Kirjoittaja Aihe: Zagor  (Luettu 42979 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

TexMex

  • Jäsen
  • Viestejä: 126
Vs: Zagor
« Vastaus #90 : 23.01.2026 klo 22:00:02 »
Itse en ole Zagoria lukenut kuin tuon Tex Spesiaalin, eli suhtautukaa tekstiini sen mukaisesti, mutta sen perusteella mitä olen nähnyt ja ymmärtänyt niin alkupään Zagorit ovat ehkä vähän enemmän semmoista "pöhköä kohellusta" ja joskus myöhemmin sarja muuttuu ilmeisesti vähän vakavammaksikin (esimerkiksi lähemmäs Texiä). Nuo suomen numerot on kaikki alta sadan kun Italiassa mennään jo 700+.

Toisaalta, vaikka Texissäkin on välillä yliluonnollisia juttuja, niin Zagorissa näillä on ilmeisesti vielä paljon suurempi rooli. On jos jonkinnäköistä hirviötä, hullua tiedemiestä, robotteja ja mitä lie. Eli mikään perinteinen lännensarjakuva ei ole kyseessä.

Ihan mielenkiintoista olisi saada verrokiksi muutama alkupään Zagor ja muutama tuoreempi Zagor.

TOSA

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 050
Vs: Zagor
« Vastaus #91 : 24.01.2026 klo 00:27:46 »
No, toivottavasti jatkossa on viihdyttävää kalkkunaa tulossa, tässä ykkösosassa kieltämättä ollaan vielä siellä sarjakuvan paskalistan puolella, eli tällaistakin on fumettibuumissa onnistuttu jostain laarista löytämään.
Omasta lukukokemuksesta reilu 30 vuotta mutta muistojen mukaan tämä ensimmäinen oli paras.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 288
Vs: Zagor
« Vastaus #92 : 24.01.2026 klo 11:20:08 »
Tuli luettua se Kronikan ensimmäinen "kirja".

Nämähän onkin taidettu alun perin koostaa liuskalehdistä. Aina välillä tulee otsikkoruutu vastaan.

Koska saadaan Akim-kronikka? Ne vasta pöhköjä olivat.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 597
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Zagor
« Vastaus #93 : tänään kello 01:11:17 »
Koska saadaan Akim-kronikka? Ne vasta pöhköjä olivat.

Aaa... todellakin. Ajan mittaan olis Akimissa saatu todella häröä kamaa. Ranskalaiset (Aventures et voyages : Mon journal) jatkoivat Pedrazzan 1950-luvulla aloittaman (Viidakko-liuskalehti) Akimin julkaisua ja se ilmestyi ymmärtääkseni 1990-luvun alkuun asti. Nämä kaiketi kannet jostain 1970-luvulta.

Timo