Kirjoittaja Aihe: Deadpool  (Luettu 14456 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

X-men

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Vs: Deadpool
« Vastaus #30 : 25.01.2016 klo 20:17:25 »
Onkos kukaan lukenut vielä Deadpoolin salattuja sotia?

Tuosta keskusteltiin Sotien omassa ketjussa ja normi DPtä SW1sen maisemissa. Ihan luettavaa jos pitää DPstä ja jaksaa lukea ~30 vuotta wanhan tarinan DPllä lisättynä.
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.

X-men

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Vs: Deadpool
« Vastaus #31 : 11.06.2017 klo 19:22:52 »
Onkos Ihmissusi Jack Russellia näkynyt sen jälkeen kun Deadpool ampui tämän aivot seinälle? Shiklhah oli sitä mieltä että Jack kasvattaa uuden pään.

Ei vielä.
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.

Jarkko Sikiö

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 8 110
Vs: Deadpool
« Vastaus #32 : 11.06.2018 klo 22:47:33 »
Todennäköisesti ensimmäisen elokuvan höyryillä koetin silmäillä läpi löytyisikö Deadpool-sarjoista mitään luettavaa.

Ensimmäinen jatkuva, vuonna 1997, käynnistetty sarja ei kiinnostanut sitten alkuunkaan ja jotain silloin tuoreita julkaisuja silmäiltyäni totesin ettei Deadpool ollut minun juttuni.

Kuitenkin nyt, kun olen päässyt yli pahimmasta Daniel Way -inhosta, tartuin Secret Invasionin ohella pyöräytettyyn uudelleenkäynnistykseen (2008).

Tarkoitus oli lukaista Dark Reign -kauden numerot eli se ihan alku, mutta kuin huomaamatta siinä sitten hujahti viitisenkymmentä numeroa. Way kirjoittaa tällaista mustaa kieli poskella -huumoria paremmin kuin umpivakavaa settiään.

En vielä aivan loppuun saakka ole tätä kiskaissut, mutta yllättävän sujuvasti sarjaa kyllä lukee. Tässä kävi vähän samalla tavoin kuin Birds of Prey -sarjan tapauksessa, eli periaatteessa minun ei tästä pitäisi tykätä, mutta tykkäsin silti.

Toki pahimmat lätinät tulee monesti sivuutettua, tyhjänpäistä tekstiä kun on varsin paljon. Tämä nyt on varsin tyypillistä digitaalisen sarjakuvan tapauksessa muutoinkin.

Väritys on näytöllä vähän liian yliaggressiivista erilaisine aikanaan muodikkaine valaistusefekteineen. Kuvittajat ovat kuitenkin voineet varsin rennosti toteuttaa itseään. Esimerkkinä matsi Hulkia vastaan näyttää juuri tästä löysät ranteet -tyylistä johtuen hyvältä. Toisaalta kuvittajat ovat muutenkin napsuneet varsin hyvin kohdalleen.

Kaikkinensa tästä syntyy sellainen mojova vähän erilainen -fiilis, mikä hyvin kantaa sarjaa, kun tulee digiähkyä. Katsotaan näillä lämpimillä nyt sitten näitä myöhemmin syntyneitä sarjojakin. Vähän on kyllä sellainen pelko, että kun Wayn tarinat tyssäävät, niin ei se sitten enää toimikaan. Ei näissä tietysti digikaudella muuta menetä kuin aikaa, joten mitäpä siitä.

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Deadpool
« Vastaus #33 : 11.06.2018 klo 23:04:48 »
Dugganin jatko toimii kerrassaan hyvin mutta minullapa ei ole ikinä ollut mitään antipatiaa Daniel Wayta kohtaankaan.

X-men

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Vs: Deadpool
« Vastaus #34 : 11.06.2018 klo 23:53:24 »
Deadpool Corps oli myös ihan mukavaa luettavaa.
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.