Kirjoittaja Aihe: Floyd Gottfredson  (Luettu 250819 kertaa)

Darth Mika ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Kääk13

  • Jäsen
  • Viestejä: 995
  • Tripla Kääk!
Vs: Floyd Gottfredson
« Vastaus #765 : 10.11.2023 klo 20:33:15 »
Dogcatcher, lyhyt sunnuntaisarja 1932. Kai se on mahdollista, melkoisen varmasti tuon nimen kirjasta luin.
Ihan oikein luit.

Pidän kovasti kirjan ulkoasusta. Olkoonkin, että kannen suurempi kuva Mikistä on viivaltaan melkoista suttua.
Paremmin tämä minulle toimii kuin jättikirjat.

Toivottavasti tälle on suunniteltu jatkoa. Viime vuosien kovakantiset sarjat on numeroitu juuri vuosiluvuittain, joten siten sarja on helppo pitää yksittäisenä tapauksena jos myynti ei ole suurta, mutta jatkaa seuraavien vuosien tarinoilla jos suosio on tarpeeksi suurta.

Tästä voisi parhaimmillaan tulla paras Gottfredson-kokoelma, mitä olemme suomeksi saaneet.


Mutta miksi kirja alkaa ja loppuu värisivuihin ja on keskeltä mustavalkoinen?
Pidän tätä hyvin outona ratkaisuna, kun kirjan alkavan ja päättävän tarinan värit loppuvat ja alkavat kesken tarinan.

Olisin mieluusti pitänyt kaikki sarjat mustavalkoisina. Tai sunnuntaisarjat olisi voitu julkaista värillisinä.
Tuo Laxin mainitsema Dogcatcher on sunnuntaisarja, mutta sepä julkaistaankin mustavalkoisena!!!

Hieman tuntuu, ettei Egmont ole uskaltanut julkaista täysin mustavalkoista kokoelmaa ja tällaiseen hätäratkaisuun on päädytty.
Kääk13-kirjoittaa!

Lax

  • Jäsen
  • Viestejä: 243
Vs: Floyd Gottfredson
« Vastaus #766 : 12.11.2023 klo 09:38:34 »
Epäilin tuota tarinaa kun katsoin inducksista strippien pientä määrää nimen perusteella mutta onhan näissä useinkin lyhyempia jatkumoita. Ulkoisesti tämä tosiaan vaikutti hienolta kirjalta, tuli mieleen Fantagraphics Libraryn osat (hyllyssä 1-8) eli ei huono vertailukohta ollenkaan. Painojäljestä en tiedä ja vertailu on toki muutenkin turhaa kun osa on väreissä.
« Viimeksi muokattu: 12.11.2023 klo 09:50:27 kirjoittanut Lax »

Jari Lehtinen

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 4 053
  • Itsevalaiseva myyrä joka selvittelee kurkkuaan
Vs: Floyd Gottfredson
« Vastaus #767 : 25.07.2025 klo 15:31:59 »
Mitähän...

Kulku-Katin poika mainosti juuri tänään vuoden 2014 Gottfredsonin suuralbumeita.
 
Cowboy Mikki 150,00
Vaarallinen Mikki 100,00
Mikki, konnien kauhu 150,00
Mikin oma sanomalehti 150,00

Keräilyliike juu, mutta kultafoliolleko nämä kokoelmat painettiin?

(On siellä kaupan myös se kuuluisa makuloimalla tuhottu Aku Ankan onnellisimmat seikkailut, 500€.)
”Yhdysvalloissa vuosittain julkaistaan 720 miljoonaa kappaletta »C o m i c s» sarjakuvia … joista ei vain puutu kaikki kasvatuksellinen arvo, vaan jotka ovat suorastaan vahingollisia.” Lastemme puolesta, Kansainvälisen lastensuojelukonferenssin Suomen päätoimikunta 1952.

Darth Mika

  • Insinööri
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 6 019
  • Leopard-tankkeja Ukrainaan ja vähän äkkiä!
Vs: Floyd Gottfredson
« Vastaus #768 : 25.07.2025 klo 16:57:59 »
Mitähän...

Kulku-Katin poika mainosti juuri tänään vuoden 2014 Gottfredsonin suuralbumeita.
 
Cowboy Mikki 150,00
Vaarallinen Mikki 100,00
Mikki, konnien kauhu 150,00
Mikin oma sanomalehti 150,00

Keräilyliike juu, mutta kultafoliolleko nämä kokoelmat painettiin?

(On siellä kaupan myös se kuuluisa makuloimalla tuhottu Aku Ankan onnellisimmat seikkailut, 500€.)
Ohhohhooo!
550 €...kauhee hinta...tehtiinkö noita niin vähän.
Onneksi aikanaan heti ostin noi kirjahyllyyn...olipas hyvä ostos, mutta mähän en noista hyödy, kun minun elinaikanani ei mitään myydä.
Perijät saa myydä sitten kun kuolen.
"Opinions are like assholes, everybody has one" (The Dead Pool, 1988 Clint Eastwood)

TOSA

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 011
Vs: Floyd Gottfredson
« Vastaus #769 : 25.07.2025 klo 18:18:35 »
Vertailuna kesäkuussa vaarallinen mikki huutonetissä ei ollut mennyt kaupaksi 35€ mutta seuraavalla kierroksella heinäkuussa myyty 30€. Itse kun nuo myin muutama vuosi sitten sain 25€/kpl.

Joko näiden arvo on noussut todella nopeasti tai sitten noissa hinnoissa on vähän tarkistamisen varaa. Toki ei näitä usein kyllä näe missään.

Käytännössä yleensä kalleimmasta divarin hinnasta kolmannes on se jolla yksityinen saa myytyä. Useimmiten jää jopa alle sen. Toki poikkeuksiakin löytyy ja joskus se divarihinta tai lähellä sitä on tuotteelle se oikea hinta. Eiköhän joku noita hintoja katsoessaan laita huutonettiin myyntiin Mikit niin näkee sitten mikä on päivän hinta markkinoilla.

vekka_of_savo

  • Jäsen
  • Viestejä: 591
Vs: Floyd Gottfredson
« Vastaus #770 : tänään kello 22:16:19 »
Onko Gottfredsoniinkin itsesensuuri iskemässä ja näitä ei enää julkaistaisi vai mistä moinen pompsahdus?