Kirjoittaja Aihe: Suosituksia?  (Luettu 31707 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

tmielone

  • Il Dille
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 635
Vs: Suosituksia?
« Vastaus #120 : 23.02.2010 klo 14:18:58 »
Eikös tässä ollut vähän sellaista gangsta meininkiä?
Mutta Corbeinin takiahan tämä tuli aikoinaan ostettua; mutta kuka noita kaikkia heti muistaa... ?

Joo, muistaakseni. Melkoisesti aikaa tuon lukemisesta, joten muistikuvat eivät ole ihan terävimmästä päästä. Sen muistan, että lukemisen jälkeen otin selvää päähenkilöstä ja yllätyin hieman, kun kyseessä olikin normisupersankari. Azzarellon tekstistä se ei käynyt niin selvästi ilmi. Parempi niin.

Itse olen käyttänyt jonnin verran omistamieni sarjakuvien luetteloinnissa sekä tekijöiden muiden itseltä ohi menneiden teosten etsimisessä Grand Comic Databasea, joka ei kyllä missään nimessä ole lähellekään täydellinen. Ja kettumaista on nykyinen villitys tehdä mielestäni liian tarkkaa listaa numeroiden sisällöstä eli kaikki näytesivut, mainokset  yms mainitaan jolloin jos uuden sarjan muutaman sivun näytettä on esmes Vertigon kaikissa edellisen kuun lehdissä saadaan listaan aimo läjä tekijän "uusia" nimikkeitä. Lisää vain turhaan listaaan sälää josta ei oikeastaan ole kellekään hyötyä.

Piirtäjien tapauksessa kannattaa muistaa katsoa piirrettyjen sivumäärä kyseisessä numerossa eli onko koko lehti vain vaan muutama sivu.

http://www.comics.org/

Pitääkin tuota testata. Tähän asti olen luottanut tekijöiden, kustantajien ja nettikauppojen sivuihin sekä tietysti wikipediaan. Amerikkalaisista lehdistä olen yrittänyt pysyä erossa, sillä ne ovat loputon suo. Nykyisin olen myös ruvennut kyseenalaistamaan pakottavan tarpeen omistaa kaikki kokoomat tietyiltä tekijöiltä. Ehkä olisi järkevämpää säilyttää vain ne niteet, jotka aikoo varmasti lukea joskus uudestaan. Mutta toisaalta, eihän sitä koskaan tiedä etukäteen mitä haluaa lukea vaikka vuoden päästä.
"Now there's only two things in life but I forget what they are"

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Suosituksia?
« Vastaus #121 : 23.02.2010 klo 17:33:55 »
Sen muistan, että lukemisen jälkeen otin selvää päähenkilöstä ja yllätyin hieman, kun kyseessä olikin normisupersankari. Azzarellon tekstistä se ei käynyt niin selvästi ilmi. Parempi niin.

Normi.
Normi?
Voi Joulu, Luke Cage ei ikinä ole ollut normisupersankari, mikä on paitsi hyvä juttu myös kaiun lailla toistaen välittyy Azzarellon tarinastakin.

Cagea on käsitelty joskus( lue: liia<n usein) vasemmalla kädellä.

tmielone

  • Il Dille
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 635
Vs: Suosituksia?
« Vastaus #122 : 23.02.2010 klo 18:18:37 »
Normi.
Normi?
Voi Joulu, Luke Cage ei ikinä ole ollut normisupersankari, mikä on paitsi hyvä juttu myös kaiun lailla toistaen välittyy Azzarellon tarinastakin.

Cagea on käsitelty joskus( lue: liia<n usein) vasemmalla kädellä.

Ehkä normi oli sitten liian hätäisesti sanottu. Mitään muita tarinoita en ole herrasta lukenut, joten sanavalinta perustui vain mielikuvaan, jonka sain pikaisella googlauksella. Alkuperäinen asustehan piti sisällään letkeiden kledjujen lisäksi tiaran, joten kuvittelin ettei kyseessä voinut olla mikään kovin maanläheinen hahmo.
"Now there's only two things in life but I forget what they are"

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Suosituksia?
« Vastaus #123 : 23.02.2010 klo 18:29:18 »
Alkuperäinen asustehan piti sisällään letkeiden kledjujen lisäksi tiaran, joten kuvittelin ettei kyseessä voinut olla mikään kovin maanläheinen hahmo.

ah. 1970-luku.

tmielone

  • Il Dille
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 635
Vs: Suosituksia?
« Vastaus #124 : 27.03.2010 klo 09:42:40 »
Noista olisi kiva kuulla mielipidettäsi jahka olet päässyt lukemaan. Sleeper löytyy nimittäin omaltakin ostoslistaltani, mutta se taistelee siellä olemassaolostaan useiden muiden nimikkeiden kanssa.

Viimein ennätin Ingocniton lukemaan ja hyvähän se oli. Kannattaa lukea! Alkaa ihan pirun kiinnostavasti, mutta loppua kohden tunnelma hieman latistuu tai ehkä vain lopetuksen ennalta-arvattavuus laski hieman pisteitä. Toimii kuitenkin paljon paremmin kuin suurin osa jännäreistä. Pulp- ja supersankarielementtien yhdistely tekee tarinasta tuoreen oloisen. Ehdottomasti hintansa väärti.

Pitää hankkia nuo Sleeperit seuraavaksi. Uskon, että Brubakerin laatuun voi niissäkin luottaa.

Sain myös Scalpedin ensimmäisen albun lukaistua. Ihan sujuvaa menoa ja lupaavia juonen koukeroita. Välillä kuitenkin mietin, että jaksaakohan tätä tämän enempää lukea, kun tarina ei vielä oikein imaissut mukaansa. Albumin loppu oli kuitenkin yllättävä ja jäin puntaroimaan, että ehkä se seuraavakin osa pitää vielä lukaista. Ehkä jatkossa tarinaan tulee mukaan uusia elementtejä, jotka tekevät juonesta entistä kiinnostavamman. Eka albumissa esiteltyjä kuvioita ei kuitenkaan voi loputtomasti venyttää.  
"Now there's only two things in life but I forget what they are"