jos tykästyit. Tässä on ollut pientä tasapainoilemista miten saan paketin toimimaan siten, että stripit toimivat yksittäisinä viikottaisina kohtauksina, mutta silti edistävät kehystarinaa. Lisäksi materiaalista pitäisi myös saada kasattua aina toimiva kokonaisuus kirjaa varten. :) Uusimmassa koen että löysin enemmän tai vähemmän oikean tavan paketin toteuttaa.

Tuuli > Hee, nöyrät kiitokset! :D

Matti ja Lönkka > Kiitos palautteesta! Hieno kuulla ensimmäiset fiilarit, oon täällä jännittänyt miltä kirja vaikuttaa ulkopuolisin silmin. Hahmoja oli alunperin todellakin liikaa, ja siihen olen halunnut puuttua. Pari on jo lähtenyt, lisää tulee häipymään. Uusimmasta kirjasta poistin yhden kaverin suosiolla, ja muillakin alueilla on harrastettu melkoista kill your darlings -meininkiä. :) Osa kavereista jää edelleen hieman etäisiksi, mutta koen että heillä on kokonaisuutta ajatellen sellainen sivuhahmon rooli muutenkin. Katsotaan josko saan puhallettua heihin enemmän ilmaa jatkossa.

Kaikki Turun suunnalla liikuskelevat ovat muuten lämpimästi tervetulleita poikkeamaan tänään (1.4.) Turun Sarjakuvakaupalla ja Cosmic Comic Cafessa. Sarjiskaupalla availlaan Maria Björklundin Kaksin-näyttely klo 17 aikoihin, ja Cosmicissa korkataan meikäläisen Villimpi Pohjola -originaalinäyttely sitten illammalla klo 19. Olemme molemmat Marian kanssa paikalla, joten tervetuloa nykimään hihasta!
: Vs: Villimpi Pohjola
: Aura 05.04.2011 klo 19:35:47
Luettu on! Pienestä karsimisesta oli selvästi apua, vaikka olen vanhoistakin tykännyt niin pieni sekavuuden tunne on kadonnut. Jutut saivat hihittelemään ja plussaa myös vakavammasta puolesta. Kyllä kestää useamman lukukerran.

Nidonta on vaan vähän hassu, keskimmäiset sivut ovat vähän vänkyröitä. Mutta eipä se haittaa.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Jari Lehtinen 05.04.2011 klo 20:33:26
Sarjakuvan huumori oli etupäässä hauskaa

Tuo on aika... hmm, ilmaisevasti sanottu toteamus missä tahansa kritiikissä.   >:D
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 05.04.2011 klo 20:56:55
Tuo on aika... hmm, ilmaisevasti sanottu toteamus missä tahansa kritiikissä.   >:D

:D

Luettu on! Pienestä karsimisesta oli selvästi apua, vaikka olen vanhoistakin tykännyt niin pieni sekavuuden tunne on kadonnut. Jutut saivat hihittelemään ja plussaa myös vakavammasta puolesta. Kyllä kestää useamman lukukerran.

Hyvä jos niin!
: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 05.04.2011 klo 20:57:58
Tuo on aika... hmm, ilmaisevasti sanottu toteamus missä tahansa kritiikissä.

Se on ikivanha viisaus eli viisastelu: Hyvä huumori on hauskaa.

Viikonloppuna sitten Tampere kubliin yhteydessä juhlitaan Villimpää Pohjolaa sen luontaisessa ympäristössä.
: Vs: Villimpi Pohjola
: hdc 05.04.2011 klo 21:36:43
Tuo on aika... hmm, ilmaisevasti sanottu toteamus missä tahansa kritiikissä.   >:D

Mieleen tulee esimerkkejä jotka osoittavat että lause ei ole triviaali :) Jätetään mainitsematta koska VP ei pääsääntöisesti kuulu niihin...
: Vs: Villimpi Pohjola
: Jari Lehtinen 05.04.2011 klo 21:40:25
Elokuvissa olen oppinut, että kukaan maailmassa ei naura samalle kuin minä.

Se mikä teki "etupäässä hauskasta" hauskaa on juuri se, mitä se tarkoittaa, jos se ei ole triviaali. Hienostunutta hmm, viilua.

Sitten on tietysti etupään täydentäjänä Fingerpori, joka on takapäässä hauskaa.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Curtvile 05.04.2011 klo 21:42:55
Se on ikivanha viisaus eli viisastelu: Hyvä huumori on hauskaa.

ja se miten vähän hyvää huumoria on ei naurata.

Villimpi pohjola on kyllä melko hyvin suoriutunut huumorin vaikella saralla. Täytyy etsiä tämä tuorein painos kätösiinsä jahka tokenee.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Matti Karjalainen 06.04.2011 klo 10:07:15
Tuo on aika... hmm, ilmaisevasti sanottu toteamus missä tahansa kritiikissä.   >:D

Nopeasti ajateltu juttu ei aina jäsenny kovin hyvin näppäimistölle, mutta kiitos palautteesta. Otan nämä sanat vakavasti ja tutkiskelen niitä sydämessäni.

Villimpi Pohjola on huumorisarjakuva. Se oli minusta hauska, toisin kuin jotkut humoristiseksi tarkoitetut sarjakuvat.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Jari Lehtinen 06.04.2011 klo 12:14:19
Mitä turhia. Nauroin minä tuossa yhtenä päivänä puoli päivää sanalle "raanu". Sekin oli hauskaa.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Lönkka 06.05.2011 klo 22:55:54
Luin tällä viikolla uuden alpparin ja se oli oleellisesti parempi kuin edelliset. Voisi sanoa että kaikilla osa-alueilla oli petrattu. Tarinat kokonaisuutena sekä yksittäiset tarinat pelittivät aiempaa paremmin. Hahmot olivat helpommin tunnistettavia ja piirroksessa pidin siitä että ne aiemmin silmään käyneet nenäviivat olivat vähentyneet ja muuttuneen paljon paremmin kokonaistuuteen istuviksi eli värillisiksi.

Myös kaikkiin sivuihin upotettujenVillimpi pohjola -tekstien bongailu oli hauskaa. Tosin sivulta 35 36 ei pitkänkään etsimisen jälkeen moista löytynyt.  ???

Niin ja kovat kannet sekä rohkean (lämmin) keltainen kansiväri sekä muutenkin näyttävästi tehty kansikokonaiuus viimeistelivät suorituksen. Vielä vähän lisää vääntöä tarinoihin ja napakympissä ollaan -nytkään siitä ei jääty kuin äärimmäisen vähän.

Iso käsi!
: Vs: Villimpi Pohjola
: Asko AA 07.05.2011 klo 00:12:22
Myös kaikkiin sivuihin upotettujenVillimpi pohjola -tekstien bongailu oli hauskaa. Tosin sivulta 35 ei pitkänkään etsimisen jälkeen moista löytynyt.  ???

Viimeinen ruutu. Oikea yläkulma.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Heippa 07.05.2011 klo 11:07:05
Luin vast´ikään uusimman Villimpi Pohjola albumin ja kokonaisuus oli kyllä enemmän kuin osiensa summa. Kun en ole aiempia lukenut, meni alussa jonkin matkaa ennen kuin oppi henkilöhahmot (piti käydä etusisäkannesta preppaamassa pariin otteeseen että alkoivat henkilöprofiilit olla muistissa) ja osasi sitten paremmin hahmottaa sävyjä tarinakokonaisuudessa. Albumi tempaisi pikkuhiljaa mukaansa ja huomasin etten malttanut käydä nukkumaan ennen kuin sain kirjan luettua loppuun.

Lukijan innostusta saattaa loiventaa se jos ei opiskelijamaailma kosketa millään tavalla, mutta muuten - kaunista rentoa viivaa, tasapainoinen värimaailma ja hauskaa realitytarinointia. Suosittelen!
: Vs: Villimpi Pohjola
: Lönkka 07.05.2011 klo 20:08:09
Viimeinen ruutu. Oikea yläkulma.
Kiitos Asko; nyt tuntuu hölmältä sanoa että tuo oli kirotusvire kun piti oikeasti sanoa että ongelmatapaus oli 36 :/
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 16.05.2011 klo 22:19:55
Myös kaikkiin sivuihin upotettujenVillimpi pohjola -tekstien bongailu oli hauskaa. Tosin sivulta 35 36 ei pitkänkään etsimisen jälkeen moista löytynyt.  ???

Arh! Pahoittelut, unohdin sen tyystin kun aloinkin kikkailemaan Annan Space Invaders -neuletta. Perses! :D Huomasin myös etten ollut muistanut täydentää kaikkiin oleellisiin strippeihin Annan hampaanjälkiä Rontin kylkeen... Fail. :D

Mutta kiva jos paketti muuten toimi. Siellä on muutamia strippejä jotka olisin toivonut voivani piirtää vielä uudelleen (lähinnä esteettisistä syistä), mutta toiminevat noinkin.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Lönkka 17.05.2011 klo 00:41:30
Arh! Pahoittelut, unohdin sen tyystin kun aloinkin kikkailemaan Annan Space Invaders -neuletta. Perses! :D
Neuleesta sitä kovasti etsinkin.

Mutta itse asiassa noinhan tuo toimii selkeästi paremmin -kunnon jyky!
VP -teksti löytyy kaikista stripeistä, paitsi yhdestä. Mikä aiheuttaa ihmetystä, kummastausta, itkua sekä hammastenkiristystä valtavassa määrässä ihmisiä jotka yrittävät tuota VP -tekstiä tuostakin stripistä etsiä koska sellainen on jokaisessa muussakin. Fiendishly clever!  >:D
: Vs: Villimpi Pohjola
: Timo Ronkainen 17.05.2011 klo 09:26:32
Olipa tämä uusinkin vallan mainio. Vähäsen aiempaa vakavampia teemoja ja kokonaisuutena yhtenäisempi. Huumoria on toki muikeesti mukana vaikka joitain fantastisia elementtejä on jätetty vähemmälle. Loistokamaa.

Timo
: Vs: Villimpi Pohjola
: tmielone 09.10.2011 klo 09:40:59
Viimeinkin uusin VP on arvosteltu Kvaakissa (http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=1648). Lyhyesti sanottuna erinomaista settiä.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Hui_hai 09.10.2011 klo 14:17:08
Viimeinkin uusin VP on arvosteltu Kvaakissa (http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=1648). Lyhyesti sanottuna erinomaista settiä.

Pitkään opiskelijaelämässä pyörineenä olen alusta saakka kyennyt samaistumaan Villimmän pohjolan maailmaan ja henkilöihin. Tämä on Kramppeja päivitettynä uudelle sukupolvelle. Ja aidosti päivitettynä eikä plagioituna. Toinen opiskelijaelämää(ni) määrittänyt sarjakuva on tietysti Verikoirat (http://www.verikoirat.com/).

Omituista tai ei, ymmärrän itseäni paremmin luettuani VP:tä.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Sunnikka 24.10.2011 klo 20:50:17
Villimpään Pohjolaan törmäsin ensimmäisiä kertoja Aamulehden liitelehden sivuilla, joskin silloin en vielä tajunnut sitä. Mutta muutamaa vuotta myöhemmin sain käsiini ensimmäisen albumin ja "siitä se sitten lähti". Toinen albumi löysi nopeasti tiensä kirjahyllyyni, ensimmäistä ei enää löytynyt kauppojen hyllyiltä mutta sain viekoiteltua sen itselleni suoraan piirtäjältä.

Samaistun monessa asiassa sarjan Minnaan, joskaan en ole ihan niin rpg-friikki ;) Ja olen lääpälläni Ronttiin (ylläri?) ja tunnen sympatiaa Ottoa kohtaan.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Timo Ronkainen 09.02.2012 klo 14:57:35
Onkos kukaan huomannut, että Journalisti-lehdessä on alkanut JP Ahosen sarja Puskaradio.

Tää senkun paranee. Kuvituksissa olen näkevinäni Blacksad-vaikutteita(?)
Voi lukea täältä (http://www.journalistiliitto.fi/journalisti/lehti/2012/03/palstat/puskaradio/). Hienoa on! Kai nää joskus kootaan alppariksi, jookosta?

Timo
: Vs: Villimpi Pohjola
: tmielone 10.02.2012 klo 12:16:26
Hienoa on! Kai nää joskus kootaan alppariksi, jookosta?

Toinen maksava asiakas ilmoittautuu!
: Vs: Villimpi Pohjola
: wertyqa 10.02.2012 klo 20:45:31
Tottakai ostetaan!
: Vs: Villimpi Pohjola
: Antti Vainio 12.02.2012 klo 03:27:05
Toi JP on luvannut jotain originaaleja myyntiin Sarjakuvakeskukselle. Watch the skies, sieltä sataa mannaa.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Mobo 14.02.2012 klo 14:46:01
Mielestäni Villimpi pohjola on parempi kuin Kramppeja ja nyrjähdyksiä. VP on kuitenkin selvästi huumorisarjakuvaa kun taas K&N on... en oikein tiedä mitä se on.

Hauskoja intertekstuaalisia viittauksia tässä vilisee. Tuollainen absurdi parodia on tavallaan kai aika helppokin huumorinlaji, mutta mieluusti sellaista kuitenkin silti lukee.
Itse toivon, ettei ihmissuhdedraama saa liikaa valtaa sarjakuvassa. Toivon että VP on jatkossakin huumorisarjakuva jossa on draama-elementtejä eikä draamasarjakuva jossa on huumori-elementtejä.
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 12.04.2012 klo 12:38:31
Tää senkun paranee. Kuvituksissa olen näkevinäni Blacksad-vaikutteita(?)
Voi lukea täältä (http://www.journalistiliitto.fi/journalisti/lehti/2012/03/palstat/puskaradio/). Hienoa on! Kai nää joskus kootaan alppariksi, jookosta?

Timo

Hehee, Puskaradio-albbari on paraikaa työn alla. Siitä kenties myöhemmin lissee!

Blacksad-vaikutteet lienevät tahattomia, sillä itse aloitin aikoinaan sarjakuvien pakertamisen tarinoimalla antropomorfisesta alligaattorista ja pesukarhusta, jotka olivat yksityisetsiviä. :P Jessus. Ikää oli joku 12–13-v. Pitääkin itse asiassa jostain kaivella niitä piperryksiä, muistaakseni pääsin tarinan kanssa jonnekin sivulle 90, ennen kuin tajusin että on syytä aloittaa uudestaan. Tokalla kerralla taisin päästä sivulle 40? Sitten tuli tytöt kuvioihin... ;)

Ja kiitokset kaikille kannustuksesta, muistuttelen samaan hengenvetoon että Tampere kupliin aikaan on Villimpi Pohjola -aiheinen näyttely (http://www.jpahonen.com/villimpi-pohjola-10-vuotisjuhlanayttely/) kahvila Valossa. Strippisarja kun tuppaa täyttämään tänä kesänä 10 vuotta.  :o
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 16.06.2012 klo 10:08:32
Sellainen nopea vinkkaus että VP 4:n pähkäily on aloiteltu, joten idiksiä kannen suhteen otetaan taas tuttuun tapaan vastaan. ;) Toivottavasti saadaan puserrettua paketti kasaan ensi kevään Tampere kuplii -häppeninkiin mennessä.
: Vs: Villimpi Pohjola
: tmielone 16.06.2012 klo 10:30:37
Sellainen nopea vinkkaus että VP 4:n pähkäily on aloiteltu, joten idiksiä kannen suhteen otetaan taas tuttuun tapaan vastaan. ;) Toivottavasti saadaan puserrettua paketti kasaan ensi kevään Tampere kuplii -häppeninkiin mennessä.

Erinomainen uutinen! Kerrassaan mainiota.
Pitääkös kannen olla sellainen, että siinä näkyy kaikki hahmot vai kelpaako myös sellaiset, joissa on vain pari tyyppiä?

Avataan peli näillä:
(http://www.filmposters.com/images/posters/16476.jpg)

(http://insidepulse.com/wp-content/uploads/2012/02/Before-Watchmen-Minutemen-Movie-photo-300x242.jpg)

: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 16.06.2012 klo 10:38:40
Pitääkös kannen olla sellainen, että siinä näkyy kaikki hahmot vai kelpaako myös sellaiset, joissa on vain pari tyyppiä?

Ei ole niin väliä. :)

Oijoi, toi Minutemen on heti aika kova. :D Trainspottingia mietin jo kolmanteen, sitä sais siististi jatkettua takakanteenkin. Kiitos avauksesta, hyviä ehdotuksia!
: Vs: Villimpi Pohjola
: Eksa 17.06.2012 klo 11:15:29
Bää
: Vs: Villimpi Pohjola
: Timo Ronkainen 18.06.2012 klo 15:30:27
Sellainen nopea vinkkaus että VP 4:n pähkäily on aloiteltu, joten idiksiä kannen suhteen otetaan taas tuttuun tapaan vastaan. ;)

Villimpi ehtoollinen? Aamiainen ruohikolla? Medusan lautta? Delacroix'n Vapaus johdattaa kansaa? Pokeria pelaavat koirat? Avignonin naiset?

Timo
: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 18.06.2012 klo 16:16:03
Saisko näistä jonkimmoisen pääräjähtää-miuxmauksen?

: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 18.06.2012 klo 16:26:41
Loistavaa loistavaa, Ronkainen on aika lähellä tuon Delacroix'n kanssa, mutta ei vielä, myöhemmin! ;)

...Kiss...  :o
: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 18.06.2012 klo 17:08:13
Tämä sopisi kivasti Rontin sooloalbumin kanneksi...

: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 18.06.2012 klo 17:13:03
Uh, todellakin! Milloinkas tehdään Rontin musta kirja? ;)
: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 18.06.2012 klo 17:19:50
Pieni musta kirja pitsireunuksin... juuu..uu. Olisihan semmoinen kaunis, mutta kun Like tai vastaava teki jo "Seksipäiväkirjan" tjsp. tässä äskettäin.
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 18.06.2012 klo 18:40:41
mutta kun Like tai vastaava teki jo "Seksipäiväkirjan" tjsp. tässä äskettäin

Bollocks.
: Vs: Villimpi Pohjola
: echramath 19.06.2012 klo 19:39:44
Montakos hahmoa olikaan käytettävissä? Zaporogit kirjoittavat pilkkakirjettä Turkin sulttaanille (http://fi.wikipedia.org/wiki/Zaporogit_kirjoittavat_pilkkakirjett%C3%A4_Turkin_sulttaanille) sisältänee noin kymmenkunta, jotka eivät ole taustaa.
: Vs: Villimpi Pohjola
: jinroh 20.06.2012 klo 16:53:03
Jokos Volgan lautturit on mainittu?
: Vs: Villimpi Pohjola
: Curtvile 21.06.2012 klo 00:58:42
no hei jonkun on pakko palauttaa tämä raiteltaan...
: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 21.06.2012 klo 02:08:57
Haahaja, Curttu, sama eli tämä kävi mielessä. Mutta kävi myös Arnold Edelfeldttin "Kaarle herttua herjaa Klaus Flemingin ruumista", joskin se ehkä on vähän liian dramaattinen tähän tarkoitukseen?
: Vs: Villimpi Pohjola
: Timo Ronkainen 21.06.2012 klo 11:14:13
Haahaja, Curttu, sama eli tämä kävi mielessä. Mutta kävi myös Arnold Edelfeldttin "Kaarle herttua herjaa Klaus Flemingin ruumista", joskin se ehkä on vähän liian dramaattinen tähän tarkoitukseen?

No voishan siinä joku maata krapulassa, ei tartte olla kuollu.

Timo
: Vs: Villimpi Pohjola
: Divine 21.06.2012 klo 12:32:04
Gallen-Kallelan Bil-Bol -julisteessa on vain kaksi ihmistä, mutta siinä olisi oiva tekosyy saada Muusan tissit näkyville. Tai voisihan siinä toisaalta olla Otto ja Minnakin.
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 21.06.2012 klo 14:25:44
Hienoa, antaa tulla vain! ;)

No voishan siinä joku maata krapulassa, ei tartte olla kuollu.

:D Tuota mietin aikanaan VP2:een, ja taisi joku ehdottaa kolmanteenkin. Se olis musta muuten tosi oivallinen, mutta muistuttaa liikaa sitä Tulpin anatomianluentoa sommitelmaltaan.

Gallen-Kallelan Bil-Bol -julisteessa on vain kaksi ihmistä, mutta siinä olisi oiva tekosyy saada Muusan tissit näkyville. Tai voisihan siinä toisaalta olla Otto ja Minnakin.

Joo, ja tekstissä vois lukea että Vil-Poh... :P Mut joo, hieno ehdotus sinänsä. Tosin mua alkaa kohta huolestuttaa se, miten useasti multa kysellään alastonkuvia VP:n naisista. :)
: Vs: Villimpi Pohjola
: koivumäki 21.06.2012 klo 14:35:40
XXX-teemaiselle VP:lle olisi siis selkeästi tilausta! Olet jo osannut kutkuttavasti viitata paritteluhommiin, joten olisiko tämä nyt sitten niin suuri askel ottaa...? SANO HÄRRRRKÄ.
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 21.06.2012 klo 22:57:17
Voin sitten vanhoilla päivillä harmaahapsisena pervona ruveta tehtailemaan sitä Villeintä Pohjolaa. :)
: Vs: Villimpi Pohjola
: tmielone 21.07.2012 klo 16:29:55
Palatakseni kansisommitelmiin (jos se on enää ajankohtaista), niin Edelfelthän on oikea runsauden sarvi:

(http://tuohino.nettisivu.org/files/2010/07/800px-lapsen_ruumissaatto_albert_edelfelt_convoi_dun_enfant1.jpg)

(http://www.seurakunta.org/ruokolahti/images/eukot.jpg)


Myös Järnefelt on tehnyt jotain käyttökelpoista:

(http://kuva.fng.fi/shop/BIG/M0911.jpg)

Vähän viihteellisemmältä puolelta mieleen tulivat nämä:

(http://1.bp.blogspot.com/-MgNfGIXonxM/T6KKkw10sMI/AAAAAAAAIiw/NJoOxgk8me4/s400/The-Rangers.jpg)

(http://geektyrant.com/storage/0999-post-images/heman7162012.jpeg?__SQUARESPACE_CACHEVERSION=1342543799392)
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 21.07.2012 klo 23:14:24
Kiitos! Ei hullumpia :D
Jahka sankarit saavat gradut pulkkaan voi tempaista tuon Maisters of the Universe -kannen. :P
: Vs: Villimpi Pohjola
: tmielone 22.07.2012 klo 10:41:10
Kiitos! Ei hullumpia :D
Jahka sankarit saavat gradut pulkkaan voi tempaista tuon Maisters of the Universe -kannen. :P

Siihenhän se sopisi kuin nenä niskaan. He-Man viittauksia kun asian tiimoilta on ollut aiemminkin.  :)
: Vs: Villimpi Pohjola
: Shimo 23.11.2012 klo 16:07:00
Ensimmäinen kirja luettu. Omakso ostaisin, jos jostain löytäisin.

http://routakoto.com/2012/11/23/villimpi-pohjola/
: Vs: Villimpi Pohjola
: Shimo 10.12.2012 klo 14:04:10
Pohjola käy villimmäksi.

http://routakoto.com/2012/12/10/villimpi-pohjola-2/
: Vs: Villimpi Pohjola
: Shimo 28.12.2012 klo 16:09:18
Nyt villiinnytään jo lisääntymisasteelle:

http://routakoto.com/2012/12/28/villimpi-pohjola-kypsyyskoe/
: Vs: Villimpi Pohjola
: Shimo 05.02.2013 klo 15:28:21
Luettu, ja arvosteltu, Puskaradio.

http://routakoto.com/2013/02/05/puskaradio/
: Vs: Villimpi Pohjola
: Merrot 14.02.2013 klo 16:11:20
JP Ahonen on kyllä yksi tämän maan parhaista piirtäjistä, ja itseasiassa myös tarinankertojista. Loistokamaa, ei voi muuta sanoa.
: Vs: Villimpi Pohjola
: aino012 15.02.2013 klo 20:57:01
Nämä ovat kyllä mahtavia teoksia! Olen uusi tällä foorumilla mutta mukava päästä seuraamaan täällä keskustelua etenkin kotimaisista sarjakuvista.!
: Vs: Villimpi Pohjola
: Shimo 12.03.2013 klo 13:44:12
Arvostelussa uusin Villimpi Pohjola -albumi, Pelinavaus! Niin on hyvä että tukka pois. Voin vaikka todistaa kuvien kera.

http://routakoto.com/2013/03/12/pelinavaus/
: Vs: Villimpi Pohjola
: Shimo 14.03.2013 klo 15:15:57
Nyt myös etusivulla.

http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=1906
: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 21.03.2013 klo 16:05:59
Peli on avattu!

Villimpi Pohjola: Pelinavaus on siirtynyt virtuaalimaailmasta todellisuuteen!

VP 1 ja 2:sen uudelleenmiksaus ennen lukemattomine osuuksineen on saatavilla Tampere Kupliista ja ensi viikolla kirja- ym. vastaavista liikkeistä.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Clavia Z 13.04.2013 klo 10:13:24
Pelinavaus luettu, ja sen myötä olen taas yhden suomalaissarjakuvan fani. Aivan loistavaa settiä! Nauroin monta kertaa ääneen, mikä on harvinaista. Ainoan miinuksen annan siitä, että loppupuolella jutut menivät välillä aika käsittämättömiksi. Toivottavasti saan niistäkin paremmin otetta muutaman lukukerran jälkeen.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Lönkka 20.05.2013 klo 16:34:49
Lukaisin vastikään Ahosen Puskaradion ja tykkäsin vielä enemmän kuin VPstä -ihan huippukamaa! Osuvaa satiiria.

Oliko tuossa kaikki vai onko noita mahdollisesti lisääkin?
: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 20.05.2013 klo 17:01:12
Puskaradiotahan voi toistaiseksi kuikuilla lisää Journalistin sivuilta:

http://www.journalistiliitto.fi/journalisti/lehti/2013/06/palstat/puskaradio/


Tässä Perkerosta odotellessa...
: Vs: Villimpi Pohjola
: Lönkka 20.05.2013 klo 21:45:46
Mahtavaa -kiitti Vesa!
: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 21.05.2013 klo 01:29:13
Niin ja JP Ahonen on nyt tiistaina klo 18 Kirjakarnevaaleissa Helsingin Rautatientorilla.
: Vs: Villimpi Pohjola
: Jarkko Sikiö 21.05.2013 klo 03:41:59
Villimpi Pohjola on loistomateriaalia, ja niin on myös Puskaradio!

David Caruso on (ravi)vedossa (http://www.journalistiliitto.fi/journalisti/lehti/2012/21/palstat/puskaradio/).
: Vs: Villimpi Pohjola
: JP 24.06.2013 klo 22:55:08
Hee, pitkästä aikaa Kvaakissa... kiitos kommenteista kaikille! Kiva kuulla jos toimii. Parit pikavastaukset:

Lönkka > Kävitkös sä morjestamassa siellä Kirjakarnevaaleillakin? :) Päivittelen Puskaradiota tosiaan nettisivuilleni aina ilmestymispäivänä. Varmaan helpoiten pääsee kahlaamaan tähän astisen tuotannon blogistani (http://www.jpahonen.com/category/puskaradio/). Kulunut kevät on ollut poikkeuksellisen raskas töiden ja henk.koht. elämän puolella, joten huomasin sen vaikuttavan strippien ideointiin. Alkoi syödä miestä kun keväällä tuli useampikin löysempi veto peräjälkeen. :) Osittain myös Journalistin julkaisutahdin muuttuminen on vaikuttanut. Tuntui, että sitä pysyi kenties jopa paremmin kärryillä ja terässä, kun lehti ilmestyi joka toinen viikko. Nyt ilmestyy siis joka kolmas viikko.

Vesa > Heh, sama täällä, Perkerosta odotellessa... tässä väännetään jo aika höyryillä mutta uutta vaihdetta pitäisi löytää silmään. :P Taistelen tässä paraikaa jotta saataisiin se puskettua Sarjisfestareille. Itse asiassa, pitteepä kai avata sille ihan oma ketjunsa, jos vain kehtaa...
: Vs: Villimpi Pohjola
: Lönkka 25.06.2013 klo 00:53:04
Joo, siellä nähtiin.
Kiitti blogin linkistä ja tsemppiä Perkeroksen kanssa!
: Vs: Villimpi Pohjola
: Clavia Z 30.05.2014 klo 07:18:26
(http://www.kvaak.fi/images/articles/27052014042704-0.jpg)

Ei ole ollut tässä ketjussa vielä juttua uusimmasta Villimpi Pohjola -kokoelmasta? Arvostelu löytyy nyt etusivulta (http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=2091).
: Vs: Villimpi Pohjola
: VesaK 03.09.2018 klo 17:07:20
Olen samaa mieltä, että uusin Villimpi Pohjola on tosiaan irtiotto, mutta vakavampaan suuntaan. Absurdiutta on vähemmän ilmeisen tarkoituksella, ehkä ne ideat on ohjattu Belzebubsiin (juuri nyt: upea BB-näyttely Sarjakuvakeskuksella, Porthaninkatu 9, Helsinki) sillä seurauksella että VPohjola on kääntynyt kohti arkitodellisuutta.

Ei nyt sentään kaikki hulluttelu ole poissa: Musturin Samuel-hahmon vierailu Villimmässä Pohjolassa on riemastuttava.
: Vs: Villimpi Pohjola
: T.Kokkila 06.01.2019 klo 11:10:00
Villimpi pohjola on palannut Aamulehteen. Ahonen piti vuoden taukoa sarjan tekemisessä muiden työkiireiden takia, mutta tänään sunnuntaina 6.1.2019 VP on palannut ehkä varsin sopivasti jaksolla jossa lapsi menee päiväkotiin.

Jossain vaiheessa kun Belzebubs löi kunnolla läpi, vähän mietin mahtaako viikottaisen sanomalehtisarjiksen tekeminen enää houkutella, mutta sielläpä se taas on. Varsin poikkeuksellinen järjestely, että Ahonen sai pitää sarjaa tauolla kokonaisen vuoden ja palata sitten takaisin. Pisteet Aamulehdelle, että antoi siihen mahdollisuuden.
: Vs: Villimpi Pohjola
: T.Kokkila 08.01.2020 klo 14:52:26
Villimpi Pohjola lopetti Aamulehden sunnuntainumerossa vuodenvaihteessa. Sarjan paluu lehden sivuille kesti siis vuoden. Viimeinen jakso ilmestyi sunnuntaina 29.12.2019.

Seuraavana sunnuntaina 5.1.2020 paljastuikin sitten, että VP korvautui JP Ahosen toisella sarjakuvalla, eli tilalle tuli Belzebubs. Tämä onkin ensimmäinen kerta kun Belzebubs ilmestyy säännöllisesti suomalaisessa sanomalehdessä. Oheisjutussa Ahonen mainitsee, että työmäärä kasvoi liian suureksi molempien pyörittämiseen, mutta toiveissa on vielä joskus palata Villimpään Pohjolaankin, ehkä albumimuodossa.

Koska Belzebubs on hiukan eri muotoinen kuin VP, sivulle jäi tilaa myös uudelle stripille, joka on Dan Piraron yksiruutuinen Bizarro.