Kirjoittaja Aihe: Voiko suomalainen piirtää mangaa?  (Luettu 175641 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

JackOf<3's

  • -
  • Jäsen
  • Viestejä: 192
  • -
Re: Voiko suomalainen piirtää mangaa?
« Vastaus #225 : 25.10.2005 klo 00:11:47 »
Kaikkien iloksi nostan taas tämän keskustelun esille!  ;D

Mutta joo, siis tuli tämä keskustelu niin elävästi mieleeni, kun luin Anime-lehden (06/2005) kolumnin "Mutta mitä tarkoittaa manga" (sivulla 40, by Jussi Nikander). Käykääpä kaikki lukemassa tuo vähintään pikalukuna läheisellä R-kiskalla.

Tässä jutussa mm. todetaan, että suomalaiselle termi manga on nykyisin vakiintunut tarkoittamaan niin japanilaista sarjakuvaa, kuin tyylisuuntaakin, vaikka tyylisuuntana manga onkin hankalampi sekä selittää että rajata. Kolumnin kirjoittaja toteaa lopuksi johdonmukaisesti, että "Näyttää kuitenkin siltä, että manga on vakiintumassa tarkoittamaan sekä japanilaista sarjakuvaa että muunmaalaisia sarjakuvia ja piirroksia, jotka ovat ottaneet huomattavia vaikutteita japanilaisesta sarjakuvasta".

"Pseudomangasta" ei puhuttu sanaakaan. ;)

Täman Anime-lehden kolumnin mukaan siis suomalainen voi piirtää mangaa. Anime-lehti  on myös käsittääkseni tällä hetkellä Suomen autenttisin anime/manga-asiain äänenkannattaja, vai olenko väärässä?

« Viimeksi muokattu: 25.10.2005 klo 00:41:01 kirjoittanut PaavoGold »
-

Marsumestari

  • Jäsen
  • Viestejä: 386
Re: Voiko suomalainen piirtää mangaa?
« Vastaus #226 : 25.10.2005 klo 11:20:15 »
"Näyttää kuitenkin siltä, että manga on vakiintumassa tarkoittamaan sekä japanilaista sarjakuvaa että muunmaalaisia sarjakuvia ja piirroksia, jotka ovat ottaneet huomattavia vaikutteita japanilaisesta sarjakuvasta".

Termit vääristyvät vain, jos niiden annetaan vääristyä.

Täman Anime-lehden kolumnin mukaan siis suomalainen voi piirtää mangaa. Anime-lehti  on myös käsittääkseni tällä hetkellä Suomen autenttisin anime/manga-asiain äänenkannattaja, vai olenko väärässä?
Lainaus

Mielestäni kyseessä on yhden henkilön mielipide eikä välttämättä koko lehden kanta.

Jysäys-ketjussa tulee se pointti esille, että manga-nimityksen käytöstä voi länsimaisen sarjakuvan kohdalla olla haittaakin. Tietenkään Liekehtivä Ruusu ei näytä autenttiselta mangalta mutta mitään suhtautumisongelmia ei pitäisi olla, jos sen ottaa vain ilmeikkäästi piirrettynä eurooppalaisena sarjakuvana.

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Re: Voiko suomalainen piirtää mangaa?
« Vastaus #227 : 25.10.2005 klo 11:20:59 »
"Pseudomangasta" ei puhuttu sanaakaan. ;)
Tästä tuli mieleen, että ehkä jossakin vaiheessa pseudomanga alkaa tarkoittaa sellaisia sarjoja, jotka eivät varsinaisesti yritä olla mangaa tai sen kopioita, vaan ovat vain omaksuneet vaikutteita mangasta. Esim. tuo Marsumestarin mainitsema Liekehtivä ruusu olisi näin ollen pseudomangaa.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Jarno Ponne

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 5
Re: Voiko suomalainen piirtää mangaa?
« Vastaus #228 : 25.10.2005 klo 12:19:23 »
Alkaa pahasti näyttää siltä, että kohta kaikki sarjakuva on mangaa. Ja kun manga on sarjakuvaa, niin miksi ei olisi. Onhan tuo lyhyt ja ytimekäs termi. Manga. Tuntuu hyvältä suussa. Vähän niin kuin mango tai mungo. Toista on tuo kotimainen "sarjis", josta on eksotiikka kaukana. Mieleen tulee Aku Ankka tai muu sorsa. Hukkuu massaan.

Mutta tokkiinsa voi suomalainen piirtää mangaa. Siitä vaan muuttaa Japaniin, hankkii kansalaisuuden ja kustannussopimuksen ja antaa palaa.

Voiko suomalainen piirtää manhwaa tai italialaista Tex Willeriä?

J.Vehnä

  • Jäsen
  • Viestejä: 219
  • Kvaak!
Re: Voiko suomalainen piirtää mangaa?
« Vastaus #229 : 25.10.2005 klo 12:32:10 »
...mää oon kerran piirtänyt semmoset 1,5 kuvaa mangaa. Ja oon suomalainen.

JackOf<3's

  • -
  • Jäsen
  • Viestejä: 192
  • -
Re: Voiko suomalainen piirtää mangaa?
« Vastaus #230 : 25.10.2005 klo 19:02:06 »
Lainaus käyttäjältä: Marsumestari
Termit vääristyvät vain, jos niiden annetaan vääristyä.

Niin, tai sitten termit muovaantuvat niiden käyttötarkoitusta paremmin palveleviksi. Jo alun perinkin sanan manga omaksuminen terminä länsimaissa on harvinaisen teennäistä, mutta palvelee "rahvasta". Eli miksi jotkut pitävät jo teennäisen termin evoluutiota vielä jotenkin hirveämpänä syntinä? Elämme muuttuvassa maailmassa, emme missään pyhässä staattisessa tilassa. Eli kun minä menen ostamaan kauppaan kyrsää, niin sinä se sitten varmaan luulet, että tarjoan sinulle leipää, vaikka tuonkin sinulle makkaraa. Eläkäämme aikojen mukaan, sanon mä.  ;)

Lainaus
Mielestäni kyseessä on yhden henkilön mielipide eikä välttämättä koko lehden kanta.

Kyllä kyllä, mutta eiköhän printtiin laitettavat kolumnit edusta ihan Anime-lehden seulomaa ja hyväksymää materiaalia. Eli Anime-lehden allekirjoittamaa materiaalia tuo kolumni on. Kyllä se Naturessakin julkaistu tieteellinen artikkeli on ihan yhtä pätevä, vaikka se edustaisikin ainoastaan yhden tiedemiehen/tutkimusryhmän dataa, ja se saa tiedeyhteisössä yleisesti hyväksytyn leiman jo pelkästään sen takia, että se ylipäätänsä on hyväksytty Natureen. Julkaisuilla itsellään on olemassa status, eli voit kritoisoida lähdettä, jos sinun mielestäsi Anime lehti ei ole luotettava sellainen. Mutta eikö se sitten muka ole?  ::)

Kävin muuten tuossa Tennispalatsin Japan POP-näyttelyssä tänään, ja pistin oikein erityisesti merkille, kuinka tuollakin joka kohdassa (itse näyttelyssä, kuin kaikkessa painettussa oheismateriaalissakin) muistettiin mainita, kuinka manga on yleisesti ottaen japanilaista sarjakuvaa kuvaava termi, mutta kuinka se myös nykyisin on tyyliin viittaava.

 Suomalaisten taiteilijoiden osiossa puhuttiin myöskin mangan piirtäjistä, ei pseudomangan piirtäjistä, ja heidän töistään eli mangoista, ei pseudomangoista. Eli oli tuo näyttely nyt sitten kuinka asian tiimoilta kritisoidunHelsingien Sanomien sponssaama tai ei, niin tuhansille ja aina vain tuhansille ihmisille levitetään ilosanomaa nyt siis siitä, kuinka jopa suomalainen henkilö voi piirtää mangaa.  Ja sitten nämä henkilöt menevät näyttelyn jälkeen ostamaan R-kioskilta Anime-lehden (joka on mukavasti lajiteltu "manga" sectionin ja "sarjakuva" sctionin väliin  ;D ), ja lukevat sieltäkin, kuinka he voivat mangansa piirtää ihan Suomesta käsin.
« Viimeksi muokattu: 25.10.2005 klo 19:25:48 kirjoittanut PaavoGold »
-

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Re: Voiko suomalainen piirtää mangaa?
« Vastaus #231 : 25.10.2005 klo 19:15:50 »
...mää oon kerran piirtänyt semmoset 1,5 kuvaa mangaa. Ja oon suomalainen.

No joo, niin niin, koska Japani ei ole EU:ssa. Mutta ainakaan et voi tehdä fetaa tai sveitsinsuklaata, koska olet suomalainen.

JackOf<3's

  • -
  • Jäsen
  • Viestejä: 192
  • -
Re: Voiko suomalainen piirtää mangaa?
« Vastaus #232 : 25.10.2005 klo 19:20:14 »
Sinä taasen et voi antaa tyttöystävällesi ranskalaisia suudelmia!  ;D

-

Marsumestari

  • Jäsen
  • Viestejä: 386
Re: Voiko suomalainen piirtää mangaa?
« Vastaus #233 : 25.10.2005 klo 19:28:42 »
Niin, tai sitten termit muovaantuvat niiden käyttötarkoitusta huonommin palveleviksi.

Totta, koska suomalaisen piirtämässä "mangassa" ei voi näkyä mitään Japanin kulttuurillisia piirteitä tai arvomaailmaa. Jo siinä miten Stan Sakai ja Kazuo Koike kuvaavat sarjoissaan Edo-kautta on suuri ero vaikka Sakai onkin varmasti tehnyt paljon taustatyötä. Voi verrata Viimeisen Samurain ja jonkun Akira Kurosawan leffan suhtautumista esim. perinteisiiin kunniakäsityksiin  ja huomata melkein saman jutun.

Ari Matti Saren (joka oli ainakin yhtenä päivänä luennoimassa Tennispalatsissa) sanoi melko samalla, kun hän mainitsi, että joitakin korealaisia manhwan piirtäjiä on hankalaa tunnistaa manga-koista, että hän toivoisi heidän kehittävän oman tyylinsä, koska japanilaiset piirtävät jo aivan riittävästi mangaa, eikä muiden sitä tarvitse piirtää heidän lisäkseen.


Kyllä kyllä, mutta eiköhän printtiin laitettavat kolumnit edusta ihan Anime-lehden seulomaa ja hyväksymää materiaalia. Eli Anime-lehden allekirjoittamaa materiaalia. Eli kyllä se Naturessakin julkaistu tieteellinen artikkeli on ihan yhtä pätevä, vaikka se edustaisikin ainoastaan yhden tiedemiehen/tutkimusryhmän dataa. Eli voit kritoisoida lähdettä, jos sinun mielestäsi Anime lehti ei ole luotettava sellainen. Mutta eikö se sitten muka ole?  ::)

En muuten usko, että jollain lehdellä voi olla täysin yhtenäistä kantaa missään asiassa. Esim. Appleseed-animen arvostelussa kaksi arvostelijaa antoi aivan eri pisteet.

Kävin muuten tuossa Tennispalatsin Japan POP-näyttelyssä tänään, ja pistin oikein erityisesti merkille, kuinka tuollakin joka kohdassa (itse näyttelyssä, kuin kaikkessa painettussa oheismateriaalissakin) muistettiin mainita, kuinka manga on yleisesti ottaen japanilaista sarjakuvaa kuvaava termi, mutta kuinka se myös nykyisin on tyyliin viittaava.

Tällä tyylillä tarkoitetaan juuri sitä pinnallista tyylistä, jonka näkee heti päällepäin mutta ei päde kunnolla edes kaikkeen suosittuun mangaan. Jos ehdit selailla manga-antologioita "metrossa" niin, etenkin seinen- ja shounen-mangoissa aivan varmasti huomasit selkeitä eroja. Shoujo-manga on visuaalisesti yleisesti ottaen kaikista homogeenisintä mutta kyllä senkin piirtäjissä on eroja.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Re: Voiko suomalainen piirtää mangaa?
« Vastaus #234 : 25.10.2005 klo 19:37:21 »
Sinä taasen et voi antaa tyttöystävällesi ranskalaisia suudelmia!  ;D

En niin, vaimo voisi suuttua...

pallo-kala

  • Vieras
Re: Voiko suomalainen piirtää mangaa?
« Vastaus #235 : 25.10.2005 klo 21:06:50 »
mitä on mahva? olen nähnyt tämän sanan näillä foorumeilla pari kertaa mutta ei ole selvinnyt mitä tuo tarkoittaa.. onko se jonkinlaista mangaa vai jotakin aivan muuta? ???

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re: Voiko suomalainen piirtää mangaa?
« Vastaus #236 : 25.10.2005 klo 21:17:17 »
mitä on mahva? olen nähnyt tämän sanan näillä foorumeilla pari kertaa mutta ei ole selvinnyt mitä tuo tarkoittaa.. onko se jonkinlaista mangaa vai jotakin aivan muuta? ???

Manhwa. Korealaista mangaa.  ;D
Tai eikun, Manga on japanilaista Manhwaa.

Timo
« Viimeksi muokattu: 26.10.2005 klo 00:34:25 kirjoittanut Timo Ronkainen »

Marsumestari

  • Jäsen
  • Viestejä: 386
Re: Voiko suomalainen piirtää mangaa?
« Vastaus #237 : 25.10.2005 klo 21:20:41 »
mitä on mahva? olen nähnyt tämän sanan näillä foorumeilla pari kertaa mutta ei ole selvinnyt mitä tuo tarkoittaa.. onko se jonkinlaista mangaa vai jotakin aivan muuta? ???

Manhwa on korealasita sarjakuvaa. Kiinalainen sarjakuva taas on manhuaa.

JackOf<3's

  • -
  • Jäsen
  • Viestejä: 192
  • -
Re: Voiko suomalainen piirtää mangaa?
« Vastaus #238 : 26.10.2005 klo 00:10:32 »
Lainaus käyttäjältä: Marsumestari
En muuten usko, että jollain lehdellä voi olla täysin yhtenäistä kantaa missään asiassa. Esim. Appleseed-animen arvostelussa kaksi arvostelijaa antoi aivan eri pisteet.

Saivartelua. Ei asioita voi vain ohittaa laittamalla vanutupot korviin ja kädet silmien eteen. Tai voi, mutta silloin vasta-argumentoijaa ei enää voi ottaa kauhean tosissaan. Ja kyseessä oli uutisoiva kolumni, ei mikään kolumnistin mielipide, kuten jotkin anime/manga-arvostelut ovat.

Mutta jos se ei riitä herätykseksi todellisuuteen, että tunnetun Suomalaisen museon maanlaajuisesti uutisoitu ja useassa maassa kiertänyt näyttely ja Suomen ainoa alan julkaisu (joka on käsittääkseni myös erittäin arvostettu alan harrastajapiireissä) ovat myös toiminnallaan mukana mukauttamassa sanan manga (terminä) merkitystä meidän suomalaisten tapakultuuriimme sopivammaksi, niin ei sitten mikään.

 

« Viimeksi muokattu: 26.10.2005 klo 00:16:30 kirjoittanut PaavoGold »
-

PTJ Uusitalo

  • Mediaholisti
  • Jäsen
  • Viestejä: 910