Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Uutiset: Läskimooses, suomalainen sarjakuvalehti (03.05.2012 klo 18:02:10)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
27.05.2012, klo 06:52:58

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355629 viestiä 8529 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Alternative ja omakustanteet
| | |-+  Musturin Toivon Kirjat
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 [2] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Musturin Toivon Kirjat  (Luettu 5831 kertaa)
Aura
Wannabe
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 2 408



« Vastaus #15 : 31.05.2007, klo 12:47:31 »

Hienon näköistä jälkeä, arvostelun ja parin mallisivun perusteella heräsi heti mielenkiinto. Pitänee etsiä kirjat käsiinsä. Grin
tallennettu

tomu
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 457


the book is good but misunderstood


« Vastaus #16 : 31.05.2007, klo 12:54:20 »

Hinnat ovat 14 euroa kappale

Pahoittelut muuten tuosta hinnasta... minusta se on liian paljon. Kymppi olisi kohtuullinen. No, minen päätä.
tallennettu
Petteri Oja
Juudas itselleen
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 6 795



« Vastaus #17 : 31.05.2007, klo 23:28:33 »

Yllättävästi näistä ei ole Kvaakissa keskustelua syntynyt,
kertokaahan nyt hyvät ihmiset tuntemuksianne!

Eka osasta oli aikanaan vähän juttua, taidanpa yhdistää ketjut. Lukekaa siis tuolta ylempääkin.
tallennettu

Antti Vainio
Karpaattien nero
Avustava toimittaja
*
Poissa

Viestejä: 4 316



« Vastaus #18 : 04.08.2007, klo 14:15:07 »

Hesarissa tällä viikolla mukava juttu ja (minusta) hyvännäköinen kuvanäyte. Poliitikot vissiin päättivät kuitenkin että ei tämmöiselle kannata mitään apurahoja tai vientitukia antaa.

Uskoisin että ongelma on siinä että sarjakuvaihmiset eivät järjestä näyttäviä cocktailtilaisuuksia hotelleissa joissa Ilkka Kanervan sopii spatseerailla hyvännäköisten mimmien seurassa kun iltalehdet kuvaa. Enempi sellaista että pussikaljaa puistossa ja yövytään kavereiden nurkissa, omat makuupussit mukaan.

Sarjakuvaporukoissa on kyllä hyvännäköisiä mimmejä joten yksi komponentti on kunnossa mutta muuten homma vaatii vielä viilausta
tallennettu

"This country sucks. It's all about the nature and who the fuck cares about the nature".
Mikko A
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 356

ostan omakustanteita - uudet & vanhat - tarjoa!


« Vastaus #19 : 10.08.2007, klo 09:12:31 »

Joo, olisi kiva kuulla. Juuri tänään sanoin Rojulle, että pahinta tekijälle on hiljaisuus. Se on tukehtumisen kaltainen olotila. Parempi, että on jotain reaktioita. Siitä kun tietää, että joku on viitsinyt tekeleen lukea.

Suomessa varmasti aika vähissä julkaisujen kommentointi, etenkin vaihtoehtosarjakuvan puolella. Tälläisessä tilanteessa jossa teokset noteeraavia medioita on todella niukasti ja moni ei jaksa kommentoida edes netin keskuteluissa, ei minusta kannata antaa liikaa painoa "hiljaisuudelle".
Löytyy nuo hyllystä ja kuten joku jo kehaisi, lienee Musturin parhaita? Sen verran lähempänä "tavallista" (heh) sarjakuvaa, että taiteelliset arvot tulee paremmin esiin, kun muu sisältö antaa aihetta kunnolliseen tarkasteluun.
tallennettu

Matti Karjalainen
Valvoja
***
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 986


Friendly Neighborhood Librarian


« Vastaus #20 : 20.08.2007, klo 10:43:29 »

Luin eilen "Toisen Toivon kirjan" työkaverin suosituksesta. En taida kuulua kohderyhmään: sympaattisesta kuvituksesta ja värimaailmasta kyllä pidin, mutta muuten sarjakuva oli vähän liian "taiteellista" kamaa minulle. Jätti kylmäksi.
tallennettu

"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)
Lurker
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 843



« Vastaus #21 : 11.11.2011, klo 09:55:49 »

Neljäs Toivon kirja arvostellaan Karjalaisessa...
Musturi kuvittaa suomalaisen miehen rapsodiaa

Toivon kirjat muodostavat sympaattisen tarinakokonaisuuden, joka toimii antiteesinä nykyajan hektiselle ja voiton maksimointiin tähtäävälle elämäntavalle.
tallennettu

kultakisu
elämännautiskelija
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 400


ei ramase ennää...


« Vastaus #22 : 11.11.2011, klo 22:12:24 »

Neljäs Toivon kirja arvostellaan Karjalaisessa...
Musturi kuvittaa suomalaisen miehen rapsodiaa

Toivon kirjat muodostavat sympaattisen tarinakokonaisuuden, joka toimii antiteesinä nykyajan hektiselle ja voiton maksimointiin tähtäävälle elämäntavalle.

Näitä verkkaisia luonto-Toivoja löytyy pilvin pimein täältä Pohjois-Karjalan metsistä,tervetuloa tutustumaan heihin ensi kesänä,saatatte yllättyä positiivisesti.
tallennettu

Lady on aina Lady helmineen ja eriparisine villasukkineen
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 25 979



« Vastaus #23 : 11.11.2011, klo 23:02:58 »

Karjalaisen jutun laatinut Saharinen on itsekin sarjakuvantekijä, onkos Kvaakissa ollut mitään puhetta?
tallennettu

"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Lurker
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 843



« Vastaus #24 : 11.12.2011, klo 11:49:31 »

Musturi vastailee kysymyksiin...

Populaaripoimintakeskus: Tommi Musturi - Itä-Savo

(...) Tarkoituksenani on saattaa Toivon kirjat -sarja päätökseen ensi vuonna. Työstän samalla toista kirjaa Samuelin ympärille sekä sarjakuvaromaania työnimellä Future. Toimin toisena puoliskona Huuda Huuda -kustantamossa, päätoimitan Kuti-ilmaissarjakuvalehteä, teen vapaampaa kuvaa ja kuvataidetta, osallistun useisiin näyttelyihin vuosittain ja kierrän kymmenkunta alan tapahtumaa Suomessa ja ulkomailla.

Tuo "Future" kuulostaa hyvin mielenkiintoiselta!
tallennettu

kultakisu
elämännautiskelija
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 400


ei ramase ennää...


« Vastaus #25 : 11.12.2011, klo 22:24:04 »

Karjalaisen jutun laatinut Saharinen on itsekin sarjakuvantekijä, onkos Kvaakissa ollut mitään puhetta?

Olen ollut viime vuosituhannella mukana  yhdellä Joken sarjakuvakurssilla,muistelen.Ei taida Jokella olla kuin antologioissa töitä, tönäskää jos juksaan.Mukava kaveri, mielelläni kommentoisin enemmän jos osaisin.Pitäähän meidän idän piirtäjien yhtä pitää.
tallennettu

Lady on aina Lady helmineen ja eriparisine villasukkineen
Jukka Koivusaari
Galleriataiteilija
****
Poissa

Viestejä: 1 224


Nythän on kesäloma


« Vastaus #26 : 12.12.2011, klo 13:50:08 »

Karjalaisen jutun laatinut Saharinen on itsekin sarjakuvantekijä, onkos Kvaakissa ollut mitään puhetta?


 Ei pahemmin. Jorkki on vanha inttikaveri. Messuilla sitä joskus näkee.
 Niihin Joensuun seuran antologia-albumeihin  se on yleensä jotain tehnyt.
tallennettu

"Ei hätää! Kun ankalta menee järki
sen voi hakea kuusta pullossa"
----   http://www.kolumbus.fi/jik
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 798


"Ja rangaistus on greippi!"


« Vastaus #27 : 12.12.2011, klo 14:09:50 »

Jottei menisi kokonansa ohi aiheen, Joensuun Sarjakuvaseurasta ja Saharisen jokesta voisi jatkaa vaikka täällä.

Timo
tallennettu


Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
Lurker
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 843



« Vastaus #28 : 30.01.2012, klo 21:00:30 »

YLE: Tommi Musturin sarjakuvataide palkittiin kansainvälisyydestään

Sarjakuvataiteilija Tommi Musturi on palkittu taas, tällä kertaa vuoden 2011 tamperelaisesta kulttuuriteosta. Palkinnon myöntänyt Kalle Kaiharin Kulttuurisäätiö perustelee palkintoa muun muassa vilkkaalla näyttelytoiminnalla ja töiden julkaisulla monessa eri maassa.


Onnea.
tallennettu

Sivuja: 1 [2] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: