Kirjoittaja Aihe: Hiusten piirtäminen, hiukset.  (Luettu 21284 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Jukka Koivusaari

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 349
Re: Hiusten piirtäminen, hiukset.
« Vastaus #15 : 28.05.2007 klo 20:40:20 »
En yleensä piirtele ihmisiä, mutta jos piirrän, niin piirrän siilitukan. Se on helppo! ;)


« Viimeksi muokattu: 28.05.2007 klo 20:42:27 kirjoittanut Jukka Koivusaari »
----  https://huuskamuikkula.blogspot.com/

Elas

  • Jäsen
  • Viestejä: 42
Re: Hiusten piirtäminen, hiukset.
« Vastaus #16 : 12.06.2007 klo 14:53:55 »
Tjaa-ah. Suosittelen vain piirtämään ja piirtämään ja piirtämään. Itselläni oli muutama vuosi taaksepäin aivan sama juttu, etten oikein hiusten kanssa ollut sujut. Katselin myöskin niitä nuolijuttuja, ja kyllähän niistä jotain apua oli. Nykyään on jotenkin tullut tavaksi piirtää luonnottomia piikikkäitä mangahiuksia, jotka muuten on helppo toteuttaa, ja jotka hallitsen nykyään tarpeeksi hyvin. Mutta siinä vaiheessa, kun tuuli ja muut vaikuttavat voimat tulevat kehiin, voi mennä vähän hepreaksi, jos muutenkin hiukset tuottavan onkelmia.

Lue sarjakuvia oppimistarkoituksessa ja tarkkaile hiuksia. ^^'

naka 619

  • Jäsen
  • Viestejä: 64
  • -nopea kana jyvän nappaa ja hidas sen syö-
Vs: Hiusten piirtäminen, hiukset.
« Vastaus #17 : 26.02.2008 klo 10:28:03 »
Hiuksia on hankala piirtää tuuheiksi ja kiiltäviksi, mutta jos tekee huolellista jälkeä se näyttää kyllä ihan hyvältä. Etutukka on miulle aika hankala, sanoin kuin pitkät mustat hiukset. Niitten sävyttämiseen kuluu ihan tuhottomasti aikaa ja tusseja....

Civitate Dei

  • Jäsen
  • Viestejä: 10
  • Auf der Stelle
Vs: Hiusten piirtäminen, hiukset.
« Vastaus #18 : 14.11.2008 klo 20:36:02 »
Jeesus Kristus: "Jos te pysytte minussa ja minun sanani pysyvät teissä, voitte pyytää mitä ikinä haluatte, ja se on teidän. Uskokaa että olette sen jo saaneet, ja se on teidän.    
   Mitä te minun nimeeni vedoten pyydätte minulta, sen minä teen. "

Emppu

  • Vieras
Vs: Re: Hiuksein piirtely
« Vastaus #19 : 17.11.2008 klo 11:46:21 »
Hasardi, vedä muutama apuviiva! Jakauksen kohtaan ja muutama hiusten mukaan. Sit vaan tussaamaan.
Siis että veetuttaa, kun on saanut kivannäköiset hiusket paikoilleen luonnosteltua ja sitten tussaa, niin ne menee sellaiseksi lättänäksi massaksi. Pitääkö niitä vain tussata niin paljon, että sokeutuu omalle työllensä vai mitä? :|

keijoahlqvist

  • Sarjakuvaneuvos
  • Jäsen
  • Viestejä: 3 553
  • -
Vs: Hiusten piirtäminen, hiukset.
« Vastaus #20 : 17.11.2008 klo 12:17:13 »
Justihin näin painetun sarjakuvan jossa hiukset oli piirretty tuskallisen säntillisesti mangatyyliin mutta itse hahmot ja maisemat huolimattomasti, vaivautumatta perehtymään anatomiaan tai esineitten rakenteisiin.

Onko siis nyt niin että hiusten takia sarjiksia ahmitaan, kaikki muu on välttämätön paha?


Emppu

  • Vieras
Vs: Hiusten piirtäminen, hiukset.
« Vastaus #22 : 17.11.2008 klo 19:14:22 »
Justihin näin painetun sarjakuvan jossa hiukset oli piirretty tuskallisen säntillisesti mangatyyliin mutta itse hahmot ja maisemat huolimattomasti, vaivautumatta perehtymään anatomiaan tai esineitten rakenteisiin.

Onko siis nyt niin että hiusten takia sarjiksia ahmitaan, kaikki muu on välttämätön paha?
Niin no, jos sarjakuva sisältää yli 50% paneeleista waist/bust-up-shotteja, niin kyllä siinä se huomio keskittyy kans hiuksiin.
« Viimeksi muokattu: 17.11.2008 klo 19:15:55 kirjoittanut Pupsi »

SnowMan

  • Jäsen
  • Viestejä: 373
  • Piirrän aina, etenkin koulussa.
Vs: Hiusten piirtäminen, hiukset.
« Vastaus #23 : 07.12.2008 klo 19:36:13 »
Ittelläni on oma tapa piirtää hiukset. Se on sekoitus "aitoa" ja jotain piirrosanimaatio(sontaa?). Hiukan tyyliin:
tämän ja tämän sekoitusta

Tyylinäyte:
(muotokuva matikan opesta, jonka takia hiuksissa ei sinänsä ole sitä (sontaa?))
« Viimeksi muokattu: 07.12.2008 klo 19:38:28 kirjoittanut SnowMan »
Tiedän, että tiedät, että tiedän.Tähtisivut - Keskustelua kaikesta!

Peetukka

  • Jäsen
  • Viestejä: 62
Vs: Re: Hiusten piirtäminen, hiukset.
« Vastaus #24 : 04.03.2009 klo 20:41:03 »
Kymmenvuotiaan logiikka on täysin aukotonta.
Todellakin. Mitä lie tuossakin logiikassa, että piirrän siilitukan, olen nähnyt. :D Huvittavia nämä minun vanhemat viestini. :laugh:
Mutta kuitenkin, nykyään piirrän hiukset vähän samalla tavalla kuin Snowman. Enemmän tuota jälkkimäisen kuvan näköistä. Aluksi piirän siihen muutaman apuviivan jotta tiedän missä asenossa hiukset ovat (esim. sekaisin, siististi, lepattaa tuulen mukana yms). ja niidet viivojen mukaan sitten ne piirrän.

judea

  • Vieras
Vs: Hiusten piirtäminen, hiukset.
« Vastaus #25 : 21.12.2010 klo 13:32:55 »
Jos haluat aidon näköisiä hiuksia, eikun katsot ystäviesi ja vaikka ihmisten
joita näet kaupassa. Katso kaikkien hiuksia paina ne mieleesi ja piirrä.

[kivi]

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 529
  • Akvaarious.
Vs: Re: Hiuksein piirtely
« Vastaus #26 : 21.12.2010 klo 20:34:12 »
Siis että veetuttaa, kun on saanut kivannäköiset hiusket paikoilleen luonnosteltua ja sitten tussaa, niin ne menee sellaiseksi lättänäksi massaksi. Pitääkö niitä vain tussata niin paljon, että sokeutuu omalle työllensä vai mitä? :|

Kaikkia hiuksia ei voi piirtää kaikilla kynillä.

Joskus pitää ottaa vaikkapa vahaliitu, grafiittipuikko tai erilainen sivellin avuksi että hiukset syntyy helposti. Vaikeaa ei saa olla, hiusten piirtämisen pitää olla nopeaa ja käden kevyt. Jos käsi kramppaa kesken hiusten piirtämisen, viiva on pilalla eikä sitä voi korjata plakaattivärillä: on pakko tehdä uusiksi toiselle paperille.

Hiusten kanssa samassa ongelmasarjassa painii vauhtiviivat. Niitäkään ei voi työstää, rakentaa tai korjata vaan jos ei viiva mene kerralla oikein, jos kynä koskettaa liikaa paperin pintaan, ei auta kuin tehdä alusta alkaen.

Joskus haen tahallisesti hiuksiin bulkkia piirtämällä ne samoin kuin muut ääriviivat. Silloin ne näyttävät siltä, kuin muotoiluvaahtoa olisi tullut käytettyä reilusti liikaa.

Photoshopin "Liquify"-toiminto on loistava tapa korjata jäykistyneitä viivoja, tai siis, yrittää uudelleen.