Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Kritiikki ja sarjakuva mediassa => Topic started by: Otto Sinisalo on 20.01.2009 klo 16:14:18
-
Sarjakuva pääsi jälleen uutisiin ja nyt on huonot housussa! (http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Bjarne+Kallis+Vihreiden+lehti+ly%C3%B6+juutalaisia+hakaristill%C3%A4/1135242884456)
Sami Ahon Israel-kriittinen sarjakuva on päätynyt kristillisdemokraattiseen syyniin.
Hesaria lainaten: "'Puhutaan hirveän paljon rasismista ja rasismin vastustamisesta. Vihreä liitto on ollut aidosti sitä mieltä, että rasismiin ei saa syyllistyä. Silti se, mikä oli Vihreässä langassa, on rasismia ja antisemitismiä pahimmasta päästä', sanoo [Bjarne] Kallis".
HS jatkaa: "Myös piirtäjä Sami Aho kiistää Smolarin ja Kalliksen väitteet. Hänen mielestään sarjakuva ei käsittele juutalaisia kansanryhmänä."
Artikkelissa ei julkaistu sarjakuvaa kokonaisena, joten tätä on nyt hankala kontekstoida. Silti voinemme havaita, että piirroskuvat ovat jälleen itsestään Perkeleestä.
-
Odotinkin että tästä tulisi topikki lähiminuutteina :P ettei vaan Bjarne näkis sitä mitä haluaa nähdä. Tuosta sarjiksesta on tosiaan vähän vaikea sanoa kun ei näy kokonaan. Eiköhän siinä kuitenkin käsitellä enemmän aatteita kuin kansanryhmiä..
En tiedä minkälaisia normaalisti on Vihreän langan sarjikset, mutta voisi kuvitella että niiden on tarkoituskin pistää ihmiset ajattelemaan?..
-
Toisaalla kvaakissa mainitsin jo iki-ihanan Brianin elämän, ja sen perusversiosta leikatun kohtauksen "juutalaisen Hitlerin" eli Oton Judean people's front:ista, joka etsii "vahvaa johtajaa" ja on valmis tekemään itsemurhaiskun 20 sekunnissa - iskemällä porukalla miekat sydämiinsä. Tämän ryhmän 'logo' on yhdistelmä Daavidin tähteä ja hakaristiä...
-
Artikkelissa ei julkaistu sarjakuvaa kokonaisena, joten tätä on nyt hankala kontekstoida. Silti voinemme havaita, että piirroskuvat ovat jälleen itsestään Perkeleestä.
Vihreän Langan pitkäaikaisena tilaajana voin kertoa, että ainakin minusta Sami Ahon piirroskuvat todella ovat peräisin pannuhuoneesta i.e. post-ironista pseudoyhteiskunnallista/uusedistyksellistä nykysarjakuvaa a la "Auttaja Hai". Nyt kun Hesari on pannut sarjan merkille, Aholla on hyvät mahkut päästä Nyt-liitteen piirtäjäksi. Kivaa!
-
Vihreän Langan pitkäaikaisena tilaajana voin kertoa, että ainakin minusta Sami Ahon piirroskuvat todella ovat peräisin pannuhuoneesta i.e. post-ironista pseudoyhteiskunnallista/uusedistyksellistä nykysarjakuvaa a la "Auttaja Hai".
En tiedä tarkalleen, mitä tämä pseudoyhteiskunnalis-uusedistyksellinen sarjakuva on, mutta jos Auttaja Hai on sellaista, sen on oltava jotain hyvää!
-
Yksi typerimmistä pilakuva/sarjakuvakohuista mitä muistan.
Juutalaisia voisi heti kärkeen syyttää esimerkiksi siitä että he pyrkivät ilmi selvästi jotenkin omimaan vanhan kunnon heksagrammin. Eivät juutalaiset tai edes kuningas Salomon sitä ole keksinyt. Puhumattakaan siitä että heillä olisi yksinoikeus sen käyttöön tai pyhäksi/epäpyhäksi määrittelemiseen. Yhtä lailla alkemistit tai vapaamuurarit voisivat muka loukkaantua tuosta sarjakuvasta. Mainittu symboli on myös heille tärkeä.
Hakaristi taas... Se että tämä yli 4000 vuotta vanha symboli rinnastetaan natseihin, on aivan liian suuri kunnianosoitus Hitlerin touhuille. Natsit ehtivät spoilata sitä vain 10 vuotta! Sehän oli jopa Suomen kansallistunnus pidempään kuin tuon ajan! Aasiassa svastika on (ollut ja on edelleen) onnen merkki ja hyvää tuottava talismaani joka on nähtävissä reliefinä surin piirein joka toisen temppelin portissa.
Ahon sarjakuvasta ei parin ruudun perusteella voi lausua muuta kuin että kököltä vaikuttaa.
-
Nykyisin taidetaan tosiaan olla aika herkkäjipiäisiä näiden swastikoiden kanssa.
Laitetaanpa esille tämä kohuteos. Sarjan nimi on "Ylävirtaan", ja käsittääkseni jollain lailla liittyy merielämään (?)
Kuva poistettu tekijänoikeuksien haltijan pyynnöstä -- Ylläpito
Ukko1:Tämä kuusisakarainen symboli on ruvennut muistuttamaan...
... tätä toista nelisakaraista symbolia.
Ukko2: Etteivät vain olisi serkuksia.
Vertailun vuoksi tässä on tätä edellisen numeron sarjis:
Kuva poistettu tekijänoikeuksien haltijan pyynnöstä -- Ylläpito
Nainen: Se uhkasi kansani vapautta.
-
Ja sitten vielä Vihreä Lanka ja tekijä lähtivät selittelemään tuota sarjakuvaa!
http://www.vihrealanka.fi/uutiset/vihrea-lanka-ei-loukannut-juutalaisia
Olisi voinut kerralla tehdä ja julkaista sellaisen jutun jossa olisi jotain tolkkua. :) Tuo edellinen on vähemmän hämärä.
-
Hienoa, uusi kohu...
Voi hellan lettas.
Ihan yhtä turhasta kuin koti- ja ulkomaiset mohammedpilakuvat ja aivan yhtä olennaisen tärkeitä yhteiskunnallisia näkökohtia nostavia.
edesauttaa palestiinan tilannetta ja kypsää ajattelua ehkä...pyöreät 0%
Joskus sitä toivoisi että Rannan kaltiojupakan, tämän ja jonkun auttajahain lisäksi joskus mediassa olisi esillä ja tapetilla jotain hyviäkin sarjakuvia.
Niitäkin meinaan on.
Toivoahan saa, muttei se kuitenkaan toteudu.
Kalliksen motiivit ovat uskonnollispoliittiset, Vihreän langan poliittiset. Tästä herneet nenäänsä vetäneet oman etnisen ja kulttuurisen identiteettinsa takia loukatuksi tulleet eivät ole myöskään seuranneet maailmanmenoa pitkään aikaan.
Hakaristi ei ole rasistinen tai fasistinen symboli minkä luulisi olevan jokaiselle kaksi toimivaa aivosolua omistavalle selviö.
Tosin sellainen asia kuin holistinen maailmankuva (ilman väsynyttä "alko"- alkuisuutta) on pahasti hakusessa yleisesti ottaen.
-
Musta tää oli ihan asiallinen, joskin ehkä jonkun mielestä kärkevästi esitetty yhden ihmisen mielipide. Mielipiteisiin on oikeus taiteilijoillakin ja kärkevyyskin on sallittua. Enemmän Suomessa pitäisi harjoittaa toisten ihmisten mielipiteiden ja niiden ilmaisemisen suvaitsemista. Niiden väärienkin. ;D Konsensus ja salailu ovat demokratian kuolema. Sen jälkeen voitaisiin ihan yhtä hyvin julistautua Yhden Ainoan Oikean Totuuden diktatuuriksi. Reiman turvankiinnipitokantahan tuli toki selväksi jo Rantajupakan aikana.
-
Kiusallista näissä kohuissa on se, kuinka taiteilijoita yritetään puolustaa vääristelemällä asiaa mitä läpinäkyvimmin.
Hakaristi ei ole rasistinen tai fasistinen symboli minkä luulisi olevan jokaiselle kaksi toimivaa aivosolua omistavalle selviö.
Ja Aho varmastikin viittasi vain symbolien geometriseen samankaltaisuuteen -- niissähän on jopa viivoja ja kulmia, ja kaikkea. Ei, en osta sinulta siltaa Brooklynistä.
http://www.vihrealanka.fi/uutiset/vihrea-lanka-ei-loukannut-juutalaisia
Vihreän Langan päätoimittaja korostaa, että sarjakuvassa ei ole Daavidin tähti vaan Israelin lippu.
"Tämä kuusisakarainen symboli on ruvennut muistuttamaan... tätä toista nelisakaraista symbolia."
Israelin lippu ei ole kuusisakarainen symboli. Kuvassa ehkä on näkyvinään -- erittäin huonosti piirretty -- Israelin lippu, mutta teksti viittaa eksplisiittisesti daavidintähteen, ei lippuun kokonaisuutena. Ja daavidintähti on, vaikka se olisi kuinka epäreilua ja kohtuutonta geometristen muotojen omimista, juutalaisuuden symboli.
Kannatan taiteilijoiden oikeutta, jopa velvollisuutta, ilmaista taiteellaan poliittisia mielipiteitä, myöskin epäsuosittuja. Mutta taiteilijoiden pitää omistaa taiteensa. Omistaa virheensä, silloin kun he niitä tekevät. Ahoa itseään tosin ei ole kuultu, mutta niin kauan kuin hän antaa lehden päätoimittajan puhua puolestaan, päätoimittajan lausunnot ovat hänenkin vastuullaan.
Pahoittelemme, jos jotkut juutalaiset ovat loukkaantuneet sarjakuvasta.
"Olemme pahoillamme, että olette niin herkkähipiäisiä nössöjä." Oikea anteeksipyyntö ei näytä tuolta, mutta tietenkään jos ei katso tehneensä mitään väärin, ei ole syytäkään esittää oikeaa anteeksipyyntöä.
-
Kyse on puoluepolitiikasta.
Hesarissa oli yo. asiaa käsittelevän jutun jälkeen seuraavalla sivulla kolumnin kuvituksena Daavidin tähti, joka oli muodostettu patruunoista. Sitä Kallis ei varmasti näe, koska se on "väärässä" paikassa.
-
Hesarissa oli yo. asiaa käsittelevän jutun jälkeen seuraavalla sivulla kolumnin kuvituksena Daavidin tähti, joka oli muodostettu patruunoista. Sitä Kallis ei varmasti näe, koska se on "väärässä" paikassa.
Mutta miksi Kallis siitä olisi moksiskaan? Patruunoista muodostettu daavidintähti merkitsee sitä, että juutalaiset ovat taistelijakansaa. Ei ampumisessa, tai ihmisten tappamisessa yleisesti ottaen, ole mitään vikaa sinänsä. Jos uskoo Raamatun Jumalaan, edes kansanmurhassa ei ole mitään vikaa. Kunhan sen vain suorittaa Jumalan valittu kansa.
Sen takia juutalaisten rinnastaminen natseihin on niin hävytöntä. Koska Bjarne Kallis tietää, että kun natsit väittivät Jumalan olevan heidän puolellaan, he valehtelivat. Juutalaiset eivät.
-
Voi noita ilkeitä natseja, kun ne tarhoissaan kasvattivat juutalaisista ilkeitä sekä sosiaalisesti vaan ei sotilaallisesti rajoittuneita. Olisivat vaan pitäneet kotonansa kasvamassa eivätkä ollenkaan kehittäneet tarhausjärjestelmää, niin juutalaisista olisi kasvanut aidosti media-osaava ja keskustelukykyinen, toiset huomioon ottava kansa.
Paavi puolestaan diggasi Aadolfia kybällä, koska Jack T.A. Chick niin sanoo, ja eihän teeaat valehtele!
http://www.chick.com/information/religions/catholicism/
-
Minua hämmästyttää lähinnä se, että tämä ikivanha, homehtunut ja loppuun kaluttu rinnastus on noussut uutiseksi. Keksintö ei ole kovinkaan tuore.
"Ainakin Israelin kansa on vetänyt omat johtopäätöksensä. Se ei salli ilman taistelua tappaa ainoatakaan kansalaistaan. Ennen kuin Israelin juutalaisia uudestaan viedään tuhoamisleireille, käydään erinomaisen verinen ja epätoivoinen sota, johon osallistuvat vanhukset, naiset ja lapsetkin asekuntoisten miesten rinnalla.
Asiaa mutkistaa kuitenkin eräs seikka, jonka ohella kuulemme jostain neljännesvuosisadan takaa kääkättävän ivanaurun pikku viiksien alta, saatananpojan naurun...
Sillä eivätkö Israelin armeijan sotilaat muistuta jostakin ennen nähdystä? Missä olemmekaan nähneet noita panssarivaunujoukkoja, jotka tekivät nopeita iskuja? Missä olemmekaan nähneet lentäjiä, jotka yllättäen tulivat vihollisen lentokenttien ylle ja tuhosivat lentokoneet kiitoradoille..."
Veikko Huovinen: Veitikka (1971)
-
Kunpa Israelin ja Palestiinan tilanteesta voisi keskustella ilman minkäänlaisia viittauksia historiaan ja pyhiin kirjoituksiin. Lähtisi vain siitä että tässä ovat nämä sinipipoiset ja tässä nämä vihreäpipoiset ja tämän verran on maata joka pitäisi jakaa niille niin että kummatkin saavat luonnonvaroiltaan tasavertaiset alueet.
Annos kommunismia olisi hyvä rangaistus noille jääräpäille.
-
http://zachrishaaparinne.wordpress.com/2009/01/21/israelin-gazan-politiikka-yhta-kuin-onni/
"Ensinnäkin tällainen rinnastus on outo, jopa loukkaava. Davidin tähti on juutalaisten symboli, ei vain Israelin. Ja uskokaa tai älkää, kaikki juutalaiset eivät kannata Israelin politiikkaa tai edes sen olemassaoloa. Esimerkiksi ortodoksijuutalaisten Neturei Karta-järjestö sanoo seuraavanlaisesti sivuillaan: ”Neturei Karta opposed the establishment of and retain all opposition to the existence of the so-called “State of Israel”!”(2) Eikä järjestö ole ainoa, sionismia ja Israelia vastustavien juutalaisjärjestöjen lista on pitkä kuin rabbin parta (3).
On myös selvää, etteivät edes kaikki israelilaiset kannata sotatoimia Gazassa. Esimerkiksi ICIPP (The Israeli Council for Israeli-Palestinian Peace) ja Israelin kansa vastustaa väkivaltaisia toimia (4, 5). Juutalaisten, tai edes israelilaisten, kollektiivinen rankaisu ja syyllistäminen on siis vailla pohjaa.
Toisekseen jos sarjakuvan poliittinen viesti oli, että Israelin toimet ovat kuin natsi-Saksan aikoinaan, taisi sekin mennä ohi maalin ja lujaa. Miksi? Ilmeisesti Sami Aho ei ole tietoinen, että hänen käyttämänsä hakaristi on muinainen buddhalainen ja hindulainen rauhan symboli, joka myöhempinä aikoina profiloitui myös Suomen ilmavoimien tunnuksena. Koettaako Vihreä lanka viestittää, että Gazan kriisin takana ovatkin hindut ja Suomen ilmavoimat?"
tuolla ihan asiallista kritiikkiä
-
Minusta tuo "Se uhkasi kansani vapautta" -strippi oli huomattavasti parempi ja oivaltavampi tapa ottaa kantaa Gazan-tilanteeseen kuin Daavidin tähden ja hakaristin rinnastaminen toisiinsa.
Minua hämmästyttää lähinnä se, että tämä ikivanha, homehtunut ja loppuun kaluttu rinnastus on noussut uutiseksi. Keksintö ei ole kovinkaan tuore.
Näin on marjat. Luin äskettäin jostakin, että ilmeisesti ainakin arabimaissa olisi paritettu noita kahta symbolia jo kuuden päivän sodan aikoihin.
Hakaristi ei ole rasistinen tai fasistinen symboli minkä luulisi olevan jokaiselle kaksi toimivaa aivosolua omistavalle selviö.
Ei ole alkujaan ollut, mutta kyllä se 1930-luvun jälkeen on ensisijaisesti ollut juuri sitä. Kaiken muun väittäminen on minusta vähän naiivia.
-
Kelataanpas hetki. Siis samalla tavoin kuin Hitler tahrasi hyvän onnen symbolin niin, ettei sitä enää kukaan uskalla käyttää, on myös Israelin valtio tahrannut käyttämänsä symbolin - jonka kokee omakseen myös moni, joka ei kannata Israelin politiikkaa.
Pitänee perustaa lautakunta pohtimaan symbolien eettisesti kestävää käyttöä. Laaditaan selkeät ohjeistot miten vaikkapa "sirppi ja vasara" -tuotemerkkiä kuuluu käyttää, ettei joko esiintyisi stalinistina tai loukkaisi heitä.
-
http://zachrishaaparinne.wordpress.com/2009/01/21/israelin-gazan-politiikka-yhta-kuin-onni/
Ilmeisesti Sami Aho ei ole tietoinen, että hänen käyttämänsä hakaristi on muinainen buddhalainen ja hindulainen rauhan symboli, joka myöhempinä aikoina profiloitui myös Suomen ilmavoimien tunnuksena. Koettaako Vihreä lanka viestittää, että Gazan kriisin takana ovatkin hindut ja Suomen ilmavoimat?"
Tuo muiden kuin kontekstista ilmeisimmin relevantin tulkinnan nostaminen esiin on aivan yhtä ääliömäinen argumentti kritiikkinä kuin puolustuksenakin. Ei, joulukuusi ei tarkoita Kristuksen syntymää juhlistavaa numeraalia.
Juutalaisten, tai edes israelilaisten, kollektiivinen rankaisu ja syyllistäminen on siis vailla pohjaa.
Koska juutalaisten ei vielä voida katsoa kärsineen tarpeeksi, poliittisessa rievussa julkaistu sarjakuvansutaisu on nyt "kollektiivinen rankaisu".
Syyllistäminen on jo selvästi osuvampi sana. Tästä on kyse, kun päästään kaiken vastuun väistelyn ohi. Ei ole kohteliasta sanoa kenellekään: "Näettekö, mitä teidän nimissänne tehdään?"
-
Minusta tuo "Se uhkasi kansani vapautta" -strippi oli huomattavasti parempi ja oivaltavampi tapa ottaa kantaa Gazan-tilanteeseen kuin Daavidin tähden ja hakaristin rinnastaminen toisiinsa.
Sekö ottaa kantaa Gazan-tilanteeseen? :o
-
Merkit toimii tässä ilmaisukeinoina.
Kysymys on siitä että israelilaiset toimivat palestiinalaisia kohtaan samoin menetelmin kuin natsit juutalaisia kohtaan. Ei tässä yhtikäs sen kummemmasta viestistä ole kysymys. Ja sen sisällön kertomiseen Sami Aholla on oikeus.
-
Sekö ottaa kantaa Gazan-tilanteeseen? :o
Näin minä ainakin sarjakuvan tulkitsin. Miten sinä sen näit?
-
Niin minä sarjakuvan ainakin tulkitsin. En ole tosin Vihreää Lankaa lukenut kun en kyseistä puoluetta kannata, joten tarkempaa viitekehystä minulla ei aiheeseen ole.
Itse en tullut ajatelleeksi tätä, vaan pidin sitä "yleisluontoisena huumorina". Mutta onhan se mahdollista. Nainen on sitten varmaan palestiinalainen ja liiskattava itikka Israelin armeija... Eikun, toiste päin, vai kuinka?
-
Itse en tullut ajatelleeksi tätä, vaan pidin sitä "yleisluontoisena huumorina". Mutta onhan se mahdollista. Nainen on sitten varmaan palestiinalainen ja liiskattava itikka Israelin armeija... Eikun, toiste päin, vai kuinka?
Joo, toiste päin hyvinkin.
En tiedä varmaksi sanoa. Nyt varmaan tarvittaisiin kommenttia itse sarjakuvataiteilijalta. :)
-
Kysymys on siitä että israelilaiset toimivat palestiinalaisia kohtaan samoin menetelmin kuin natsit juutalaisia kohtaan. Ei tässä yhtikäs sen kummemmasta viestistä ole kysymys. Ja sen sisällön kertomiseen Sami Aholla on oikeus.
No, olipas hyvä että saatiin tästä vihdoin oikea tulkinta. ;D
Reiman turvankiinnipitokantahan tuli toki selväksi jo Rantajupakan aikana.
Jep, olen sitä mieltä että ellei ole mitään sanottavaa, on parempi pitää naama kiinni.
Ihan yhtä turhasta kuin koti- ja ulkomaiset mohammedpilakuvat ja aivan yhtä olennaisen tärkeitä yhteiskunnallisia näkökohtia nostavia.
edesauttaa palestiinan tilannetta ja kypsää ajattelua ehkä...pyöreät 0%
Joka muuta väittää, puhuu jostain muusta kuin Ahon työstä.
Taiteella on toki oikeus olla hämärää ja monitulkintaista, mutta pila- ja sarjakuvien lukijat odottavat yleensä että tekijällä on esittää joku ajatus. Se että kahta täysin eri näköistä häkkyrää väitetään serkuksiksi, vaikuttaa minusta epäilyttävästi taiteelta. Se että näillä viivasommitelmilla on useita erilaisia "vakiintuneita" merkityksiä, ei todellakaan ole omiaan selkeyttämään viestiä. Ja jos mukaan tulkintaan halutaan Israelin valtio, kuten Keijo ja Vihreä Lanka esittävät, ei suinkaan ole omiaan helpottamaan sarjakuvan tulkintaa, vaan päin vastoin tekee sen lähes täysin mahdottomaksi.
-
Itse en tullut ajatelleeksi tätä, vaan pidin sitä "yleisluontoisena huumorina".
"Toiset ne vaan turvallisuuttaan varjelee kun rajoja siirtelee."
Läppähän on varmasti vanhempi kuin Caton hauta, mutta nykyisessä maailmanpoliittisessa tilanteessa se kuitenkin yhdistyy juuri Gazaan ja jos se ei viittaa siihen, niin johan on kumma.
Tuo symbolien rinnastaminen on aika vanha idea, kuten tässäkin ketjussa jo on näytetty. Siinä saisi todellakin olla kunnolla ajatusta jos sen haluaa esittää taiteena. Muutoin se on vain vanhojen ideoiden kierrättämistä.
-
Vanhojen ideoiden kierrättäminen herättää keskustelua näemmä.
-
Vanhojen ideoiden kierrättäminen herättää keskustelua näemmä.
Se on semmonen inhimillinen tapa.
-
Skandaali jäi lyhytikäiseksi. Marmai sentään teki vielä tänään siitä huumoria (http://www.marmai.fi/viikonhitti/article208120.ece).
Keskustelu tyrehtyi VL:n nettisivulla jo toissa päivänä. Kiinnitin kuitenkin huomiota siihen miten Elina Grundström vastasi 21.01.2009 11:31 henkilöille (joku provoilija?) joka oli närkästynyt jopa siitä miten "...sarjakuvassa on natsienkin "kiihotussymbolina" käyttämä "koukkunokkainen juutalainen".
Grundström:
"Sarjakuvassa esiintyvä koukunokkainen hahmo ja hänen keltainen kaverinsa ovat Sami Ahon Ylävirtaan-sarjakuvan vakiohahmoja,..."
Itsekin aluksi hieman ihmettelin että miten se hahmo on niin tutun oloinen? Esimerkissä oikealla The Great Gonzo Muppeteista ja vasemmalla Ahon vakiohahmo.
-
Kirjoitin eilen erheellisesti että keskustelu Vihreän Langan sivuilla olisi tyrehtynyt. Todellisuudessahan se tyrehdytettiin koska Langalla ei päätoimittajan mukaan ollut resursseja editoida nettikeskustelua. Keskustelu on kuitenkin jatkunut mm. tässä ketjussa (http://www.vihrealanka.fi/node/2522#comment-5399) sekä tietenkin tässä (http://www.vihrealanka.fi/forum/miksi-kohusarjakuvakeskustelut-lukitaan). Sarjakuvasta tosin enää ei pahemmin puhuta vaan yleisemmin politiikasta. Myös Oton (ketjun ekaan viestiin) linkkaamassa HS.fi:n -keskustelussa sepustelu jatkuu...
Kakkosen Pressiklubi -ohjelmassa(an) Ruben Stiller ei eilen illalla malttanut olla kommentoimatta asiaa. (http://areena.yle.fi/toista?id=1800046) Kyseinen "pilakuva" on Stillerin mukaan antisemitistinen ja se loukkasi kuulemma häntä ja juutalaisia. (Taltiointi poistuu linkin takaa 22.02.2009) Loukkaantuneita alkaa olla jo aika paljon...
-
Kyseisen stripin arvo senkuin kasvaa. Hyvä Sami!
-
Kyseisen stripin arvo senkuin kasvaa. Hyvä Sami!
Arvo sen kun kasvaa? Tämän?
Näemmä käsitteen laadukas ja ajatussisältöä omaava on muuttunut sitten kun viimeksi niiden merkityksen sanakirjasta tarkistin.
Mutta ymmärrän älämölön: Stiller & co voivat loukkaantua tyhjästä ja pätevään israelin toimiin liittyvään kritiikkiin ei tarvitse kajota tai edes noteerata.
Ja taiteellisintellektuelliminsa "arvokkuutta" vaaliville tämä on varmasti jotain jota kuvata "rohkeaksi ja moniulotteiseksi"
Ongelma näin kehnossa työssä on se että se menee niin matalalta aidan ali ettei sillä ole painoarvoa > asiallisissa keskusteluissa se otetaan esimerkiksi siitä miten pilakuvat sarjakuvat yms formaatit eivät kykene käsittelemään aikuisella tavalla oikeita asioita.
Tabuja ei ole ja poliittinen korrektius on syvältä ja poikittain mutta miksi näissä nousevat pinnalle vain niiden työt jotka eivät alunalkaenkaan osaa saati omaa sanottavaa.
-
Tabuja ei ole ja poliittinen korrektius on syvältä ja poikittain mutta miksi näissä nousevat pinnalle vain niiden työt jotka eivät alunalkaenkaan osaa saati oaa sanottavaa.
Ehkä samasta syystä kuin miksi amerikkalaiset uutiskanavat ovat oppineet olemaan kutsumatta Noam Chomskyä kommentoimaan maailmanpolitiikkaa. Chomsky ei suostu antamaan kysymyksiin yksinkertaista ja nopeaa vastausta vaan vastaa aina 10-minuuttisella monologilla jossa historian kautta lähestytään nykytilannetta ja eri suunnilla vaikuttavia yksittäisiä tekijöitä jotka kaikki vaikuttavat kokonaiskuvaan. uutiskanavat haluavat nopeita yksipuolisia soundbytejä (nopeasti, ennen kuin pitää siirtyä mainoksiin), joiden sisältöarvo on olematon.
-
Itse sarjakuvahan oli aika paska, mutta sitä seurannut "keskustelu" sitäkin hauskempaa luettavaa. Tosin juuri tuollaisena kökkönä tölväisynä strippi oli monin verroin parempi veto kuin esim. kuin joku yritelmä kaikenkattavaksi analyysiksi tilanteesta, josta oikein kukaan ei ota selvää.
Selittelemään ei tekijän kannata lähteä. Kyllä tuota julkaistessa on tiedetty, että sitä voi joku älähtää ja jeesustelijat tulevat koloistaan leikkimään moraalisesti tuohtunutta.
-
Joo, samoilla linjoilla Jukan kanssa.
-
Itse sarjakuvahan oli aika paska, mutta sitä seurannut "keskustelu" sitäkin hauskempaa luettavaa. Tosin juuri tuollaisena kökkönä tölväisynä strippi oli monin verroin parempi veto kuin esim. kuin joku yritelmä kaikenkattavaksi analyysiksi tilanteesta, josta oikein kukaan ei ota selvää.
Selittelemään ei tekijän kannata lähteä. Kyllä tuota julkaistessa on tiedetty, että sitä voi joku älähtää ja jeesustelijat tulevat koloistaan leikkimään moraalisesti tuohtunutta.
Eläköön Jyllands-Post!... Eläköön taide! Se älikkä älähtää, jonka koira kälähtää!...
-
Kallis kysyy, "keskustelu" jatkuu. (http://www.hs.fi/keskustelu/Bjarne+Kallis+kysyy+eduskunnassa+Vihre%E4n+Langan+sarjakuvasta/thread.jspa?threadID=167744&messageID=2955280) Sama uutinen oli huomattavasti laajempana, kahden palstan kokoisena 4.2. Paperilehdessä.
-
Piirrosjälki oli kyllä huonoa, mutta itse sisältö rautaa! Ja tosiaan ne koirat ovat älähtäneet joihin kalikka on kalahtanut!
Äärikristityn Kalliksen populistinen yritys kerätä irtopisteitä, on lähinnä säälittävä!
VAROITUS!! Seuraava teksti sisältää kannaoton joka ei ole monen mielestä poliittisesti korrekti, joten Israelin ystävät älkää lukeko sitä!
Itse piirroksen sisältämä asia on siis oikea, kyllä Israel on selkeesti nykyään Lähi-idän roistovaltio numero 1.
Se saa vaapaasti pommittaa muita maita (Syyria, Libanon , Irak...) ilman mitään pelko sanktiosta, ei tulisi kuuloonkaan, että joku muu maa saisi tehdä saman esim. Serbia pommittaa Kroatiaa, tai Suomi Venäjää, ilman vastareaktiota ja maailman tuomiota.
Lisäksi Israel rikkoo monia ihmisoikeuksia, tappaa satoja lapsia jne...Israel voi riehua vapaasti koska USA tukee sitä.
Minuun ei enää tehoa juutalaisten tapa, aina kun he sotivat, heilutella "Holocaust-korttia", sympatiat ovat menneet!
-
Minuun ei enää tehoa juutalaisten tapa, aina kun he sotivat, heilutella "Holocaust-korttia", sympatiat ovat menneet!
[lihavointi minun]
Tarkoitit varmasti Israelin tapaa? Vai tarkoititko?
-
Olkaa hyvä, leikatkaa tästä:
-
Jatketaan, jos jatketaan, ketjun aiheesta. Jookosta.
-
[lihavointi minun]
Tarkoitit varmasti Israelin tapaa? Vai tarkoititko?
Kyllähän USA:ssa tuota heilutellaan aika usein, kuten myös meilläkin, että kyllä sitä voi sanoa että juutalaiset, mutta varsinkin israelilaiset, mutta kuten sanottu, tuo ei enää herätä jengissä vastakaikua, mut joo palataan ketjun aiheeseen.
Itse piirros tais kyllä nostaa Vihreän Langan monien tietoisuuteen, eli nyt moni joka ei aiemmin tienyt koko lehdestä, tietää nyt tuon läpyskän!
-
Olkaa hyvä, leikatkaa tästä:
Hello, Kitty von Miukki. En malttanut:
(http://www.comicspace.com/sarjakuvalinja/uploaded/23083/1224584563_VXCNpc0qZ2.jpg?1224584563)
-
Minulla oli viime viikolla ruotsinkielisessä Papper-ilmaisjakelulehdessä neljän ruudun Jeesus-sarjakuva. Herraisä että ihmiset ovat valittaneet siitä. Päätoimittaja sai tekstareita, sähköposteja ja puhelinsoittoja missä kerrottiin että sarjakuva oli jumalanpilkkaa, törkyä, päätoimittaja tulee palamaan helvetissä jne. Kielitaitoiset voivat itse ottaa kantaa siihen täällä: http://www.papper.fi/node/2691
Itse en oikein ymmärrä kohua. Jeesus on sarjakuvassa rento ja huumorintajuinen jäbä, joka puhuu nykynuorison kieltä eli on ironinen ja kiroilee vähän. Kauheeta.
-
Itse en oikein ymmärrä kohua. Jeesus on sarjakuvassa rento ja huumorintajuinen jäbä, joka puhuu nykynuorison kieltä eli on ironinen ja kiroilee vähän. Kauheeta.
Jeesus on brändi ja vieläpä teostovapaa. Mutta herramakiesus, jos rippileiritason Jeesus-dzoukkeja pistää julkiseen levitykseen... aina löytyy joku, eikä koskaan vain yhtä, joka on sitä mieltä että nyt HÄNEN Jeesustaan on loukattu. Eikä "loukkaaja" saa koskaan tekoaan anteeksi: viimeisellä tuomiolla hänet käännetään ja kaulitaan, tiristetään ja nitistetään, hekkumoivat "pilkan" arvostelijat orgastisessa mielihyvässään saatuaan oman tuomionsa kerrotuksi.