Kirjoittaja Aihe: Tintti  (Luettu 533792 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

tompelo

  • Jäsen
  • Viestejä: 376
  • Fakta on vain jähmeä mielipide.
Vs: Tintti
« Vastaus #135 : 11.08.2005 klo 23:18:29 »
Eikös tinttejä ole myyty niin jumalattomia määriä pehmeäkantisina albumeina että ne alkaa jo kaikilta löytyä. Itse ainakin ostan mielummin sellaisen alle kuudella eurolla (ainakin anttilassa nyt*) kuin kovakantisen yli tuplahintaan.

ja vielä mielummin keräisin koko sarjan wanhoina WSOY:n painoksina kun uudet Otavat jo hyllystä löytyy. Jos olis rahaa...

*Maksettu mainos

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 498
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Tintti
« Vastaus #136 : 11.08.2005 klo 23:23:30 »
Itse ainakin ostan mielummin sellaisen alle kuudella eurolla (ainakin anttilassa nyt*) kuin kovakantisen yli tuplahintaan.

Toki löytyy, mutta mieluusti ottaisin kirjastosarjana asiaankuuluvine artikkeleineen ja jos päälle tulee vielä vanhat m/v originaaliversiot, Totorit, Veikot, Tete ja Jyket ynnä muut kaikenlaiset kuvitukset jne.... plus haastattelut.

ja vielä mielummin keräisin koko sarjan wanhoina WSOY:n painoksina kun uudet Otavat jo hyllystä löytyy. Jos olis rahaa...

Koko sarjaa ei daa WSOYn painoksina, vain neljä.

Timo

jokela

  • sörsselsson
  • Jäsen
  • Viestejä: 777
  • .. I'm a devil in disguise ..
Vs: Tintti
« Vastaus #137 : 11.08.2005 klo 23:33:26 »
Eipä tuo toimi .. Timon linkki ( hö ? )

Mutta tästä vaikka Bonnier/Carlsenin siivuille >>

 .. ja sitten nää mitä mää tosiaan vihaan, kun ohjelmat ei salli suoria linkkejä :
>> Författare .. >> [ F - J ] >> [ 61 - 105 ] >> Hergé ..

Ensimmäisessä on osa julkaistuista uusintakäännöksistä, osat 15-20. Nämä kaikki uudet on tehnyt Björn Wahlberg.

Toisessa linkissä on kaikenlaista ihan sekasotkuna!! Sekä vanhaa ja uusintakäännöksiä.
Tintin, osat 1 - 14 on uutta. Sekä vastaavat osat 21 - 24. Niin ja nämä uudet taidettiin julkaista samassa järjestyksessä kuin alkuperäisetkin. (Tosin nyt vain kuukauden välein.)

Hergé - Samlade verk (onkos niitä sitten 19 osaa) .. julkaistiin vuosituhansien vaihteessa. Koko vanha sarja painettiin jostakin syystä uusiksi ja soviteltiin uusiin kuosiin tuplajaksoiksi. Siis hiukan typerää julkaisumenettelyä. Julkaista kaksi eri sarjaa peräjälkeen!? Mutta onhan siihenkin hyvä syy -- jolla kalastetaan lukijoilta lisää rahaa ..

Noissa ekoissa uusintapainoksissa osa 1. on 190 sivua, muut 160. Osissa onkin Tinttiä, kaksi eri seikkailua. (jolloin myös ne kaksi-osaiset, Kuu-juttu jms. on yksissä kansissa) Osassa on taas Tintin täytteenä "Totor" ja "Johan, Lotta ja Jocko" (Veikko, Tete ja Jyke?) tai muuta Hergé-kamaa .. Näitä ei tältä tietämältäni julkaista muussa muodossa.

Björn Wahlberg-in haastattelu aiheesta viime keväältä Sv. Dagbladet >> (på svenska)
Ja toinen, Dagens Nyheter. >>

Kääntäjän, B. Wahlberg-in omalta sivulta löytyy kaikenlaista mukavaa tietoa. Laajasti taustainfoa sarjan eri osista, niiden alkuperät ja eri julkaisumuodot vuosien varrella.


edit lisää : linkki + sekavuuksien selvennystä. B.Carsen myös muutti sivuaan, hö.

-- j --
« Viimeksi muokattu: 12.08.2005 klo 15:23:04 kirjoittanut jokela »
He may look like an idiot and talk like an idiot but don't let that fool you. He really is an idiot.

tompelo

  • Jäsen
  • Viestejä: 376
  • Fakta on vain jähmeä mielipide.
Vs: Tintti
« Vastaus #138 : 11.08.2005 klo 23:36:16 »
Koko sarjaa ei daa WSOYn painoksina, vain neljä.

Eipä tietenkään koko sarjaa koska se ei ilmestymisvuosienkaan perusteella ole aivan mahdollista. Mutta WSOY:n sarja kokonaan vaikka luulin sitäkin isommaksi.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 498
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Tintti
« Vastaus #139 : 11.08.2005 klo 23:36:30 »
Höh, ettei toimi... Kannattaa laittaa hakuun  Herge Samlade verk. Pelkällä Hergellä ei löydy. Hassua.
Mutta tämä kirjasto olis epäilemättä loistava saada suomeksi Hergen 100-vuotis -juhliin vuonna 2007!

Timo

Antti Vainio

  • Karpaattien nero
  • Jäsen
  • Viestejä: 4 164
Vs: Tintti
« Vastaus #140 : 12.08.2005 klo 03:05:52 »
Olisiko jonkinlainen idea pistää koko läppä ihan etusivulle? Tintti-fanit on raivoissaan:ruotsalaiset saa kaiken, me ei mitään.  Mulla on se Totor sellaisena ruotsalaisena painoksena mikä levisi käsiin heti kun sen aukaisi (från Herges arkiv, sama jossa oli Tintti neuvostojen maassa, hävyttömän kallis ja huonosti sidottu kirja).
Se kovakantinen Tintti - "tietokirja" levisi käsiin mutta ruotsalaisessa versiossa oli yli 100 sivua enemmän pelkkää asiaa ja se oli hienosti sidottu. Onko meidän isot kustantajat jo liian ahneita? Vain DaVinci koodi kannattaa vain?
"This country sucks. It's all about the nature and who the fuck cares about the nature".

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 498
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Tintti
« Vastaus #141 : 12.08.2005 klo 13:48:51 »
Juhlavuoden jutussani oli vähän tuota motkotustakin mukana:
http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=230
Ja olihan mulla toi arviokin tuosta juhlakirjasta:
http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=348

Timo
« Viimeksi muokattu: 12.08.2005 klo 13:51:26 kirjoittanut Timo Ronkainen »

Boyard

  • Jäsen
  • Viestejä: 15
Vs: Tintti
« Vastaus #142 : 28.08.2005 klo 19:09:25 »

Otavalta tuli vastaus, siitä lämmin julkinen kiitos. Kovakantinen Tintti-kokoelma on jo pitkään ollut harkinnassa mutta valitettavasti julkaisupäätöstä ei vieläkään ole.

Vastaus osoitti, että kuluttajaa kuitenkin kuunnellaan joten mielenilmaus ei varmasti ainakaan jarruta Otavan rattaita.

Sen verran voin tietoisesti kantaa kortta viraalimarkkinoinnin kekoon, että Otavalta viitattiin Aakkostaiteen julkaisuun ennen kokoelmaa.

.

Rac

  • Jäsen
  • Viestejä: 882
Vs: Tintti
« Vastaus #143 : 31.08.2005 klo 02:14:33 »
Olen jo pariinkin kertaan laittanut Otavalla ehdotusta tällaisesta kirjasarjasta. Toisella kerralla lisäsin mukaan omat listaukseni/ehdotukseni kirjojen sisällyksistä. Siinä oli esimerkiksi niin, että jos albumista on kaksi eri versioita niin kummatkin julkaistaan jne. Eli Tintti-kirjasto olisi erittäin tervetullut meikäläisen kirjahyllyyn.

(Asterixin kirjaston voisi myös hommata. Kunhan vaan löytäs rahaa. Lucky Luketki ehkä kans.)
"Excuse me. Have you ever danced with the devil in the pale moonlight?" -Batman

jokela

  • sörsselsson
  • Jäsen
  • Viestejä: 777
  • .. I'm a devil in disguise ..
Vs: Tintti
« Vastaus #144 : 07.09.2005 klo 18:26:39 »
No nyt ovat tanskalaisetkin päättäneet julkaista kaikki Tintit uusissa kuosissa.
Tämän päivän Politiken kertoo näin >> 

Tuosta ilmenee että Carlsen teettää käännökset kokonaan uusiksi. Kahdeksan nimekettä muuttaa muotoaan ja eräiden henkilöidet nimet muuttuvat sekä kapteeni saa uutta potkua ärräpäihinsä.

Myös väritys tehdään uusiksi seuraten enemmän alkuperäisteoksia.
Julkaisijan Carlsen-in sivuilta en vielä tuosta ole löytänyt mitään uutisointia tai mainintaa.

Muut menee jo edellä, lähteeköskään Otava koskaan perässä?

edit : Niin, löytypä tääkin vielä. Norjassa ei tuo töyhtöpää näemmä ole ollut kovassa suosiossa mutta silti norjalainen Egmont >> julkaisi sarjan uusiksi. Kahdeksan nidettä ja kaikki 23  Tintti-seikkailua tuhdissa luksus-paketissa. (Tässä puutuvat  Aakkostaide ja Haijärvi) Mitähän tuo oli, 1500 nKr eguina puolitoista vuotta sitten ..

edit : Löytyi tuon paketin arvostelukin >>

-- j --
« Viimeksi muokattu: 07.09.2005 klo 19:14:29 kirjoittanut jokela »
He may look like an idiot and talk like an idiot but don't let that fool you. He really is an idiot.

Reijo Valta

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 2 232
  • Haddadaa
Vs: Tintti
« Vastaus #145 : 08.09.2005 klo 09:54:12 »
No nyt ovat tanskalaisetkin päättäneet julkaista kaikki Tintit uusissa kuosissa.

Tiedä sitten mikä uusien käännösten tarve on, tanskalaisillehan ei koskaan viskiä malspiikiksi sievistelty tai rommia jamaikan malspiikiksi :-) No, muuttuhan kieli 40 vuodessa niin, että sanonta alkaa olla vanhahtavaa uusille sukupolville.

Politiken on muuten ensimmäinen lehti pohjoismaissa, jossa Tinttiä alettiin jatkosarjana julkaista. Muistaakseni 1948.

t. Reijo

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Tintti
« Vastaus #146 : 08.09.2005 klo 10:02:01 »
Ruotsissa käännettiin myös Tintit uusiksi, mutta juuteilla ja svenssoneilla ei ollutkaan heti ensipainosten aikaan käytettävissään Kaukorantojen ja Jukka Kemppisen kaltaisia kielineroja.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Antti Vainio

  • Karpaattien nero
  • Jäsen
  • Viestejä: 4 164
Vs: Tintti
« Vastaus #147 : 09.09.2005 klo 23:40:23 »
Joo, vaikea nähdä mitä lisäarvoa Tintteihin saataisiin tuolla kun ne viimeiset käännökset ei ole millään tavalla väljähtäneitä.
"This country sucks. It's all about the nature and who the fuck cares about the nature".

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 166
Vs: Tintti
« Vastaus #148 : 10.09.2005 klo 09:35:22 »
Joo, vaikea nähdä mitä lisäarvoa Tintteihin saataisiin tuolla kun ne viimeiset käännökset ei ole millään tavalla väljähtäneitä.

Lisäarvoa saataisiin tekstaamalla Tintit uusiksi alkuperäistä enemmän muistuttavalla tyylillä ja julkaisemalla jokainen albumi kovakantisena. Ai, se vasta olisi herkkua.

jokela

  • sörsselsson
  • Jäsen
  • Viestejä: 777
  • .. I'm a devil in disguise ..
Vs: Tintti
« Vastaus #149 : 10.09.2005 klo 12:43:32 »
Herää pieni epäily että olisikohan tää nyt pyörivä “lehtimylly” laitettu käymään julkaisijan taholta. Vaikka ei kai Carlsen ja niinkin vanha ja vahva brandi kuin “Tintti” sellaista kaipaa?

Eilispäiväinen Politiken jatkaa tätä juttua joka alkaa käydä hieman surkuhupaisaksi ..

-- "Tankalaiset, jääräpäiset ja desperaadot Tintinoloogit suunittelevat julmaa ja veristä terroristi-iskua tanskan suurinta julkaisijaa vastaan!"
-- "Meitä ei sorreta ja syrjitä kuinka vain! Meilläkin on ihmisoikeuksia vaikka luemmekin vain sarjakuvia!".
-- "Uhkaamme ostaa KAIKKI, joka ainoan uusintapainoksen ja poltamme ne KAIKKI roviolla. Uusintakäännökset on suoraan saatanasta! Carlsen tulee tuntemaan kuinka suuri on sarjakuvalukijoiden  viha!"

Oiskos siinä iskeviä otsikoita esim. Hesarin kuukausiliitteeseen? Tai Iltikseen? (Ja huom. Tintti ei sisällä (tietääkseni) edes pornoa.)

Albumisarjan tuleva uusintakäännös (tanskaksi) on siis jo, paljon ennen julkaisua herättänyt yllämainittujen juttujen mukaan  sekä kohua että närkästystä. Se että eräiden henkilöiden nimiä aiotaan julkaisijan vaatimuksesta rukata on aiheuttanut villin protestiviestitulvan! Se että vakuutusasiamies Séraphin Lampion (mikäs hän oli Kaukorantojen käänöksessä?) saa ehkä enempi alkuperää kalskahtavan nimen ei havahduta konservatiivisia sarjakuvanystäviä. Ei-hei, tanskan makkara on aina ollut ällönpunaista ja sen pitää ollakin ällönpunaista, antaakoon se sitten vaika syöpää ..

Ja noista käy mm. ilmi että alkuperäinen kääntäjä katsoo “omistavansa” julkaisuoikeudet tekstiin, nimeihin j.n.e. ja haluaa täten korvausta uusintapainoista.

Vaatimuksien pätevyys tai kohtuullisuus saatetaan päättää vasta oikeudenkäynissä.

Jotenkin tää alkaa kuulostaan samanlaatuiselta “hevoskaupalta” josta tästä asiasta kirjoittava lehti on joskus ottanut nimensä ..

-- j --
« Viimeksi muokattu: 10.09.2005 klo 13:00:09 kirjoittanut jokela »
He may look like an idiot and talk like an idiot but don't let that fool you. He really is an idiot.