Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Uutiset: Liuskalehti palaa! (19.04.2012 klo 18:17:15)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
27.05.2012, klo 05:03:20

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355629 viestiä 8529 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
| | |-+  300
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 9 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: 300  (Luettu 19017 kertaa)
Matti Karjalainen
Valvoja
***
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 986


Friendly Neighborhood Librarian


« Vastaus #15 : 06.01.2007, klo 19:19:52 »

Heh. "Vanhan ajan historiallinen romaani" ilmestynyt vuonna 1998. Jotta osataan sitä vieläkin.

Ok, muotoilin lauseeni epätarkasti. Vanhan ajan historiallisella romaanilla tarkoitin romaanin teemojen käsittelytapaa, eli sodankäynnin kuvausta ei "pilattu" turhalla pasifismilla, vaan siihen suhtauduttiin vähän romantisoidenkin - vaikka kirjassa kuvattiinkin tappelusta aika raaoin sanankääntein. Ja kyllähän se sattuu, kun keihäällä survaistaan kurkkutorveen.

Kukonpojan kehittyminen vihaisesta nuoresta messenialaisesta kunnon spartalaiseksi hopliitiksi kuului mielestäni tähän samaan tyyliin. Eräänlainen klisee, mutta tässä yhteydessä ihan toimiva sellainen.
tallennettu

"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)
sebastian
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 171


En ole nero


« Vastaus #16 : 05.03.2007, klo 11:32:36 »

Frank Millerin albumista "300" on tehty elokuva, jonka ensi-ilta on Yhdysvalloissa tällä viikolla. Katsoin trailerit täältä:

http://www.apple.com/trailers/wb/300/

Täytyy myöntää, että eka traileri on kiihottavinta mitä olen nähnyt todella pitkään aikaan...

Lisäys:
Ääh, miksi en löytänyt tätä ketjua kun etsin ennen postausta? No, joka tapauksessa, helkkarin tyylikäs traileri.

Sebastian
« Viimeksi muokattu: 05.03.2007, klo 11:50:53 kirjoittanut sebastian » tallennettu
Toni
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 619


Tähtivaeltaja Sarjakuvaneuvos+ Rakkaudesta Kirjaan


« Vastaus #17 : 05.03.2007, klo 12:31:11 »

Frank Millerin albumista "300" on tehty elokuva, jonka ensi-ilta on Yhdysvalloissa tällä viikolla.

Ja Suomen ensi-ilta siis näillä näkymin jo kuukauden päästä eli 6.4.
tallennettu

http://www.tahtivaeltaja.com – Ilman on paha elää!
Pässi
Nukkuja
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 1 914



« Vastaus #18 : 12.03.2007, klo 03:52:59 »

300 veti 70 miljoonaa dollaria ekana viikonloppuna
tallennettu

Hei, kuulittekstota? Ton torven torvi panee "bää bää"!
Rac
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 869



« Vastaus #19 : 13.03.2007, klo 14:35:55 »



Tulis jo 6.4.
tallennettu

"Excuse me. Have you ever danced with the devil by the pale moonlight?" -Batman
VesaK
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 653


Oh, Santo cielo!


« Vastaus #20 : 14.03.2007, klo 13:33:11 »

Iranissa ne ei oikein tykänneet Kolmestasadasta
tallennettu

En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Lönkka
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 604


Babtized in ignorance and chloroform


« Vastaus #21 : 14.03.2007, klo 20:02:44 »

Parhautta!
Frank Miller, tuo inha imperialistisen Ameriikan lakeija, keksi jo 1998 että Iran kuuluu pahuuden akseliin ja laati inhan juonen jonka avulla hänen tekemänsä kuvasarja julkaistaan juuri sopivasti 9 vuoden jälkeen elokuvana kun korruptoituneiden imperialististen ja noiden ylväiden Persialaisten jälkeläisten välit ovat kiristyneet.

On se aika kanalja!

Kummallista että eivät tuossa artikkelissa mitenkään syytä siionisteja mistään elokuvaan liittyvästä. Tuottajissa on useampikin henkilö joilla on kaiketi juutalainen nimi...
tallennettu
Ada
Uusi jäsen
*
Poissa

Viestejä: 45


« Vastaus #22 : 16.03.2007, klo 12:45:21 »

Voi kun maailma on täynnä ihania ihmisiä Cheesy
Iranissa oli kuulemma vedetty herne nenukkaan myös Israelin euroviisubiisistä. Tulee sellainen tunne kuin siellä olisi joku katkera virkamies jolla on aivan kauheasti liikaa aikaa, internet ja valtaa kirjoittaa lehdistötiedotteita..
tallennettu

There is no theory of evolution. Just a list of animals Chuck Norris allows to live.
Lasarus
Vieras
« Vastaus #23 : 16.03.2007, klo 18:35:30 »

Nuo Iranilaiset eivät oikein taida ymmärtää että kyseessä on kuitenkin pelkkä ELOKUVA ei mikään tositapahtumiin perustava dokumentti.
tallennettu
Flemming Andersen
Vieras
« Vastaus #24 : 16.03.2007, klo 19:52:54 »

Marjane Satrapin Persepoliksen jälkeen ei enää ih´mettel "kulttuurineuvonantajien", siveyspoliisien ym. totalitaarisen valtion virkamiesten toimia...
Punkkarikengtä... Mitkä penteleen "punkkarikengät"?

No mutta eipä jenkeissäkään ole koskaan piitattu historiasta tai faktoista. Apocalypto viimeisin esimerkki. Plussaa tosin siitä, etteivät 500 vuoden takaiset mayasoturit haasta punaniskakieltä.
tallennettu
Tatu Junni
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 221


« Vastaus #25 : 30.03.2007, klo 13:06:13 »

Mainostaminen on rumaa, mutta jos 300 kiinnostaa, kannattanee käydä kääntymässä: http://plaza.fi/kaista/kilpailut/kaistan-ja-warner-brosin-upea-300-kilpailu
tallennettu
Laura Sivonen
Tunteikas siili
Valvoja
***
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 1 312



« Vastaus #26 : 02.04.2007, klo 20:32:09 »

Hmn, ihan mielenkiintoinen hurmoksellinen väkivaltaeepos persialaisten seksiorgioineen spartalaisten splatterjuhlineen ja oraakkelien LSD-trippeineen.

Hyvännäköinen leffa, jos ei sitten mitään muuta. En ole koskaan nähnyt yhtä paljon hiestä kimaltelevaa jäntevää lihaa yhteen leffaan puserrettuna. Yhtään turhaa vaatekappaletta tuolta ei löydä hulmuavia viittoja lukuun ottamatta (joskin uskottavuus hivenen kärsii, kun äijälauma kärvistelee lannepyyhkeissään -30 asteen pakkasessa sikspäkit väristen).

Lopussa melkein jopa herkistyin, vaikka ending menikin täydeksi Gladiator-plagiaatiksi viulunvingutuksia, hidastuksia ja peesiansävyisiä viljapeltoja myöten.
tallennettu

Dusting is a good example of the futility of trying to put things right. As soon as you dust, the fact of your next dusting has already been established.
Rac
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 869



« Vastaus #27 : 03.04.2007, klo 00:06:20 »

Night Visionsissa katsoin lauantaina, mutta en kauhiasti pysty leffaa kommentoimaan koska olin huonolla paikalla kahden hujopin takana, joiden päiden välistä sai mitä ihmeellisimmissä asennoissa kurkkia pätkää.

Mitä nyt siitä näin niin ainakin taistelut toimi; armotonta ja kivaa splättäystä, mutta se paatos ja eeppisyys kävi välillä hermoilla. Koko teatteri nauroikin kuin hyvässä komediassa konsanaan. Eihän Kolmeasataa nyt tosissaan voikaan ottaa, mutta välillä olisi voinut toki hellittää. Itsekin kannoin korteni kekoon niissä pähkimmissä kohtauksissa.

Torstaina uusiksi kumminkin isommalta kankaalta. Nyt näkee toivottavasti myös lopputekstien jälkeisen pätkän, ellei siis projektionisti katkaise kesken. Yleensä katson aina lopputekstit, mutta NV:ssä kun ei oikein ikinä viitsi jäädä niitä tapittamaan - muuteen ei saa mieleisiään paikkoja seuraavasta leffasta.

Juu ja, sarjakuva on vielä lukematta. Korjaantunee kunhan saan Egmontin laitoksen käsiini.
tallennettu

"Excuse me. Have you ever danced with the devil by the pale moonlight?" -Batman
JR
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 95

-


« Vastaus #28 : 03.04.2007, klo 06:39:47 »

Samaisessa Night Visionsissa kävin myöskin katsomassa, minulla näköala oli esteetön. Aivan onnetonta kökköähän se koko leffa oli. Visuaalisesti näyttäviä yksittäisiä kuvia kyllä, taistelukohtauksissa oli yritystä, eiköhän niitä voi tyylikkäiksi väittää, ja poliittisessa sivujuonessa oli jotain hakua. Mutta ei siinä koko helevatan leffassa ollut mitään ajatusta, saati sitten tematiikkaa. Näyttelijäsuorituksista ei voi puhua, komeissa kuvissa patsastelua se lähinnä oli eikä tilaa hahmojen kehitykselle ollut pahemmin jätetty.

No, ehkä tämäkin leffa menettelee, jos jättää aivot narikkaan ja taistelumätöstä tykkää. Mutta ei tämä nyt mikään elokuvataiteen riemuvoitto ole.
tallennettu
Wierdo
Närkästynyt kuluttaja
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 261


Hard Duck Halitulihei!


« Vastaus #29 : 03.04.2007, klo 22:14:28 »



Jee. Hidastuksia...  Roll Eyes
Ei kyllä mä ajattelin ton mennä kattoon, mutta mietin vielä. Kysyin jo broidilta huvittaisko sitä lähtee mukaan.

tallennettu
Sivuja: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 9 | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: