Hal Jordan. Alkuperäinen, jonka myöhempi kohtalo oli pelkkää vääryyttä.
Guy Gardner on ainoa joka on ilmoittanut olevansa ainoa oikea. Ja Rebirthin mukaan hän on taas Lyhty. Sankarini.
Köh. Alan Scott oli alkuperäinen Vihreä Lyhty.
Vastasin "Jokin muu vaihtoehto", koska Vihreän Lyhdyn Joukoissa ei ole "ainoaa oikeaa" voimasormuksen haltijaa.
Ei Vihreää Lyhtyä voi olla vain yksi ainoa ja oikea.
Joskus Teriksen jatkiksena oli tämä karvainen olento, joka oli VL, en kyllä jaksa edes huvikseni kaivaa oikeaa numeroa esille, huumori kun ei oikein uponnut.
G'nort ei sitten ollutkaan Vihreä Lyhty, vaan avaruuspellejen Poclaghien nimittämä. Tarkoituksena pilata Vihreiden Lyhtyjen ja Universumin Vartijoiden maine.Kuulostaa lupaavalta. :D Mistäköhän tuo, toivottavasti lyhyt ja ytimekäs, tarina löytyy?
Tuossa Teriksessähän Hal Jordankin vielä luuli että G'nort on oikea Lyhty. Guy Gardner sitten keksi kysyä Vartijoilta että onko tämä tosiaan oikea Lyhty. Eivät olleet ikinä kuulleetkaan. Ja siitä alkoi uusi seikkailu.
Guy Gardner on ainoa joka on ilmoittanut olevansa ainoa oikea. Ja Rebirthin mukaan hän on taas Lyhty.
Kyllähän Ihmenainen ja Ihmetyttö seikkailivat yhdessäkin ennen Titaaneja, mutta silloin ne tosiaan seikkailivat itsensä kanssa. Yksityiskohdat eivät ole minulla vielä selvillä.
En kyllä tajua miksi Halin piti tulla takaisin.Monille Hal on se aito alkuperäinen Vihreä Lyhty ja siihen liittyy sitten paljon hyviä muistoja. En paljoa ole Vihreitä Lyhtyjä lukenut (toi Showcasekin odottaa vielä vuoroaan), mutta mun mielestä yleensäkin Vihreissä Lyhdyissä parasta on nimenomaan se, että ne ovat kokonainen joukko Lyhtyjä eikä vain yksittäinen sankari. Mielestäni siis Hal, Kyle, Guy ja kumppanit sopisivat ihan hyvin kaikki samaan aikaan Lyhdyiksi. Ja johan ne aloittivatkin uudestaan Vihreän Lyhdyn joukotkin.
Green Lantern -lehti aloitettiin taas alusta, neljännen kerran, tänä vuonna numerosta 1. # 5 taitaa olla viimeisin.Joo, se on viimeisin. Lehti on kokenut viime aikoina aika kovia myöhästymisiä. Osittain johtuu hurrikaaneista.
Essential-tyylinen kirja Showcase Presents Green Lantern ilmestyi myös juuri. Welzu saa valistaa sua sen laadusta. Mulla on sen sarjat väreissä Archives-sarjassa. Hyviä ne minusta ovat vaikka 60-luvulle tuoksahtavatkin.En vielä ole siihen asti päässyt (Supermanin Showcasessa vasta puolivälissä, näitä pitää lukea silleen hitaasti nautiskellen). Mitä olen selaillut, niin kyllä hyvältä näyttää. Kuvitus on erinomaista (Gil Kanea kai enimmäkseen) ja tarinat tuntuvat olevan puhdasoppisia silver age -juttuja (avaruuden muukalaisia, yllättäviä juonenkäänteitä keltaisine esineineen yms.).
Kaikki ne ovat Gil Kanea. Ja kaikki kirjoittanut John Broome ja tussaajana Joe Giella.Ihanko totta? Yllättävää, kun kuvitustyyli heittelee aika tavalla tarinasta toiseen. No ei nyt sentään koko ajan, mutta joissakin tarinoissa.
tussaavat Murphy AndersonNo sen on pakko olla hyvä!
Kerro sitten saako siitä tolkkua kun vihreä ja keltainen väri ovat minusta aika oleellisia tuossa jo tarinan kuljetuksenkin kannalta.Sitä olen minäkin miettinyt. Mutta tuohon aikaan oli melko yleisenä tapana pistää henkilöt kertomaan näkemiään asioita ääneen, joten oletan, että etenkin keltaiset esineet ja uhat tulevat ilmi dialogista: "Suuri Scott! Ohus onkin oikeasti keltainen, mutta sen sisällä on punaisia lamppuja, jotka loistavat läpinäkyvän metallikuoren läpi, jotta se näyttäisi punaiselta!!" (esimerkki tarinasta the Diabolical Missile from Qward!).
Ilmeisesti tässä vaiheessa haluttiin mustille lapsille esikuvaa.
Mitkä ovat parhaat DC:n Green Lantern-tarinat?
Guy Gardner on ainakin hauskin! :laugh:
Green Lantern on yksi tämän hetken suosituimmista sarjakuvalehdistä Yhdysvalloissa.
Revenge of the Green Lanterns
Sinestro Corps War
Secret Origin
Jotenkin tarinat tuollaisista "heitän sinua maailmankaikkeudella"-sankareista ovat tuntuneet hieman tylsiltä ja päähenkilöt tyhmiltä. Heillä on valtavat voimat, mutta he eivät osaa niitä hyödyntää, joten taistelut menevät perinteiselle turpamättölinjalle. Siitä huolimatta elättelen yhä toivoa, että joskus saan lukea laadukkaan tarinan kosmisesta supersankarista. Olisiko nyt luvassa sellaista?
Tosin makuasioitahan nämä, itsellä Johns on jo jonkin asteinen laadun tae, ei Ennis, Ellis, Rucka tai Kirkman mutta nimi joka saa ainakin harkitsemaan heti kun Johnsin nimen näkee tekijöissä.
Vartijat ovat vahtien pomoja, mutta kurinpitotoimet taidetaan hoitaa vasta jälkikäteen eikä ihan pikkukiistoihin tunnuta puuttuvan.
Ei vaan koko joukot hajoitettiin GLC # 225:ssä 80-luvun lopulla ja lehti päättyi. Voimasormukset jäivät vain Jordanille, Stewartille ja Gardnerille. Kun nämä olivat selvittäneet uudessa lehdessä ongelmat, alettiin koota uusia joukkoja. Kaikki vanhat eivät tulleet mukaan.
Jordan luopui sormuksesta ensi kertaa Stewartin hyväksi vähän ennen Kriisiä ja Gardnerilta se otettiin pois.
Kriisissä Alan Scott kyseli Stewartilta missäs se toinen Vihreä Lyhty on.
Lopetti,sanoi Stewart. Etsi itseään.
Kriisissä Alan Scott kyseli Stewartilta missäs se toinen Vihreä Lyhty on.
Yay! Guy Gardner on lyhdyistä kovin. Nyt hänellä on sekä punainen että vihreä sormus.
Muttei yhtäaikaa ennen. Parallax taas takavarikoi monta vihreää sormusta.
Mustan käden kostoa tässä juuri lueskellaan. Sormuksia on näköjään tätä nykyä jos mitä väriä. Mutta tarina vetää. Tai siis Sinestro vetää tarinaa.
Vihreä ja keltainen saivat lisää kilpailijoita Green Lantern (Vol 4) #25sta alkaen (~8 vuotta sitten), toki Star Sapphiret (Zamoranit) esiintyivät jokusen kerran ennen Crisista.
Olipa hieno, eeppis-kosminen kokonaisuus tämä RW kustannuksen Lyhty-kirja-trilogia. Ja herran tähden, tämähän loppui! Sinestron ambivalentti hahmo ja lopullinen kohtalo oli piste iin päälle.
DCn lehdissä olleen teaser-kuvan perusteella tämä rakas mutapallomme saanee nais-Lyhdyn. Toki samassa kuvassa on aikuinen Teris eli .........En tiedä, mihin kuvaan viittaat, mutta mitä sitten, jos kuvassa on aikuinen Teräsmies? Totta kai Teräsmies on aikuinen. Ja tähän mennessä on jo ilmoitettu, että Rebirth tuo DC-universumiin useamman Teräsmiehen.
En tiedä, mihin kuvaan viittaat, mutta mitä sitten, jos kuvassa on aikuinen Teräsmies? Totta kai Teräsmies on aikuinen. Ja tähän mennessä on jo ilmoitettu, että Rebirth tuo DC-universumiin useamman Teräsmiehen.
Eikä pitänyt. Päinvastoin tulee useampi. Eri jatkumoista ja jopa eri henkilöllisyyksillä, mutta silti.
Eli nykyinen Teris kuolee-tarinakaari on yhtä tyhjän kanssa.Ei välttämättä. Ilmeisesti viiskakkosen Teräsmies kuoleekin, mutta tilalle tulee ainakin Flashpointia edeltävä Teräsmies.
Ei välttämättä. Ilmeisesti viiskakkosen Teräsmies kuoleekin, mutta tilalle tulee ainakin Flashpointia edeltävä Teräsmies.
Etkä oo ainakaan tällä kertaa.
Eipä noi vaatteet hirveästi kerro. Todennäköisesti eivät vain halua palauttaa punaisia kalsareita :(
G'nortin idea oli alunperin että mukaan tulee todella tyhmä vihreä lyhty. Giffen ja deMatteis suunnittelivat että hahmo näyttää Sylvester Stallonelta ja puhuu kuin Stallone.
Sitten ne tajusivat että meillähän on jo Guy Gardner, joka sai sitten itselleen jo keksityt stallonismit.
Seuraava vaihe oli, että G'Nort puhuu kuin Ed Norton The Honeymoonersissa. Varmaan suomalaiset tuntevat Ed Norton -hahmon huonosti, mutta Norton on ollut esikuvana aikaisemminkin Hanna-Barberan Tahvo Soraselle ja Jogi-karhulle.
Koiran näköiseksi ja tapaiseksi G'Nort muuttui vähän myöhemmin.
Joo, mutta sehän retconnattiin myöhemmin. G'Nort ei ollut alunperin aito Vihreä Lyhty. Tuo selitettiin niin, että G'Nort kuvitteli sen menneen noin.
Noi on hyviä. Ite olen tuon ajan Green Lanternia ostanut Comixologysta irtonumeroina alesta. Muutenkin toi juuri kriisiä edeltänyt aika tuntuu jonkinlaiselta hetkelliseltä nousukaudelta ennen kriisin aiheuttamaa muutosta ja sen mukanaan tuomaa uutta luovuuden aaltoa.
Ennen kriisiä oli tuo, Salaman oikeudenkäynti ja Oikeuden puolustajilla sekä Ihmenaisellakin oli siinä aika hyvät juoksut. Ehkä siinä tiedettiin, että suuri muutos on tulossa ja annettiin palaa vähän vapaammin.