Kirjoittaja Aihe: Suomi sarjakuvissa?  (Luettu 140972 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Zippo

  • Lueskelija
  • Jäsen
  • Viestejä: 283
  • Sitä muuttuu jänikseksi...
Re: Suomi sarjakuvissa?
« Vastaus #60 : 11.05.2005 klo 23:51:04 »
Marvelin 80-luvun flopin Strikeforce: Moriturin ainoa henkilö joka ei kuollut oli Tohtori Kimmo Tuolema.

Sarjassa oli hyvä idea: Kootaan joukko, joka haluaa supersankareiksi, mutta sivuvaikutus on että Tri Tuoleman voimat antava prosessi tappaa sankarin vuoden sisään. Sarjan toteutus oli vain heikko. Kuulemma aiheesta on tulossa tv-sarja, nimeksi tullee 1000 Days.

Ei se nyt niin kauhea floppi ollut  ;D minultakin löytyy koko sarja kokoelmastani. Myös se jatkoksi ilmestynyt 5-osainen "Electric undertow". Siinä käytiin muistaakseni etsimässä Tuolemaa suomesta asti. Täytyy tarkastaa. Mistähän nekin lehdet löytyy....

Ideasta vielä. Iskujoukkoahan koottiin avaruudesta saapuvia pahiksia vastustamaan. Geenipohjiltaan sopivia valittiin iskujoukkoihin ja latenttina olevia voimia stimuloitiin niin, että ne tulivat esiin. Tosin sitä minkälaisia voimia kukin saisi ei tiennyt kukaan. Muistaakseni joku valittu sai voiman millä sai kukkaset kukkimaan. Ihan kiva supervoima viimeiseksi elinvuodeksi.

Sopii mielestäni hyvin tv-sarjaksi, sillä lehtiä lukiessa tuli joskus tunne, että se olisi tehty tv-sarjan pohjalta. Vähän niin kuin V.
Aamulla kun heräsin otin vitamiinin, pillerin. Katsoin peiliin ja kauhistuin, kun korvat kasvoi ja mä kutistuin...

Laine, Jukka

  • Jäsen
  • Viestejä: 37 308
Re: Suomi sarjakuvissa?
« Vastaus #61 : 12.05.2005 klo 22:00:27 »
Olen Moriturista vasta lukenut 20 ekaa numeroa, eli alkuperäisten tekijöiden Gillisin ja Andersonin numerot. Koko sarjan, 31 numeroa, sain Dr. Doomilta, myös Electric Undertowin, 5 numeroa.

En muista aikoinaan koskaan kenenkään sanoneen tuosta mitään hyvää sanaa, vaikka on myönnettävä sen kestäneen aikaa paremmin kun monet muut tuonaikaiset.

Mail-Mankin sanoi kysyttäessä sen olevan New Universe -lehti vaikkei ollutkaan. Ei noissa ekoissa ainakaan mitään viittausta ollut mihinkään muuhun universumiin.

TV-sarjasta Don Markstein sanoi että se on ollut niin kauan tekeillä ettei ihmettelisi vaikka sellainen joskus tulisikin.

Toni

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 748
  • Tähtivaeltaja Sarjakuvaneuvos Rakkaudesta Kirjaan
Re: Suomi sarjakuvissa?
« Vastaus #62 : 10.06.2005 klo 14:30:17 »
Nyt sitten Vertigon julkaisemassa tuoreessa Phil Jimenezin tieteisfantasiasarjassa Otherworld esiintyy velhokuningas Väinämöinen, joka löytää tuon "otherworldin" seilatessaan Maan ja Taivaan väliä kuparisella viikinkialuksellaan. Sinne sitten kerääntyy muitakin mytologisia olentoja jne.
https://tahtivaeltajablogi.com – Ilman on paha elää!

Laine, Jukka

  • Jäsen
  • Viestejä: 37 308
Re: Suomi sarjakuvissa?
« Vastaus #63 : 27.06.2005 klo 14:28:55 »
Jenkkiläisessä Uncle Scrooge -lehdessä (# 325) julkaistiin Don Rosan sarja missä Karhukopla jää ansaan eri puolille rahasäiliötä.

Oikeaa kantta lehteen ei kuulemma saatu ajoissa, joten kuva julkaistiin sisäsivuilla mustavalkoisena suomalaisesta Aku Ankasta kopsattuna. Mutta väittivät mokomat että kuva on norjalaisesta julkaisusta ja että Donald Duck on norjaksi Aku Ankka!

EDIT: oikaisivat sen # 327:ssä. Pyydettin anteeksi suomalaisilta ja norjalaisilta Ankan ystäviltä. Hyvä.
« Viimeksi muokattu: 09.07.2005 klo 02:08:35 kirjoittanut Surfin Joe »

q-mies

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 796
  • The cut runs deep
Re: Suomi sarjakuvissa?
« Vastaus #64 : 06.07.2005 klo 16:09:18 »
Avengers vol.1-lehden numerossa 43 sivulla 9 on myös viittaus Suomeen (ei kovin mairitteleva). Toi urli pitää sitten copy-pastella käsipelissä laittaa osoiteriville tai ei toimi tämäkään.

http://q-mies.tripod.com/avengers_v1_pg9.jpg
t.Q

Laine, Jukka

  • Jäsen
  • Viestejä: 37 308
Re:Suomi sarjakuvissa?
« Vastaus #65 : 22.08.2005 klo 20:06:10 »
Tarkoitat Eero Saarisen.

Jackin seikkailut jatkuvat tauon jälkeen TP-muodossa ensi kuussa. Toivottavasti saavat koko sarjan julkaistua. Ostakaa kaikki Starmania.

Starman Secret Filesistä ilmeni että Opal Cityssä on katu nimeltään "Saarinen Way"

EDIT: Poistin nuo viittaukset War Is Helliin, enää ei kuvat näkyneet millään vippaskonstilla. #!&% Angelfire.
« Viimeksi muokattu: 23.08.2005 klo 09:15:53 kirjoittanut Surfin Joe »

Kivik

  • Paha Kissa
  • Jäsen
  • Viestejä: 895
Re: Suomi sarjakuvissa?
« Vastaus #66 : 22.08.2005 klo 23:23:38 »
Jymy 5/1974 "Suuri Kalevalan juhlanumero" pitää sisällään Mike Royerin tekeleen "Annikki saaren neito" (seppä Ilmarisen sisar, jolta Louhi meinaa vohkia kauneuden). Onkohan tämä vain kääntäjän vitsi vai onko kyseessä todella erotisoitua Kalevalaa ?
"Sata taiteilijaa aikoo kiertää kymmenen päivää ympäri maata puhumassa rauhan puolesta. Jos siinä junassa säilyy rauha ja kaikki sata tulevat elävinä takaisin,ei kenenkään pitäisi enää epäillä rauhan mahdollisuutta."
(Henrik Tikkanen:Henrikinkatu)

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 435
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re: Suomi sarjakuvissa?
« Vastaus #67 : 23.08.2005 klo 01:14:56 »
Jymy 5/1974 "Suuri Kalevalan juhlanumero" pitää sisällään Mike Royerin tekeleen "Annikki saaren neito" (seppä Ilmarisen sisar, jolta Louhi meinaa vohkia kauneuden). Onkohan tämä vain kääntäjän vitsi vai onko kyseessä todella erotisoitua Kalevalaa ?

Kyllä se on ihan oikea juttu. High Adventure, no. 1 lehdestä, v:lta 1973. (ks. Joensuun Sarjakuvaseuran julkaisu Sariola - jossa on btw Hunt Emersonin Kalevala -sarjan ainoa valmistunut jakso.). Royer on muuten entinen Disney-piirtäjä. Tussasi mm. Tony Stroblia  ja toimi yhteen aikaan Russ Manningin apulaisena.

Timo

Laine, Jukka

  • Jäsen
  • Viestejä: 37 308
Re: Suomi sarjakuvissa?
« Vastaus #68 : 05.09.2005 klo 18:54:10 »
Mustanaamiossa tavattiin vuonna 1941 Guranin poika Timo. Ilmeisesti äiti oli suomalainen, ei kerrottu.

Timo pettää Mustanaamion ja koko heimon rosmoille jotka ryöstävät Mustiksen aarteet. Ampuu vielä Kävelevää aavetta myrkkynuolella.

Timo tuomitaan kuolemaan heimon keskuudessa mutta Mustanaamio estää sen. Aarteet Mustis käy hakemassa pois, muutama pääkallomerkki jää rosmojen leukaan.

Olisin pannut kuvan, mutta siitä ei saanut selvää. Ihan Guranin näköinen poika oli, vaikka puhuikin pidginiä, Guran on puhunut aina korrektia englantia.

Myöhemmin vuonna 1946 Mustis tapaa kuningatar Astan, kerron lisää kun pääsen sinne asti.
« Viimeksi muokattu: 05.09.2005 klo 19:08:20 kirjoittanut Surfin Joe »

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 435
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re: Suomi sarjakuvissa?
« Vastaus #69 : 05.09.2005 klo 19:03:20 »
Hyvä että Timo selvisi. Kai kaima otti opikseen?  ;D

Timo

Laine, Jukka

  • Jäsen
  • Viestejä: 37 308
Re: Suomi sarjakuvissa?
« Vastaus #70 : 05.09.2005 klo 19:04:33 »
Enpä ole katuvampaa bandaria nähnyt.

Petteri Oja

  • Juudas itselleen
  • Jäsen
  • Viestejä: 8 227
Re: Suomi sarjakuvissa?
« Vastaus #71 : 02.10.2005 klo 23:53:55 »
Mic Vaillantin Zoom-albumissa "Hurjat" kaahailee myös Hannu Mikkola. Ralli läpi Amerin mantereiden päättyy hänen osaltaan keskeytykseen jossain Perun jälkeen muistaakseni...

Laine, Jukka

  • Jäsen
  • Viestejä: 37 308
Re: Suomi sarjakuvissa?
« Vastaus #72 : 03.10.2005 klo 15:31:41 »
Kuningatar Astasta piti kertomani. Tämänlaisia mustistarinoita on varmaan tusinan verran. Hehkeä hemmoteltu naisihminen haluaa Kävelevän Aaveen miehekseen, mutta tällä on jo salainen ihailija joka ei ole ilennyt paljastaa tunteitaan. Ja lopussa Mustanaamio hoitaa hommat niin että he saavat toisensa.

Falkilla tuo ideoiden kierrätys oli hallussa.

Ai joo, ei mainittu mitään että Asta olisi ollut suomalainen.

Riekko

  • SURFIN' BIRD
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 124
  • Right, remove the supports!
Re: Suomi sarjakuvissa?
« Vastaus #73 : 03.10.2005 klo 15:50:40 »
Willy Vandersteenin Anu&Antti- albumi "Seikkailu Pohjoismaissa" huipentuu Suomeen ja tarkemmin sanottuna Olavinlinnaan.


Millainen maa on tämä, jossa niitä harvoja, joilla on vielä toivoa jäljellä kutsutaan epätoivoisiksi? - Stefano Benni, Elianto

Laine, Jukka

  • Jäsen
  • Viestejä: 37 308
Re: Suomi sarjakuvissa?
« Vastaus #74 : 23.10.2005 klo 16:37:04 »
Suomalaiselta kuulostaa Kirsti-tytön nimi vuonna 1999 Mustanaamiossa, mutta onkin norjalainen

Jenkeillä tuntuvat pohjoismaiset nimet menevän sekaisin.

EDIT: Pitää vielä lisätä, että Kirstin isoisä tuossa istui 40 vuotta vankilassa (Mustiksen toimittamana). Piti olla elinkautinen mutta "uuden liberaalihallituksen" vuoksi elinkautinen tarkoittaa 40 vuotta.

Suomessa elinkautinen on muistaakseni 12-14 vuotta. En usko että Norjassakaan on sen enempää. Ja tuon jenkit ovat tehneet ihmetelläkseen pohjoismaista lepsua tuomiokäytäntöä. Ei tuommoista alle 20 vuoden elinkautista kukaan jenkki edes uskoisi...
« Viimeksi muokattu: 01.05.2008 klo 01:38:15 kirjoittanut Surfin Joe »