Erityisesti Disney-sarjakuva-albumit Kolme pientä porsasta (1937) ja toinen Hassunkuristen sinfonioiden tarina Elefantti Elmeri (1939) lämmittivät mieltä (jälkimmäinen kohdassa 6:57).
Asia jäi vaivaamaan, joten varmistin vielä viikonloppuna etten puhu läpiä päähäni, mutta niin, kuvissa vilahtava Elefantti Elmeri ei ole EE & Ruma Ankanpoikanen -albumi vuodelta 1939, vaan kyseessä on Seura-lehdistä leikattuja strippejä vuodelta 1936, jotka on sidottu vihoksi. Filkalla ei toki kukaan mitään muuta väitäkään. Jos tuossa kohdassa olisi puheraita musiikin sijaan, ehkä olisimme kuulleet selityksen.
Aito ja alkuperäinen EE&RA on omasta mielestäni heittämällä vaikein suomalainen Disney-kohde. Jos esim jokapojan Lumikkeja on säilynyt jokin kolminumeroinen lukumäärä ja Ankka Lampisiakin useampia kymmeniä, niin Elmerit osunee sinne jonnekin alimpiin kymppeihin. Kahden käden sormet melkein saattaisi riittä, mutta 10:n ja 20:n kappaleen välillä on oma arvaus. (Olisi kiva kuulla EetuT:n, tai jonkun muun työkseen kokoelmia näkevän, näkemys kuinka paljon tietää tai arvelee Elmereitä olevan keräilijöiden hyllyissä. Valokopioilla paikkailtuja versioita ei noteerata.) Olen tätä joskus filosofoinut ja keksinyt useita syitä mitkä johti siihen että Elmeristä tuli niin harvinainen. Heti syntyessään. Täytyy joskus ehkä kirjoitella ajatuksia aiheesta palstalle.