Sairainta mitä olen koskaan lukenut. Lisää tällaista.
Parikymppisenä sarjakuvasaunominen oli vielä vakituista ajanvietettäni. Vanhemmiten olen jostain syystä tinkinyt ja tyytynyt lukemaan sarjakuvia vain saunaa lämmitettäessä.
Sinäkin Jari! Varmaan lämmitätkin saunan sarjakuvilla?
sarjakuvapolkupyörää. Polkupyörän etuhaarukkaan oli tarkoitus kyhätä laite tahi teline, jonka avulla olisi ollut mahdollista yhdistää kaksi suurta huvitusta; autioilla metsäpoluilla pyöräily ja sarjakuvien lukeminen.
Tarjoan kupin kahvia sille joka lukee Barksin koottuja saunassa ja todistaa tekonsa valokuvalla kvaakkiin!Aku Ankan Juhlasarjat 3 -kirjaa olen lukenut. Vai vielä kuva. :-\
Niissä ei (pitäisi olla) liimaselkää vaan sidonta ja tukeva paperi, että mikä etteivät saunaa kestäisi! Jumprahuiti!
Vesa tarjoaa kahvit.
Minä tahdon tänne kuvia naispuolisista kvaakkaajista saunassa. Sarjakuvien kanssa tai ilman.You show me yours and I'll show you mine.
Tarjoan kupin kahvia sille joka lukee Barksin koottuja saunassa ja todistaa tekonsa valokuvalla kvaakkiin!
Tottamikäettei! Sauna on vaan kylmänä. Siitähän tuossa ei mainittu mitn.
Sitten on kylmää kahvikin.
Ja jos on vielä vaatteet päällä, niin onko kahvi mustaa?
Siinä tilanteessa nyt ei oikein enää muu auta kuin pikku käsityöt.
Kvaakin saunailta, anyone? Mä voin tuoda makkaran jos joku tuo Tex Willereitä.
Eikö yhden saunareissun jälkeen Aku Ankka ole jo aivan loppu? Luulisi ainakin sivujen liimautuvan yhteen. Lukeeko joku suihkussa?Kun lukee lehtiä varoen niitä kastelemasta, kestää esim. Pikku Piko hyvinkin kymmenen saunomiskertaa pahemmin käpristymättä. Tuosta suihkulukemisesta olen kuullut yhden henkilön moista tehneen, mutta kieltämättä epäilyttävältä kuulostaa.
Vessassa tosin olen aina lukenut täysistunnon aikana.
MInäkin lapsena, sittemmin olen ymmärtänyt että paskalla käyminen on yksi elämän pienistä iloista, josta on syytä nautiskella ja ottaa ilo irti ilman oheistoimintaa.
Mitens te jotka olette tätä harrastaneet; jos menisitte aistideprivaatiotankkiin, ottaisitteko sarjiksen sinnekin mukaan?
Pitäs olla taskulamppu kans, muuten siellä on liian pimeetä.
Eilen jäi lukemiset vähiin, kun olin puhelimessa 45 minuuttia...
Tohdin tiedustella, onnistuiko tämä suoritus ilman sukeltajanlaseja. Entä tarvitaanko snorkkeli?Ilman sukeltajan laseja onnistuu mutta tulisivat varmaan tarpeen lukunautinnon maksiminoimiseksi.
Saattavat lakata toimimasta, kun kosteutta kerääntyy. Kuivuttuaan toimivat taas. Minulta putosi CD-soitin laiturilta järveen. Kunhan kuivui, niin toimi kummasti.Tähän on aivan pakko kommentoida: toissa kesänä kesälomani ensimmäisenä päivänä tiputin firman kännykän veneen pohjalle, missä oli juurikin sopivasti vettä joten puhelin painui täysin veden alle. Akku vaan pois ja purin puhelinta muutenkin sen verran kuin ilman työkaluja onnistui. Seuraavana päivänä toimi ihan normaalisti. Siitä sitten puolen vuoden päästä ilmeni pätkimisiä ja huollosta kyseltiin, ettei vaan ole kastunut. Minun ei kuitenkaan tarvinnut korvata puhelinta - tosin jos olisi, en olisi enää suostunut firman puhelinta ottamaan eikä minua näin ollen saataisi juuri koskaan kiinni ;D
Kun vaimo liittyi seuraan ja laitoin sarjiksen syrjään, havahduin hiljaisina hetkinä märehtiväni typeriä työkuvioita.Eli saunan ovi kannattaa lukita tästedes jos sellainen mahdollisuus on.
Siis eikö ne sarjakuvat oikeasti menee sököksi saunassa? Kastu tai jtn?Paperi hieman kärsii kosteudesta ja paksummissa niteissä liimaus voi pettää ja irtolehtiä ilmaantuu. Hyvin pitkälle tuo riippuu siitä miten lehtiä käsittelee saunassa. Minä pyrin välttämään suoranaista kosketusa mihinkään märkään. Tässä pari iltaa sitten lueskelin taas muutaman Jere-albumin saunassa ja pidin niteestä siten kiinni, että sivut eivät auenneet aivan pohjasta asti. Näin kannet pysyvät paremmin yhdessä sisällön kanssa.
Mutta tunnustan, en minäkään paheeton ole: kerran kuuntelin radiota saunassa (radio tietenkin kuivaushuoneessa nupit kaakossa). Mutta lehtiä: en koskaan!