Kirjoittaja Aihe: Lista suomalaisista sarjakuvantekijöistä  (Luettu 50062 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Anssi Rauhala

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 816
  • Aces High!
Vs: Lista suomalaisista sarjakuvantekijöistä
« Vastaus #105 : 05.02.2007 klo 16:51:32 »
... tätä päivitetään järkyttävällä nopeudella!

No, jos siitä ei ole liikaa vaivaa, voin tähdentää olevani sekä Sarjakuvantekijöiden että Kuvittajat ry:n jäsen, ja keskeiseksi sarjaksi muodostunee tämä Professori Anni Isotalo -albumisarja (osa 3 syksyksi 2007). Mikko Ketolankin sarjakuvauran keskeinen polttopiste taitaa tähän asti olla tuo sama A. Isotalo-jatkumo.
"The ukulele army grows larger and larger, and soon we will dominate all media. Then you will all pay." (Jonathan Coulton)
http://anssirauhala.blogspot.com/

Timo Kähkönen

  • Vieras
Vs: Lista suomalaisista sarjakuvantekijöistä
« Vastaus #106 : 05.02.2007 klo 18:24:26 »
...Professori Anni Isotalo -albumisarja ...

Onko tekijöillä/sarjalla webbisivuja?

Anssi Rauhala

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 816
  • Aces High!
Vs: Lista suomalaisista sarjakuvantekijöistä
« Vastaus #107 : 05.02.2007 klo 18:38:09 »
Onko tekijöillä/sarjalla webbisivuja?

Jaa meillä vai? No ei.
"The ukulele army grows larger and larger, and soon we will dominate all media. Then you will all pay." (Jonathan Coulton)
http://anssirauhala.blogspot.com/

keijoahlqvist

  • Sarjakuvaneuvos
  • Jäsen
  • Viestejä: 3 553
  • -
Vs: Lista suomalaisista sarjakuvantekijöistä
« Vastaus #108 : 23.02.2007 klo 12:42:33 »
Lisätään listaan Jukka Vääräkangas, Oulu. Hiljainen ihminen joten helposti unohtuu, mutta tekee elinkelpoista, tai jopa kulttikelpoista jälkeä.

Ninni

  • Jäsen
  • Viestejä: 168
Vs: Lista suomalaisista sarjakuvantekijöistä
« Vastaus #109 : 30.10.2007 klo 22:23:55 »
Mahdetaankohan mua laskea...? Ninni Aalto, siis (tahi virallisemmin Niina).Tuotanto on kyllä varsin hajanaista ja netistä sitä löytyy varsin nihkeesti. Mut kai mä sarjakuvantekijäkin oon :-[ (blogissa on pikkasen jotain vaik se onkin enempi luonnoskirjaa: http://rora.vuodatus.net )

Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Vs: Lista suomalaisista sarjakuvantekijöistä
« Vastaus #110 : 31.10.2007 klo 18:01:09 »
Mahdetaankohan mua laskea...?
Onhan sulla jotain klassikkosarjakuvia vyön alla.

Tolkuttoman komea Posu heti kehiin tuonne gallerian puolelle!

Conrad Lant

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 4
Vs: Lista suomalaisista sarjakuvantekijöistä
« Vastaus #111 : 13.11.2007 klo 15:38:29 »

Timo Kähkönen

  • Vieras
Vs: Lista suomalaisista sarjakuvantekijöistä
« Vastaus #112 : 13.11.2007 klo 23:42:07 »

Laura Sivonen

  • Tunteikas siili
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 396
Vs: Lista suomalaisista sarjakuvantekijöistä
« Vastaus #113 : 14.11.2007 klo 14:32:11 »
Henna Krankkalan keskeisimpiin sarjakuviin voisi liittää Efflorescon.

Ja sieltä muuten puuttuu Hokuto Mangassa voittaneiden tekijöiden kilpailutyöt.
Pauliina Högmanille "Shakkimatti" (kilpailun voittotyö)
Juha Harjulle "Kohdatessaan he nauravat"
Sunna Kitille "Älä riko autoasi pedon kehtoon"
Maaria Lauriselle "Oni"
Jesse Harjuselle "Snow samurai"

Teemu Mikkolalta puuttuu "Retro Bob" (myös Hokuto Mangan töitä)

Kokonaan listasta puuttuu Elina Ruottinen (edelleen Hokuto Mangan kilpailijoita, sarjakuvan nimi "Jytäapina", joka on tuolla listassa merkitty Are Jayn työksi. Onko kyse pseudonyymistä?)
« Viimeksi muokattu: 14.11.2007 klo 14:37:33 kirjoittanut Laura Sivonen »
Dusting is a good example of the futility of trying to put things right. As soon as you dust, the fact of your next dusting has already been established.

Toni

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 726
  • Tähtivaeltaja Sarjakuvaneuvos Rakkaudesta Kirjaan
Vs: Lista suomalaisista sarjakuvantekijöistä
« Vastaus #114 : 14.11.2007 klo 15:43:18 »
Saatoin katsoa huonosti, mutten huomannut Mika K. Saarelaisen nimeä listassa. On tehnyt mm. Tähtivaeltajaan pari noin kymmensivuista scifi-sarjista (numeroissa 3/00 ja 2/05) sekä ainakin Joensuun Sarjakuvaseuran albumeihin joitain sarjiksia. Ehkäpä muutakin. Pikkutarkan piirroksen ystävä.

Tuolta listalta saattaa löytyä joku muukin puuttuva nimi:
http://www.elisanet.fi/jussi_vainikainen/sf/bib/sfsarjak.txt
https://tahtivaeltajablogi.com – Ilman on paha elää!

Laura Sivonen

  • Tunteikas siili
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 396
Vs: Lista suomalaisista sarjakuvantekijöistä
« Vastaus #115 : 14.11.2007 klo 19:09:11 »
Matti Marttisen nimimerkki ja sarjakuva ovat menneet sekaisin. Miehen nimimerkkihän on Qrpitza ja sarjakuva taas Qwick.
Dusting is a good example of the futility of trying to put things right. As soon as you dust, the fact of your next dusting has already been established.

Jarkko Sikiö

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 8 110
Vs: Lista suomalaisista sarjakuvantekijöistä
« Vastaus #116 : 14.11.2007 klo 19:34:31 »
Henna Krankkalan keskeisimpiin sarjakuviin voisi liittää Efflorescon.

Niin voisi. Pitää vielä puffata, että onhan siitä peräti Kvaakissakin tehty arvostelu.

Aura

  • Wannabe
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 422
Vs: Lista suomalaisista sarjakuvantekijöistä
« Vastaus #117 : 14.11.2007 klo 19:59:24 »
Sarjakuvantekijöiden jäsenyydet taitavat puuttua vielä monelta, vaikka se on pienempi paha kuin listalta kokonaan puuttuminen. ;) Itsekin kuulun, vaikka en mikään ammattilainen tosin olekaan.

edit: Muita tietoja taitaa myös puuttua, mutta noiden täyttäminen lienee vaikeaa.
« Viimeksi muokattu: 14.11.2007 klo 20:27:11 kirjoittanut Aura »

Timo Kähkönen

  • Vieras
Vs: Lista suomalaisista sarjakuvantekijöistä
« Vastaus #118 : 14.11.2007 klo 21:32:38 »
edit: Muita tietoja taitaa myös puuttua, mutta noiden täyttäminen lienee vaikeaa.
Kaikki edellämainitut päivitykset tehty.

Tämän seulon kun on aikaa (tai jos joku voi auttaa eli poimia ainakin tekijöiden nimet listasta, niin helpottaisi. Päällekkäisyyksillä ei väliä, koska käyn ne läpi syöttäessä.)
http://www.elisanet.fi/jussi_vainikainen/sf/bib/sfsarjak.txt

Täyttäminen ei ole kova homma, joten otan tietoa mielelläni vastaan. Keskeisimmät sarjakuvat -listan pitäisin lyhyenä, esim. kolme keskeisintä per tekijä. Kaikkia ei ole mielekästä listata, koska silloin tulisi paineita lisätä kaikilta kaikki sarjakuvat, mikä ei onnistuisi ilman merkittävää (apu)rahoitusta. Nyt tätä tehdään ilmaispohjalta.

Saisiko joku Juhani Tolvaselta listan kuukauden kotimaisen tekijöistä kautta aikojen?

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Lista suomalaisista sarjakuvantekijöistä
« Vastaus #119 : 14.11.2007 klo 21:40:32 »
Huvittaa tämän ketjun ja listan olemassaolo.

Täällä on ollut usein arveluja, että ”vielä” puuttuu nimiä ja teoksia. Annetaan ymmärtää, että kohta on hyvin kattava lista valmiina. Todellisuudessa koko tekijänimien keräysprojekti on aivan mahdoton. En näe tässä järkeä. En koskaan alkaisi tehdä tällaista listaa saatikka että panisin sen otsikoksi megalomaanisesti ”kaikki tekijät” (!).

Järjetöntä luulla, että kotimaisia harrastajia olisi vain 500. Heitä on saletisti TUHANSIA ja TUHANSIA.

Selasin listaa. Puutun harrastajana tuosta listasta ja pystyisin heti luettelemaan vähintään noin VIISITOISTA puuttuvaa harrastajanimeä. Tämä jo osoittaa listan ”kattavuuden” ja järjettömyyden. Jos miettisin kauemmin ja kaivaisin omakustannearkistoni esille, uusia nimiä löytyisi varmasti lisää.

Etenkin 70-, 80 ja 90-luvuilta puuttuu aivan valtavasti tekijöitä, satoja ja tuhansia. Mutta ai niin, eihän heitä ole olemassa, koska heidän nimiään ja töitään ei ole netissä… ja eivät ole ilmoittautuneet… ja siksi listahan on lähes täydellinen, juu.

Minulla ei ole mitään syytä tyrkyttää nimeäni listaan. Ei vain kiinnosta. Kyseenalaista on, että henkilöitä heitetään sinne kysymättä heiltä lupaa, mistä me tiedämme, voiko se olla joillekin myös rasite? Ei sarjakuvilla ole vieläkään kovin hyvä maine Suomessa, ne voivat yhä viedä uskottavuuden esim. kasvattajalta tai taiteilijalta.

Minusta tällainen lista pitäisi tehdä vain ammattilaisista tai puoliammattilaisista. Ehkä tämä kertoo jotakin postmodernista ajastamme, jolloin kuka tahansa tuhertaja rinnastetaan oikeaan taiteilijaan. Ei mitään väliä. Postmodernista historiatajun puutteesta lista kertoo erittäin paljon: lista painottuu suhteettomasti nykyaikaan ja monet aikalaisemme tosiaan luulevat, että ei ole olemassa muuta mitä netti kertoo.

Sarjakuvatekijöiden arvostus ei nouse näin epämääräisillä ja löysillä kriteereillä. Ei Kirjailijaliittoonkaan pääse, ennen kuin on julkaissut kaksi teosta, jotka kyllä voivat olla omakustanteita. Se on aika selvä mittari.

Puupäähatun arvoa lista heijastaa hyvin. Kuvaavaa, että listan teko näköjään alkoi tässä ketjussa Puupääehdokkaiden miettimisestä. En pidä Puupäätä enää yhtään minään, koska sitä on myönnetty todella kevein perustein kuten listan tekijä Timo Kähkönen mielestäni aivan oikein sanoi täällä.

Olisi aivan oikein, jos hatun seuraava saaja tekisi taas karileppäset, se nostattaisi oikeamman keskustelun sarjakuvan asemasta Suomessa. Meillä on ihmeellistä sisäsiittoista hymistelyä että me ollaan sarjakuvamaa ja että meillä on loistavia tekijöitä. Just. Oikeasti suurta yleisöä ei kotimainen sarjakuva voisi juuri vähempää kiinnostaa ja ihan aiheesta. Jysäyksen kaltaiselle upealle yritykselle ei tullut tukea edes sarjakuvaväeltä. Sarjakuvaseuran hallitukseen kuuluu junnuja, joilta puuttuu valtavasti yleissivistystä… mutta nyt menee ohi aiheen.

Tsemppiä Timolle listan tekoon, mutta älä jooko luule, että se on kovinkaan kattava. Ugh, lopetan nyt vuodatukseni. Älkää pahastuko.