Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Artikkelit ja henkilökuvat: Rodolfo Ciminon kosminen oikeus (06.04.2012 klo 04:30:32)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
26.05.2012, klo 16:03:50

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355602 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
| | |-+  Aaveajaja - Ghost Rider
0 jäsentä ja 3 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 9 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Aaveajaja - Ghost Rider  (Luettu 23159 kertaa)
Rami Rautkorpi
Siirtäjä
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 928



« Vastaus #15 : 29.07.2005, klo 20:51:35 »

Viitsitkö spoilata Ghost Rider vol.1 #1:n tarinan (tai missä tuo syntytarina ikänä julkaistiinkin) kun ei satu olemaan hyllyssä?

Alunperin Marvel Spotlight #5:ssä, suomennettu MARVEL 2/1993:ssa. Tiedot Sarjakuvarockista, ja lehteä ei ole nyt käsillä, mutta kyse oli ihan perinteisestä faustilaisesta sopimuksesta, eli Johnny Blaze möi sielunsa Paholaiselle, jotta hänen ottoisänsä pelastuisi kuolemalta (leffassa ilmeisesti tilannetta on yksinkertaistettu, ja kyseessä on Blazen oikea isä). Paholainen kuitenkin huijasi Blazeä, mutta jotain menei pieleen, eikä hän saanutkaan vietyä Blazen sielua Helvettiin. Sen sijaan hän riivasi Blazen demonilla. Mikään Paholaisen palkkionmetsästäjä Aaveajajan ei kuitenkaan ollut tarkoitus olla, ja ei nyt millään tule mieleen, mitä pahaa Paholainen kuvitteli saavansa aikaan käytännössä antamalla Blazen kaltaiselle hyvälle miehelle supervoimat.

Minkä maineen?

Hei, "Äksyt vanhat herrat" on ihan hauska leffa.
tallennettu

Älä puhuttele natsimuumiota, ellei natsimuumio ensin puhuttele sinua.
Canard
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 595


Der Zorn Gottes


« Vastaus #16 : 29.07.2005, klo 23:04:33 »

Mikä tämä Ghost Rider oikein on? Täysin tuntematon Marvel - sarjakuva?
Nimi on kyllä tuttu, sitä käyttää joku ruotsalainen moottoripyöräilevä hullu.

http://www.ghostridermovie.net/
tallennettu
Jiksi
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 818



« Vastaus #17 : 29.07.2005, klo 23:30:49 »

Mikä tämä Ghost Rider oikein on? Täysin tuntematon Marvel - sarjakuva?

Aaveajaja oli kovasti esillä Suomessa 1990-luvun alussa ja puolivälissä, minkä jälkeen hahmoa ei ole kovin paljoa nähty. Onneksi.

Aaveajaja oli tavallaan alkusoittoa pahimmalle supersankarisarjakuvan synkistelykaudelle. Hahmo profiloitui maanläheisten ja "rankkojen" Marvel-hahmojen joukkoon, eli samaan poppooseen Tuomarin ja Wolverinen kanssa. Homma kuitenkin vesitettiin sillä, että Aaveajaja käytti etupäässä nössöä "katumuskatsetta" ja veti turpaan pienemmistä pahoista teoista. Nyrkkejä piti käyttää silloinkin kun pahis sattui olemaan tavalla tai toisella immuuni katumuskatseelle.

Hahmolla oli yhteisseikkailuja mm. Daredevilin ja Kapteeni Amerikan kanssa. Jossain vaiheessa Aaveajaja oli myös siinä Ihmeneloset korvaavassa porukassa, jonka muut jäsenet olivat Hulk, Hämähäkkimies ja Wolverine.

Aaveajajan tarinat eivät yleensä olleet sieltä parhaimmasta päästä, mutta Texeiran kuvitus pelasti paljon antamalla synkän yleissävyn. Myöhemmin tarinat kuitenkin olivat todella surkeita ja kuvituskin haukkasi vetttä aina pohjamutia myöten. Yhdessä Venomin ja muiden "lamakauden" sarjisten kanssa Aaveajajan tarinat lähinnä muistuttavat ajasta, jolloin supersankarisarjakuva otti ja upposi.

Sen sijaan Aaveajaja 2099 -tarinat olivat yhdessä Hämähäkkimies 2099 -tarinoiden kanssa parasta 2099-linjan antia ollen varsin hauskaa action-cyberpunkia.
tallennettu
X-men
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 6 135


Comics costs too much, damned!!!


« Vastaus #18 : 24.09.2005, klo 22:15:49 »

Just kill me now.

Orders Candaces death.
tallennettu

There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.
V3§a V1tikain3n
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 890



« Vastaus #19 : 27.09.2005, klo 12:00:56 »

Ain't It Cool Newsin kautta: Ghost Riderin ensimmäinen traileri. Vastuussa Daredevilin ohjaaja-käsikirjoittaja Mark Steven Johnson. Pääosissa Nicolas Cage ja hänen päälaelleen kuollut pieni jyrsijä. Nauttikaa. Ja katsokaa tämä traileri vasta sen jälkeen.

http://www.mattermusic.com/ghost.htm

Trailerin katsomiseen tarvitaan Quicktimen uusinta 7-versiota. Myös Quicktime Alternativea voi kokeilla.


Voi pojat, traileri on vedetty takaisin, eikä se ollutkaan traileri, ei edes teaseri, vaan tarkoitus oli sillä comic conissa näyttää yleisölle miltä leffa tulee näyttämään....


eli paskalta?

Vuoden selitys kuitenkin.
tallennettu
Rami Rautkorpi
Siirtäjä
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 928



« Vastaus #20 : 20.12.2005, klo 23:14:12 »

Aaveajaja on paljastettu... ja se on mies, jolla on palava pääkallo!

http://www.sonypictures.com/movies/ghostrider/site/index.html
tallennettu

Älä puhuttele natsimuumiota, ellei natsimuumio ensin puhuttele sinua.
Wilpuri
Vellihousu
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 289


Jaa kuka?


« Vastaus #21 : 21.12.2005, klo 13:45:37 »

Öhö öhö. Näytti joltain älyttömältä He-Man -parodialta.  Grin

Vaan eipä tuosta vielä mitään leffan laadusta voi sanoa, kun oli niin lyhyt klippi. Onneksi Ghost rider ei hahmona ole minulle läheinen, niin ei ota niin pahemmin päähän, kun(/jos) homma ryssitään.
tallennettu

"Someday I will be so powerful that secretaries will HAVE to explain why they laugh at me" - Asok the Intern
X-men
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 6 135


Comics costs too much, damned!!!


« Vastaus #22 : 22.12.2005, klo 18:20:25 »

Aaveajaja on paljastettu... ja se on mies, jolla on palava pääkallo!

Onkos Cage saanut potkut vai? Tuo ei näyttänyt häneltä.

Kiitos muuten Sonylle tyhmästä sivusta.
tallennettu

There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.
Rami Rautkorpi
Siirtäjä
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 928



« Vastaus #23 : 22.12.2005, klo 19:27:15 »

Onkos Cage saanut potkut vai? Tuo ei näyttänyt häneltä.

No näin on ilmiselvästi täytynyt päästä käymään! Uusi Aaveajajan esittäjähän on nimittäin...



... elokuvakäsikirjoittaja Charlie Kaufman!

Vai hetkinen, onko se sittenkin hänen identtinen kaksoisveljensä Donald?
tallennettu

Älä puhuttele natsimuumiota, ellei natsimuumio ensin puhuttele sinua.
kaltsu
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 845



« Vastaus #24 : 24.05.2006, klo 12:37:23 »

http://www.apple.com/trailers/sony_pictures/ghostrider/
tallennettu

VesaK
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 652


Oh, Santo cielo!


« Vastaus #25 : 24.05.2006, klo 20:51:10 »

Kaunista. Taiteellista kuin Helena Lindgrenin levyt. 

Kyllä Niko Häkki, os. Koppi on aina paras. Katsoin tässä juuri Vampyyrin suudelman ja JO siinä Cage veistelee semmoisen riivatun roolin, että hui!
tallennettu

En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
puro
Multirajoitteinen
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2 347


Ei se siitä suttaannu.


« Vastaus #26 : 25.05.2006, klo 09:34:07 »

Kyllä Cage roolistaan suoriutuu, minua häiritsi muovisennäköiset lieskat ja muovisenoloiset tehosteet...  Tongue

-P.
tallennettu
Rac
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 869



« Vastaus #27 : 25.05.2006, klo 18:13:36 »

Kyllä Cage roolistaan suoriutuu, minua häiritsi muovisennäköiset lieskat ja muovisenoloiset tehosteet...  Tongue

-P.

Helmikuuhun 2007 on pitkä aika. Ehtii ne niitä hioa.

Ja näyttipä muuten hyvältä! Mutta trailerit voivat olla petollisia. Tuoreimpana todisteena X3. Muistakaamme myös, että samainen ohjaaja oli vastuussa myös Daredevilista joka nyt ei kuulu ihan niihin parhaimpiin Marvel-sovituksiin.
tallennettu

"Excuse me. Have you ever danced with the devil by the pale moonlight?" -Batman
V3§a V1tikain3n
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 890



« Vastaus #28 : 26.05.2006, klo 23:10:46 »

Aah, ajalta jolloin supersankaruus upposi synkkyyden myrskyaaltoihin...  voi olla ihan samallatavalla hyvä kuin Constantinekin oli, paitsi tuo vaikutti uskollisemmalle sarjakuvan hengelle.

Mutta ne lieskat olivat liian kirkkaat, kuin joulukynttilät. Pääkallon pitäisi hehkua kuin leirinuotio synkkänä ja myrskyisenä yönä.
tallennettu
devilis6
Mr.Devilish
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 610


To Live Is To Die...


« Vastaus #29 : 28.05.2006, klo 16:02:46 »

Bläääh... toivottavasti tota 3D-pääkallomiestä ei näytetä leffassa liikaa. Meni taas animaation puolelle koko homma ja näytti todella muoviselta... kyllä. Cagesta kyllä tykkään. Toivottavasti leffa on ukon arvonen.
tallennettu

Sivuja: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 9 | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: