Salaperäisen Madame Paulin arvostelu Kvaakin etusivulla johti tähän keskusteluun Julie Doucet'n menneestä urasta sarjakuvien parissa. Sikäli harmillista että viimeiseksi jäänyt albumi on tuntunut saavan vähänlaisesti huomiota eikä herättänyt minkäänlaista keskustelua vaikka kyseessä on hieno teos johon ainakin omassa katsannossani tiivistyy jotain olennaista siitä millaista sarjakuvakerronta parhaimmillaan voi olla.
Kun luin Madame Paulin ensimmäisen kerran sen ilmestyttyä englanniksi, myönnän lapsellisesti ajatelleeni tarinan olevan täysin omaelämäkerrallinen. Kuinka jännittävää voikaan kanadalaisen sarjakuvataiteilijan elämä olla! Hahmot tuntuivat niin todellisilta ja kerronta sekä dialogi soljuivat niin luontevasti että ajattelin ettei moista voi omasta päästään keksiä.
Myöhemmin lukiessani kirjan uudelleen huomasin kuinka täsmällisesti se on rakennettu. Että kaikkia perinteisen kerronnan sääntöjä on noudatettu pilkulleen eikä siinä ole yhtään turhaa ruutua vaan kaikki palvelee tarinaa ja sen etenemistä. Aristoteles olisi ylpeä.
Madame Paul on jokaiselle sarjakuvien käsikirjoittamisesta haaveilevalle malliesimerkki siitä kuinka fiktiivinen jännityskertomus kirjoitetaan niin että lukija luulee sitä todeksi.
Harri Römpötti kirjoitti albumista Helsingin Sanomiin:
http://www.hs.fi/kirjat/artikkeli/Logan+Streetin+arvoitus/HS20071231SI1KU02qzoLainaus: "Esimerkiksi kissan lihominen saa selityksensä, kun jaloissa pyörii pian pentuja ilman enempiä selityksiä. Lukijalle jää hoksaamisen ilo ja hersyvä tunnelma." Juuri tuo lihovan kissan mysteeri oli syy miksi tarjouduin tekstaamaan albumin ilmaiseksi. Oli hienoa löytää kirjasta muitakin pieniä elementtejä joissa lukijalle jätettiin tilaa oivaltaa itse tapahtumaketjuja.
Asiaan mutkan kautta ja otsikkoon ihan ilman mutkia liittyen: Julielta on hiljattain ilmestynyt uusi kirja: 365 days. Ilmestynyt kaiketi ranskaksi jo monta vuotta sitten. Luonnoskirjamateriaalista koottu jötkäle jonka sarjakuvallisuutta pystynee tuskin kukaan kieltämään.