Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Kotimaiset sarjakuvat => Aiheen aloitti: Jari Lehtinen - 01.09.2025 klo 09:09:13
-
Vastausaikaa 7.9. saakka.
https://www.aamulehti.fi/kulttuuri/art-2000011424882.html (https://www.aamulehti.fi/kulttuuri/art-2000011424882.html)
Mukana taitavia tekijöitä ja tuttuja nimiä.
-
Näyttäisi olevan parempi taso kuin Savon Sanomien kisassa. Ainakin graafisesti. Mukana myös tamperelaisia tekijöitä. Hienoa!
-
Aika paljon samaa aihetta eli joku Näsinneulan katon korjausta noilla ehdokkailla!
Löysin kyllä ehdokkaan jota äänestin, vaikka en luekaan tamperelaisia lehtiä!
-
Joo, ja vain yksi kuva uudesta pormestarista. Tähän ehkä vaikuttaa osallistujien ulkopaikkakuntalaisuus. Oma suosikkini noista näytteillä olevista on Mirva Sopasen "Visit Tampere" -kuva.
EDIT: Tekijän nimi korjattu.
-
Joo, ja vain yksi kuva uudesta pormestarista. Tähän ehkä vaikuttaa osallistujien ulkopaikkakuntalaisuus. Oma suosikkini noista näytteillä olevista on Linda Saukko-Raudan "Visit Tampere" -kuva.
Sama suosikki, mutta lienee kuitenkin Mirva Sopasen tuo "Visit Tampere". Muutkin Mirvan työt ovat idealtaan kohdallaan, ja onhan siellä myös pormestaria muistettu! Hieman Wumon visuaalista ilmettä huolettomammin toteutettuna.
-
Tässä pitää ajatella sitä, että osaako piirtäjä piirtää tunnistettavia julkimohahmoja tai politiikkoja ja heidän tunnusomaisia karikatyyrejään. Myös selkeä viiva on hyväksi, joka kyllä Linda Saukko-Raudalla on, mutta en tunnista siinä ketään julkkista.
Ilkka Vuojalalla on kaikista tunnistettavammat hahmot, mutta aika raskaita ja aikaa vievää tuommoinen piirtäminen...se ei ehkä oikein toimi pilapiirroksissa, jossa pitää olla nopea. Sama koskee myös Mirja Sopasen piirroksia...liikaa tavaraa. Pitäisi olla simppeli ja helposti tunnistettava piirosjälki. Petteri Kantolalla on taas vähän tommoinen "Ville Rantamaisen" sotkuinen piirtojälki...en enää halua Villen tyyppistä piirtäjää...yksi riittää.
Taidan kallistua Linda Saukko-Raudan suuntaan. Hänen pitää nyt vaan yrittää harjoitella noita julkkisten ja politiikkojen piirtämistä, niin että ne tunnistaa. Tykkään kyllä hänen selkeästä piirrosjäljestään.
-
Korjasin tuon nimen. Vedetään nyt toinenkin lausunto takas. Onhan siellä rutkasti kuvia Pormestari Ilmarista. En kyllä tiedä miten tunnistettavia. Jännä katsoa mihin yleisö päätyy. Savon Sanomien kisassa olin aivan eri mieltä raadinkin kanssa. :)