Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Arvostelut: Mustapukuinen mies (18.05.2012 klo 18:29:56)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
27.05.2012, klo 03:41:08

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355627 viestiä 8529 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Manga ja anime
| | |-+  NANA
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: [1] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: NANA  (Luettu 2651 kertaa)
Laura Sivonen
Tunteikas siili
Valvoja
***
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 1 312



« : 18.02.2008, klo 21:11:35 »

Kiltti pikkukaupungin tyttö ja kapinallinen rokkarimimmi, molemmat nimeltään Nana, tapaavat toisensa matkalla Tokioon aloittamaan itsenäistä elämäänsä. Päädyttyään vielä asumaan yhteen tyttöjen välille kehkeytyy kulttuurierot murtava lämmin ystävyyssuhde.

NANA on lahjakkaan ja kiitellyn Ai Yazawan (tunnettu muotiin ja designiin keskittyvistä sarjoistaan Gokinjo Monogatari ja Paradise Kiss) uusin pitkä sarja, jota on Japanissa ilmestynyt tähän mennessä 18 osaa. Yazawan jälkeä on suomalaisittain nähty jo Punaisen jättiläisen julkaiseman Princess Ain hahmosuunnittelussa.

Maailmanlaajuisesti noteerattu NANA on tulossa suomeksi ensi syksynä Egmont Kustannukselta. (Lähde: Anime-lehti)


Lisätietoa sarjasta Wikipediasta ja ANN:sta
tallennettu

Dusting is a good example of the futility of trying to put things right. As soon as you dust, the fact of your next dusting has already been established.
Tzenni
Uusi jäsen
*
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 16


« Vastaus #1 : 29.04.2008, klo 22:38:30 »

Tämä oli mielestäni hyvä päätös käännettäväksi! Smiley Nana onnistuu viihdyttämään varmasti myös sarjakuviin vähemmän perehtyneitä. Tämmöistä ollaan myös kaivattu(ainakin minä); shoujomangaa ilman kissa-tai taikatyttöjä, ylisuuria näköelimiä
ja vaaleanpunaisen energian tyrkytystä.
tallennettu
Outi
Sarjakuvafestariassari
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 433



« Vastaus #2 : 03.10.2008, klo 15:23:17 »

Hienoa Nanassa on (monen muun asian lisäksi) se, että henkilöt kehittyvät/ kasvavat ihmisinä tarinan kuluessa (!). Lisäksi juoni on ihan oikeasti kiinnostava ja monipolvinen, jopa yllätyksellinen (!!). Jännitys pysyy yllä, kukaan ei tiedä kuinka tässä vielä käy...Loistoshojoa.
tallennettu

We all need an Alan Rickman to read Shakespeare sonnets to us every night
Doc Lomapäivä
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2 648



« Vastaus #3 : 03.10.2008, klo 18:35:37 »

Määki diggaan Nanaa. Ei-perinteinen juonikuvio ja sevverta purevia ja uskottavia ihmiskohtaloita, että tyttöjen kuvioita alkaa oikeasti elää mukana. Pakko lukea jatkossakin.

Jos nyt miinuksia aletaan ettiä, niin vähän kliseiset hahmot (muusikko, bilettäjä), ja välissä juonta venytetään niin että lukija ehtii tarinan edelle (yleinen mangavika). Kun lukija tietää mitä seuraavaksi tapahtuu, eikä käännettä ei näy näköpiirissä, hän kyllästyy. Japanilaiset tekstilaatikot on kans vähän hölmön näköisiä, kun länsimaista tekstiä ei sovi laatikkoon kuin tavu kerrallaan. Mut minkäs teet, ei ne japskit mangojaan meille tee.
tallennettu

Emppu
Vieras
« Vastaus #4 : 05.10.2008, klo 20:43:31 »

Sinänsä on jo pitempään nakertanut tämän tyylikunnan tekijöiden tuotannot, koska erittäin helposti romantiikasta ahdistuvana ihmisenä luen niitä hieman "trainwreck"-asenteella, mutta tämä näytti hieman erilaiselta. Toivottavasti hypetykset ei pahemmin puihin mene. :B
tallennettu
haplo
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 776



« Vastaus #5 : 23.06.2010, klo 14:06:05 »

Uusimman Vagabondin takasivuilla mainostettiin Ivrean julkaisevan Yazawan Paradise Kissin suomeksi. Tarkempaa ajankohtaa en muista, jos sitä siellä edes oli.

Silmään pisti se, että julkaisu tapahtuu kymmenessä osassa. Japaniksi ja englanniksihan tuo on tullut viitenä pokkarina. Ajatus hieman kalskahtaa, mutta toivotaan että turhaan.

Omaa ketjua en vielä viitsinyt perustaa, katsotaan asiaa sitten kun eka osa löytyy kaupasta.
tallennettu
hdc
Architectus urbis caelestis
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 099



« Vastaus #6 : 24.06.2010, klo 12:58:57 »

Jesh, pitääpi vilkuilla tuota Paradise Kissia kanssa kun kyllä minäkin olen tästä Nanasta tykännyt, aluksi hyperaktiviinen Hachi oli aika, no, rasittava, mutta tosiaan kaikissa hahmoissa on tapahtunut kasvua ja se on kuvattu hyvin.
Kliseitähän näissä pyöritellään mutta toisessa ketjussa mainitsin tämän mangoissa muutenkin yleisen kliseiden kierrätyksen ja uudelleenjärjestelyn olevan omalla tavallaan kiinnostavaa, ja kuten sanottu henkilöihin on saatu hyvin ulottuvuuksia.

Yazawa on kuulemma sairastellut ja Japanissa Nana on kesken toistaiseksi, toivottavasti jatkoa kuitenkin tulee, ja loppukin.
tallennettu
Sivuja: [1] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: