Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvantekijöiden keskustelut => Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu => Aiheen aloitti: Tuukka Saturi - 08.04.2006 klo 18:31:29
-
Arvelluttaa otsikkoni kielioppi, mutta joka tapauksessa. Yleisön pyynnöstä, tässä niitä.
Omat hengen tuotteeni löytyy osoitteesta:
http://koti.mbnet.fi/saturi kansiosta Helou.
En tiedä miten kauan tuo osoite on voimassa, voipi ainakin väliaikaisesti katketa joku päivä. Mutta siinä sitä. Vilauttakaa omianne.
EDIT:// 21. kuva on muuten viimeistelemätön ekstra joka ei lähtenyt kisaan. Tuli vahingossa tuokin upattua sivuille.
-
No, laitan sitten omaakin työtäni.
Nyt ei ole vasta kuin yksi strippi netissä, laitan enemmän sitten, kun täältä Kuopiosta kotiudun. Mutta tässä:
Luova luokka vol. 2 (http://reetta.kapsi.fi/sarjakuva/luova2.jpg)
Jokaisessa stripissä on muuten eri päähenkilöt. Ja taas tuli sekin todistettua, että ironia ei enää nykyään kannata. Vai kuinka muuten maikkarin uusi sarja olisi nimeltään, kas, Luova luokka (http://www.luovaluokka.fi)? Markkinointia ja Bob-fuckin'-Helsinkiä, saatana!
(Muoks: no tuolla (http://reetta.kapsi.fi/luova.html) nyt sitten ne loputkin.)
-
Oks tää nyt vain esittelysäie vai esittely ja kommentointi säie. No kommentoin kuitenkin kun ei ole mitään esitettävää. On jäänyt Kemi väliin vuoden 2004 jälkeen jonka Kvaak sattoa on jossain säikeessä esillä.
Tuukka: Tuo oli oikein ... lupaava sarjakuva. Perusidea on hyvä ja hahmot sympaattisia. Tämä on sarjakuvaa jota lukee mielellään juuri perusasetelman ja hahmojen vuoksi. Sen enempää vitsiä ei tarvitse stripissä olla vaan nimenomaan sarja miellyttää. Yksittäisinä strippeinä eivät olisi niin hyviä. Piirosjälki toimii jotenkuten mutta on vielä vaihtelevaa. En usko Kemi menestykseen (mutta en minä niiden ajatusmaailmasta mitään tiedä) eikä tämä ehkä vielä ole täysin valmista settiä mutta monet strippi sarjat ovat lähteneet paljon huonommasta ja tässä on paljon potenttiaalia mielenkiintoiseksi sarjaksi.
Grezen: Näyte oli ok mutta yhden stripin perusteella on vaikea sanoa enempää. Kun alienit on lähempänä omaa realitodellisuuttakin kuin rokkarit niin ei silleen uppoon minuun mutta ... no tahtoo nähdä loput ennen kuin voi oikeasti sanoa mitään.
-
Tässä ketjussa siis voi esitellä omia Kemi 2006 töitään ja muut voi niitä kommentoida.
-
Luulen ettei voittajasarjakuvia ole vieläkään päätetty. On vain tehty esikarsinta, joista lopullinen raati valkkaa voittajat. Ja koska töiden tulisi olla ennaltajulkaisemattomia niin... niitä ei kandeisi varmaan vielä julkaista? Oman etunne vuoksi. ;) No, tuskin Kemissä ollaan turhan tiukkapipoja sääntöfriikkejä.
En ainakaan itse vielä tässä vaiheessa heittäisi kirvestä kaivoon vaan odottelisin ruskeaa kirjekuorta tai oisko nykyaikana jopa sähköposti? Voittajat on perinteisesti julkaistu vasta festareilla, mutta vihjeen että voittajat on päätetty on saanut, kun Kemi-sivuille on ilmestynyt kilpailutöistä kootun albumin nimi.
-
Luulen ettei voittajasarjakuvia ole vieläkään päätetty. On vain tehty esikarsinta, joista lopullinen raati valkkaa voittajat. Ja koska töiden tulisi olla ennaltajulkaisemattomia niin... niitä ei kandeisi varmaan vielä julkaista? Oman etunne vuoksi. ;) No,
Aiempien vuosien keskustelujen perusteella: Nettijulkaisua ei lasketa aiemmin julkaistuksi. Eli vaikka sarjakuva olisi ollut esillä netissä se katsotaan Kemin raadin mukaan ennenjulkaisemattomaksi. Näin ainakin pari vuotta sitten.
-
Vinkki:
moni strippi-idea perustuu sanailuun ja asetelma jää kuvallisesti köyhähköksi, esittää vaikka keskustelijoita pöydän ääressä kolmessa kuvassa. Käy se niinkin, mutta houkutteleeko sinua lukea raskaita puhekuplia nähdäksesi mihin juttelijat päätyvät?
Kannattaisi kokeilla kuinka paljon ideasta olisi siirrettävissä kuvakerrontaan.
Voisi unohtaa mitä strippejä jo on nähty ja luoda uusia tyylejä. Se ei vaadi kuin yhden lisävaiheen.
-
Heh, nuo kaikki mun stripit nyt tosiaan on tuota "pöydän ääressä keskustelu" -kategoriaa. :) Mutta luotan aiheiden ja henkilöiden vaihtuvuuteen. No, pitää kyllä tosiaan laittaa nuo loputkin tänne, heti kun sen oman koneeni ääreen pääsen...
-
Mä tykkäsin Tuukan töistä. Luin jopa kaikki ja hienoja olivat.
Yksinkertaisia ja mahtavia. Lisää niitä, kiitos.
Grezenin strippi oli hieno. Vitsinkin tajusin, joka teki pienen naurahduksen pääni sisällä. Mukava strippi ja kyllähän nuo kelpaa luettavaksi.
-
Myönnän, että strippieni taso vaihtelee (mielästäni parantuen alusta loppuun). Ekassa unohtui katuojat. Sitten oli pientä välineurheilua ja viimeisimmissä stripeissä oli työkalut jo vakiintuneet. Koska olen laiska, en jaksanut piirtää alkupään strippejä uusiksi. :-[
Yksi asia joka itseäni ärsyttää, on käsialani, jota en pidä kovin häävinä. Ajattelin tekstata puhekuplat tietokoneella, mutta ei ole vielä yhtäkään sarjakuvafonttia, jossa toimisi ääkköset. Ääkkösettömiä fontteja onkin sitten kaikki blambotin fontit jotka vaan ilmaisia olivat.
EDIT:// Tomas: Strippejä tulee ainakin 7-10 lisää heti kun saan skannerini jonka viime pe tilasin.
-
Tuukalla oli tosiaan ihan mukavia strippejä. Kiva idea ja symppikset hahmot. Varsinkin tuo Alieni ruoassa -strippi oli mainio. Aika paljon tosiaan jäykkyyttä vielä piirrostyylissä, mutta tähänhän auttaa vain harjoitteleminen.
Rennompaa jälkeä ehkä saisi, jos jättäisi viivoittimen käytön pois? Ja muutenkin ehkä voisi hieman uskaltautua irrottelemaan löysemmällä kädellä. Ja tietysti sitten vielä nämä klassiset nillitykset kuvien vaaleudesta: lisää mustia pintoja tai harmaata tai jottain vaatisi. Rasteri esimerkiksi sopisi tähän kuin nyrkki silmään.
Jos tekstaus ei tunnu luontevalta, niin olisiko vaimolla esimerkiksi parempi käsiala? Voisiko häntä pyytää hoitamaan tuon puolen? Konefontit ovat aina vähän ankeita, mieluummin katselisi käsinkirjoitettua.
Mutta joo, lisää harjoittelua ja työstämistä vaan niin hyvä tulee! Kiva, kun pistit näytille. :)
-
Yksi asia joka itseäni ärsyttää, on käsialani, jota en pidä kovin häävinä. Ajattelin tekstata puhekuplat tietokoneella, mutta ei ole vielä yhtäkään sarjakuvafonttia, jossa toimisi ääkköset. Ääkkösettömiä fontteja onkin sitten kaikki blambotin fontit jotka vaan ilmaisia olivat.
Comic book commando on siedettävä hätätilassa tuolla:
http://fontit.dy.fi/fontit-c/125/
Mutta käsiala paranee tekstatessa ja ilman muuta koko sarjakuvan idea on aika paljon tekstin kuvaluonteisuutta ja kuvan kirjainluonteisuutta. Jos nyt sopii käyttää kummia termejä.
Että vain käsintekstaten saa kaiken irti ja yleisvaikutelma on elävä ja ehjä.
-
Sitten on myös Masked Marvel (http://www.dafont.com/masked-marvel.font).
Mutta eikös niissä Blambotin Open type fonteissa oo ääkkösiä? Pari latasin itelleni, mutta en vielä oo ehtiny tarkistaa...
Edit: No nyt tarkistin, eikä niissä ääkkösiä tosiaan ollu...Laiskat ketaleet, kun eivät viitti aatella muita!
-
Vinkki:
moni strippi-idea perustuu sanailuun ja asetelma jää kuvallisesti köyhähköksi, esittää vaikka keskustelijoita pöydän ääressä kolmessa kuvassa. Käy se niinkin, mutta houkutteleeko sinua lukea raskaita puhekuplia nähdäksesi mihin juttelijat päätyvät?
Kannattaisi kokeilla kuinka paljon ideasta olisi siirrettävissä kuvakerrontaan.
Luova luokka pikkuisen tylsähkoä visuaalisesti... sisältöön en puutu, mutta strippisarjakuvan ideahan on esittely-käännekohta-ratkaisu.
Suosittelin ainakin zoomausta käännekohta-ruutuun, lisäisi mielenkiintoa. Vaikutelma on nyt vähän tasapaksu eikä tapettikuvio auta asiaa, päinvastoin lisää "tunkkaisuutta".
Koko albumillinen tällaista voisi olla lukijalle melko raskasta tavaraa... :)
-
Grezenin sarjakuva toimii mukavasti yhdelläkin kuvakoolla.
Hyvä tyylikeino.
Mielestäni.
Ilmeet ovat riittävän tehokkaita pitämään mielenkiintoa yllä.
(voipi kylläkin käydä hieman kuivakkaaksi, jos sivuja on esim. parikymmentä ja miljöö aina sama.)
-
Joo, ei noista nyt ole tarkoituskaan albumillista matskua pykätä. ;D 15 strippiä olen tähän mennessä tehnyt ja ne lähtivät Kemiin. Jos vielä tekis viisi lisää niin voishan sitä Ilta-Sanomiin yrittää, mutta ans kattoo ny. Eiköhän se sitten siinä olisi.
Tämä nyt esillä oleva strippi pohjautuu muuten ihan tosielämän keskusteluun viime sarjisfestareilta, "rokkistara" vain oli eräs tälläkin foorumilla vaikuttava sarjakuvapiirtäjä. ;)
-
Tarjoa ihmeessä Iltikseen.
Nehän jopa maksaakin ihan jotakin rahaa.
Tuukka S:
Strippien ideat edellyttäisivät mielestäni viimeistellympää tai ainakin ilmeikkäämpää piirustustyyliä. Mä hyydyin stripin numero 5 kohdalla.
Kokeile sivellintä tai tussiterää, jotta sarjakuvastripeistä tulisi mielenkiintoisemman näköisiä.
.
-
T.Saturin kuvat sain luettua loppuun mikä on hyvä merkki.
Mukana muutama hyvä idea , joissain oli selittelyn makua ja samalla liikaa tekstiä. Jos piirrostyyli on simppeli pitäisi hahmojen olla varmemmin piirrettyjä. Mutta sehän varmaan järjestyy ajan myötä
............
"Luova" luokka on varmempi ja toimii yksittäisenäkin . Voi kuvitella että vahvistuu useamman stripin ryhmässä. Toisaalta Grezenin esitykset ovat olleet sen verran asiallisia että tämä jää niiden joukossa vaisummaksi.
Teknisenä yksityiskohtana korjaisin kuplien asettelun. Olisin myös puolittanut kaikki repliikit.
-
Arvelluttaa otsikkoni kielioppi, mutta joka tapauksessa. Yleisön pyynnöstä, tässä niitä.
Tuukan hahmot ovat mielestäni toimivia ja jämäköitä... ne pysyvät kuosissaan ruutu ruudulta. Yleisin ongelmahan stribeissä on hahmojen "velttous" tai "löysyys" varsinkin vasta ideoiduista hahmoista on vaikea saada aluksi toimivaa ruutu ruudulta, koska piirtäjä ei ole vielä harjaantunut piirtämään eikä sisäistämään hahmoa... Oliot ovat mielestäni sopivan simppelisti piirretty juuri stribesarjaan, ehkä viivaa voisi hieman elävöittää esim vahvistamalla joitakin mutkia ja kaarteita. Nyt ne ovat vähän "onttoja" Idea ufo-olioista on hyvä.. ne eivät ole kuitenkaan eksyksissä maan päällä omalta planeetaltaan vaan tietävät mitä tekevät, ovat sopivan pirullisia. 8] Mielestäni ainesta kehittelyyn! Grezenin hahmoista vielä: Kannattaisi piirtää joko jämptisti hahmot samaan kuosiin tai sitten reilusti "huonopiirtää" eli joko tai, nyt ne ovat vähän puolitekoisia, eikä katsoja tiedä onko se tahallinen tyylikeino vai taidon puutetta. :)
-
eikä katsoja tiedä onko se tahallinen tyylikeino vai taidon puutetta. :)
Heh, joo, kyllä se on ihan taidon puutteesta johtuva tahallinen tyylikeino! ;D
-
Osallistuin strippikisaan viidellätoista sivulla seuraavaa:
(Varoitus! Sisältää kirosanoja ja pippelin. )
http://www.happyhorsecomics.com/hannu/kollegat.gif
Muita en näytä. Lukekaa myrkkyä jos kiinnostaa.
PS. Oikeesti tykkäsin Villen muslimijutusta, muuten tää
on totista totta koko juttu.
-
Muita en näytä. Lukekaa myrkkyä jos kiinnostaa.
Erittäin mielenkiintoinen sivu sarjakuvataiteilijan oikeasta elämästä ja vaikeuksista saada piirroksiaan julkaistuksi. Piirrostyyli on mielestäni omaperäinen, toimiva ja omalla tavallaan eleganttia. Tekstaustyyli tosi hyvä. Porkola oli näköinen, päähahmosta en tiedä kuvasiko varsinaisesti ketään olemassaolevaa henkilöä, mutta hyvin näköinen oli sekin. Ehkä pippeleitä olisi voinut piirtää sitten reilusti enemmän, jos kerran sille linjalle lähtee. Onnea ja menestystä jos olet tämän laittanut Kemiin. Hieno ja kaikenkattava teos. 10 pistettä sekä sisällölle että ulkoasulle. 8]
-
Strippien ideat edellyttäisivät mielestäni viimeistellympää tai ainakin ilmeikkäämpää piirustustyyliä. Mä hyydyin stripin numero 5 kohdalla.
Kokeile sivellintä tai tussiterää, jotta sarjakuvastripeistä tulisi mielenkiintoisemman näköisiä.
.
Olisit nyt jatkanut vaan. Paranevat loppua kohden. :) Mutta joo.
Olen "kokeillut" hivenen sivellintä, vain siten, että katsonut millaiselta tuntuu kädessä ja millaista jälkeä tulee mutta siinä se sitten on ollut. Olen päättänyt käyttää tusseja.
Ja vielä: Minulla on hyvin epävakaa käsi ja jälki varmaan onkin epävarmaa. Luojan kiitos, että tietokoneella saa viimeisteltyä jälkeä ja vedettyä huti viivoja pois.
Onhan tämä kohtalaisen tuore harrastus vielä, joten en odotakaan saavani mitään überkehuja. Hyvä että tulee rakentavaa kritiikkiä. :) Ajan ja kovan työn kanssahan tässä homassa vain voi edetä.
EDIT:// Viivoitinta en ole pahemmin käyttänytkään kuin ulkoreunojen tekemiseen ja mielelläni teen ne viivoittimella jatkossakin. Rasterointi taas... En mielelläni lähde kikkailemaan sen kanssa. Siinä on omat ongelmansa. On kyllä "värittömyydestä" mainittu aikaisemmin, mutta minun mielestäni taas enempää väriä ei tarvita. Lisään mustaa joihinkin strippeihin jos tausta ja/tai yksityiskohdat kaipaavat.
Vaihtoehtoisesti: Olen harkinnut pistää koko sarjan väreiksi. En ole päässyt vielä yhteisymmärrykseen itseni kanssa että minkä väriseksi kukakin ja mikäkin tulee.
-
HEskolla oli aivan mainio duuni. Sopivalla tavalla just Myrkky-henkistä (paitti että paljo parempaa). Sulla on aika laaja repertoaari sarjakuvassa: hieno homma, ettet ole yhteen tyyliin jumittunut.
Pippelikin on aina plussaa! :-*
Tuukalle vielä: Joo, sun stripit tosiaan parani loppua kohti huomattavasti. Sehän tässä sarjakuvahommassa kivaa onkin, että kaikki harjoitteleminen ja tekeminen on aina edistystä, ja oman kehittymisensä ja jäljen paranemisen huomaa aika nopeasti.
Tee nyt vaikka seuraavaksi jotain juttua noihin Kvaak-haasteisiin. Itse olen ainakin kokenut ne ja niistä saadut kommentit oikein hyödyllisiksi. :)
-
Grezen: mukavan näköistä ruutua, voisit näyttää meille lisää näitä. Yleensä stripit ei ole mistään kotoisin ennen kun on lukenut niitä pari kymmentä. Pidän tapeteista. HYVÄ!
Heskolla: ammattimaista jälkeä. En olekkaan myrkkyä lukenut aikoihin ehkä tässä joskus nappaan sen kainalooni kaupasta(en siis varasta) Itse en tuntenut kyseisiä herroja sarjakuvasta, paitsi nyt rannan ,mutta idea avautui silti.
Tuukalla ihan hyvää sarjakuvaa. Jopa taisin hymähtää hiljaa mielessäni osalle. Ja se on jo hyvin.Taisi olla tämä jossa menee avaruusolioiden nimet sekaisin. Jotkut taisivatkin sanoa tämän saman eli hahmoja voisi kehittää hieman omaperäisemmiksi ja enemmän mustaa kehiin tai harmaata.
Mutta hyvä näinkin. Itse en saa aikaiseksi minkäänlaista sarjakuvaa, mutta ehkä vielä joskus....(menee masentuneena pois)
-
Sehän tässä sarjakuvahommassa kivaa onkin, että kaikki harjoitteleminen ja tekeminen on aina edistystä, ja oman kehittymisensä ja jäljen paranemisen huomaa aika nopeasti.
Kunnes pikkuhiljaa jämähtää toistamaan itseään ja tekemään kaiken aina vain tylsemmin ja huonommin. Phah.
-
Kunnes pikkuhiljaa jämähtää toistamaan itseään ja tekemään kaiken aina vain tylsemmin ja huonommin. Phah.
Ei noin saa ajatella. Ole taiteilija Prkl !! >:( Yleensä (oli se sitten sarjakuva- tahi yleensäkin kuvataidetta) taiteilija jämähtää tekemään samaa silloin kun huoma että joku tietty juttu menee juuri noin kaupaksi. Monet eivät uskalla uudistua tai muuttaa tyyliään siinä pelossa että heitä ei enää tunnistettaisi töidensä perusteella, eikä hynää tulekaan... eikä kukaan tykkääkään... Oikea taiteilija ottaa riskejä. "Oikean taiteilijan ja minun ero on se, että minä olen oikea taiteilija. ;D ::) Hali hali.
-
Tee nyt vaikka seuraavaksi jotain juttua noihin Kvaak-haasteisiin. Itse olen ainakin kokenut ne ja niistä saadut kommentit oikein hyödyllisiksi. :)
Voit luotta että olen heti mukana eturivissä, kun olen saanut skannerini. :) Se minulla on ollut pahimpana esteenä tavaran esittämiseen. Tilasin skannerin vasta viime perjantaina, ja varmaan tällä viikolla jo tulee. Toivottavasti.
-
PS. Oikeesti tykkäsin Villen muslimijutusta, muuten tää
on totista totta koko juttu.
Syvälle sinuun on kylvetty taiteen siemen, joka on näämmä itänyt, ja voit jo pian alkaa nauttia sen hedelmistä, Porkolan ohella tietenkin. Siinä vaiheessa kun oot Kankaanpään koulusta sujut, voit alkaa lapioida rahaa tojotan konttiin.
-
No tässä tulee nyt sitten koko satsi (http://reetta.kapsi.fi/luova.html).
Ruzaccholle krediitit strippejen 4, 7 ja 14 ideoista. :)
-
Grezen: Hehhhee.
Varsin olivat hauskoja, ja tyyli sopi aiheeseen.
Olit sitten ujuttanu oman avatarisi tohon yhteen, hauska.
-
Olit sitten ujuttanu oman avatarisi tohon yhteen, hauska.
Hih, se oli ainoa "retrokuva", jonka mä keksin, ja oli valmiina koneellakin. :D
Onhan tuossa paljon semmoista kamaa, mitä nyt (jo) tekisi toisin. Mutta ihan tyytyväinen olen silti itse. Eka strippikokonaisuus tosiaan, jonka olen tehnyt. Erilaisten taiteilijahahmojen keksimisessä ja toteuttamisessa oli oma hupinsa. Silti ainoastaan stripin numero 5 malleina olivat oikeat ihmiset. Useat keskustelut kyllä pohjaavat todellisiin tapahtumiin. :)
-
No tässä tulee nyt sitten koko satsi (http://reetta.kapsi.fi/luova.html).
Tosi kiinnostavia tyyppejä.
Ihan Johanna Sinisalon tuntunen tyyppi siellä.
Toi vaatteilla luonnehtiminen on harmittavan harvinainen taito.
-
Ihan Johanna Sinisalon tuntunen tyyppi siellä.
Ai esikoiskirjailijatar stripissä 8? Panin itsekin merkille, puolivahingossa tuli noin sinisalomainen. Ekan stripin ukko muuten näyttää vähän siun avatarilta. :D
Huoralotista en voi ottaa ihan kaikkea krediittiä itselleni. Eräs teatterialalla ennen työskennellyt kaverini (vaihtoi sittemmin alaa), oli tuollaista produktiota kertomansa mukaan ollut joskus suunnittelemassa - aika läppänä tietty. ;)
-
HEsko: Oli tuo vähän korkealentoisempaa kuin Myrkyn keskivertokama (joo, Myrkkyjäkin on tullut luettua, sillä pikkuveljeni on jemmannut niitä ison kasan lapsuudenkotiini).
Joo, tuskinpa tätä sivua julkaisevatkaan. Muutenkin liian
sisäpiiri vitsi. Alunperin näitä runojuttuja oli 10 valmiina ja
sitten piti veistellä vielä viisi lisää, jotta pääsi osallistumaan
kemiin.
En olekkaan myrkkyä lukenut aikoihin ehkä tässä joskus nappaan sen kainalooni kaupasta
Nappaapa tämän kuun numero! Sisältää viimeiset 3 sivua (ikinä)
HC-kissaa: HC-kissan viikko pornostarana.
Grezen: Extra plussaa hahmoista.
Kerronta on vähäeleisen mukavaa. Yhdyn Keijoon (niinpä niin)
vaatteilla luonnehtimisen suhteen.
Muhun erityisesti iski 6;12 ja15, muut oli vähän liian
peruskauraa maguuni. Joitain dialogin kauneusvirheitä vois
vähän vielä hioa ja sitten lähettelet sinne IS:siin KK:ksi.
-
Tässä 5kpl mun tämänvuotisia Kemi-pläjäyksiä:
http://www.tuonpuoleinen.com/pertti/kbs.htm
Hannu Eskon juttu oli kertakaikkiaan vapauttavan anarkistinen, eikä räävittömyyttä oltu pidetty verukkeena vasenkätiselle toteutukselle, mistä kiitos.
Gretzenin vitsit oli ihan jees, kuvitus ei varmaan tuntuisi niin puuduttavalta jos lukisi yksi kerrallaan lehdestä. Paljon huonompaa julkaistaan päivittäin. Osassa stripeissä oli vähän (kiireessä?) hutaistua jälkeä.
Tuukka tosiaan on ihan kehityskelpoinen, osa ideoista mainioita. Hyvä ettei ole menty millekään golffaava kissa viisastelee-linjalle...
-
Pertillä hemmetin mainiota settiä. Ammattilaisuus näkyy kyllä.
Miksi tällaista sarjakuvaa ei ilmesty esimerkiksi Hesarissa? Mielelläni aloittaisin aamuni pärskimällä aamukahvit väärään kurkkuun. "Minä sulle vielä verisiteet näytän." :D
-
Ihmiset ovat jälleen tehneet toimivia juttuja. Pertit stripit kirvoittivat rehellistä naurua ilmoille. Varsinkin eka, toka ja viides strippi olivat ehtaa parhautta. Valittu väriskaala tukee mielestäni hieman rujoa piirrosta ja aihemaailmaa suht täydellisesti.
-
Panokset kovenevat. HEskon juttu oli hyvä mutta Tuota Jarlan tuotetta ei voi hyvällä omallatunnolla ohittaa menestyksenjaossa. Minusta täysin valmis sarjakuva.
-
Pertti Jarla:
VAU!
Ihan sanattomaksi vetää.
Loistava piirrostyyli ja hyvät, napakat vitsit.
VAU!
-
Mun piti käydä Grezeniä kehumassa, mutta kerkesin lukea ne Pertin jutut...Yhdet kehut mulla vaan, sori. :-\
-
Tässä on 4kpl mun strippejä
Puhuvia päitä, kuinkas muuten
Strippejä
(http://ameba.lpt.fi/~tilujuk1/piirrokset/Kuvat/stripit.gif)
Pertin jutut toimivat perkeleen hyvin. Lisää kiitos.
-
Jukalla tuttua Raakaa lihaa -tyyliä. Mikäs siinä, nämä ovat ihan jees. Tatjana- ja ultraääni-stripit toimivat, erektio ja keskenmeno eivät niinkään. Yllättävyys oli noiden toimivien vahvuus, pelkkä tabujen rikkominen ei riitä. Piirrostyyli miellyttää toki, varsinkin viimeisen stripin äijät ovat oivia. :)
Mutta mites kaikki ovat nyt laittaneet strippejä vaan näkyville? Eikö kukaan osallistunut novellisarjaan? Sentään strippisarjaan osallistui vain noin 60 hlöä ja novellipuolella osallistujia oli lähemmäs 200.
-
Tässä on 4kpl mun strippejä
Puhuvia päitä, kuinkas muuten
Strippejä
(http://ameba.lpt.fi/~tilujuk1/piirrokset/Kuvat/stripit.gif)
Pertin jutut toimivat perkeleen hyvin. Lisää kiitos.
Wau! Puhuvat päät toimivat tässä hienosti. Tyyli on sopivat eleetöntä, tyypit hienosti hahmoteltu, mulla tulee mieleen Glen Baxter, vaikka tämä ei sellaista olekaan mutta jotain samaa ideaa, kuitenkin omaperäisesti srtibesarjan muodossa. Tässä on juuri ideana tuo liikkumattomuus, eleettömyys,tekeytymättömyys, zoomaamista ei kaipaa...
Minuun kolahti just nämä hahmot ja lakonisuus just näin. Onne ja menestystä !
Pertin sarjiksesta: Vitsit eivät niinkään kolahtaneet mutta mikä piirrostyyli ja tarinan vieminen eteenpäin visuaalisesti. Huikea piirtäjä, onnea sullekin... voisitko miettiä jotain toista tyyppiä käsikirjoittajaksi tai ideoijaksi? Työsi jälki on tosi ammattimaista ja väritys onnistunut.. Onnea hirmuisesti sullekin!
-
Grezenillä hauskoja strippejä. Tuo mieleen jonkun toisen sarjakuvan, mutta en muista minkä. Omanlaista tavaraa silti.
Jukan Max Cannon tyylinen tavara kolahti meikäläisen vallan hyvin.
Pertilläkin hauskaa läppää. :)
-
Jukankin sarjoissa on selkeä Sinisalo-konnektio!
Vastaavalla (alk. R. Töpfler/Jules Feiffer) tyylillä pärjäsivät Sinisalo & Mänttäri Kemissä v. 1985, ks. "Vihaan sarjakuvia" -albumi.
-
Tässä on 4kpl mun strippejä
Puhuvia päitä, kuinkas muuten
Strippejä
(http://ameba.lpt.fi/~tilujuk1/piirrokset/Kuvat/stripit.gif)
Pertin jutut toimivat perkeleen hyvin. Lisää kiitos.
Nää on kyllä hienoja, oon joskus aikasemminkin nähny sun (?) tekemiä samantyylisiä ja tykkäsin sillonkin..
ootko sä ollu limingassa opiskelemassa? jotenki sellanen mielikuva että siellä oli jossain seinällä näitä...
mä en ihan sen takia viitsi laittaa omia novellejani esille koska ne on oikeesti aika huonoja... nopeesti kyhäsin viimisellä viikolla, eikä niitä viitsi vielä itekään katella... ehkä vähän ajan päästä kehtaa, mut ei vielä...
-
mä en ihan sen takia viitsi laittaa omia novellejani esille koska ne on oikeesti aika huonoja... nopeesti kyhäsin viimisellä viikolla, eikä niitä viitsi vielä itekään katella... ehkä vähän ajan päästä kehtaa, mut ei vielä...
Mari laita vaan :) Olen nähnyt sun piirroksia, eivät varmaan ole huonoja. Juuri Norpatti-osastolla viestittelin miksei kiroilevasiili ole osallistunut. Miksi pohojolan lahjakkaat tytöt ovat niin vaatimattomia. Ainesta on!
-
(Varoitus! Sisältää kirosanoja ja pippelin. )
Se on hauskaa koska se on totta.
Jarlalla on silti tähänastisista parahin. Toivomma siis pahaa hänellekin. ???
( Multa jäi taas väliin - toisena vuonna peräkkäin force majeure-henkisesti. plääh )
-
Tää menee nyt ristiin kehumiseksi, lips lips, mutta Tilushan panee ny suorastaan parastaan! Musta noi on kaikki mehukkaita. Toi jälki on jotenkin elävämpää kui ennen vai kuvittelenko? Tunnustusta ansaitsisivat, toivottavasti saavat.
Laureline, noista 15 jutusta neljässä on itseasiassa käytetty kavereilta saatuja ideoita. Itte ei meinaa saada viittätoista täyteen..
-
Pertti tekee rankan huumorin strippejä, Jukka tekee rankan huumorin strippejä... Näinkö Lahden sarjiskurssi teihin vaikutti, että molemmat tekevät nyt tämmöistä yhtä aikaa?
Huh huh, ihan tässä pelottaa, että millä viivellä tämmöinen sarjakuva-tourette iskee minuunkin... ::)
Mutta eipä silti, ääneen naurettavan hauskoja juttujahan nuo silti ovat. Lisää vaan!
-
Eikö kukaan osallistunut novellisarjaan?
Julistan novellisarjan juhlallisesti avatuksi:
http://koti.mbnet.fi/ramir/kaikenylapuolella/kemi/
Tämä on siis alunperin Suuri sankaritarina -haasteeseen (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?topic=2071.msg41446#msg41446) tekemäni sarjis, joka aikoinaan jäi tussaamatta. Kun kerran nettijulkaisua ei lasketa... ja muutenkin tuo on kuin uusi sarjis näin tussattuna...
Tuukka S.: Jäljessä on tosiaan vielä paljon hiomista, mutta viehättävää tässä on se, että ollakseen tuollaiseen selkeään konseptiin ja toistuvaan hahmokaartiin perustuva strippi, siinä on varsin paljon vaihtelua asetelmissa ja tapahtumapaikoissa.
Grezen: Ja tässä taas on aivan hillittömästi vaihtelua hahmokaartissa. Laskin 33 eri hahmoa 15 stripissä... ja kaikilla on todellakin aivan oma olemuksensa. Koko strippisarjakuvan ideahan on se, että voidaan rahastaa piirtämällä samaa läskiä kissaa samoissa tilanteissa uudestaan ja uudestaan, hei.
HEsko: Tämähän on sellaista dissaussarjakuvaa, räppäreiden tapaan... on tullut toisessa yhteydessä puheeksi, mutta tämä on varmaan ensimmäinen näkemäni sellainen. Ilmeisesti dissaus ei kuitenkaan ollut kaikkia strippejä yhdistävä tekijä, vaan se riimittely? Olisi kiva nähdä ne loputkin... tai ehkä ei, nyt voin kuvitella, kuinka kaadat niissä Cristalia bikiniasuisten naisten päälle...
Pertti: Hillittömän hyviä. Toinen on ehdoton suosikkini. Toisen ruudun luettuani olin aivan "Häh, siis mitä häh?" ja sitten palasin ensimmäiseen ruutuun... ja tuijotin sitä... ja sitten alkoi virne levitä. Verraton huumorikokemus.
Jukka T.: Minulle tulee tyylistäsi mieleen enemmänkin Get Your War On kuin Red Meat, ja se on hyvä. Ihan kuin kahden ensimmäisen stripin todellisuus olisi vähän absurdimpi kuin kahden jälkimmäisen, jotka voisivat olla, pelottavalla tavalla, suoraan elävästä elämästä. Tai ehkä se uimahousujen unohtaminenkin... pitää koputtaa puuta. Postimyyntivaimojen hinnoitteluperiaatteista en oikeastaan tiedä... Se näissä onkin hienoa, että ne laittavat ajattelemaan vakavasti ihan omituisia asioita. Vai omituisesti vakavia asioita?
-
Laskin 33 eri hahmoa 15 stripissä...
Ohhoh, olipa näitä tosiaankin sit paljon. En itse laskenut. Ilmankos livahti joukkoon ihan oikeitakin henkilöitä muistuttavia. :)
Ramin työn olen nähnyt sankaritarina-ketjussa, mutta en muista, tuliko sitä kommentoitua? Joka tapauksessa, tykkäsin tästä ja tykkään vieläkin. Piirrosjälki on upeeta ja tarinakin hyvä, nimenomaan loppuratkaisu. Olisihan se kiva, että Kemissä välillä tällaisetkin novellityöt menestyisivät, eiköhän noita viime vuosien voittajien tapaisia omaelämäjuttuja ole jo taas muutaman kilpailun tarpeiksi nähty (ei sikäli, että niissä jotain vikaa olisi, onpahan taas vaan ollut turhan yksipuolista tuo).
-
Ramin työ on minustakin hieno. Siitä löytyy idis ja siisti toteutus. Sankarista tulee vähän Väinämöinen mieleen. Muutama yksityiskohta näyttää vähän hassuilta, kuten pahiksen silmä viidennessä ruudussa, mutta ei se tahtia haittaa.
-
Pärtin stripit iskee kuin nyrkki silmään vai miten se sanonta nyt menikään. Parhaat oli 2;4 ja 5. Eka juttu
ei oikein jaksanut naurattaa, oli ehkä liian ilmeinen tai jotain.
Olen Tilus-strippi TM -fani. Enkä pettynyt tälläkään kertaa.
Mitään hervottomia naurun purskahduksia et onnistunut tällä
kertaa irrottamaan, mutta suupieleni sait korviin kuitenkin.
Silmäilin Ramin sarjiksen ekalla kertaa hutaisten, ja tajusin tarinan siten, että armeija on hyökkäämässä torni-äijän kimppuun ja hyökkääjien pomo tappaa omat miehensä kivutakseen ylös torniin. Petyin vähän kun luin sen toiseen kertaan. Juttu olis hauskempi ja ennalta arvaamattomampi kertomallani tavalla. Nyt se on jotenkin liian isottelu-meininkiä mun makuun, vaikkakin taitavasti yli vietynä. Piirrokset on hienoja (paitsi 3 sivun kaksi viimeistä ruutua kusee, hyppäävän miehen asento suorastaan ärsyttää (vika voi kylläkin olla mussa)).
-
Rami: Ihan lystikäs ja ytimekäs. Tuostakin tulee taas joku mieleen, mutta ei muista mikä. :/
-
ootko sä ollu limingassa opiskelemassa?
Tulihan siellä vähän toista vuotta vietettyä.
Mitään hervottomia naurun purskahduksia et onnistunut tällä
kertaa irrottamaan, mutta suupieleni sait korviin kuitenkin.
Ensin ajattelin alkaa tehdä näitä strippejä ihan kokonaan ilman hauskuuttamisen funktiota kun alkoi ärsyttää sanomalehtistrippien väkisin väännetyt vitsit. Mietin, että voisko stripit toimia täysin ilman sitä, tavallaan anti-strippeinä. Jonkinlainen punchline melkein kaikkiin tarinoihin kuitenkin aina löysi tiensä, joten en alkanut väkisin taistella sitä vastaan.
Kuoliaaksinaurattajiahan nämä eivät silti ole vaan enemmänkin sitä hämmennysosastoa: Ainakin toivon, että tajuttuaan ns. vitsin ja naurettuaan sille lukija alkaisi miettiä, että mille oikeastaan tulikaan naurettua ja miksi, kun nuo tyypit eivät kuitenkaan ole niitä banaaninkuoriin liukastelevia pottunokkia (ei millään pahalla Jyrki) vaan tyyppejä, joita voisi tulla vastaan kadulla ja kapakoissa.
Selittely on suolesta, mutta tämä nyt vaan ennakkona niille muutamaa pykälää rankemmille jutuille, joita ette vielä ole nähneet.
Heskon sarjakuvassa oli oikeaa kuvia kumartelematonta otetta. On aika rohkeaa lähteä tekemään riimiteltyä matskua. Siitä on vaarana tulla tekemällä tehdyn kuuloista. Dissausjuttu toimi hyvin, pitää tsekata myrkystä miten saaga jatkuu.
-
Tuo sana Liminga ilmenee niin monta kertaa täällä, että alkaa tuntua, että jokaisella Kvaakilaisella on enemmän tai vähemmän tekemistä kys. opinahjon kanssa. =)
-
minä kirjoitin tämmöisen tarinan ja annoin sen sitten Jussi Finnilälle piirrettäväksi. tulos on vähintäänkin poikkitaiteellinen.
olisin toivonut hieman enemmän tekstiä tarinaan mutta minkäs teet, jussi kulkee omia polkuja. kiitos luojalle niistä.
http://koti.roundex.org/koti/valyrayta/lapsetjarvessa/
luulen kyllä että jussin eläinhahmot olisivat toimineet tuossa.
-
Finnilää ei näy Pekka Halosen Akatemia paljon pilanneen, voisinpa jopa myöntää että lukijaa hän on lähestynyt suopeakarvaisesti, kohti avuliaasti kääntyen.
Tekstisi ei saavu samanaikaisesti perille mutta ehkä rannan kautta harppoen.
-
Tuo sana Liminga ilmenee niin monta kertaa täällä, että alkaa tuntua, että jokaisella Kvaakilaisella on enemmän tai vähemmän tekemistä kys. opinahjon kanssa. =)
Pakko myöntää, itsekin hetken harkitsin sinne hakemista, mutta enpä sitten hakenutkaan. Ja myönnettäköön sekin että suuresti olisi kvaakin liminkahypetys ollut tähän syyllinen :)
Mutta takaisin asiaan..
valyraytan työ on varsin vaikuttava, muutama kuva on välistä hiukkasen keskenräisen näköisiä, mutta eipä tuo ainakaan omaa lukukokemustani haitanna.
Tyyli on omintakeista ja sujuvaa, ynnä että tarkkaan kun katsoi, huomasi jonkun verran oikein hienoja pikkuyksityiskohtia.
Näyttäisi siltä että porukka panostaa Kemiin jonkun verran enemmän kuin ihan vaan perus kvaakkihaasteisiin. Sen verran on ollut hienoa jälkeä.
Itse en uskaltaisi moiseen kipailuun ikipäivänä osallistua, että respektipisteet siitä kaikille teille rohkeille.
-
Valyraydan + Finnilän työssä oli oikein komeaa piirrosjälkeä ja tunnelmaa. Tuli jotkut 50-luvun koulukirjat mieleen, mutta silleen positiivisella tavalla kuitenkin. Juonikin oli ok: ekat sivut eivät vielä vakuuttaneet mutta viimeinen oli vallan mainio.
-
Ilahdutti erityisesti noi Pertin stripit. Mukavan hullu meno. Ei oikeastaan mitään muuta kommentoitavaa. Kumma jos ei tuommosilla jutuilla pärjää.
Ramin jutun juoni oli mun mielestä hyvä juuri noin. Tekstaus ehkä vähän nihkeän näköistä, mutta muuten ulkoasua aikas jees.
Itse heräsin tähän kisaan taas viimeisenä päivänä ja tekaisin tän jutun-->http://personal.inet.fi/koti/jarkko.vehniainen/julkimot_lopez.htm
Ei taida voittoa irrota...
-
Ei taida voittoa irrota...
Ihan hauska se ainakin on, sen sekundadiivan persettä ei voi kuin pilkata. Jälkikin oli ainakin minun mielestäni vallan mainiota ja vakuuttavaa.
-
J.Vehnä:
Tuossahan on kaikki voiton avaimet, Jännitystä, musiikkia, erotiikkaa ja vielä onnellinen loppukin.
Tosi hyvän näköistä jälkeä
-
Pidin, mutta tuli mieleen jatkovaihtoehtoja. Allah on suuri.
-
tsekannut vasta T.Saturin ja R.Rautkorven työt.
Onnittelut Tuukka: hienoa strippisarjakuvaa. voi olla että silmissäni vikaa mutta kehityt koko ajan. Hienoa.
Rautkorpi: Hienoa. Todella hienoa. Asenne kohtaa taidon.
Ota miten tahdot mutta napsahdit juuri Hiltusen ja Ruokosenmäen seuraksi. Mahdollisella kustanteella ainakin yksi ostaja.
katsotaan sitten ensi vuonna josko muistaisin itse katsoa kalenteria ajoissa...
-
Ota miten tahdot mutta napsahdit juuri Hiltusen ja Ruokosenmäen seuraksi.
Ymmärtänet, ettei olisi etuni mukaista sanoa näin julkisesti, mitä mieltä olen tuollaisesta seurasta.
Tarkoitan tietenkin sitä, että saattaisin joutua Hiltusen kuudestilaukeavan uhriksi Espoon Kalliovuorilla samoillessani. Mutta Ruokosenmäestä...
Piirrokset on hienoja (paitsi 3 sivun kaksi viimeistä ruutua kusee, hyppäävän miehen asento suorastaan ärsyttää (vika voi kylläkin olla mussa)).
Jospa nyt kuitenkin myöntäisin, että vika ei ole sinussa. Mutta voin sanoa, että se näyttää jo paljon paremmalta kuin edellinen versio. (Ja kuka tahansa voi vilkaista sen edellistä versiota ja todeta, että valehtelen.)
-
Onnittelut Tuukka: hienoa strippisarjakuvaa. voi olla että silmissäni vikaa mutta kehityt koko ajan. Hienoa.
No toivottavasti, ei kohota mielialaa, jos olisi vuosikymmeniä samalla amatöörin tasolla. :) On tuota Helouta tullut kehitettyä n. 160 strippiä ja vasta 30 piirretty valmiiksi, ja vasta 20 siistitty koneella. Urakkaa riittää. Olisi kiva keretä piirtämään noita strippejä samaan tahtiin kun niitä ideoi. Varmaan joskus jos saan itsestäni niska-perseotteella kiinni, niin piirrän nuo ekat about 10 strippiä ainakin uusiksi. Muuten en kuvan laadusta stressaa.
-
Ilmeisesti voittajille on nyt ilmoitettu, joten voinen laittaa oman työni näytille. Tällä kertaa osallistuin novellisarjaan. Tuttuun tapaan keksin osallistua kisaan vasta aivan viime tipassa. Kiitokset Susanna Partiolle, joka sanoi minulle, että tee tuosta sarjakuva, kun olin kertonut eräässä sarjakuvatapaamisessa sarjakuvassa esiintyvän ajatuksen hänelle.
Toteutusvaiheessa muuten loppui mustasta copicista muste ja piti sitten loppu tehdä koneella. Jos tarkkaan katsoo niin viimeisellä sivulla sen huomaakin aika helposti.
Kemi 2006 - Sukellus ihon alle (http://koti.mbnet.fi/tuuk42/kemi2006_1.html)
p.s.: Kyllä, sarjakuvan nimi on tahallisen korni.
-
On tullut jo pienellä asteella tullut mietittyä että millaista sarjista ensi vuonna lähettäisi. Tuli mietittyä, että josko oikeasti yrittäisi saada jonkun novellin aikaiseksi. Olisipahan vuosi aikaa työstää. Eiköhän se muutama sivu ainakin syntyisi. Teoria-asteella voisi syntyä toinekin strippisarja, mutta pääosin jatkan Helouta.
-
Tuukk42: Hyvä hyvä. Tykkäsin ideasta todella paljon, vähän kuvien laatu pääsi laskemaan loppua kohden, mutta esim. ensimmäinen sivu oli oikein näyttävä. Ja viimeinen kuva kruunasi kaiken. *peukalo*
-
Tässä 5kpl mun tämänvuotisia Kemi-pläjäyksiä:
http://www.tuonpuoleinen.com/pertti/kbs.htm
Onnittelut Jarlalle . Oikea osoite. Ylemmäskin olisi vielä voinut rankata.
-
Onnittelut Jarlalle . Oikea osoite. Ylemmäskin olisi vielä voinut rankata.
Onnittelut myös täältä, tais jäädä paikanpäällä sanomatta.
Vai jäikö, en muista.
Ja kyllä, ylemmäs sun jutut olis kuulunu.
-
Kiitosta paljon, itse oon kyllä tosi tyytyväinen: en odottanut Karl-Barksille minkäänlaista sijoitusta, kun ajattelin että jutut on liian simppeleitä eikä käänny muille kielille...vaan yllättäen näyttävät kääntyneen hienosti ruottiksi.
-
Täytyy nyt jatkaa selkääntaputtelulinjalla.
Voitto olisi ilman muuta kuulunut Jarlan kätösiin, kaikki 15 strippiä aivan timangia tavaraa.
-
Hienoa Pertti Jarla! Onnittelut sijoituksestasi. Niin sitä pitää!
8]
-
Jatkan jälkipyykkejä, kun tuli tuo Kemi albumi nyt postissa tänään.
Pakko sanoa että oli kyllä jätetty paras viimeiseksi, nauroin oikeasti ääneen noita Jarlan strippejä ja sitä tapahtuu nykyään liian harvoin. Myös voittaja strippi oli vallan mainiota ja oivaltavaa. Tuli Baby Blues mieleen. Ruotsalainen kakkonen oli vähän liian sekavaa minun makuuni. Mutta ihan hyviä kaikki.
Novellit olivat todella laimeaa tavaraa ja suuria pettymyksiä kahta lukuunottamatta. Ruotsalaista en vielä lukenut, koska en jaksanut vielä selailla vuorotellen kuvia ja käännöksiä viimeiseltä sivulta. Mutta voittaja ihmetytti. Se oli kaikinpuolin todella surkea. Kuten oli myös Tällaista Voi Tapahtua Vain Amerikassa. Joista jälkimmäinen ei mielestäni kuulu lähellekkään koko albumia. Kertooko tämä jotain osallistuneiden novellien tasosta, vai tuomaristosta? Makunsa toki kullakin, mutta olettaisin voittajan olevan sellainen, jolla pontentiaalia viihdyttää muitakin kuin pientä ryhmittymää. Suukkoja, Hilda ja Pitää Vaan Purra Hammasta tosin olivat sentään tosi hyviä.
Oh well, tällaisia ajatuksia vain minussa heräsi.
-
mua ihmetytti eniten se, että albumi tulii postissa vasta nyt... eikös se yleensä ole tullut alkukesästä? mä olin ehtinyt jo unohtaa koko albumin olemassaolon...
mä en oikeen osaa sanoa mitään tuosta albumista... Suukkoja, Hilma oli koskettava, ja kaisa leka iskee muhun aina täysillä mut muut jäi vähän kaukaisiksi... Tosin en oo ehtinyt vielä lukemaan kanskaan noita ruotsinkielisiä sarjiksia...
Mnojaa, en tiiä. Jos taas miettii mitä kaikkea sitä ite sinne lähetti, niin onhan noi nyt paikkansa ansainneet...
-
Tulihan tuo alppari viimein, olin jo puolittain menettänyt toivoni.
Minusta taso oli aikaisempaa matalampi. Voittajatyö oli ihan jees, Lekan työ jees, "Pitää vain purra hammasta" jees, mutta ei yhtään sen kummempaa. Strippipuoli olikin Karl-Barks-Stadtia lukuunottamatta täyttä paskaa. Malin Bilerin jutut meni täysin yli hilseen. Odotusaikamiehet oli tätä "vauva tulossa"-jööttiä jota tungetaan joka tuutista. Huh, saipas sanoa.
Pertin työt kun näin Kvaakissa niin aavistin että tuo voisi pärjätäkin, mutta en ryhtynyt ennustamaan sillä Kemi osaa olla aina Kemi. Netissä jo nähtyjen lisäksi pidin erityisesti "Teillä on matoja" ja venhäjauhostripeistä.
-
Jooh, erityisesti "Perkele! Vatkaa sitä munaa horo!" jaksaa edelleen naurattaa mieleen muistuessa. :)
-
Tuon jauhostripin ideoi muuten eräs pappi. Oonko ainoa joka ei ole vieläkään saanut sitä albumia? Pitäisköhän mennä vanhoista osoitteistaan kyselemään.
-
Tuon jauhostripin ideoi muuten eräs pappi. Oonko ainoa joka ei ole vieläkään saanut sitä albumia? Pitäisköhän mennä vanhoista osoitteistaan kyselemään.
Voittajat saa alpparit Kemistä paikan päältä, mut jos et ollu Kemin sarjisfestareilla niin sitte kai pitäis erikseen huamauttaa.
-
Myöhässä hyppäsin tähän ketjuun mukaan mutta kyllä Jukan ultraääni-strippi on paras strippi koskaan.
Raakaa Lihaa-yhteys on tosin turhankin huomattava. Mutta silti.
t. Kahden lapsen isä
-
Jooh, erityisesti "Perkele! Vatkaa sitä munaa horo!" jaksaa edelleen naurattaa mieleen muistuessa. :)
Tuo strippi oli jossain Kvaakin uumenissa, muistaakseni Vesan postaamana, mutta nyt puusilmä ei enää löydä. Apua!
-
Tuo strippi oli jossain Kvaakin uumenissa, muistaakseni Vesan postaamana, mutta nyt puusilmä ei enää löydä. Apua!
No täällä (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?topic=7212.msg129834#msg129834) se on ainakin Vesan postaamana. Siellä keskustellaan siitä muutenkin.
-
Kiitti!