Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Arvostelut:
Mustapukuinen mies
(18.05.2012 klo 18:29:56)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
25.05.2012, klo 23:44:41
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355570
viestiä
8528
aihetta kirjoittanut
6032
jäsentä. Uusin jäsen:
salamanterinainen
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Netti- ja mobiilisarjakuvat
FinnishComicsDA, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
[
1
]
2
3
4
5
6
...
22
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: FinnishComicsDA, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa (Luettu 12237 kertaa)
Hessu
Jäsen
Poissa
Viestejä: 70
FinnishComicsDA, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa
«
:
23.05.2011, klo 15:59:54 »
Hei kaikki!
Ajattelin kirjoittaa monelle varmasti uudesta tuttavuudesta, FinnishComicsista. FinnishComics on suomalainen, netissä toimiva sarjakuvayhteisö joka toimii tällä hetkellä DeviantArt-palvelun sisällä.
(Klikkaa ryhmän etusivulle)
Ryhmässämme on tällä hetkellä 214 jäsentä, ja ryhmän galleria on täynnä jäsenten sarjakuvia ja muita piirroksia. Suosittelen tutustumaan ryhmän sarjakuvatarjontaan vaikka ei DeviantArttia muuten käyttäisikään. Jos taas DeviantArt-profiili löytyy ja piirrät sarjakuvia tai vain pidät niistä, liittyminen ryhmään on ehdottoman suotavaa.
Tämän lisäksi mainitsemisen arvoista lienee se, että olemme piirtäneet ryhmän voimin tällä hetkellä 32-sivuista improvisoitua jatkosarjakuvaa. Sarjakuvan nimi on Jatkomaa: Continumia. Tarkoitus on pistää sarjakuva purkkiin 35 sivun kohdalla ja aloittaa syksyllä uusi, koordinoidumpi ja käsikirjoitetumpi yhteisprojekti, joka on jatkoa nykyiselle sarjakuvalle.
(Klikkaa Jatkomaa: Continumia-sarjakuvaan)
Tästä pääsemme kolmanteen tärkeään asiaan, eli Finncon-Animeconiin Turussa heinäkuussa. Osallistumme ryhmänä tähän tapahtumaan. Meillä on conissa oma pöytä ja pidämme conin lavalla esityksen ryhmästä.
Pöydässämme myydään FinnishComicsin omia tuotteita, painettua Jatkomaa-sarjakuvaa, rintamerkkejä, magneetteja ja avaimenperiä, sekä paikalle saapuvien ryhmäläisten omia tuotteita. Kaikki Finncon-Animeconiin suuntaavat ovat tervetulleita moikkaamaan meitä ja vilkaisemaan tarjontaamme.
Tässä olivat tärkeimmät asiat ryhmästä. Ajattelin että olisi hyvä tuoda ryhmämme Kvaakkilaisten tietoon.
Kaikkea saa kysyä, jos kysymyksiä on!
Terveisin Hessu
FinnishComicsin perustaja
EDIT: Ryhmän nimi päivitetty FinnishComicsDA:ksi.
«
Viimeksi muokattu: 27.10.2011, klo 10:31:28 kirjoittanut Hessu
»
tallennettu
FinnishComicsDA-sarjakuvayhteisö:
http://finnishcomicsda.com
http://finnishcomics.deviantart.com
http://foorumi.finnishcomicsda.com
Hessu
Jäsen
Poissa
Viestejä: 70
Vs: FinnishComics, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa
«
Vastaus #1 :
25.05.2011, klo 11:51:37 »
FinnishComicsille on nyt avattu oma foorumi.
Tänne keskustelemaan!
tallennettu
FinnishComicsDA-sarjakuvayhteisö:
http://finnishcomicsda.com
http://finnishcomics.deviantart.com
http://foorumi.finnishcomicsda.com
Orjan May
Galleriataiteilija
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 393
Vs: FinnishComics, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa
«
Vastaus #2 :
25.05.2011, klo 13:48:03 »
FinnishComics sivusto on minusta suuri askel eteenpäin Suomalaisen sarjakuvan ja tekijöiden esiin tuomisessa. Tämä sivusto voi hyvin toimia ulkomaisten kontaktien saamiseen ja yleensäkin Suomalaisen sarjakuvan esittelynä. Sivustolla olevat GALLARIAT voivat hyödyttää ja auttaa tässä asiassa suuresti. Ja muutenkin minusta oli todella hienoa, että uusi sivusto on tehty nimenomaan palvelemaan Suomalaista sarjakuvaa. Arvostin myös sitä, että tuolla Galleria osuudessa oli useita osaalueita, joihin voi laittaa omia juttujaan, joiden kaikkien ei tarvitse olla sarjakuvaa.
Nyt vain olisi kysymys siitä, että saako tämä liikkeelle ihmisiä. Olen sitä mieltä, että suomalaisten perusluonne on laiskuus ja se, ettei viitsitä lähteä kovin aktiivisesti ja ripeästi mihinkään uuteen. Pitäydytään vain yhdessä ja tutuksi koetussa.
Jotenkin koen, että kvaak portaalina tarvitsisi pikaista uudistumista ja tietynlaista modernisointia vastaamaan nykyajan sarjaskuvallisia haasteita. Siksi hienoa saada uusia sivustoja palvelemaan kaikkien sarjakuvista kiinnostuneiden tarpeita. Kaikki sarjakuvaan liittyvä ei saa olla vain yhden KVAAK portaalin varassa. Liian yksitoikkoista. Tosin Suomi on pieni maa ja piirit senmukaisia.
Se, että uusi Sarjakuva yhteisö Finnishcomics toimii Devianart sivuston puitteissa oli erittäin tärkeä elementti, sillä Devianart on yksi parhaimmista yleenskin taiteeseen liittyvä sivvusto Internetissä. Sieltä löytyy 3-d juttuja, valokuva galleriat, omat sarjakuva-sivustot, taidegalleriat ja mitä ikinä voi kuvitellakkin.
Onnea uudelle Suomalaiselle sarjakuva-yhteisölle. Hyvä, että tälläinen tuli vuonna 2011. Tälläistä olisi kaivattu jo kauan sitten. Mutta ehkä aika oli nyt kypsä tälle.
«
Viimeksi muokattu: 25.05.2011, klo 14:06:56 kirjoittanut Orjan May
»
tallennettu
VesaK
Toimittaja
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 12 649
Oh, Santo cielo!
Vs: FinnishComics, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa
«
Vastaus #3 :
25.05.2011, klo 15:23:35 »
Kypsää on:
"Mitä sarjakuvia luet topic. Eli tähän topicciin voi kirjoittaa mitä sarjakuvia luet mikälaisia ne ovat etc."
Yleensä sellaisia joissa on kaksi ruutua tai enemmän. Joskus niissä on tekstiä joskus ei. Kannet ovat yleensä värilliset mutta sisäsivut toisinaan mustavalkoisia.
tallennettu
En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
pitkis
Jäsen
Poissa
Viestejä: 52
Vs: FinnishComics, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa
«
Vastaus #4 :
25.05.2011, klo 15:38:22 »
Ainakin minun mielestäni on hyvä että nuori manga sukupolvi vihdoinkin järjestää jotain pienlehteä isompaa. Nimi kyllä vähän harmittaa
tallennettu
Tertsi
Mutsi Naamio
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 845
Vs: FinnishComics, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa
«
Vastaus #5 :
25.05.2011, klo 15:43:47 »
Onnittelut uudelle foorumille!
tallennettu
Hessu
Jäsen
Poissa
Viestejä: 70
Vs: FinnishComics, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa
«
Vastaus #6 :
25.05.2011, klo 19:29:12 »
Kiitos kaikille kommenteista!
Orjan May: Kiitos paljon positiivisesta suhtautumisesta ja palautteesta. Täytyy tosin sanoa, että ryhmä perustettiin jo tammikuussa 2010 ja se on nyt noin puolentoista vuoden ikäinen. Tämän vuoden puolella tahti on kiihtynyt ja ryhmän toiminta on vilkkaampaa kuin koskaan. Uusi foorumi on saanut todella mukavasti ihmisiä liikkeelle ja olen itsekin viettänyt siellä avaamisen jälkeen paljon aikaa.
Toivon että ryhmä saa ihmisiä liikkeelle, ja erityisesti nuoressa polvessa se on jo saanutkin. Ryhmä on toki kaiken ikäisille suunnattu.
Tämä on kaikille: rohkeasti vain liittymään tälle uudelle foorumille myös Kvaakin puolelta.
DeviantArtin käyttö ei ole liittymisen edellytys. FinnishComics on yhteisö jossa voi vallan hyvin olla mukana myös vain foorumin jäsenenä.
VesaK: En tietenkään vastaa foorumin käyttäjien kirjoitustavasta, tai heidän aloittamistaan ketjuista millään muulla tavalla kuin katsomalla että ne ovat ryhmän sääntöjen mukaisia. Minustakin tuo kyseinen ketjun aloitus on melko suppea, mutta minkäs teet. Tunnen ketjun aloittajan, ja minusta se että hän on aloittanut useita ketjuja foorumille ja keskustelee siellä aktiivisesti on vain hyvä juttu, vaikka kirjoitukset olisivat suppeitakin. Niissä on tällä henkilöllä kuitenkin myös asiaa. Juuri aktiivisia ihmisiä FinnishComicsissa kaivataan. Jokainen toimii ryhmässä omien kykyjensä mukaan.
Pitkis: Olen samaa mieltä, ja pyrin siihen että FinnishComics on erityisesti, mutta ei ainoastaan, nuoren sarjakuvasukupolven mahdollisuus kerääntyä saman katon alle ja toimia yhdessä. Olen huomannut että tässä nuoressa sarjakuvantekijöiden sukupolvessa on VALTAVA potentiaali. Ryhmän improvisoitua jatkosarjakuvaa varten ei tarvinnut valjastaa kuin pieni osa tästä potentiaalista ja jälki on loistokasta. Yhdessä nuorissa sarjakuvantekijöissä on voimaa enemmän kuin koskaan erikseen. Tämä ei kuitenkaan tarkoita että minkäänlaista ikäkattoa olisi. Ryhmä vain on luonnostaan muodostunut pääosin nuoria ihmisiä sisältäväksi.
Nimestä kysyisin, että mikäs siinä harmittaa?
Tertsi: Kiitos paljon! Pistimme juuri foorumilla foorumiroolipelin pystyyn. Tämä roolipeli liittyy jatkosarjakuvamme maailmaan.
tallennettu
FinnishComicsDA-sarjakuvayhteisö:
http://finnishcomicsda.com
http://finnishcomics.deviantart.com
http://foorumi.finnishcomicsda.com
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 798
"Ja rangaistus on greippi!"
Vs: FinnishComics, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa
«
Vastaus #7 :
25.05.2011, klo 20:43:30 »
Lainaus käyttäjältä: Hessu - 25.05.2011, klo 19:29:12
Nimestä kysyisin, että mikäs siinä harmittaa?
Mutta positiivista se on että tämmöistä aktiivisuutta löytyy!
Timo
tallennettu
Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
VesaK
Toimittaja
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 12 649
Oh, Santo cielo!
Vs: FinnishComics, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa
«
Vastaus #8 :
25.05.2011, klo 21:16:24 »
Lainaus käyttäjältä: Hessu - 25.05.2011, klo 19:29:12
Minustakin tuo kyseinen ketjun aloitus on melko suppea, mutta minkäs teet. Tunnen ketjun aloittajan, ja minusta se että hän on aloittanut useita ketjuja
Nimestä kysyisin, että mikäs siinä harmittaa?
Ei siinä mitään, hauskaa on ollut. Olisiko kumminkin kannattanut googlettaa "Finnish Comics" ennen kuin. Kuten Timo tuossa osoitti.
http://finnishcomics.info/
Mutta ei mittään, eteenpäin sanoi Lempi lumessa!
tallennettu
En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
VesaK
Toimittaja
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 12 649
Oh, Santo cielo!
Vs: FinnishComics, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa
«
Vastaus #9 :
25.05.2011, klo 21:32:59 »
Lähinnä minua huolettaa suomalainen peruskoulu ja sen äidinkielen opetus...
"tämä on tälläinen foorumipeli jossa seuraava postaaja arvostelee edellisen avatarin 0-10 ja syy miksi se on huono/hyvä"
tallennettu
En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Mikael Mäkinen
maziwapp
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 947
Nerokasta.
Vs: FinnishComics, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa
«
Vastaus #10 :
25.05.2011, klo 21:41:04 »
Lainaus käyttäjältä: VesaK - 25.05.2011, klo 21:16:24
Ei siinä mitään, hauskaa on ollut. Olisiko kumminkin kannattanut googlettaa "Finnish Comics" ennen kuin. Kuten Timo tuossa osoitti.
Lainaus käyttäjältä: Hessu - 25.05.2011, klo 19:29:12
Kiitos paljon positiivisesta suhtautumisesta ja palautteesta. Täytyy tosin sanoa, että ryhmä perustettiin jo tammikuussa 2010 ja se on nyt noin puolentoista vuoden ikäinen.
Eikös tuo ole 2011?
tallennettu
Musta Ritari kustannus
Sotakirjasto
George the Knight/
Hessu
Jäsen
Poissa
Viestejä: 70
Vs: FinnishComics, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa
«
Vastaus #11 :
26.05.2011, klo 02:24:56 »
Lainaus käyttäjältä: maziwapp - 25.05.2011, klo 21:41:04
Eikös tuo ole 2011?
Näyttääpi olevan. Täytyy myös huomauttaa että nimessä on pieni ero: FinnishComics kun on kirjoitettu yhteen, toisin kuin tuon kirjan nimi "Finnish Comics".
«
Viimeksi muokattu: 26.05.2011, klo 02:26:32 kirjoittanut Hessu
»
tallennettu
FinnishComicsDA-sarjakuvayhteisö:
http://finnishcomicsda.com
http://finnishcomics.deviantart.com
http://foorumi.finnishcomicsda.com
Kati K.
Vieras
Vs: FinnishComics, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa
«
Vastaus #12 :
26.05.2011, klo 07:40:50 »
Lainaus käyttäjältä: Hessu - 26.05.2011, klo 02:24:56
Näyttääpi olevan. Täytyy myös huomauttaa että nimessä on pieni ero: FinnishComics kun on kirjoitettu yhteen, toisin kuin tuon kirjan nimi "Finnish Comics".
Kappas vaan, ero onkin valtava, puheessa kuuluu jne.
Mutta ihan ok, etta sita ollaan huumorimiehia
tallennettu
Hessu
Jäsen
Poissa
Viestejä: 70
Vs: FinnishComics, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa
«
Vastaus #13 :
26.05.2011, klo 09:45:35 »
Kati K.: En tarkoittanut tuota huumorilla, vaan tarkoitin, että kirjoitusasu on erilainen ja siten myös nimi on erilainen.
En väittänyt että ero olisi valtava tai kuuluisi puheessa. Pienikin ero on ero.
Myöskin Microsoft ja MikeRoweSoft kuulostavat samalta, mutta ne ovat silti kaksi täysin eri nimeä. Microsoft toki halusi saada tämän nimisen kilpailijan pois netistä aikanaan.
Mutta kuten todettiin, Finnish Comics Annual julkaistiin tänä vuonna ja FinnishComics-ryhmän toiminta alkoi viime vuonna. Jos olisin tuolloin googlettanut ennen ryhmän perustamista kuten VesaK ehdotti, en olisi löytänyt mitään FinnishComics tai Finnish Comics nimistä tuotetta, palvelua tai ryhmää. Nimi oli siis ryhmän perustamisen aikaan vapaata riistaa. En siis näe nimessä tältä osin mitään ongelmaa.
Erikoista, että kun joku toinen taho päättää käyttää ryhmäni nimeä nettiosoitteenaan, sen sijaan että käyttäisi vaikkapa oman tuotteensa nimeä (Finnish Comics Annual), niin minua kritisoidaan asiasta. Hieman nurinkurista eikö?
«
Viimeksi muokattu: 26.05.2011, klo 10:01:18 kirjoittanut Hessu
»
tallennettu
FinnishComicsDA-sarjakuvayhteisö:
http://finnishcomicsda.com
http://finnishcomics.deviantart.com
http://foorumi.finnishcomicsda.com
KalleH
Sekatyömies
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 479
Vs: FinnishComics, ryhmällinen suomalaista sarjakuvaa
«
Vastaus #14 :
26.05.2011, klo 10:14:31 »
Jos nyt ruvetaan saivartelemaan, niin
finnishcomics.info
nettisivu on toiminut vuodesta 2009 ja muutenkin tuota sanaparia "Finnish Comics" on käytetty sarjakuvaviennissä jo pitkän aikaa. Sen ympäriltä on tehty näyttelyitä, postikortteja jne. Kirja on vain jatkumoa tälle vientiprojektille.
tallennettu
http://sarjakuvakeskus.fi/
http://sarjakuvaseura.fi/
Sivuja:
[
1
]
2
3
4
5
6
...
22
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines