Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvamarkkinat => Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus => : keijoahlqvist 28.03.2005 klo 10:14:45
-
Limingan taidekoulun sarjakuvalinja on Suomen ainut kokovuotinen, opintotukeen oikeuttava sarjakuvan opiskelupaikka, jonne pääsee ilman karsintaa, ilmoittautumisjärjestyksessä.
Ensin pyritään opettelemaan perussarjakuvan tekeminen ja sitten kehitetään omaa tyyliä. Linjan vetäjäopettaja opastaa alkeet. Vierailevia opettajia kutsutaan vetämään 2 – 4 viikon erityiskursseja, kuten käsikirjoittaminen, anatomia, tietokonetekniikat ja värioppi. Vuoden aikana tutustutaan yleensä myös animaatioon ja kuvittamiseen – linjan kulku on joka vuosi erilainen. Ensi vuodelle meille tulee sivariksi yksi valtakunnan parhaista sarjakuvaopettajista, Ville Ranta. Opiskelijat asuvat taidekoululla, mikä mahdollistaa ympärivuorokautisen työskentelyn: taidot kehittyvät kun piirretään koko ajan vuorovaikutuksessa muitten tekijöitten kanssa. Samassa koulussa toimii myös käsikirjoittajalinja ja animaatiolinja.
Limingan sarjakuvalinjalaisista yleensä noin kolmannes piirtää mangatyylillä. Joku ei ole koskaan piirtänyt ensimmäistäkään sarjakuvaa ja aloittaa puhtaalta pöydältä. Osa on kiinnostunut kokeilevasta sarjakuvailmaisusta, muutamalla on suosikki jonka tyyliä pyrkii myötäämään.
Epävirallista vaikutelmaa linjan elämästä:
http://www.limingantaidekoulu.com/blogiarkisto/
-
Samassa koulussa toimii myös käsikirjoittajalinja ja animaatiolinja.
Käsikirjoittajalinja korjaantui kirjoittajalinjaksi.
-
Tämän ketjun jatkeeksi sopinee kysyä, onko Kvaakista tulossa ihmisiä (tai mitä nyt olettekaan) seuraavalle opiskeluvuodelle. Itse ainakin olen tulossa.
-
Nytten minua kiinnostaa. Minähän voisin tulla. Pitääne miettiä asiaa.
Koska alkaa sitten tämä opiskelu?
-
Koska alkaa sitten tämä opiskelu?
Opiskeluvuosi alkaa 15.8.2005. Tämä tieto ja paljon muuta löytyy osoitteesta http://www.limingantaidekoulu.com/sarjakuvalinja.htm.
-
Tääl ois yks tulija. Miten muuten meinasitta hoitaa opintomaksut?
On se vaan niin perkeleen kallis tuo koulu... 400 egee kuussa. no on sitä ennenki imeskelty varpaita halvan humalan saamiseksi ;)
-
Miten muuten meinasitta hoitaa opintomaksut?
Jatketaan samaa toimivaksi todettua linjaa; isi maksaa ;)
-
Limingalle meno on kiinnostanut minua jo 14-vuotiaasta kun Liskolehden satuin löytämään mutta ei minua vielä näin nuorena päästetä emon helmoista ja kouluakin pitää käydä :P Mutta lukion jälkeen taidan tulla sinne jos vanhemmat maksaa.
Ja minä en tämän ikäisenä sinne edes uskaltaisi menä vieraiden ihmisten keskelle, saisin paniikkihäiriön. @_@
-
Tämän ketjun jatkeeksi sopinee kysyä, onko Kvaakista tulossa ihmisiä (tai mitä nyt olettekaan) seuraavalle opiskeluvuodelle. Itse ainakin olen tulossa.
Ehkä vanha aihe mutta kun kerran kysyttiin niin olen tulossa ja ensimmäiselle vuodelleni. Muutkin tulijat voisi tosiaan huikata itsestään ja suosikkisarjoistaan vaikka. Onko näistä "vierailevista opettajista" tietoa?
-
Ehkä vanha aihe mutta kun kerran kysyttiin niin olen tulossa ja ensimmäiselle vuodelleni. Muutkin tulijat voisi tosiaan huikata itsestään ja suosikkisarjoistaan vaikka. Onko näistä "vierailevista opettajista" tietoa?
Niinku sanottu, mie olisin tulossa. Olen itsekkin kiinnostunut tälle vuodelle tulijoiden tasosta eli jos mahdollista niin laittakaa vähä taidonnäytteitänne esille.
Enää kolme viikkoa koulun alkuun ja sarjis kuume vain kasvaa.
Onkos tänä vuonna tulossa paljonkin osallistujia?
Niin ja jos joku osaisi kertoa että mitä opintomateriaalia tarvii ostaa vuoden aikana?
Voisin katsoa niitä kirjoja täältä etelän divareista.
-
Onko näistä "vierailevista opettajista" tietoa?
Vierailevat opet päätetään sitä mukaa kun tarvitaan. Nyt tilanne on uusi kun Ville Ranta on toisena opettajana huhtikuuhun asti. Hän on aktiivinen, julkaiseva, kokopäiväpäätoiminen sarjakuvapiirtäjä, toiminut myös toimittajana ja tuntee alan läpikotaisin joten mitäs tässä muita...
-
Onkos tänä vuonna tulossa paljonkin osallistujia?
Niin ja jos joku osaisi kertoa että mitä opintomateriaalia tarvii ostaa vuoden aikana?
Voisin katsoa niitä kirjoja täältä etelän divareista.
Tulossa on enemmän kuin koskaan. Hui.
Lempparisarjakuvia kantsii ottaa pari (kunhan matkatavarat ei paisu sietämättömän painaviksi). Tietokoneensa moni raahaa mukaan ja sillehän on kämpillä käyttöä. Oulu ja koulun materiaalitarvikemyymälä eivät pysty tarjoamaan kovin monipuolisesti sarjakuvantekovälineitä joten kaikkea erikoisempaa mihin on tottunut, kannattais tuoda mukana. Voimme toki tilata tarvikkeita netistä myöhemmin tarpeen mukaan.
-
Lempparisarjakuvia kantsii ottaa pari (kunhan matkatavarat ei paisu sietämättömän painaviksi). Tietokoneensa moni raahaa mukaan ja sillehän on kämpillä käyttöä.
Eli siis mitään piirrustusoppaita ei tarvi ostella?
Entäs onko koulun puolesta mahdollista käyttää konetta ja nettiä?
-
Entäs onko koulun puolesta mahdollista käyttää konetta ja nettiä?
Koulussa on yleisessä käytössä muutama nettikone ja sarjakuvalinjan tiloihinkin olis tarkoitus asentaa laajakaista.
-
Jalkapallovalmentajani, Matias Karjalainen on tulossa tälle lukukaudelle opiskelemaan kirjoittajalinjalle. Samplaa soos terveisiä minulta jos satutte sellaista isokokoista nuorta miestä näkemään. Ja minuahan ei niissä piireissä Fubblena tunneta että ihan "Leolta" saa niitä terveisiä pistää menemään.
-
Jalkapallovalmentajani, Matias Karjalainen on tulossa tälle lukukaudelle opiskelemaan kirjoittajalinjalle. Samplaa soos terveisiä minulta
Heti kun näen. Onko hän 202 cm?
-
Limingan sarjakuvalinjalle voi pyrkiä nyt myös suoraan JATKOKURSSILLE. Jos hallitset sarjakuvan perusteet mutta olet kiinnostunut keskittymään koko kouluvuodeksi pitkän sarjakuvahankkeen toteuttamiseen sekä saamaan sarjakuvakerronnan täydennysoppia, voit hakea Ville Rannan vetämälle jatkokurssille. Se ei estä osallistumasta perusopetukseen mutta mahdollistaa pitkäjänteisen ohjatun työskentelyn.
Ilmoittautua 14.8. alkavalle kurssille voi täältä:
http://www.limingantaidekoulu.com/ilmoittautumislomake.htm
Mainitse lisätiedoissa ilmoittautuvasi jatkokurssille.
-
No niin, tuli ilmoittauduttua hyvissä ajoin ensi lukuvuodeksi sarjakuvaa opiskelemaan. Ikävä kyllä joudun jättämään kevätlukukauden väliin intin takia. >:(
-
No niin, tuli ilmoittauduttua hyvissä ajoin ensi lukuvuodeksi sarjakuvaa opiskelemaan. Ikävä kyllä joudun jättämään kevätlukukauden väliin intin takia. >:(
Auts, se olisi pottumaista lähteä kesken kaiken kun kaikki muut jäävät vielä loppuun asti.
-
Tervetuloa. Harmi se intin osuminen tuohon, kun on juuri päässyt vauhtiin. Katso muuten Varusmieslehdestä Henri Tervapuron inttisarjakuva. Mies piirsi melkein kolmesataa sivua päiväkirjaa varusmiespalveluksessa. Hakkaa Korkeajännitykset.
-
Sitä paitsi suunnittelin, että voisi noita opintoja jatkaa sitten kevätlukukaudella intin jälkeen, etenkin jos siellä vuoden olen. Tuo Liminka oli nyt sellainen vaihtoehto ajanjaksolle lukion ja palveluksen välillä, kun ei viitsi puoleksi vuodeksi yliopistoon raahautua. Ja oikein mieluinen vaihtoehto onkin. :)
Mitenkäs, jos tuo mukanaan kannettavan, missä sen voi kytkeä verkkoon, onnistuuko ihan "omassa" huoneessa?
-
Mitenkäs, jos tuo mukanaan kannettavan, missä sen voi kytkeä verkkoon, onnistuuko ihan "omassa" huoneessa?
Intissä vai Limingassa? ;D
-
Sitä paitsi suunnittelin, että voisi noita opintoja jatkaa sitten kevätlukukaudella intin jälkeen, etenkin jos siellä vuoden olen.
Tuo ei ehkä oikein toimi. Kesken ei pääse mukaan kevään päähankkeeseen jota pohjustellaan syksyllä. Viime kouluvuonna se oli 7 veljestä, nyt rakennellaan Draamattua. Joka vuosi on erilainen.
Mitenkäs, jos tuo mukanaan kannettavan, missä sen voi kytkeä verkkoon, onnistuuko ihan "omassa" huoneessa?
Langaton verkko ei yllä asuntoloihin, työtiloissa onnistuu.
-
Ai samperi, no riittäköön minulle sitten se puolivuotinen, kai siinäkin ehtii oppia yhtä ja toista.
-
Ai samperi, no riittäköön minulle sitten se puolivuotinen, kai siinäkin ehtii oppia yhtä ja toista.
Kannattanee kuitenkin harkita intin siirtämistä, vaikka en nyt osaakaan sanoa mikä loppujen lopuksi on se fiksuin ratkaisu. Liminka ei ole vain "koulu", se on yhteisö, joten kesken vuotta lähteminen voi osoittautua yllättävän hankalaksi.
-
Kysyisin koulun asuntoloista tarkemmin... eli kuinka isoja asuntolat on? Onko ne soluja? Entäs saako Limingasta helposti vuokra asuntoja?
Mitkä tavarat olisi tarpeelista ottaa mukaan? Jos nyt vuodeksi menee opiskelee niin ei varmaan kaikkia kamoja kannata alkaa raahaamaan täältä etelästä noin pitkälle..
Turhan aikasta kait tää on mut haluun varmistaa asiat aika aikasin 8P
-
Uusia asuntoloita on neljä ja niissä on pääasiassa kahden hengen huoneita joissa oma vessa/peseytymistila. Yksi asuntola sijaitsee vanhassa kaksikerroksisessa suojelupuutalossa, asunnot eri kokoisia ja saniteettitilat kerroksessa yhteiset (Tähän tilaan haluvat ne jotka tykkää vanhan rakennuksen ilmapiiristä). Vielä on muutama asuntopaikka niille jotka terveyssyistä tarvitsevat yhdenhengen huoneen.
Peruskalustus ja vuodevaatteet täällä on. Yhteistiloissa on telkkari ja ruuanlaittomahdollisuus. Pyykkitupa toimii ihan hyvin vaikka joku ei viitsi opetella automaattipesukoneen käyttöä vaan vie pyykkiröykkiön lomilla kotiin äidin pestäväksi ;). Joku on tuonut oman jääkaapin, mikä ei ole välttämätöntä mutta helpottanee herkuttelijaelämää. Mukaan tarvii vaatteita ja työvälineitä, oma tietokone sujuvoittaa työskentelyä vaikka opiskelijoiden käytössä on viitisentoista konetta. Fillari olisi kiva. Yhdelläkään ei ollut viime talvena suksia (en nähnyt koko talvena Limingassa hiihtäjiä, mihin maailma on mennyt).
Liminka on kasvava kunta Oulun kupeessa, ja tuntuisi että vuokra-asunnoista on pulaa, mutta muutama semmoisen on kyllä kyliltäkin löytänyt.
-
No, asuntoloissa voi ainakin teoriassa laittaa ruokaa. ;) Käytännössä se riippuu hyvin paljon porukasta että keitä siellä sattuu majailemaan... Mutta suosittelen silti koululla asumista, on se aina mukavampaa sillä yhteisö on tiivis - jos muualla asuu voi helposti tuntea itsensä ulkopuoliseksi. Ellei sitten nimenomaan halua omaa rauhaa.
-
Netti taitaa olla jokaisessa asuntolassa? Onko se maksullinen vai sisältyykö se asumiseen? Koululla taitaa olla omiakin välineitä joita voi lainailla? Pystyykö junalla/bussilla kulkee suoraan limingalle täältä hämeestä? Ite en ainakaan korttia omista niin kulkeminen tapahtuisi junalla varmaan.
-
Änkeän.
Olen ilmoittautunut sarjakuvalinjalle jo hyvissä ajoin vuodenvaihteessa ja saatan tulla toukokuussa vilkaisemaankin, jos saan muut asiat järjesteltyä ja vierailun sovittua.
Olen noita blogeja kyttäillyt nyt kai toista tai kolmatta vuotta ja minulle on jäänyt hieman vaivaamaan keittiöpuoli että varastelut. Asuntoloiden keittiöistä olen kuullut niin paljon kauhutarinoita, että onnistuuko siellä kokeellisen keittiön harrastajan elo ollenkaan? Hieman myös pelottaa tavaroiden tuonti (katoaako valvomaton omaisuus nopeastikin yhteisistä tiloista?)
Asuntoloista sitä vielä, että pitääkö näiden pitkien lomien (esmes joulu- ja hiihto) aikana kaikki oma omaisuus roudata asuntolasta pois? Tutuilta olisin kuullut tällaista toisten oppilaitosten asuntoloista.
Yhdelläkään ei ollut viime talvena suksia (en nähnyt koko talvena Limingassa hiihtäjiä, mihin maailma on mennyt).
Onko siellä huollettuja latuja? :3
-
Niin ruokailusta sitä et kait siellä on eri syöjille eri ruuat? Et jos ei syö lihaa niin teillä taitaa olla kasvisvaihtoehto?
Voiko sinne asuntolaan tuoda oman tv:n ja saako siihen kanavat näkyviin? En nyt kauheesti tavaraa täältä ala tuomaan jos pisimmillä lomilla pitää kamoja alkaa viemään pois... Ainakin polkupyörä jää pois 8D jota mulla ei edes ole...
-
Netti taitaa olla jokaisessa asuntolassa? Onko se maksullinen vai sisältyykö se asumiseen? Koululla taitaa olla omiakin välineitä joita voi lainailla? Pystyykö junalla/bussilla kulkee suoraan limingalle täältä hämeestä? Ite en ainakaan korttia omista niin kulkeminen tapahtuisi junalla varmaan.
Netti ei yllä asuntoloihin (paitsi jos tilaa puhelinyhtiöltä oman yhteyden). Mitä sillä siellä tekisikään kun koko elämä toteutuu työtiloissa ;D.
Junat pysähtyy Limingassa mutta vain odottaakseen vastaantulevaa liikennettä. Ovet pysyvät lukossa, paitsi eräältä söpöltä tytöltä joka yhesti puhui kondarin ympäri avaamaan oven. Oulun rautatieasemalta pääsee tunnelia myöten linja-autoasemalle, josta lähtee bussi 70 Liminkaan.
Limingan keskustasta on kilometrin verran koululle.
-
Ainakin muistini mukaan kasvisvaihtoehto on. Erikoisruokavaliot kannattaa kyllä varmistaa, varsinkin jos on allergioita tms.
Joo, varsinkin sarjisporukka on perinteisesti tupannut olemaan sellaista ettei asuntoloissa paljoa viihdytä. Hitsi, mehän asuimme sarjisluokassa! Ja nyt siellä on entistä paremmat mahdollisuudet laittaa ruokaakin, joka ei asuntoloissa aina ollut mahdollista. Kamaa ei tarvitse lomilla raijata pois, mutta huoneeseen ei suositella jätettäväksi mitään arvokasta. Yhteistiloihin en jättäisi omia kamoja, mutta luokasta ei koskaan hävinnyt esimerkiksi pöydälle jäänyttä kännykkää, meidän aikanamme ainakaan. Kunpa koulun kirjastoa kunnioitettaisiin yhtä paljon.
Mutta kannattaa kysellä koululta yksityiskohtia kaikista käytännönasioista...
-
Asuntoloiden keittiöistä olen kuullut niin paljon kauhutarinoita, että onnistuuko siellä kokeellisen keittiön harrastajan elo ollenkaan? Hieman myös pelottaa tavaroiden tuonti (katoaako valvomaton omaisuus nopeastikin yhteisistä tiloista?)
Asuntoloista sitä vielä, että pitääkö näiden pitkien lomien (esmes joulu- ja hiihto) aikana kaikki oma omaisuus roudata asuntolasta pois? Tutuilta olisin kuullut tällaista toisten oppilaitosten asuntoloista.Onko siellä huollettuja latuja? :3
Ite en syö ruokalassa mutta ruokia olen kuullut kehuttavan. Kasvisvaihtoehto ja erikoisempiakin ruokavalioita tarjoillaan niitä haluaville.
Asuntoloiden keittiökauhutarinat johtuu asujista jotka ei tiskaa. Siis organisoitumiskysymys. Suosittelen aseistettuja tiskimiliisijoukkoja.
Omaisuuden katoaminen on ärsyttävää muttei vakava riesa - mitään arvokasta ei ole viety, ja kadotetut tavarat usein ilmaantuu näkyville ennen pitkää (esimerkiksi säilytin avoimella hyllyllä koko talven kukkaroa, johon ihmiset maksoi käyttämänsä erikoispaperin, ja summa täsmäsi). Talossa toimii toistasataa perin erilaista ihmistä joten kaikenlaiseen saa varatua.
Pitkien lomien ajaksi voi jättää tavarat kämppään, vaikka asukkaitten toivotaan lähtevän lomille jotta voi tehdä huoltojuttuja.
Huollettuja latuja luultavasti on mutten itse ole tarvinnut. Rupesin käymään aikidossa jotta osaan puolustautua kun te tuutte. Äsken tosin yks opiskelijatyttö oppi nivellukitsemaan mut mattoon.
Voiko sinne asuntolaan tuoda oman tv:n ja saako siihen kanavat näkyviin?
Enpäs muuten tiijä onko joka asunnossa antennipistoketta... joissain olen nähnyt telkun. Syksyllä asennettiin digihärpättimiä joten ainakin kanavat näkyy yhteistiloissa. Häh, meinaatko tulla kattomaan telkkaria? No mikä ettei mutta ei täällä noin tylsää ole...
Muokkis: Kuten Aura totesi, sarjistalossa monet laittaa ruokaa, Kipinä-Mikko paistaa lettuja ainaki.
-
Kiitoksia vastausmerestä, loput pääkopassa pyörivät seikat selvitänkin toimiston kautta. Nämä virallisemmat asiat siis.
Ja siis ainakin yksi siivouspakkomielteinen otus on syksyllä tulossa. Elkää syökö suihinne.
-
Suosittelen aseistettuja tiskimiliisijoukkoja.
Naulataan vaikka pahimmat sottapytyt seinään jos ei muuta. Mie tuon naulapyssyn, kuka tarjoaa naulat? 8]
No joo, sitten asiaan. Kuinkas varma tuo asuntolapaikka on käytännössä? Se kun on edellytys minun sarjakuvalinjan opiskeluilleni.
-
Kuinkas varma tuo asuntolapaikka on käytännössä? Se kun on edellytys minun sarjakuvalinjan opiskeluilleni.
No täysin varma, jos olet ilmoittautunut ja kertonut asunnontarpeen.
-
Kannattaako sarjakuvaa alkaa opiskelemaan seuraavana peruskoulun jälkeen?
Ei välttämättä kuulu tänne, mutta haluan teidän mielipiteitä.
-
Kannattaako sarjakuvaa alkaa opiskelemaan seuraavana peruskoulun jälkeen?
Ei välttämättä kuulu tänne, mutta haluan teidän mielipiteitä.
En sano suoraan juuta tai eitä.
Sarjakuvantekeminen sinänsä edellyttää yleistietoa. Suosittelemme lukion suorittamista kaikille siksikin että jatko-opiskelu mahdollistuisi. Koska kunnollinen kerronta ammennetaan itsekoetusta elämästä, sitä pitäisi olla takana.
Toisaalta Limingassakin on useita jotka on saaneet oppivelvollisuuskoulusta kurkkua myöten. En raatsi sanoa motivoituneelle sarjakuvanopiskelijalle että ainoa tapa edistyä kuvakerronta-alalla on muodollinen koulutus. Meillä on ollut muutama perin kekseliäs kuusitoistavuotias.
Vuosi pari itsenäistymistä sisäoppilaitoksessa samanharrasteisten seurassa saa kyllä ihmiset paremmalle tuulelle mikä ei ole hassumpaa. Hyödyllisempää kuin armeija.
-
En sano suoraan juuta tai eitä.
Sarjakuvantekeminen sinänsä edellyttää yleistietoa. Suosittelemme lukion suorittamista kaikille siksikin että jatko-opiskelu mahdollistuisi. Koska kunnollinen kerronta ammennetaan itsekoetusta elämästä, sitä pitäisi olla takana.
Toisaalta Limingassakin on useita jotka on saaneet oppivelvollisuuskoulusta kurkkua myöten. En raatsi sanoa motivoituneelle sarjakuvanopiskelijalle että ainoa tapa edistyä kuvakerronta-alalla on muodollinen koulutus. Meillä on ollut muutama perin kekseliäs kuusitoistavuotias.
Vuosi pari itsenäistymistä sisäoppilaitoksessa samanharrasteisten seurassa saa kyllä ihmiset paremmalle tuulelle mikä ei ole hassumpaa. Hyödyllisempää kuin armeija.
Olen miettinyt aivan samaa, mutta pieni epävarmuus tulevaisuudesta kalvaa pientä mieltäni. Jos en menesty no jos ensin graafikoksi ja sitten kattois no jos ei sittenkään ja plaa plaaa. Miksi elämä on täynnä vaikeita kysymyksiä.
Tosin näkkäri ja haalea vesi riittää mainiosti, ehkä pahvilaatikko missä nukkua.
-
Voiko sinne asuntolaan tuoda oman tv:n ja saako siihen kanavat näkyviin?
Asuntoloiden yhteistiloissa on televisiot, mutta siitä en tiedä miten toi kanavien näkyminen onnistuu. Itellä telkku yöpöydällä vain pleikkarikäyttöön : D
-
Jeps. Viikon päästä omaisuus kapsäkkeihin ja suunta Keski-Suomen peräkylästä kohti toista peräkylää Pohjois-Pohjanmaalla. Mitäs sinne kannattaa/ei kannata ottaa mukaan? Alustavasti meinasin seuraavaa varustusta:
-Vaatteet ja muut asusteet
-Hygieniatarvikkeet (Mitä ne o? 8])
-Penaali sisältöineen
-Läppäri + Wacom
-Lakanat (Nehän tarvittiin?)
-Luonnoskirja (Mikäli löydän täältä kaupoista)
-Oma muki <3 (Siitä juo teet, syö nuudelit)
-Sähkökitara ja vahvistin + kitaransoittoon liittyvät pientarvikkeet
-MP3-soitin yms. pientä sälää
Onko omien juomien ja ruokien säilyttäminen kylmätiloissa mahdollista?
Niin ja sitten se perinteinen kyssä. Onkos muita vuaakkilaisia tulossa?
-
Jeps. Viikon päästä omaisuus kapsäkkeihin ja suunta Keski-Suomen peräkylästä kohti toista peräkylää Pohjois-Pohjanmaalla. Mitäs sinne kannattaa/ei kannata ottaa mukaan? Alustavasti meinasin seuraavaa varustusta:
-Vaatteet ja muut asusteet
-Hygieniatarvikkeet (Mitä ne o? 8])
-Penaali sisältöineen
-Läppäri + Wacom
-Lakanat (Nehän tarvittiin?)
-Luonnoskirja (Mikäli löydän täältä kaupoista)
-Oma muki <3 (Siitä juo teet, syö nuudelit)
-Sähkökitara ja vahvistin + kitaransoittoon liittyvät pientarvikkeet
-MP3-soitin yms. pientä sälää
Onko omien juomien ja ruokien säilyttäminen kylmätiloissa mahdollista?
Niin ja sitten se perinteinen kyssä. Onkos muita vuaakkilaisia tulossa?
Ala jo tehdä luonnoskirjaan sarjakuvapäiväkirjaa.
Muki on välttämätön. Yhteiskeittiöiden jääkaapit on täysiä mutta kyllä sinne mahtuu kun laskee pilaantuneet ruuat luontoon.
Sähkökitara? Mielenkiintoista. Nissisen aikaan oli musisointia.
-
Selailin tuossa Limingan sarjislinjan hakemuksia ja löysin toistaiseksi vain 6 uutta miespuolista hakijaa - sekä 28 tyttöä.
Olisin taipuvainen arvioimaan että poikien kannattaisi hakeutua tänne, jos viihtyvät mukavanpuoleisten, taiteellisesti etevien tyttöjen seurassa. Olen näet saanut nykyisten tyttöjen puheista käsityksen, ettei pojilla olisi huonosti asiat täällä. ^-^
-
Selailin tuossa Limingan sarjislinjan hakemuksia ja löysin toistaiseksi vain 6 uutta miespuolista hakijaa - sekä 28 tyttöä.
Olisin taipuvainen arvioimaan että poikien kannattaisi hakeutua tänne, jos viihtyvät mukavanpuoleisten, taiteellisesti etevien tyttöjen seurassa. Olen näet saanut nykyisten tyttöjen puheista käsityksen, ettei pojilla olisi huonosti asiat täällä. ^-^
Niin, mikäpäs siinä, jos tykkää oleskella muusta maailmasta irrallaan olevassa akkavaltaisessa mikrokosmoksessa, jossa miehiä esineellistetään ja stereotypisoidaan, työpöytään teipataan näkkileipiä ja purkkapaloja sekä täytetään se muovailuvahateoksilla, originaaleihin piirrellään ja kuvapäiviksiin töherrellään. Tähän vielä päälle hysteeristä naurunräkätystä, ryminää ja muuta mesoamista. Itse ratkaisin ongelman olemalla luomatta ihmissuhteita juuri kehenkään ja eristäytymällä omaan rauhaan ja pieneen, täydelliseen todellisuuteeni. 8]
-
Niin, mikäpäs siinä, jos tykkää oleskella muusta maailmasta irrallaan olevassa akkavaltaisessa mikrokosmoksessa, jossa miehiä esineellistetään ja stereotypisoidaan, työpöytään teipataan näkkileipiä ja purkkapaloja sekä täytetään se muovailuvahateoksilla, originaaleihin piirrellään ja kuvapäiviksiin töherrellään. Tähän vielä päälle hysteeristä naurunräkätystä, ryminää ja muuta mesoamista.
Kuulostaa oudolta meiningiltä, ei vaan meidän aikana tuollaista... (Mitä nyt joskus tuttujen kuvapäiviksiin töhertelyä, sekin hyvässä hengessä.) Vaan niinhän se aina on, uudet ihmiset, uudet kujeet. Ensi vuonna tilanne saattaa taas olla aivan eri.
edit: En tosin tiedä miten muut asiat kokivat...
-
työpöytään teipataan näkkileipiä ja purkkapaloja sekä täytetään se muovailuvahateoksilla, originaaleihin piirrellään ja kuvapäiviksiin töherrellään
Rakkaudesta se hevonenki potkii.
:laugh:
-
Nyt haetaan (http://limingantaidekoulu.fi/fi/index.php?option=com_chronocontact&Itemid=15) opiskelijoita Limingan kymmenennelle sarjakuvalinjalle. Sen kunniaksi ilmestyy syksyllä julkaisu ja kootaan Oulun pääkirjastoon sarjakuvaopiskeluaiheinen näyttely.
Kouluvuosi alkaa 17. elokuuta. Kesken ei ole mahdollista liittyä mukaan, sillä opiskelu rakentuu aiemman pohjalle. Pääsyvaatimuksia ei ole - yllättävän usein ennen sarjakuvia piirtämättömät innostuvat loistamaan. Kouluun saa opintotukea. Sarjakuvalinja on käytännössä kaksivuotinen, sillä ensimmäisenä vuotena opiskellaan, toisena toteutetaan ohjatusti omia hankkeita. Opiskelijat vaikuttavat osin itse talven opetussuunnitelmaan.
Koulun käsikirjoituslinja, valokuvalinja ja kuvataidelinjat muodostavat inspiroivan "naapuruston". Viime vuosina opiskelijat ovat alkaneet perustaa kerhoja: mm. improteatteria, kirjallisuutta, viherpiipertämiskeskustelemista, bändisoittelua sekä capoeiraa.
Ainoa varjopuoli tuntuu olevan lomat, mutta nykyään syys- ja talviloman ajaksi ei enää ole pakko lähteä pois. Jouluksi opistolle ei voi jäädä.
-
Nyt kun kerran luovuin pitkäaikaisesta nollapostaajan tittelistäni, potkitaanpa tätäkin topikkia hereille.
Elikkäs, nyt olen minäkin virallisesti ilmoittautunut tänne opiskelijaksi tulevaksi lukuvuodeksi, ja olisin toki kiinnostunut tietämään keitä muita on tulossa.
Itselleni voi tulla vielä mielenkiintoinen vuosi, en nimittäin muista/tunnusta koskaan tehneeni yhtään sarjakuvaa, enemmän olen ollut kuvittamisesta kiinnostunut.
Sattuiskohan kukaan muuten tietämään yhtään edellisvuosien opiskelijoiden limingan aikaisia blogeja tai mitään? Olisivat nimittäin mielenkiintoista luettavaa koulun alkua odotellessa ^-^
-
Äkkiä viskottuja ex-liminkalaisblogeja:
http://ahokoivu.sarjakuvablogit.com/ Mari Ahokoivu
http://hillo.sarjakuvablogit.net/ Olli Hietala
http://sdall.sarjakuvablogit.com/ Salla Huttunen 09
http://miukki.vuodatus.net/ Jaana Kekkonen, Miukki
http://moskiittoradio.vuodatus.net/ Noora Kivisilta
http://hannako.vuodatus.net/ Hanna Koljonen 08
http://www.kipina.vuodatus.net Mikko Mäkelä, Kipinä-Mikko 09
http://peutska.vuodatus.net/ Petra Nordlund, Peuta 08
http://muura.vuodatus.net/ Hanna Parkkinen, Muura 09
http://tervapuro.vuodatus.net/ Henri Tervapuro, Puppe
http://jupu.vuodatus.net/ Johanna Tolonen, Jupu
http://fusku.vuodatus.net/ Sallamari Rantala 08
http://joiq.sarjakuvablogit.com/ Joiku Rauhala 09
http://lakritsiomena.sarjakuvablogit.com/ Niilo Kiesiläinen 09
-
-
-
yksikään sarjisopiskelijoista ei ollut vuoden jälkeen enää halukas jatkamaan sarjakuvan opiskelua.
No harmi. Limingassa ei ainakaan ole jatkamishaluisista pulaa, kunhan talous järjestyisi. Ja jos yks ope ottaa pannuun, toinen tai kolmas on todennäköisesti mieluisampi. :-\
Luultavasti Uroskanakin tulisi uudestaan kunhan voisi olla varma ettei olisi lähes ainut (ja puoleensavetävä) miespuolinen uusi opiskelija leikkisien tyttöjen keskellä. Viime vuonna alkoi sarjakuva taas jätkiäkin kiinnostaa... >:D Tule vaa
Ensi vuosi on juhlaa: kymmenes vuosi sarjakuvalinjaa. Ja Keijjo opiskelemassa omassa koulussa kuvataidetta (aikoo perustaa tosin kerrontataidekerhon), sarjislinjan opetuksen hoitavat Mikko Jylhä, Petteri Tikkanen ja Jukka Kostet sekä vierailevia tuuraajia.
-
Luultavasti Uroskanakin tulisi uudestaan kunhan voisi olla varma ettei olisi lähes ainut (ja puoleensavetävä) miespuolinen uusi opiskelija leikkisien tyttöjen keskellä. Viime vuonna alkoi sarjakuva taas jätkiäkin kiinnostaa... >:D
Ensinäkin kiitän tuosta 'lähes' -sanasta, joka edeltää tuota 'ainut' -sanaa.
Toisekseen, jokos sulla ois jo ens lukuvuoden sukupuolijakaumasta jonkinlaista ennakkotietoa? :D
Eipä sillä tosin kai niin väliä ole jos toisia poikia ei hirveää määrää tuliskaan, kyllä mie kai tyttöjenkin kanssa tulen toimeen, mutta niillä tahtoo olla ongelmia tulla toimeen minun kans.. Kummallisia otuksia.
Se tosin harmittaa ettei Limingalle taida minkäänlaista herrasmies -kerhoa ensivuodeksi muodostua. Edellisissä kouluissa olen ollut osallisena joidenkin puolivirallisen opiskelijakerhojen toiminnassa, esimerkiksi lukiossa olin sovinisti -klubissa, ja viimevuonna AA-kerhossa.
Jäsenet on ollut enimmäkseen miehiä, vaikka AA-kerhossa tais olla yks tyttökin mukana :)
Limingalla vastaavilla herrasmies -kerhoilla ei taida olla näillänäkymin tulevaisuutta? :D
-
Limingalla vastaavilla herrasmies -kerhoilla ei taida olla näillänäkymin tulevaisuutta? :D
Älä sano. Kuvataidepuolella, valokuvalinjalla ja käsikirjoituslinjalla voi olla hyvinkin A-tyyppisiä herrasmiehiä jos ei sarjakuvassa riitä. ;D
-
Luultavasti Uroskanakin tulisi uudestaan kunhan voisi olla varma ettei olisi lähes ainut (ja puoleensavetävä) miespuolinen uusi opiskelija leikkisien tyttöjen keskellä. Viime vuonna alkoi sarjakuva taas jätkiäkin kiinnostaa... >:D Tule vaa
No perkele, kyllähän minä tulisin, mutta kun on lopulta tajuttava se kylmä tosiasia että itse on itsensä elätettävä, varsinkin mikäli haluaa elintasoa pramean kattohuoneiston, elektroniikan ja paremman ruuan muodossa. Mutta mutta, kassellaan sitten kun pääsykoetulokset saapuvat (eli aivan pian) ja jos opiskelupaikka jääpi saamatta niin en pitäisi aivan mahdottomuutena että päätyisin Liminkaan, ainakin joksikin aikaa.
Itselleni voi tulla vielä mielenkiintoinen vuosi, en nimittäin muista/tunnusta koskaan tehneeni yhtään sarjakuvaa, enemmän olen ollut kuvittamisesta kiinnostunut.
Ei ole mitään väliä sillä ettei ole kokemusta sarjakuvan tekemisestä ole. Ehkä enemmänkin etua, olet nyt mahdollisesti paljon avarakatseisempi muiden ajatuksille, ideoille, toimintatavoille ja ehdotuksille, toisin sanoen et ole omien maneereitesi ja toimintatapojesi sokaisema jääräpää. Ja koska kuvittaminen on yksi suomalaisten sarjakuvapiirtäjien yleisimmistä toimeentuloista, on tämä läsnä sarjislinjalla, tai ainakin silloin oli kun minä sarjislinjalla olin.
Mutta... Älä missään nimessä tee samaa virhettä kuin minä. Älä erakoidu, älä ole epäsosiaalinen. Niin hyvin kuin on mahdollista, tutustu ihmisiin, solmi kontakteja, käytä sosiaalisia taitojasi mahdollisimman paljon, tai jos niitä ei ole, opettele ne. Keskustele, vaihda ajatuksiasi muiden kanssa niin sarjakuvista, piirtämisestä kuin mistä tahansa muustakin. Ja mikä tärkeintä, piirrä. Piirrä niin saatanasti kuin voit, kokeile erilaisia tekniikoita, työvälineitä ja tyylejä. Kokeile, tunnustele ja haistele. Elä elämääsi, niin kauan kuin se sinulla vielä on! Kehitä itseäsi ja kasva ihmisenä.
Eittämättä liminkavuoteni on paras vuoteni, mutta se olisi voinut olla todella paljon parempi. Ja tästä en voi syyttää kuin vain ja ainoastaan itseäni. Limingan taidekoulu on hieno paikka ja taidekoulu sanan varsinaisessa merkityksessään.
-
Jep, niinhän se on ettei ole elämää Limingan jälkeen :P
-
Mietin onko sarjakuvalinjasta hyötyä hakiessani esimerkiksi muotoiluinstituuttiin lahteen graafiselle puolelle?
Vai olisiko kuvataidelinjasta sittenkin enemmän hyötyä pitkällä tähtäimellä..? Netissä täyttämään hakemukseen laitoin linjakseni sarjakuvalinjan, mutta olisikohan se ihan kamalan hankalaa vaihtaakaan? Olettaen että paikkoja olisi vapaana vielä kuvataidepuolella? Äh kun en nyt tiedä enkä osaa. :--(
Ja sitten vielä asuntolaan liittyvää asiaa: mietin, että onko huoneissa mitään säilytystilaa? Ei pelkästään siis vaatteille tarkoitettuja kaappeja vaan jotain...jossa voi säilyttää muuta härpäkettä kuten esimerkiksi taidevälineitä, kosmetiikkaa, kirjoja, dvd:tä..jne? Onhan huoneissa pöydät?
Elokuussa nähdään!
Muotoiluinstituutissa opiskellaan mm. graafista suunnittelua ja työskennellään tietsikoilla. Limingan kuvataidelinjalla tietokoneisiin ei kosketa, vaan opiskellaan kuvataiteen tekemisen perusmenetelmiä maalauksessa, grafiikassa ja kuvanveistossa. Sikäli sarjakuvalinja sopii paremmin, että siihen sisältyy kuvitus ja tietokoneet on perustyökalu. Ja sarjakuva kertoo kuvan keinoin, kuvataide ilmaisee kuvana, jos saa tökerösti ilmaista.
Huoneissa on säilytystilaa komeroissa ja hylly, muistaakseni, ja pöytä toki.
-
Täytyypä itsekin uskaltautua tänne kirjoittamaan. Valokuvalinjalle olisin tulossa ja halusin kysyä onkohan tuonne linjalle tulossa nyt porukkaa? En oikeen tiennyt muuta paikkaa missä kysellä tästä. En viitsi joka päivä koululle soitella.. hhmmhh. Ilmeisesti viime vuonna linja ei alkanut ollenkaan, kun ei ollut tarpeeksi hakijoita, vai miten se meni? :o
Olen vähän huolissani tästä nyt, koska tämä valokuvalinja kuulosti niin mahtavalta ja koulukin oikein mielenkiintoiselta :) Oli minulla kyllä varalla kuvataidelinja, kun sekin puoli kiinnostaa, että varmaankin joka tapauksessa tulen koulussa syksyllä aloittamaan.
-
Valokuvalinjalle olisin tulossa ja halusin kysyä onkohan tuonne linjalle tulossa nyt porukkaa? En oikeen tiennyt muuta paikkaa missä kysellä tästä. En viitsi joka päivä koululle soitella.. hhmmhh.
Just kuulin että porukkaa on valokuvalinjalle kertynyt ja aloittelemassa ollaan.
-
Juuh, meikäläinenkin olisi sarjakuva-linjalla aloittamassa tuossa parin viikon päästä, kaikki on tähän mennessä sujunut varsin smoothisti, mutta nyt iski hätä; Mitä hittoa minä otan sinne mukaan? Lueskelin threadin aiempia viestejä, siellä puhuttiin lakanoista, kupeista (?), työskentelyvälineistä ja ties mistä, itsehän olen ihan ulalla. Niinhän se tietysti on että ensimmäisen viikon jälkeen sen näkee mitä tarvitsee ja mitä ei ja viikonloppuna voi käydä hakemassa kampetta vanhasta kämpästä, mutta jos joku olisi niin ystävällinen ja listaisi välttämättömyydet;
Näin etukäteen kun en itse ollut ajatellut ottavani muuta kuin viikon vaatteet ja läppärin, lakanat, pyyhkeet ja hygieniavälineet + lompakon. Ilmeisesti täysi penaalikin olisi tarpeen?
-
Näin etukäteen kun en itse ollut ajatellut ottavani muuta kuin viikon vaatteet ja läppärin, lakanat, pyyhkeet ja hygieniavälineet + lompakon. Ilmeisesti täysi penaalikin olisi tarpeen?
Kyllä noilla pärjää. Siellä on pyykkitupa, pesujauheen voi ostaa kaupasta. Kylällä on kauppoja.
Koska asuntolan tiskimoraali on usein kehno, kannattaa ottaa semmoiset henk. koht. ruokailuvälineet joita voi säilyttää huoneessa. Yhteiset välineet on todennäköisesti likaisena.
Muisti/luonnoskirja on paikallaan jo tullessa. Ota semmoisetkin vaatteet, joilla viitsii harrastaa "kokemuksellista anatomiaa", joka toteutuu hyvän sään vallitessa nurmikolla.
-
::)
Kiitos tuosta, eipä tässä enää sitten muuta kuin odottamaan lukukauden alkamista.
-
Olen tässä mietiskellyt hakemista limingaan jos ei jatko-opiskelupaikka aukea ensimmäisellä yrittämällä. Olen erittäin kiinnostunut sarjakuvalinjasta mutta samaan aikaan mietin linjan hyödyllisyyttä ajatellen jatko-haaveitani graafisen suunnittelun parissa. Onko sarjakuvalinjasta hyötyä esimerkiksi Taideteolliseen korkeakouluun haettaessa? Jostakin pitää näitäkin kysellä, kun on niin epävarma olo :')
-
Onko sarjakuvalinjasta hyötyä esimerkiksi Taideteolliseen korkeakouluun haettaessa?
Pari ihmistä on lähtenyt Taikiin sarjakuvalinjalta.
Ennakkotehtävien tekoon saa neuvoja opettajilta ja pääsykoetilanteessa on apua harjoituksista joita syksyn aikana tehdään.
-
Limingassa toimii vakituiseen pari opea (ensi kaudella minä ja Jylhän Mikko, ja varmaan Kostetin Jukka) ja vierailevia opettajia erityiskursseja vetämässä. Useimmin käy Petteri Tikkanen ja viime aikoina Tiitu Takalo ja Jyrki Nissinen. Opettajien näkemykset voivat olla keskenään perin erilaisia, mikä on hyvä.
Opetus kehittyy koko ajan, kun opettajat oppivat. Itse olen ollut tämän talven opintovapaalla ja tutustunut mm. käsikirjoittamiseen sekä itse piirtämiseen, muovailuun ja maalaamiseen.
Pidän itse sarjakuvaa luontevimmillaan nopeana ja vivahteikkaana ilmaisukeinona, en niinkään siistinä ja viimeisteltynä spektaakkeli-ilmaisuna. Viimeksimainittu vaatii paljon harjaannusta, joten sitä ei parissa kouluvuodessa ehdi kovin täydelliseksi hioa, se jää opiskelijan oman harrastuksen varaan. Monipuolista keinoarsenaalia tarjotaan tueksi. Mutta Jylhä arvostaa erilaista tyyliä ja Tikkanen (Sarjakuva-Finlandian voittaja ;D) on perfektionisti.
Mallikuvia hyödynnetään väistämättä, mutta sitä varten ei tarvita koulua. Havainnosta piirtäminen kehittää piirustusvarmuutta, ja siihen on taidekouluympäristö omiaan. Kysymyshän on myös silmän (tai mielen) harjaannuttamisesta suhteiden vertaamiseen, valoisuuserojen havaitsemiseen, muotojen ja rakenteen tarkkuuteen.
Ihmisvartalon piirtämisessä on Mikko kehitellyt "kokemuksellisen anatomian" kurssia, jossa porukalla vuoroon itse koetaan asentoja ja liikkeitä, vuoroon piirretään niitä. Ja perjantaisin piirretään elävää alastonta tai puettua mallia (joskus, jos on tarjolla, eläimiä).
Opettajien painavin osuus on olojen järjestäminen, oman kokemuksensa ynnä tiedon välittäminen ja hoksaava palaute.
Mutta koko sarjakuvalinjan vahvuus on motivoitunut opiskelijajoukko, joka pystyy opettamaan toisilleen valtavasti. Olot innostavat työskentelemään jatkuvasti. Sarjakuvailmaisuun tulee intohimo. Siinä ei voi olla kehittymättä. Mutta sosiaalisuutta se puoli kysyy - yleensä vetäytyvämmätkin ihmiset löytävät hengenheimolaisia viimeistään kevätkaudeksi.
Huvittava piirre Limingassa on lomien vieroksuminen, opiskeluympäristössä viihdytään.
-
Tämä vuosi on ollut mahtava, ja Keijo, unohdit kehua Tiitun, Tiitulta sai paljon hyviä vinkkejä ja näkemystä ihan tekemisestä ja asenteesta, kun hoksasi kysyä. Liminka on ollut minulle ennen kaikkea itseluottamuskoulu. Jos Liminkaan tullessa ihan tosissaan mietti että onkohan tää nyt vähän höhlää, vaikka unelma onkin, tehdä sarjakuvaa ja voinko minä tehdä tai onko minulla edes oikeutta -ajatelkaa!!!?. Nyt ihan ihmettelee sitä itsensä mitätöinnin määrää, joka vielä viime syksynä oli päässäni valloillaan. Vuosi on tehnyt ihmeitä ja korjannut ainakin kymmenen vuoden aikana kerättyjä mielenvaurioita. Limingan taidekoulun yhteisö henkilökuntineen ja opiskelijoineen on luovuutta ja luomisen vapautta ruokkiva ja rohkaiseva yhteisö. Kiitos Liminka. Kumarran syvään.
-
Tässä kevään aikana hain muutamalle kuvataidelinjalle huonolla menestyksellä. :( Mutta en jäänyt laakereilleni lepäämään, vaan aloin tutkia tätä limingan sarjakuvalinjaa ja olen kiinnostunut tulemaan kouluun. Siellä varmastikin minunlaiseni piirrustuspuoleen keskittynyt olisi enemmän kotonaan kuin muissa kuvataidelinjoilla, joissa olisi oletettavasti enemmän maalaamiseen keskittyvää taidetta.
Kiinnostaisi kysyä opetetaanko koulussa mitään kuvankäsittelyohjelmien käyttöä?
-
Tässä kevään aikana hain muutamalle kuvataidelinjalle huonolla menestyksellä. :( Mutta en jäänyt laakereilleni lepäämään, vaan aloin tutkia tätä limingan sarjakuvalinjaa ja olen kiinnostunut tulemaan kouluun. Siellä varmastikin minunlaiseni piirrustuspuoleen keskittynyt olisi enemmän kotonaan kuin muissa kuvataidelinjoilla, joissa olisi oletettavasti enemmän maalaamiseen keskittyvää taidetta.
Kiinnostaisi kysyä opetetaanko koulussa mitään kuvankäsittelyohjelmien käyttöä?
Alkeita, jotta pystyy yleensä käsittelemään sarjakuvat mm. paino- tai nettikelpoiseksi, ja värittämään.
Mutta koska sarjislaiset pystyy vaikuttamaan opetusohjelmaan, on mahdollista ehdottaa kurssia edistyneemmille. Silloin voisi kutsua alan osaajan opeksi. Koulussa on lisenssejä lähinnä fotarille ja pari myös illulle.
Koulussa toimii valokuvauslinja jonka ohjelmaan kuuluu valokuvankäsittely fotarilla.
-
Mutta koska sarjislaiset pystyy vaikuttamaan opetusohjelmaan, on mahdollista ehdottaa kurssia edistyneemmille. Silloin voisi kutsua alan osaajan opeksi. Koulussa on lisenssejä lähinnä fotarille ja pari myös illulle.
Tuon opetuksen hyödyllisyyttä osittain mietin, kun onhan sitä omaa tyyliä jo kehitelty pidemmän aikaa. Mutta varmaan koulussa on hyvin eri tasoisia piirtäjiä, joista osa tulee pelkästään kuulakseen alan ammattilaisia ja saadakseen näiltä vinkkejä.
-
Mutta varmaan koulussa on hyvin eri tasoisia piirtäjiä
Kyllä, kun ei ole karsintaa, kirjo on laaja.
Vuodessa / kahdessa vuodessa opetus ei juuri puutu fiilailuun vaan keskittyy suurempiin linjoihin. Opiskelijat hiovat tyyliään omin päin ja käyttäen kavereiden palautetta kompassinaan.
-
Kyllä, kun ei ole karsintaa, kirjo on laaja.
Vuodessa / kahdessa vuodessa opetus ei juuri puutu fiilailuun vaan keskittyy suurempiin linjoihin. Opiskelijat hiovat tyyliään omin päin ja käyttäen kavereiden palautetta kompassinaan.
Juu sarjakuvan tekemisen prosessista ja lähtökohdista sai aika hyvän kokonaiskuvan, josta on hyvä jatkaa ominpäin. Syventää oppimaansa ja kehitellä eteenpäin. Tyylin fiilailuun kampitusviikot oli aika tehokasta. Itse olisin kyllä vaihtanut vaikka animaation paikalle lisää kampitusta. Animaatio ei ollut miun juttu. Syksyn alkuun viikko improa ja syksyn loppuun kaksi viikkoa kampitusta, sama homma keväälle.
-
Tyylin fiilailuun kampitusviikot oli aika tehokasta.
Sivusta seuranneena, siltä näytti. Otetaan huomioon.
-
Jeah, meikä tulee syksyllä sarjakuvalinjalle. ;D
Kunnostaan huolta pitävänä ihmisenä haluaisin tietää, onko koulussa kuntosalia?
-
Jeah, meikä tulee syksyllä sarjakuvalinjalle. ;D
Kunnostaan huolta pitävänä ihmisenä haluaisin tietää, onko koulussa kuntosalia?
Ei. Limingan keskustassa on. Opistolla pitäisi olla ovikortteja sinne.
Viime kaudella Jylhän Mikko veti capoeiraa päärakennuksen aulassa. Toivottavasti se jatkuu.
-
Tänään monet on saaneet tiedon opiskelupaikasta.
Kaikki ei ole päässeet haluamaansa kouluun. Limingan taidekouluun (http://limingantaidekoulu.fi/) ei ole pääsykokeita.
-
Miukki Kekkonen teki Limingan sarjakuvalinjalle sarjisesitteen (http://www.limingantaidekoulu.fi/Esitteet2011/Sarjakuvalinja2011.png).
-
Miukki Kekkonen teki Limingan sarjakuvalinjalle sarjisesitteen (http://www.limingantaidekoulu.fi/Esitteet2011/Sarjakuvalinja2011.png).
Hieno, toi on paljon kivemman näköinen kuin se vanha. ;)
-
Taidekoulutusta halutaan vähentää. Se on vähän kuin äidinkielen opetusta karsittaisiin sillä perusteella, ettei koulutettaisi kirjailijoita työttömiksi.
Sarjakuvan opiskelusta on ollut hyötyä moneen vaivaan. Jotkut ovat päätyneet elokuva-alalle, toiset kuvittajiksi, muutama puuhailee sarjakuvankin parissa. Kaiken kaikkiaan kysymys on paljon muusta kuin sarjakuvantekemisestä: kerrontataidosta, kuvailmaisusta, maailman ymmärtämisestä ja käden ja silmän taitojen harjaannuttamisesta.
Limingan sarjakuvalinjalla opiskelee vuosittain 40 - 50 ihmistä, ja kokee ettei se aika mene hukkaan.
http://limingantaidekoulu.fi/fi/index.php?option=com_chronocontact&Itemid=15
-
Harkitsen kovasti sarjakuvalinjalle lähtöä syksyllä 2013 kunhan lukiosta valmistun. En vain oikein tiedä, jäädäkö vielä toisellekin vuodelle - kuinka tavallista on suorittaa molemmat kaksi vuotta sarjislinjalla vai jääkö sitä ihan ulkopuoliseksi, jos tulee vain vuodeksi ja hiihtää siitä sitten yliopistoon tai vastaavaan?
Entäs millaisia mahdollisuuksia lähitienoolla on tarjolla, jos haluaisi ottaa esim. joitain kieliopintoja sarjakuvalinjan ohella tai jotakin? Ranskaa ja kiinaa lähinnä ajattelin, salliiko aikataulu ylimääräiset opinnot millään muotoa?
Tosi kiva että Suomesta löytyy tällaista, olen ollut aika innoissani sarjislinjasta jo muutaman vuoden ajan, olisihan se hienoa päästä se kokemaan.
-
kuinka tavallista on suorittaa molemmat kaksi vuotta sarjislinjalla
--
Entäs millaisia mahdollisuuksia lähitienoolla on tarjolla, jos haluaisi ottaa esim. joitain kieliopintoja sarjakuvalinjan ohella tai jotakin? Ranskaa ja kiinaa lähinnä ajattelin, salliiko aikataulu ylimääräiset opinnot millään muotoa?
Anteeksi ettei heti vastattu, muistutus on lipsahtanut pois päältä.
Useimmat opiskelevat yhden vuoden, noin viidennes jatkaa toiselle. Kaksi ihmistä jakaa ennätyksen viisi vuotta.
Eka vuosi on melko tiivis, mutta joustaa kyllä kieliopintoihin. Oulussa löytyy monipuolista tarjontaa, Limingassa on kansalaisopisto, jonka kursseissa ei näy kuin englantia ja saksaa kuluvana kautena.
-
Tampere Kupliissa on tarjolla:
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8117.0;attach=22515;image)
192 nelivärisivua.
-
Limingan taidekoulun sarjakuvalinjan joka vuosi on pikkuisen erilainen. Opiskelijoilta kysytään syksyllä, mitä he erityisesti haluavat opiskella, ja toiveet yleensä pystytään toteuttamaan.
Linjalla opiskelee vuosittain 40 - 50 opiskelijaa, ja kaksi vakituista sarjakuvaopettajaa on jatkuvasti ohjaamassa opiskelua. Lisäksi kutsutaan vierailijoita.
Ensi syksystä panostetaan kerrontaan ja pitkien tarinoiden laatimiseen. Käsikirjoittamisen opetus eriytyy itsenäisemmäksi kerrontakurssiksi.
Kouluvuosi aloitetaan havainnostapiirtämiseen ja anatomiaan tutustumisella. Sitten opiskellaan väriä ja tietokoneella värittämistä. Kekseliäisyyttä kohennetaan suoltamalla improvisoituja pikasarjakuvia. Välillä opetellaan tekstaus. Sitten tullaan sinuksi perspektiivin kanssa. Ensimmäinen neljännes päättyy inspiraatiokurssiin. Impivaara-talossamme järjestetään myös 24 tunnin avoin sarjakuvatapahtuma.
Syysloman jälkeen ryhdytään suunnittelemaan vuosijulkaisua. Samalla tuotetaan omia pienkustanteita. Sarjakuvamuodosta irrotutaan kolmeksi viikoksi animaation toteuttamiseen. Storyboard-viikko on osoittautunut erinomaiseksi sarjakuvakerronnankin selkeyttämiskurssiksi. Kuvaamme myös videolle.
Kevätkausi keskitytään tuottamaan mahdollisimman kiinnostava vuosijulkaisu, jonka julkistamme Tampere Kuplii -festivaaleilla. Ohessa Petteri Tikkanen käy opettamassa kuvittamista ja (toivottavasti) Tiitu Takalo värittämisen sekatekniikoita. Emme malta olla kokeilematta sarjakuvan rajoja kokeilevan sarjakuvan kurssilla. Ammattiinvalmistaviin kouluihin pyrkiminen syö osan ajasta. Välttämätöntä on perehtyä sarjakuvanteon taloudelliseen puoleen ja tuottaa portfolio. Toukokuussa on tilaisuus loikata muihin aineisiin: työpajajaksoilla on mahdollisuus tehdä grafiikkaa, puuveistoa, seinämaalauksia tai ympäristötaidetta mutta myös sarjakuvahankkeita.
Opiskeluun voi saada opintotukea. Jos olet aiemmin saanut opintotukea muihin toisen asteen opintoihin, sillä ei ole vaikutusta nyt suorittamiesi opintojen tukiaikaan. Toisen asteen opintoihin saamasi opintotuki ei kuluta mahdollisten korkeakouluopintojesi tukiaikaa. Myöskään mahdolliset korkeakouluopintoihin käyttämäsi tukikuukaudet eivät vaikuta tukioikeuteesi toisen asteen opinnoissa.
Täältä lisää tietoa: http://limingantaidekoulu.fi/fi/
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8117.0;attach=25603;image) Vuoden 2013 julkaisu oli Anatidaefobia, joka on luettavissa "rönsyineen" täällä: http://limingantaidekoulu.fi/sarjakuva/vuosijulkaisu2013/
-
Sarjakuvakurssille osallistuminen muuttaa ihmistä: ei ole sama lähtiessään kuin aloittaessaan.
Mutta ei kursseilla mitään taitoa siirretä koulun varastohyllyltä opiskelijaan.
Kurssi on ilmaisemisen kehittämiselle osoitettu "luvallinen" aika. Sarjakuvalinjalla tehdään sellaista, mitä omissa oloissa ei tulisi tehdyksi, ja se muuttaa ihmisen elämänreittiä lopullisesti.
-
Sarjakuvan opiskeleminen auttaa selviytymään elämässä. Monipuolinen viestinnän osaaminen toimii avaimena pärjätä ihmisten ja laitosten kanssa.
Nuoria painostetaan ammattikoulutukseen, mutta hätiköidysti valittu vastenmielinen koulutusala on kivireki.
Sarjakuvan opiskeleminen antaa tilaa ja työkaluja etsiä omaa vaikutusalaa ja ansionhankintamuotoa. Sarjakuvittele tulevaisuutesi:
http://limingantaidekoulu.fi/fi/index.php/sarjakuvalinja-6 (http://limingantaidekoulu.fi/fi/index.php/sarjakuvalinja-6)
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8117.0;attach=25757;image)
-
Nyt o tullu ammattikorkeakoulujen hakutulokset. Ei hätää vaikkei ois päässykkää, sarjakuvalinjalta voi käydä hakemassa vauhtia.
-
Heips, tulin herättelemään tätä ketjua!
Olin Edinburghissa opiskelemassa teatteritaidetta (lähinnä käsikirjoittajana/ohjaajana) viime syksyn, mutta kurssi ei oikein iskenyt ja tajusin että haluaisin sittenkin opiskelemaan kuvataidetta ja sarjakuvaa. Oli jo aiemmin käynyt kyllä mielessä että tulisin Liminkaan sarjislinjalle lukion jälkeen, mutta kun en ollut täyttänyt vielä 20-vuotta joten en olisi saanut paljon yhtään tukia Kelalta... Nyt oon sitten kotona täällä Suomessa ja tällä hetkellä työkokeilussa, paikka on jo varattuna Liminkaan. ::)
Onkos täällä foorumilla ketään muita tänä vuonna / ensi vuonna Liminkaan meneviä, tai tällä hetkellä siellä olevia? En malta odottaa että on syksy, ensimmäistä kertaa pitkään aikaan haluaisin vain skipata kesän kun pitää kuitenkin mennä vaan jonnekin kesätöihin, heh.
-
Tervetuloa vaan.
Onkin hyvä tietää että on tulossa teatteriharrastunutta ihmistä ensi vuodeksikin. Tältä vuodelta improteatteriryhmä taisi hyytyä jo alkutaipaleelle, muistaakseni aikataulupäällekkäisyyksien takia. Ovat tehneet sitten asuntolassa joogaa ja tankotanssia...
Mutta ehkä ensi vuonna.
-
Tampereella julkistuu Maailmanparannus, Limingan sarjakuvalinjan vuosijulkaisu 2014. Se on poikkeuksellisesti 32-sivuinen tabloid-lehti.
Ohessa Mira-Tuulia Mörtin näyte maailmanparannuksesta.
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8117.0;attach=27978;image)
-
Ooh, näyttää hienolta tuo uusi julkaisu! :D
Meinasin muuten ottaa tuon täyshoidon sitten ensi vuonna, onkos ruokailussa kasvisvaihtoehto? Ja muutenkin kiinnostaa asuntolaan kuuluvan ruoan laatu, syökö sitä ihan mielellään? ::)
Eniten kuitenkin jännittää ehkä nuo asuntolan kahden hengen huoneet. Nimimerkillä viimeksi kahden hengen huoneessa rippileirillä...
-
onkos ruokailussa kasvisvaihtoehto? Ja muutenkin kiinnostaa asuntolaan kuuluvan ruoan laatu, syökö sitä ihan mielellään?
Kasvis- ja muitakin vaihtoehtoja voi tilata ilmoittautuessaan. Laadusta on paha sanoa, mutta voin todistaa että ihmiset hankkiutuvat ruokajonoon hyvissä ajoin.
-
Koulutus muuttuu. Kaikki eivät tiedä, että oppivelvollisuuskoulun jälkeen voi hakeutua myös kansanopistomuotoiseen kouluun, jollainen on Limingan taidekoulu sarjakuvalinjoineen. Linjan suorittamisesta saa 6 lisäpistettä yhteishakuun.
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8117.0;attach=28431;image)
-
Nuorten annetaan ymmärtää, että on pakko hakea opiskelupaikkaa ammattikoulusta. Kuitenkin, taidekouluunkin voi lähteä, eikä kansanopiston opintotuki vähennä ammattiopintojen tukea. Yhteishakuun saa taidekoulussa vietetystä vuodesta kuusi lisäpistettä.
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8117.0;attach=28540;image)
(Hakulomake) (http://www.limingantaidekoulu.fi/ilmoittautuminen/hakulomake-limingan-taidekouluun)
-
Kokeilin piirtää puhelimella (Samsung note 3, SketchBook for Galaxy) sarjakuvaa ulkona auringonpaisteessa.
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8117.0;attach=28598;image)
-
1.5.2015 sarjakuvalinjan oppilaat juhlivat taas kansainvälistä housutonta päivää.
kvia edellisvuosien tapahtumista linkistä:
http://limingantaidekoulu.fi/esittely/kes%C3%A4kurssit (http://limingantaidekoulu.fi/esittely/kes%C3%A4kurssit)
-
Hupsista, tuo linkki taisi johtaa väärälle sivulle.
Taisi johtua aprillipäivästä.
-
Hupsista, tuo linkki taisi johtaa väärälle sivulle.
Taisi johtua aprillipäivästä.
Tää oli hyvä! ;D
-
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8117.0;attach=33373;image)
-
Heippa sarjisihmiset.
Ootko jo käynyt sarjislinjan tai animaatiolinjan Limingassa sen 15 vuoden historian aikana? Me ollaan mietitty, että ollaankohan jo koulutettu sarjiiksentekijöiksi kaikki halukkaat. Sit me mietittiin pitäiskö meidän alkaa kehittää toimintaa enemmän residenssitoimintaan päin. Että te, lukuisat jo meiltä lähteneet ammattilaiset, bloggarit, kuvittajat, pelintekijät ja yleishipit voisitte palailla huudeille jollain järkevällä taloudellisella sopimuksella, imemään sitä yhteispöhinän voimaa Impivaaran meiningistä. Että jos tehtäisiin Impivaaran talosta paitsi sarjakuvakoulutuksen keskittymä, niin edistyneet ja ammattilaiset voisi tulla myös toteuttamaan projektejaan, meillä on kakkoskerros varattu jatkajille jo muutenkin, ja tilaa on.
2017 Impivaarassa opettaa Keijjo Ahlqvistin lisäksi Minä ja Jylhän Mikko. Tänä vuonna tullee käymään helmikuussa HP Lehkonen ja uuemman kerran Petteri Tikkanen kun ollaan saatu tän vuoden vuosijulkasua (Musiikki) enempi pydeen.
Sitten työpajajaksolle tulee opettamaan Chris Halls, brittiläinen klassisen piirrosanimaation mestari, joka opetttaa perinteistä tekniikkaa kolmen viikon boot-cämpin ajan.
Meillä on opiskelijoita 16 vuotiaasta yli seittemänkymppisiksi. Tyypit tekee just omannäköistä pienlehti, blogi, keskusteleva, romaani, novelli ja tiesmitä muotoista sarjakuvaa.